Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 18 Listopada 2019     Imieniny: Karoliny, Romana, Ottona

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2014

Multimedia

 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"
 • Sprawdzian z wiedzy "Jak żyć zdrowo"

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

WOŚP na Bunkrach Bluechera w Ustce

 • autor: Lokalna Organizacja Turystyczna "Ustka i Ziemia Słupska", data: 2015-01-09
 • autor: Lokalna Organizacja Turystyczna "Ustka i Ziemia Słupska", data: 2015-01-09

APEL O POMOC

Wójt Gminy Słupsk zwraca się z apelem o udzielenie pomocy dla rodzin poszkodowanych w pożarze, który miał miejsce 7 stycznia w miejscowości Wrzeście. W pożarze ucierpiało 7 rodzin (25 osób), trzy z nich zostały bez dachu nad głową.

Gorąco apelujemy i prosimy o pomoc wszystkich, którzy chcą i mają możliwość udzielenia wsparcia poszkodowanym. Wsparcie w formie rzeczowej można udzielać za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Sportowa 9a w Słupsku. Tel: 59/ 840-16-82

Wpłaty finansowe prosimy wpłacać na rachunek:  24 9315 0004 0050 5778 2000 0020. Z dopiskiem "Pomoc dla pogorzelców z Wrześcia".


W chwili obecnej potrzebne są koce, kołdry, odzież, sprzęty codziennego użytku. Za wszelkie wsparcie udzielone w każdej formie, w imieniu osób oczekujących na pomoc, z góry bardzo serdecznie dziękujemy.

 • autor: Gmina Słupsk, data: 2015-01-09

"STRACHY NA LACHY" w Kępicach

  • autor: Agnieszka Szulist, Gmina Kępice, data: 2015-01-09
 • autor: Agnieszka Szulist, Gmina Kępice, data: 2015-01-09

Styczniowe imprezy w Domu Kultury w Ustce

Dom Kultury w Ustce serdecznie zaprasza do udziału w styczniowych imprezach kulturalnych:

WIECZÓR KOLĘD

Tradycyjnie w styczniu zapraszamy wszyskich do wspólnego śpiewania kolęd, pastorałek i pieśni świątecznych razem z Domem Kultury. Impreza odbędzie się 17 stycznia o godzinie 17.00. Zapraszamy do wystąpienia na naszej scenie. Mile widziane śpiewanie solo, rodzinne, w duetach, czy koleżeńskich grupach. Prosimy o kontakt.

 

JAŚ I MAŁGOSIA W DOMU KULTURY

24.01 (sobota) o godz 12.00 Dom Kultury serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na spektakl teatralny Jaś i Małgosia w wykonaniu Teatru Lalki Tęcza ze Słupska. "Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy to sztuka wywodząca się z nurtu klasyki baśniowej. Przedstawienie trwa 45 minut i gwarantuje najmłodzym widzom wiele emocji. Bilety: dzieci - 8 zł, dorośli - 10 zł.

 

OPERETKA Z HUMOREM

24 stycznia o godz.18.00 zapraszmy do roztańczonego i rozśpiewanego Wiednia. Operetka, przeboje i jej czułe słówka to nastrojowy, pełen humoru program grupy artystycznej Operus Arte, dobra zabawa w rytmie największych przebojów operetki. Nie zabraknie walca, czardasza, szampana, pięknych kreacji... Prze-BOYOWI mężczyźni: Paweł Wytrążek - tenor, Piotr Żukowski - pianista, Piotr Stanisław - konferansjer, będą walczyć o względy czarującej kokietki - kobietki sopranistki Doroty Makulec. Na 90 minut przeniesiemy Państwa w świat intryg, namiętności, zdrad, zabawnych perypetii, no i miłości. Wszystko to w rytmie hitów twórców takich jak:  J. Strauss, C. Zeller oraz J. Offenbach.Bilety: przedsprzedaż - 25 zł, w dniu koncertu -35 zł.

 

 • autor: Dom Kultury w Ustce, fot. autor, data: 2015-01-09

XXIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

     XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tuż, tuż. Już 11 stycznia 2015 o godz. 9.00 z usteckiego sztabu - Domu Kultury wolontariusze wyruszą z puszkami na kwestę uliczną, która potrwa w naszym mieście do godziny 16.00. W godzinach 12.00-14.00 przy usteckim Kapitanacie odbędzie się pokaz sprzętu służb mundurowych. O godzinie 18.00 rozpocznie się koncert lokalnych artystów i licytacja gadżetów ofiarowanych na WOŚP. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w organizację tegorocznego Finału, wystąpić podczas koncertu, przekazać przedmioty na licytację, mają ciekawe pomysły i chęć pomocy, prosimy o kontakt z nami. Czekamy na Was!

