Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 21 Sierpnia 2017     Imieniny: Joanny, Kazimierza, Emiliana

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2017

Przejdź do treści strony

Zapraszamy na V Ogólnopolski Przegląd Form Artystycznych "Konfrontacje Kulturalne 2017”

Słów kilka o Konfrontacjach Kulturalnych.

Maj 1999 rok. Właśnie wtedy, w damnickim pałacu,  zainaugurowano  przegląd form artystycznych pod patronatem Starosty Słupskiego- Konfrontacje Kulturalne.

Ideą przeglądu, wówczas o charakterze regionalnym, była promocja twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną, docenienie ich wrażliwości, życzliwości oraz potrzeby tworzenia. Z upływem lat cele przyświecające przeglądowi nie zmieniały się, zmieniała się jedynie ranga Konfrontacji, które od dziewięciu lat mają charakter ogólnopolski.

Młodzi artyści przez kolejne lata przedstawiali bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem gatunkowym, jak i tematycznym,  repertuar, i za każdym razem dostarczali  publiczności nowej, ogromnej dawki emocji. Mieliśmy okazję oglądać  występy muzyczne, taneczne, przedstawienia teatralne  z fantastyczną,  słowną grą aktorską,  pantomimę oraz wiele innych mieszanych form artystycznych. Zarówno wykonawcy, jak i publiczność wykazywali się ogromną kreatywnością          i wspaniale się bawili. W tym roku, 18 maja, do  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy z nowym repertuarem zawitają kolejni wykonawcy i następne zespoły.                                                                                                                                            

Konfrontacje Kulturalne mają charakter przeglądu, podczas którego wszyscy uczestnicy są nagradzani i otrzymują drobne upominki oraz dyplomy, a każdy zespół wyjeżdża z koszem smakołyków. Oprócz tego we wszystkich edycjach przyznawane są nagrody indywidualne - statuetki Osobowości Konfrontacji Kulturalnych, ufundowane przez Starostę Słupskiego. Wszystkim przeglądom  w kolejnych edycjach towarzyszyło przewodnie hasło i piosenka, na przykład: Dmuchawce, latawce, wiatr, Jestem zabłąkaną łódeczką wśród raf, Szczęście jest blisko na wyciągnięcie ręki. Tegoroczne Konfrontacje odbędą się pod hasłem Nauczę Cię żyć, jak kochać i śnić.  

W tradycję przeglądu wpisało się zapraszanie do wspólnej zabawy i udział w Konfrontacjach, gościa specjalnego. Odwiedzili nas między innymi: Majka Jeżowska, Damian Skoczyk,  Marcin Ziółkowski czy Natalia Gadzina.

Po niespełna dwudziestu latach naszych doświadczeń na polu artystycznym, możemy pokusić się o stwierdzenie, że nasz pałacowy przegląd twórczości dzieci i młodzieży, to nie  konkurs lub festiwal, jakich wiele.  Konfrontacje Kulturalne, to spotkanie przyjaciół, którzy wracają do damnickiego pałacu co dwa lata i cieszą się ze w wspólnego bycia ze sobą,   wspólnej zabawy  i muzykowania, a wyjeżdżający młodzi artyści nie mogą doczekać się następnego razu. Być może dlatego, że spotkaniom tym zawsze towarzyszy radość, wzruszenie i nostalgia.    

  • autor: Ewa Borowczyk, Dorota Nowak, Elżbieta Tyszkiewicz, data: 2017-05-09

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 5905221 wejść.