Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Niedziela 15 Września 2019     Imieniny: Marii, Nikodema, Albina

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

W Jezierzycach zaprezentowały się wiejskie koła

 

Koło Gospodyń Wiejskich „Dolina Łupawy” wygrało Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach i będzie reprezentować powiat słupski w kwietniu br. na turnieju wojewódzkim.
Turniej odbył się w minioną sobotę ( 9bm.) i wzięło w nim udział siedem kół z powiatu słupskiego – z Biesowic, Kusowa, Kobylnicy, Objazdy, Stowięcina, Damnicy i Łupawy. Uczestnicy (w kołach są panie i panowie!) musieli zaprezentować się w pięciu konkurencjach. Organizatorzy tym razem zdecydowali, że najlepszemu kołu zostanie przyznane Grand Prix i nagroda Starosty Słupskiego w wysokości 3 tys. zł, ponadto w każdej konkurencji zostanie wyłoniony zwycięzca, który odbierze nagrodę rzeczową. Główny laureat pojedzie na turniej wojewódzki.
Koła rywalizowały w wypieku chleba, prezentacji tablicy – wizytówki koła (konkurencja polegała na graficznym przedstawieniu działalności koła, a następnie jeszcze jej atrakcyjnym omówieniu), prezentacji wymyślonego kapelusza, w śpiewie piosenek ludowych i na dowolnych oraz w tańcu. Za najsmaczniejszy uznano chleb wiejski ziemniaczany, który przywiozło do Jezierzyc koło z Damnicy. Inne koła chwaliły się chlebem z płatkami owsianymi (Kobylnica),  chlebem o nazwie „Fantazja dziadunia” (Biesowice), codziennym („Dolina Łupawy”), wiejskim (Objazda), „Babci Reni” (Stowięcino) i  kusowskim (Kusowo).  
W prezentacji tablicy- wizytówki koła – zwyciężyło KGW ze Stowięcina (gm. Główczyce), kapelusza – KGW w Kusowie ( gm. Słupsk), a najlepiej zaśpiewały dwie piosenki – panie z KGW „Dolina Łupawy” z gminy Potęgowo. W tańcu bawarskim bezkonkurencyjna okazała się Kobylnica. Inne koła popisywały się w polce, kujawiaku, hiszpańskim i greckim.    
 Należy podziwiać koła za pomysłowość, talent i umiejętności.  A także za odwagę, bo przecież większość występujących to amatorzy, którzy musieli dobrze przygotować się do poszczególnych konkurencji, a szczególnie do tych najbardziej ryzykownych – artystycznych.
Turniej powiatowy coraz bardziej podoba się kołom – lubią w nim rywalizować. Te, które przyjechały do Jezierzyc wcześniej zostały wyłonione w podobnych imprezach gminnych. Na turniej powiatowy przywiozły swoich najlepszych artystów, ale też stosika z regionalnymi wypiekami i wyrobami kulinarnymi. Prezentowały się we własnych oryginalnych strojach. 
Turniej tradycyjnie co roku organizują: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Strzelinie, Gmina Słupsk i Starostwo Powiatowe w Słupsku.
 
  • autor: ZBZ, data: 2013.02.11

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7764238 wejść.