 • autor: Dom Kultury w Ustce, data: 2015-01-09
  • autor: Dom Kultury w Ustce, data: 2015-01-09

Mieszkańcy powiatu w orszaku Trzech Króli

W miniony wtorek, tj. 6 stycznia br., wielu mieszkańców powiatu wzięło udział w orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Słupska.

Oto fotorelacja Pana Jana Maziejuka z tego wydarzenia.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2015-01-08

Pomoc lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po 1 stycznia 2015 r. w powiecie słupskim

2 stycznia br. połowa zakładów opieki zdrowotnej w powiecie słupskim była zamknięta. Dzisiaj, jak wynika z informacji, którą opublikował na swojej stronie internetowej Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku, dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej zostali pozbawieni mieszkańcy gminy Dębnica Kaszubska i gminy Kobylnica. W gminie Słupsk nieczynny jest Ośrodek Zdrowia w Głobinie, w gminie Potęgowo – Ośrodek Zdrowia w Łupawie, a w gminie Damnica – Ośrodek Zdrowia w Starej Dąbrowie. W gminie Słupsk nie przyjmuje również lekarz w Bruskowie Wielkim i we Wrześciu.

Osoby, które do tej pory korzystały z usług zamkniętych od 2 stycznia gabinetów lekarzy rodzinnych mogą do odwołania uzyskać w godzinach od 8 do 18 podstawową pomoc lekarską w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w placówkach udzielających pomocy medycznej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Listy zamkniętych i otwartych zakładów podstawowej opieki zdrowotnej w województwie pomorskim zamieszcza i na bieżąco aktualizuje Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku na swojej stronie internetowej www.nfz-gdansk.pl. Można też o nie zapytać pod bezpłatnym całodobowym numerem telefonu 800 007 796

 

 

 • autor: DR, data: 2015-01-05

XVII Środkowopomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego

Środkowopomorski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Koszalinie serdecznie zaprasza na XVII Środkowopomorską Wystawę Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, która odbędzie się w hali Widowiskowo-Sportowej w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy w dniach 10-11 stycznia br.

 

Program wystawy:

10.01.2015 (sobota) w godz. 8.00-18.00 - zwiedzanie

11.01.2015 (niedziela) w godz. 8.00-15.00 - zwiedzanie

11.01.2015 (niedziela) o godz. 13.00 - zakończenie i wręczenie nagród

 • autor: ŚZHGRiDI w Koszalinie, data: 2015-01-05

XV Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

  • autor: S. Winnicka, GOK Gm. Słupsk, data: 2015-01-02

III sesja Rady Powiatu Słupskiego

30 grudnia br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się III sesja Rady Powiatu Słupskiego, w której uczestniczyli radni, członkowie Zarządu Powiatu i kierownicy jednostek organizacyjnych.

Ostatnią w 2014 roku sesję Rady Powiatu Słupskiego zdominował projekt budżetu powiatu na 2015 rok, którego istotną częścią budżetu będą stanowiły wydatki inwestycyjne. Za przyjęciem tego dokumentu finansowego opowiedziało się siedemnastu radnych, a trzech było przeciw.

W czasie obrad radni wybrali także drugiego Zastępcę Przewodniczącego Rady Powiatu Słupskiego, został nim Andrzeja Kordylas.

W związku z rezygnacją Pawła Gonery z funkcji członka Zarządu Powiatu Słupskiego, na jego  miejsce radni wybrali Grzegorza Grabowskiego. Paweł Gonera natomiast objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego.

Podczas wtorkowej sesji radni głosowali również nad następującymi uchwałami:

 • w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu,
 • w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2014 rok,
 • w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie wydatków budżetu powiatu, które w 2014 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz ustalenie planu finansowego tych niewygasających wydatków,
 • w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie przyjęcia rezygnacji i zwolnienia z pełnienia obowiązków członka Zarządu Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie odwołania członka Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie zmiany składu Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie powołania Doraźnej Komisji Rady Powiatu Słupskiego ds. opracowania Statutu Powiatu Słupskiego oraz ustalenia jej składu osobowego,
 • w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego na 2015 rok,
 • w sprawie planów pracy komisji Rady Powiatu Słupskiego na 2015 rok,
 • w sprawie planu pracy Rady Powiatu Słupskiego na 2015 rok.

Miniona sesja odbyła się w świąteczno-noworocznej atmosferze. Radni spotkali się także z księdzem Janem Giriatowiczem, z którym wspólnie śpiewali kolędy i składali noworoczne życzenia.

 • autor: AK, data: 2015-01-02

Wigilia w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ustce

Boże Narodzenie to  najpiękniejsze święta spośród wszystkich świąt, szczególnie radosne, pełne dobrych uczuć, tradycji, pachnące piernikiem, choinką.

