Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Środa 23 Października 2019     Imieniny: Marleny, Seweryna, Jana

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa w cyklu: Rzeczpospolita domów. Domus urbanus.

Pojęcie Rzeczpospolita domów posiada konotacje historyczne i społeczne, związane jest ze "złotym wiekiem" Rzeczpospolitej szlacheckiej. Z czasem jednak określenie to nabrało znaczeń uniwersalnych i symbolicznych, metaforycznych, nawet mitycznych. D o m bowiem – wyrastający z przeszłości, z tradycji i naszego dziedzictwa – zawsze był przestrzenią kreowaną według określonych wzorców, norm, konwencji, a jednocześnie pozostawał miejscem własnym, niepowtarzalnym, jedynym. Różnie wartościowany i nazywany funkcjonował jako ziemiański dworek, dwór lub pałac arystokratyczny, czy królewski, książęcy zamek, a w czasach szczególnie trudnych w postaci symbolu i ostoi polskości ujawnił się jako wiejska chata. D o m – przez całe wieki ważny w kulturze Rzeczpospolitej, ważny jest po dzień dzisiejszy, w dalszym ciągu bowiem – chociaż w innym znaczeniu – nasza ojczyzna jest Rzeczpospolitą domów; właśnie te domy (lub ich brak) stanowią przedmiot troski i pragnień mieszkańców naszego kraju.

Przestrzenią, w której domy stanowią niejako fundament strukturalny, jest miasto. I właśnie przestrzeni zurbanizowanej, którą w dobie staropolskiej – adekwatnie do przyjętej wówczas konwencji – postrzegano jako locus horridus, a którą wiek XIX poddał laudacji jako fascynujący twór cywilizacji, pragniemy poświęcić kolejne spotkanie słupskie. Intencją naszą jest poddanie domów miasta jak najszerszemu interdyscyplinarnemu oglądowi. Dlatego też hasło, jakie nadajemy naszemu czwartemu spotkaniu, brzmi:
Domus urbanus
Hasło naszego czwartego spotkania odsyła do domów, które składają się na i organizują  przestrzeń miejską. Interesują nas domy miast w szerokim spektrum socjologicznym i ekonomicznym,  które ujawniają się nie tylko w kategoriach ludzkiego lokum – na przykład przytułki, sutereny, kamienice, mieszczańskie pałace, ale również jako miejsca różnorodnej użyteczności 
Konferencja odbędzie się w dniach 16 – 17 kwietnia 2012 r. 
  • autor: Dr Krystyna Krawiec-Złotkowska, data: 2012.04.12

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7880595 wejść.