Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Wtorek 16 Stycznia 2018     Imieniny: Marcela, Włodzimierza, Waldemara

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaPowiat Cieszyński

Multimedia

Kalendarium

I01Nowy Rok
I06Święto Trzech Króli
I1426. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
I21Dzień Babci
I22Dzień Dziadka
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Współpraca z powiatem cieszyńskim

16 października 2002 roku została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Słupskim a Powiatem Cieszyńskim w dziedzinach: turystyki, kultury i sztuki, szkolnictwa, informacji, ochrony zdrowia, kultury fizycznej i sportu.

Powiat cieszyński położony jest w południowej części województwa śląskiego. Graniczy z Republiką Czeską i Republiką Słowacką. Jego powierzchnia wynosi 730,20 km2. Gospodarka powiatu cieszyńskiego oparta jest głównie o usługi, rolnictwo i turystykę. Każdy turysta jest mile widzianym gościem w powiecie cieszyńskim, którego niezwykłość stanowią walory przyrodnicze, malowniczy krajobraz, zabytkowe budowle oraz regionalna kuchnia.

Teren powiatu obejmuje pięć gmin miejskich i siedem gmin wiejskich, które przykuwają uwagę wieloma atrakcjami i cennymi zabytkami. Siedziba starostwa powiatowego znajduje się w Cieszynie, mieście założonym w 810 roku. Znajdują się w nim takie zabytki, jak: budowle romańskie, bogato zdobione mieszczańskie kamienice czy mosty Przyjaźni i Wolności.

Do gmin miejskich należą również: Skoczów, który - urzeka kościołami, osobliwym rynkiem i popularnym Wzgórzem Kaplicówka. Strumień - przyciągający uwagę malowniczymi kamieniczkami wokół rynku, ratuszem wzniesionym około 1628 r. oraz barokowym kościołem rzymsko-katolickim wybudowanym w 1790 roku. Ustroń - miasto uzdrowiskowo-wczasowe, otoczone grzbietami górskimi Czantorii i Równicy. Turyści chwalą tutejsze trasy spacerowe, kolejki liniowe, Leśny Park Niespodzianek oraz Muzeum Ustrońskie. W Wiśle - nazywanej "perłą Beskidów" - spod szczytu Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) toczy swe wody do Morza Bałtyckiego rzeka Wisła. Gmina poszczycić się może również Zameczkiem Prezydenckim w Czarnem, skocznią narciarską im. Adama Małysza w Malince i Muzeum Beskidzkim w centrum.

Wiejskie gminy stanowią: Brenna, która prezentuje ścieżki górskie, trasy rowerowe, zabytki architektury drewnianej i góralski folklor. Warta uwagi jest też unikatowa Chlebowa Chata w Górkach. Chybie - gmina położona na skraju powiatu w zakolu górnej Wisły. Przebiegają przez nią szlak rowerowy "Regiotur" oraz Szlak Dziedzictwa Kulturalno-Przyrodniczego "Greenways". Dębowiec - urzekający barokowym ołtarzem i organami w kościele św. Jakuba oraz gorzelnią z pierwszej połowy XVII wieku we wsi Simoradz. Goleszów - w gminie tej zobaczyć można Izbę Regionalną w Cisowicy oraz zabytkowe kościoły w Goleszowie, Puńcowie i Lesznej Górnej. Hażlach - gmina na odcinku 3,5 km graniczy z Czechami, a ciekawostką jest 20-kilometrowa Tandemowa Trasa Rowerowa dla Osób Niewidomych i Niedowidzących. Istebna - roztaczająca piękne widoki na okoliczne pasma górskie, w tym Tatry i Małą Fatrę. W miejscu zwanym Trójstykiem w Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji. Zebrzydowice pochwalić się mogą XVI-wiecznym zamkiem, drewnianym kościołem z 1620 roku we wsi Kaczyce oraz renesansowym pałacem z XVI wieku w Kończycach Małych.

Więcej informacji o powiecie cieszyńskim można znaleźć na stronie: www.powiat.cieszyn.pl

  • Powiat Cieszyński
  • Powiat Cieszyński
  • Powiat Cieszyński

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 6217758 wejść.