Spotkanie wigilijne są również tradycją Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce.
Ta szczególna uroczystość odbyła się 18 grudnia o godz. 16. W tym ważnym dniu, wychowanków, dyrekcję i pozostałych pracowników zaszczycili swoją obecnością starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, wicestarosta Rafał Konon oraz skarbnik powiatu Jadwiga Janicka. Jasełka przygotowane przez wychowanków oraz wychowawców wprowadziły zebranych
w magiczny bożonarodzeniowy nastrój. Po części artystycznej przyszedł czas na przełamanie się opłatkiem, złożenie sobie życzeń oraz wspólną wieczerzę. Po skończonej kolacji do placówki zawitał Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich wychowanków  prezentami; radości było co niemiara.

 

 • autor: DS, fot. MOS Ustka, data: 2014-12-24
 • autor: MOS Ustka, fot. autor, data: 2014-12-24

Mikołaj w Domach dla Dzieci

Jak co roku wszyscy wychowankowie Domów dla Dzieci w Ustce i Słupsku prowadzonych przez Towarzystwo „Nasz Dom”  otrzymali świąteczne paczki przygotowane przez słupskie starostwo. Do czterech domów - dwóch w Słupsku i dwóch w Ustce paczki przekazano, a w Domu przy ulicy Kochanowskiego w Ustce wręczyli je dzieciom podczas zorganizowanego we wtorek (23 bm.) spotkania pracownicy Wydziału Polityki Społecznej.

W imieniu własnym oraz słupskich starostów przekazali oni dzieciom życzenia świąteczne.

 • autor: TJ, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-24

Zaproszenie na III sesję Rady Powiatu Słupskiego

Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego – Jan Olech  uprzejmie zaprasza  na III sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuje zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 ze zm.) na dzień      30 grudnia 2014r., (wtorek) godz. 14.00  w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku ul. Szarych Szeregów 14,  z następującym projektem porządku obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie kworum.

3. Przyjęcie porządku obrad.

4. Interpelacje i zapytania radnych

5. Sprawozdanie Zarządu Powiatu Słupskiego z jego działalności oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego.

6. Podjęcie uchwał:

 1. w sprawie  wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu,
 2. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2014 rok,
 3. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 4. w sprawie wydatków budżetu powiatu, które w 2014 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz ustalenie planu finansowego tych niewygasających wydatków,
 5. w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 6.  w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Słupskiego na rok 2015,
 7. w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Słupskiego,
 8. w sprawie przyjęcia rezygnacji i zwolnienia z pełnienia obowiązków członka Zarządu Powiatu Słupskiego,
 9. w sprawie  odwołania członka Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego,
 10.  w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Słupskiego,
 11.  w sprawie zmiany składu Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego,
 12. w sprawie powołania Doraźnej Komisji Rady Powiatu Słupskiego ds. opracowania Statutu Powiatu Słupskiego oraz ustalenia jej składu osobowego,
 13. w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego na 2015 rok,
 14.  w sprawie planów pracy Komisji Rady Powiatu Słupskiego na 2015 rok,
 15. W sprawie planu pracy Rady Powiatu Słupskiego na 2015 rok.

7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

8. Wnioski i oświadczenia radnych.

9. Zakończenie sesji.

 

 • autor: AK, data: 2014-12-22

Nominacje dla nauczycieli

W dniu 18 grudnia br. w gabinecie Starosty Słupskiego wręczono akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nauczycielom - wychowawcom z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce, którzy pomyślnie zdali egzaminy przed komisjami egzaminacyjnymi powołanymi przez Zarząd Powiatu Słupskiego. Akty nadania stopnia awansu zawodowego otrzymali -  Pani Emilia Formela oraz Pan Paweł Mackiewicz.

Wcześniej w obecności starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego i wicestarosty Rafała Konona oraz pozostałych członków Zarządu złożyli ślubowanie.

Ślubowali rzetelnie pełnić powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć
do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 • autor: DS, fot. autor, data: 2014-12-18

Świąteczne spotkanie z emerytowanymi pracownikami urzędu

W dniu 16 grudnia 2014 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Słupsku  odbyło się świąteczne spotkanie Starosty Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego z emerytowanymi pracownikami urzędu oraz Domu Dziecka w Ustce. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Starosta Słupski złożył byłym pracownikom bożonarodzeniowe życzenia. Spotkanie odbyło  się w miłej atmosferze przy ciastku i kawie.

 • autor: MZ, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-17

Drezyną do Mikołaja…

Drezyną do Mikołaja…

I Powiatowy Kulig Drezynowy w Bronowie i zabawa mikołajkowa w Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie, to efekt współpracy Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej „Aktywne Pomorze” i Centrum Edukacji Regionalnej. 

Sobotnie wydarzenie (13.12.2014 r.), było skierowane głównie do dzieci z terenu powiatu słupskiego, ale równie dobrze bawili się dorośli. Relacje z imprezy można było zobaczyć w Teleexpresie TVP i Panoramie TVP Gdańsk.

