Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Środa 23 Października 2019     Imieniny: Marleny, Seweryna, Jana

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
 • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

Jubileuszowa wystawa z okazji 45-lecia pracy twórczej Zenona Frąckiewicza i promocja najnowszych wydawnictw książkowych starostwa

W sobotę (13 bm.) w ramach Święta Samorządów Powiatu Słupskiego odbędzie się o godzinie 10.30 uroczyste otwarcie w Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego (parter starostwa) jubileuszowej wystawy rzeźby Zenona Frąckiewicza z Łupin z okazji 45-lecia jego twórczości artystycznej, a o godzinie 11.00 w sali 2002 na II piętrze starostwa - promocja najnowszej książki Jana Edwarda Maziejuka pt. „Krekodaj (słupski)” i albumu fotograficznego „Spacer po Starostwie Powiatowym w Słupsku”.

W październiku br. przypada 45-lecie pracy twórczej Z. Frąckiewicza, rzeźbiarza i malarza z Łupin, w gminie Słupsk, wieloletniego członka Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego w Słupsku, laureata wielu konkursów i nagród, w tym, Nagrody „Białego Bociana” przyznanej mu w 2005 roku przez Starostę Słupskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, inicjatora utworzenia przy Starostwie Powiatowym w Słupsku - Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego. Z okazji jubileuszu przygotował on wystawę, na której będzie można zobaczyć jego najciekawsze prace rzeźbiarskie, a także, oglądając inne przygotowane ekspozycje, prześledzić drogą artystyczną twórcy. Będzie można też osobiście spotkać się z rzeźbiarzem.

Z. Frąckiewicz jest autorem figur do Drogi Krzyżowej i na ołtarz do nowego kościoła p.w. Jana Kantego w Słupsku oraz dla kościoła św. Jacka. Dla Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku wykonał portrety wszystkich rektorów słupskiej Alma Mater. Przez kilka lat prowadził w Słupsku pracownię rzeźbiarską, w której naprawiał stare meble, zegary, ramy, kufry i obrazy. W październiku 2004 roku na VII Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. Józefa Chełmońskiego „Pejzaż Ojczysty” otrzymał wyróżnienie II stopnia za pracę pt. „Opuszczona zagroda” przedstawiającą zagrodę nr 8 w Swołowie. W 2010 roku na Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej uzyskał tytuł mistrza i instruktora rzeźby w drewnie i trzy lata później doprowadził do utworzenia w siedzibie słupskiego starostwa Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego”, którą się opiekuje, zorganizował w niej stałą ekspozycję rzeźby i organizuje inne wystawy.  

„Krekodaj słupski” – to najnowsza książka biograficzną Jana Edwarda Maziejuka – uznanego słupskiego fotoreportera, byłego pracownika „Konfrontacji”  „Zbliżeń” i „Głosu Pomorza”, korespondenta wielu innych gazet i tygodników, w tym zagranicznych. To opowiedziana ciekawie autobiografia autora książki, to przypomnienie dziejów rodzinnej wsi z Podlasia, jej historii i kultury, w której wyrastał, to przypomnienie dawnych wiejskich obrządków i zwyczajów, bliskich też mieszkańcom Pomorza. To barwny opis pobytu J. Maziejuka w Miastku i na ziemi miasteckiej, przypomnienie wielu osób, z którymi się wówczas zetknął i zaprzyjaźnił na wiele lat. To też barwna opowieść o kulisach i szczegółach wykonywania zdjęć dla tygodnika „Zbliżenia” , fotoreporterskich poczynaniach autora w okresie powstawania słupskiej „Solidarności”, stanu wojennego oraz niektórych wystawach fotograficznych. To także kulisy pracy w „Głosie Pomorza” po transformacji politycznej i epizodycznej współpracy z „Gazetą Wyborczą”.

We wspomnieniach autor przywołuje liczne nazwiska ludzi prasy. kultury i polityki, dzieli się wieloma osobistymi refleksjami i przemyśleniami. Swoje wspomnienia opatrzył blisko dwustoma fotografiami, a uuzupełniają je jeszcze wypowiedzi niektórych dziennikarzy - kolegów autora książki, Jest też specjalny katalog obrazujący dorobek pracy dziennikarskiej Jana E.. Maziejuka – wykaz czasopism, z którymi współpracował, indywidualnych wystaw fotograficznych, innych wystaw, w których też uczestniczył, konkursów fotograficznych i zdobytych w nich nagród. 

Album „Spacer po Starostwie Powiatowym w Słupsku” jest drugim albumem pokazującym w całej krasie budynek słupskiego starostwa. Pierwszy ukazał się w 2003 roku z okazji jego 100-lecia i zawierał zdjęcia Antoniego Chrząstowskiego ze Słupska. Na najnowszy album złożyły się zdjęcia współpracującego ze starostwem i dwumiesięcznikiem „Powiat Słupski” - Jana Maziejuka oraz archiwalne kilku innych autorów. Album oprowadza po starostwie, wprowadza jego posiadacza do gabinetu starosty, sal konferencyjnych, na wieżę zegarową, zwraca uwagę na zachowane elementy architektoniczne, liczne zdobienia i nieliczne zachowane wiekowe sprzęty. Przypomina też plany, na podstawie których zbudowano budynek, który przez ponad już 110 lat nieustannie służy mieszkańcom ziemi słupskiej i jest wciąż jednym z najładniejszych pod względem architektonicznym w Słupsku.  

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w sobotę 13 bm. starostwa słupskiego, będzie można zwiedzić budynek, wejść do gabinetu starosty słupskiego i reprezentacyjnych sal, na wieżę, poznać Galerię Sztuki Ludowej i spotkać się z autorem zorganizowanej w niej najnowszej wystawy. Po prezentacji wydawnictw każdy z zainteresowanych będzie mógł otrzymać nieodpłatnie egzemplarz promowanej książki i albumu. 

 • autor: MW, data: 2014-09-10

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7880568 wejść.