Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 19 Stycznia 2019     Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • 76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Kalendarium

2019-01-06 Trzech KróliI06Trzech Króli
2019-01-12 XX Jubileuszowa Środkowopomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu OzdobnegoI12XX Jubileuszowa Środkowopomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego
2019-01-13 XX Jubileuszowa Środkowopomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu OzdobnegoI13XX Jubileuszowa Środkowopomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego
2019-01-19 XIX Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w JezierzycachI19XIX Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jezierzycach
2019-01-22 Dzień DziadkaI22Dzień Dziadka
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

Poetycka Przystań w Niepoględziu

 

W miniony piątek (20 bm.) w Niepoględziu odbyła się doroczna Przystań Poetycka poetów z Grupy Wtorkowe Spotkania Literackie, działającej przy słupskim starostwie. 
Ponad dwudziestu twórców ze Słupska, powiatu słupskiego, bytowskiego, sławieńskiego, a także białogardzkiego spotkało się z dziećmi i młodzieżą Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dębnicy Kaszubskiej, Szkoły Podstawowej w Motarzynie oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Niepoględziu. Te dwie ostatnie szkoły prowadzone są przez tamtejsze stowarzyszenie „Speranda”. Urząd Gminy, a także stowarzyszenie „Speranda” z Niepoględzia zapraszają co roku wiejskich poetów na swoją doroczną Przystań Poetycką. Stowarzyszenie z Niepoględzia samo zaproponowało utworzenie takiej Przystani w użytkowanym i coraz piękniej zagospodarowywanym pałacu. Literaci spotykają się z dziećmi i młodzieżą w poszczególnych klasach szkolnych i prezentują im swoją twórczość literacką. W szkołach w Dębnicy Kaszubskiej i Motarzynie zapraszani są tylko do niektórych klas, natomiast w szkołach w Niepoględziu – do wszystkich.  Delegacje poszczególnych klas przychodzą do sali, w której zebrali się poeci i same zapraszają oraz prowadzą wybranych poetów do swoich rówieśników na spotkanie. 
W tym roku w spotkaniach z młodzieżą wzięli udział także artyści śpiewający poezję – Anna Poźlewicz z Wilna (zaprzyjaźniona z Grupą), Wiktor Rakoczy z Tychowa i Grzegorz Chwieduk ze Słupska. Ten ostatni śpiewa wyłącznie własną poezję. W tym roku z powodzeniem promował drugi swój tomik poetycki pt. „Że-brak śmiechu”. 
Wiejscy literaci byli bardzo zadowoleni ze spotkań. Na przykład w szkole w Motarzynie dzieci podęli ich swoimi występami artystycznymi, a dopiero potem wysłuchali prezentowanych wierszy, mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania na nie odpowiedzi. 
Po obiedzie w Niepoględziu cała grupa literatów wzięła udział w uroczystości przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II, usytuowanym przed szkołą. Literaci złożyli kwiaty, recytowali dedykowane Janowi Pawłowi II swoje wiersze, na koniec wspólnie zaśpiewali „Barkę”.
Otwarte dla wszystkich spotkanie  rozpoczęło się w pałacu o godzinie 16-ej i trwało prawie trzy kwadranse. Śpiewano i recytowano poezję, kabaret „Babeczki” z Motarzyna ze swoja liderką - też poetką - Magdaleną Peplińską dał w dwóch zaprezentowanych scenkach popis swoich teatralnych możliwości, a młode artystki – także z Motarzyna – swego wokalnego kunsztu. Jaka się okazało wszyscy występujący to już laureaci powiatowych i innych konkursów. 
Na to spotkanie do Niepoględzia przybył także wójt gminy Dębnica Kaszubska - Eugeniusz Dańczak, który później z licznie przybyłymi literatami i innymi uzdolnionymi artystycznie gośćmi zajadł wspólną kolację.  
Należy jeszcze dodać, że gospodarze Przystani Poetyckiej, nie tylko podejmują poetów u siebie na swój koszt, to jeszcze przywożą ze Słupska do Niepoględzia i później odwożą. W dzisiejszych czasach to się rzadko zdarza, a sama Przystań jest krajowym ewenementem.  
  • autor: (Z), data: 2012.04.23
  • autor: Jan Maziejuk

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7051565 wejść.