W zabawie uczestniczyły dzieci z terenu powiatu słupskiego, w tym z gmin: Kępice, Słupsk, Ustka i Kobylnica. Zabawę poprowadzili aktorzy z Teatru Władca Lalek ze Słupska i...Mikołaj. Liczne konkurencje sportowe, śpiewanie i recytowanie wierszy, sprawiły dzieciom dużą frajdę szczególnie, że Mikołaj  przygotował dla każdego słodki poczęstunek i paczki :):). Udział w przedsięwzięciu wzięło około stu dzieci.

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania nowej dwunastoosobowej  drezyny DE-01, którą członkowie Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej „ochrzcili” imieniem: Witek . Pojazd posiada napęd hybrydowy: elektryczno-spalinowy. Jest to jedyna taka konstrukcja w kraju, stworzona od podstaw według pomysłu członków SPKD. Budowa pojazdu oraz organizacja I Powiatowego Kuligu Drezynowego, połączonego z zabawą mikołajkowa w CER w Warcinie, były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Filmiki:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rwNZEFs084Y

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xRS5ZlrW7kQ

Relacje w Teleexpresie i Panoramie:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1yDcvMb-w1E

https://www.facebook.com/video.php?v=595365160594297

 • autor: MS, fot. autor, data: 2014-12-17

Halowy Turniej Piłki Nożnej „MIKOŁAJKI - KOBYLNICA 2014”

7 grudnia br.  UKS BYKI Słupsk wraz z Powiatem Słupskim i Gminą Kobylnica,  przy wsparciu z programu AKADEMIA MINI BAMBINI Funduszu Inicjatyw Obywatelskich  FIO 2014, były organizatorem Halowego Turnieju Piłki Nożnej  "MIKOŁAJKI - Kobylnica 2014" im. Zbyszka Żynisa.

Turniej otworzył Pan Leszek Kuliński Wójt Gminy Kobylnica. Przywitał wszystkich zebranych i życzył dobrej zabawy. Wszystkie  zaproszone drużyny dotarły do gościnnej hali Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy. W otwarciu towarzyszyli:  Pan Witold Stech - Dyrektor GZEAGS w Kobylnicy oraz rodzina Zbyszka Żynisa: żona Monika, córka Magda i syn Arek.  Wspólnie uczczono pamięć Pana Zbyszka chwilą ciszy. Zbyszek Żynis był niestrudzonym społecznikiem, filantropem, pomysłodawcą i inicjatorem akcji statuetki Św. Mikołaja Biskupa. Był on również propagatorem krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży.

Mikołajkowy Turniej przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym, 10 zespołów podzielonych zostało na dwie grupy eliminacyjne, w których rozgrywki toczyły się wg zasady "każdy z każdym". W drugim natomiast, najlepsze dwa zespoły z każdej grupy rozegrały mecze półfinałowe i finałowe, pozostałe drużyny zagrały o miejsca 5, 7 i 9.

Nagrody- statuetki i nagrody rzeczowe otrzymali:

Fair Play

         Puchar Fair Play Starosty Słupskiego - KS Potęgowo,

         Puchar Fair Play Gminy Kobylnica - U2 Bytów,

         Puchar Fair Play Dyrektora Urzędu Morskiego - SP Kobylnica

Naj..., naj..., naj...

        Najlepsi w każdej  drużynie:

               Wiktor Boborycki (Orły Łeba),

               Jakub Jażdżewski (U2 Bytów),

               Paweł Kamiński (Olimpijczyk Kwakowo),

               Oskar Kwiecień (SP Kobylnica),

               Jakub Ozimek (Dąb Kusowo),

               Paweł Panek (Byki I Słupsk),

               Oliwier Paśko (Byki II Słupsk),

               Kacper Samsel (Sparta Sycewice),

               Patrycja Startek (Orliki Jezierzyce),

               Bartosz Turski (KS Potęgowo).

Najlepszy bramkarz

               Dawid Kołkowski (Byki II Słupsk),

Najlepszy obrońca

               Filip Miler (Olimpijczyk Kwakowo),

Najlepszy zawodnik

               Jakub Kalinowski (Byki II Słupsk).

Dziewczęta

Organizatorzy nie zapomnieli również o dziewczętach, które rywalizowały w turnieju na równi z chłopcami.

              W drużynie Orliki Jezierzyce: Karolina Chabowska,

              Oliwia Siudkiewicz, Patrycja Startek oraz w zespole

              SP Kobylnica: Oliwi Dąbczak, Ola Kamińska.

 

Wszystkie drużyny otrzymały piękne puchary, każdy zawodnik natomiast medal,  brelok z logo Powiatu Słupskiego i Gminy Kobylnica oraz słodkości. Wyróżnieni zawodnicy otrzymali okolicznościowe statuetki oraz  gadżety powiatu słupskiego.

Uroczystego zamknięcia dokonał Wicestarosta Słupski - Rafał Konon wspólnie z Wójtem gminy Kobylnica - Leszkiem Kulińskim.

 

 • autor: UKS Byki, fot. autor, data: 2014-12-17

Świąteczny kiermasz w Starostwie zakończony

Wczoraj, tj. 11 grudnia br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbył się KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY, podczas którego Domy Pomocy Społecznej z powiatu słupskiego oferowały przepiękne, pachnące świętami stroiki i ozdoby na choinkę.

Oto zdjęcia z kiermaszu.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-12

II sesja Rady Powiatu Słupskiego

W miniony czwartek, tj. 11 grudnia br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się II sesja Rady Powiatu Słupskiego, w której uczestniczyli radni, członkowie Zarządu Powiatu i kierownicy jednostek organizacyjnych.

Nieobecna na pierwszej sesji radna Anna Pietrzak złożyła ślubowanie zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym.

Podczas wczorajszej sesji radni głosowali nad następującymi uchwałami:

 1. w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Słupskiego w 2015 roku,
 2. w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Ustka pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1102G Ustka – Modlinek – Duninowo,
 3. w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego,
 4. w sprawie powołania Komisji Budżetu i Finansów oraz Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Słupskiego,
 5. w sprawie powołania Komisji Rolnictwa, Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Słupskiego,
 6. w sprawie powołania Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu Słupskiego,
 7. w sprawie zmian w Statucie Powiatu Słupskiego,
 8. w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia Starosty Słupskiego.

 

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Swołowie

Więcej informacji na stronie Muzeum tutaj.

  • autor: Muzeum w Swołowie (www.swolowo.pl), data: 2014-12-12

Pomorski Stół Bożonarodzeniowy

6 grudnia br. w Kobylnicy odbył się pokaz pn.: „Pomorski Stół Bożonarodzeniowy”, na którym obecny był Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski.

W przedsięwzięciu udział wzięły koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne z terenu powiatu słupskiego.

Imprezę zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Słupsku, Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy. Głównym celem tegorocznego pokazu była ochrona dziedzictwa kulinarnego oraz pobudzenie aktywności społeczeństwa wiejskiego, w zakresie kultywowania tradycyjnej kuchni i obyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, integracja społeczności wiejskiej i miejskiej, a także wymiana doświadczeń.

Podczas imprezy zaprezentowano potrawy i dekoracje na stole bożonarodzeniowym. Najlepsze otrzymają nagrody i wyróżnienia. Zainteresowani będą mogli nabyć ozdoby świąteczne.

 

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-08
 • Pomorski Stół Bożonarodzeniowy

Smerfne Mikołajki z Sową

Już po raz piąty z okazji Dnia Świętego Mikołaja maskotka Powiatu Słupskiego - Sowa zaprosiła dzieci do swojego domu, którym jest Starostwo Powiatowe przy ul. Szarych Szeregów 14 w Słupsku. W tym ważnym dla dzieci dniu Sowa wręczyła najmłodszym mieszkańcom powiatu słodkie upominki.

Najliczniejszą 50-osobową grupę, która przybyła na Mikołajki z Sową, tworzyły maluszki z Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Ustce. W zabawie udział wzięły także starszaki z Publicznego Przedszkola z Dębnicy Kaszubskiej. Zgodnie z tradycją dzieci przybyły do Starostwa w czerwonych mikołajowych czapeczkach. Po raz kolejny mikołajkowe spotkanie z Sową przygotowali animatorzy z Akademii Rozrywki Baltic Fun.

Tegoroczną zabawę przy choince poprowadziła Pani Smerfetka, która rozpoczęła spotkanie z dziećmi od quizu na temat „Smerfów”. Następnie dzieci wzięły udział w sportowych zawodach Smerfa Osiłka i Smerfa Śpiocha, malowały w grupach świąteczne choinki dla Papy Smerfa oraz wspólnie tańczyły. Rolę Mikołaja pełniła tradycyjnie Powiatowa Sowa. Ta, wyjątkowo chętna tego dnia do zabawy, tańcowała z dzieciakami w sali konferencyjnej przy pachnącej świętami choince, którą podarowało Nadleśnictwo Warcino.

Po radosnej zabawie nadszedł czas na słodkie upominki, które w tym roku wręczył uśmiechniętym maluszkom Wicestarosta Rafał Konon. Dzieci natomiast  złożyły na ręce Pana Wicestarosty przygotowaną przez siebie bożonarodzeniową kartkę z podziękowaniem za zaproszenie na mikołajkową zabawę w Starostwie.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-08

Listy do Świętego Mikołaja

Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski włączył się w akcję pn. „Listy do Świętego Mikołaja”, którą już po raz szósty zorganizował tygodnik „Teraz Słupsk”.  

W ramach przedsięwzięcia najmłodsi mieszkańcy powiatu słupskiego i miasta Słupska wysłali do redakcji czasopisma listy skierowane do Świętego Mikołaja. Następnie wybrane marzenia zostały spełnione dzięki zaangażowaniu znanych postaci z naszego regionu, które ufundowały upragnione prezenty. Te od Starosty Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego trafiły do podopiecznych klasy pierwszej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy, którzy zgodnie z życzeniem otrzymali papugę w klatce.

Wręczenie upominków od Mikołaja dzieciom z damnickiej placówki odbyło się 5 grudnia br. Prezent w imieniu Zdzisława Kołodziejskiego przekazała Urszula Falba, naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu i Inwestycji.

 • autor: AK, fot. OSW Damnica, data: 2014-12-08

Zaproszenie na II sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam  na II sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuję zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 ze zm.) na dzień 11 grudnia 2014r., (czwartek) godz. 12.00  w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku ul. Szarych Szeregów 14,  z następującym projektem porządku obrad:


1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Interpelacje i zapytania
6.  Ślubowanie radnego.
7. Podjęcie uchwał:

 1. w sprawie określenia  rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych  na terenie Powiatu Słupskiego w 2015 roku,
 2. w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Ustka  pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1102G Ustka – Modlinek - Duninowo,  
 3. w sprawie  powołania Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Słupskiego,
 4. w sprawie  powołania Komisji Budżetu i Finansów oraz Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Słupskiego,
 5. w sprawie powołania Komisji Rolnictwa, Środowiska oraz Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Słupskiego,
 6. w sprawie powołania Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu Słupskiego,
 7. w sprawie zmian w Statucie Powiatu Słupskiego,
 8. w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia Starosty Słupskiego.

 8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
 9. Wnioski i oświadczenia radnych.
10. Zakończenie sesji.

Przewodniczący Rady 

Jan Olech

Zaproszenie na rajd pieszy

  • autor: Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe "Ustka", data: 2014-12-03

I SESJA RADY POWIATU ZAKOŃCZONA

Wczoraj, tj. 1 grudnia br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Powiatu Słupskiego, którą zdominowały wybory nowych władz powiatu.

Sesję rozpoczęto od złożenia ślubowania przez nowych radnych zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. Ślubowanie złożyli radni: Joanna Chabowska, Paweł Gonera, Grzegorz Grabowski, Maciej Karaś, Maria Kobylarz, Zdzisław Kołodziejski, Marek Kołtun, Rafał Konon, Andrzej Kordylas, Wojciech Krasucki, Jan Leonczuk, Paweł Lisowski, Jan Olech, Bożena Przyborowska, Edward Sasko, Tomasz Świtek, Andrzej Zawada, Barbara Zawadzka, Stanisław Zieliński, Sławomir Ziemianowicz. Dawid Litwin złożył mandat radnego, ponieważ w drugiej turze wyborów został wójtem gminy Potęgowo.

Kolejnym ważnym punktem spotkania był wybór Przewodniczącego Rady Powiatu, którym został Jan Olech. Jego zastępcą Wiceprzewodniczącym Rady został Wojciech Krasucki.

Na poniedziałkowej sesji odbyły się również wybory Starosty Słupskiego, którym po kilkuletniej przerwie ponownie został Zdzisław Kołodziejski. Głos na niego oddało dwunastu z dwudziestu obecnych na sesji radnych, Wicestarostą został natomiast Rafał Konon.

Na pierwszej sesji wybrano również członków Zarządu Powiatu Słupskiego. Skład Zarządu powiatu: Zdzisław Kołodziejski, Rafał Konon, Paweł Gonera, Paweł Lisowski i Jan Leonczuk.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-12-02

Zakończono realizację zadania pn.”Usuwanie wyrobów zawierających azbest"

Zakończono realizację zadania pn.”Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Słupskiego” w 2014 r.

W Powiecie Słupskim zakończono realizację corocznego zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu słupskiego”, który współfinansowany był w ramach organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku konkursu pn. „Usuwanie wyrobów zawierający azbest z terenu województwa pomorskiego” z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Priorytetowego pod nazwą  ”Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne. Część 2 - Usuwanie wyrobów zawierających azbest” oraz środków finansowych Powiatu Słupskiego.

Zakres prac obejmował zadanie polecające  na demontażu, transporcie i unieszkodliwianiu odpadów zawierających azbest oraz zbieraniu, transporcie wyrobów azbestowych. W ramach przedmiotowego zadania unieszkodliwiono 122,17 Mg  (9 044,00 m2)  odpadów azbestowych na łączną kwotę   56 549,34  zł.

Kwota dotacji wyniosła 54 852 zł i pochodziła ze środków Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ( 50 % kwoty dofinansowania) oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ( 50 % kwoty dofinansowania).

 • autor: MW, data: 2014-12-01

Mikołajki z Sową

 • data: 2014-12-01
  • autor: AK, data: 2014-12-01

Zaproszenie na III Rajd pieszy - Tarlisko 2014

 • autor: S. Winnicka, GOK Gm. Słupsk, data: 2014-11-28

Postanowienie Komisarza Wyborczego w Słupsku w sprawie zwołania pierwszej sesji nowo wybranej Rady Powiatu Słupskiego

 • Postanowienie komisarza pierwsza sesja
 • Postanowienie komisarza pierwsza sesja

Rozstrzygnięto Konkurs Małych Form Teatralnych

Rozstrzygnięto Konkurs Małych Form Teatralnych
pod hasłem "Uzależnienia wokół nas"

24 listopada br. w Teatrze Rondo przy ul. Niedziałkowskiego w Słupsku odbył się
II Powiatowy Etap Konkursu Małych Form Teatralnych pod hasłem "Uzależnienia wokół nas". Konkurs zorganizowali: Wojewódzka Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Słupsku, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski i Słupski Ośrodek Kultury w Słupsku.

Do konkursu przystąpiło 6 zespołów teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych z miasta i powiatu słupskiego. Celem konkursu było integrowanie i inspirowanie młodzieży szkolnej do podejmowania działań w zakresie uzależnień poprzez kontakt ze sztuką.

Zwycięskim zespołem okazała się grupa teatralna Tomorrow ze spektaklem "Rozbitkowie" z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, ona też weźmie udział
w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Gdańsku. II miejsce przyznano grupie teatralnej Klatka ze spektaklem "Być pionkiem w czyichś rękach"
z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Słupsku. III miejsce zajęła grupa teatralna Bąk z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku, która przedstawiła spektakl pt. "Janko Muzykant XIV".

Nagrody rzeczowe dla zwycięskich zespołów zostały ufundowane przez Urząd Miejski w Słupsku i Starostwo Powiatowe w Słupsku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu za udział, gratulujemy zwycięskim zespołom.

 • autor: DR, foto: Leszek Arcimowicz, data: 2014-11-26

Walki "Break Dance" w gminie Słupsk

28 listopada br. o godzinie 18:00 parkiet szkoły podstawowej w Bierkowie zawiruje w rytm tańca Break Dance. Już po raz piąty odbędzie się Haribo BBoy Jam, w którym wezmą udział dzieci i młodzież z całego Pomorza.

Głównym celem imprezy jest podsumowanie pracy jaką wykonali uczestnicy zajęć breakdance w gminie Słupsk, którzy swoje nabyte umiejętności będą mogli skonfrontować z kolegami z Gdańska, Bydgoszczy i Szczecina.

Rywalizacja odbędzie się w 3 kategoriach: „dwóch na dwóch”, „kategoria tylko dla dziewczyn” i to ona wzbudza największe emocje, ponieważ to właśnie dziewczyny z gminy Słupsk najczęściej stają na podium podczas ogólnopolskich zawodów. Ostatnią konkurencją jest „kategoria dla dzieci”, będzie to wspaniała okazja aby docenić i podziwiać najmłodszych tancerzy naszego regionu.

Oceniać uczestników będzie profesjonalne jury, które przed samym rozpoczęciem zawodów da pokaz swoich umiejętności.

 • autor: S. Winnicka, GOK Gm. Słupsk, data: 2014-11-26

Uczniowie z Dębnicy Kaszubskiej w Starostwie

W dniu wczorajszym (tj. 25 listopada) Starostwo Powiatowe w Słupsku odwiedziła liczna grupa uczniów klasy IVb pod opieką nauczycielki p. Elżbiety Fryckowskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Dębnicy Kaszubskiej. Wycieczka została zorganizowana w ramach zajęć szkolnych, podczas których dzieci zapoznają się z instytucjami użyteczności publicznej.

W czasie wizyty w Starostwie młodzież miała okazję spotkać się ze starostą słupskim Sławomirem Ziemianowiczem oraz obejrzeć najciekawsze sale ponad stuletniego budynku. Zwiedzili również wieżę zegarową i Galerię Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

 • autor: AK, foto: autor, data: 2014-11-26

Mammobus w powiecie słupskim

Ostatnie w tym roku badania w mammobusie!

Niebawem mammobus odwiedzi Słupsk. Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi!

Zachęcamy do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek. Szczególnie apelujemy do wszystkich Pań z rocznika 1945, ponieważ to ostatnia okazja do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Programu!

Mammografię można będzie wykonać w:

 • Słupsku – 5 grudnia na Placu Wolności
 • Dębnicy Kaszubskiej – 5 grudnia na parkingu przy Szkole Podstawowej, ul. Kościelna
 • Damnicy – 8 grudnia przy Centrum Edukacji i Kultury, ul. Witosa 11

 

Kogo dotyczą badania w ramach Programu?

Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak się zarejestrować?

Telefonicznie: 58 666 24 44 (pn.-pt. 8:00 – 20:00, sob.-nd. 9:00 – 18:00)  lub internetowo online www.mammo.pl

 • autor: A. Jabłonowska, LUX MED Diagnostyka, data: 2014-11-25

Dzień Pracownika Socjalnego

W Dniu Pracownika Socjalnego (21 bm.) odbyło się uroczyste spotkanie starosty słupskiego z dyrektorami Domów Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku oraz wyróżniającymi się w pracy socjalnej pracownikami tych jednostek. Starosta podziękował wszystkim za wysiłek i zaangażowanie włożone w realizację tej pracy. Wręczył również róże oraz listy gratulacyjne.

Dzień Pracownika Socjalnego został ustanowiony w 1990 r. na pamiątkę spotkania Jacka Kuronia z pracownikami pomocy społecznej w miejscowości Charzykowy 21 listopada 1989 r.

 • autor: TJ, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-24

Życzenia

  • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2014-11-21
 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-21

Zespół pałacowy w Warcinie z lotu ptaka

Zespół pałacowy w Warcinie (Technikum Leśne i Centrum Edukacji Regionalnej) sfilmowane przy użyciu wielośmigłowca - drona. Życzymy miłego oglądania...

 

 • autor: CER w Warcinie, data: 2014-11-19

Biesiada Poetycka w Kobylnicy

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Biesiady Poetyckiej – Turnieju Jednego Wiersza „Czytajmy poezję”, która odbędzie się w Kobylnicy 21 listopada br.

  • autor: CER w Warcinie, data: 2014-11-19
 • autor: CER w Warcinie, data: 2014-11-19

Mikołajki w Potęgowie

 • autor: GOK Potęgowo, data: 2014-11-18

Wystawa "Woskiem Czarowane"

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk zaprasza serdecznie na wystawę "Woskiem Czarowane", czyli prace dzieci z Pracowni Batiku Marii Hasiec.

Wernisaż odbędzie się dnia 22.11.2014r. o godzinie 13.00 w Gminny Ośrodku Kultury Gminy Słupsk w Głobinie.

 

 • autor: GOK Gm. Słupsk, data: 2014-11-18

Strażacy z Niemiec z wizytą w Starostwie

8 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku gościła grupa strażaków (Freiwillige Feuerwehr) z gminy Rondeshagen z zaprzyjaźnionego Księstwa Herzogtum Lauenburg w Niemczech, która wraz z burmistrzem Rondeshagen Andreasem Albrechtem przyjechała na spotkanie ze strażakami z gminy Kobylnica w celu wymiany doświadczeń, jak i omówienia przyszłej współpracy i wspólnych projektów.

W czasie wizyty w Starostwie niemiecka delegacja, którą powitał Wicestarosta Andrzej Bury, miała okazję obejrzeć najciekawsze pomieszczenia zabytkowego ponad stuletniego budynku, zwiedzić wieżę zegarową i Galerię Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

Spotkanie strażaków przeprowadzone zostało w ramach partnerskiej współpracy powiatu słupskiego z powiatem Herzogtum Lauenburg, która z sukcesem rozwija się od ponad 13 lat.

 

 

 • autor: AK, foto: Gmina Kobylnica, data: 2014-11-18

Konferencja prasowa nt. przekazania "Górki Narciarza"

W dniu dzisiejszym, tj. 13 listopada br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się konferencja prasowa, na której Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz, Wicestarosta Andrzej Bury oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Leśny Dwór Janusz Sterczewski podpisali „Protokół Uzgodnień w sprawie zamiany nieruchomości pomiędzy Powiatem Słupskim a Skarbem Państwa Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe”.

Zgodnie z podpisanym Protokołem, Powiat Słupski i Lasy Państwowe dokonały zamiany określonych nieruchomości :

- Powiat Słupski – nieruchomości, w tym drogi, przebiegające przez tereny lasów państwowych o łącznej powierzchni 20,87 ha (w gminach Kępice, Kobylnica, Dębnica Kaszubska i Słupsk).

- Lasy Państwowe -  nieruchomości o powierzchni 25,9236 ha (położone w obrębie Miasta Słupska, gminie Kępice i Ustce).

Lasy Państwowe zobowiązały się także do zachowania powszechnej dostępności i przejezdności przejętych od Powiatu dróg, mając w szczególności na względzie zachowanie odpowiedniej komunikacji między lokalnymi miejscowościami.

Podpisany w dniu dzisiejszym Protokół Uzgodnień daję realną szansę na reaktywację „Górki Narciarza” – stoku w lasku Południowym położonego pomiędzy Słupskiem a Krępą.

Starosta Słupski wykorzystał spotkanie z dziennikarzami do zaprezentowania historycznej flagi Słupska otrzymanej z Niemiec od 95-letniej byłej mieszkanki Słupska. Według znawców flaga pochodzi z okresu XIX-XX wieku, wykonana jest z lnu i zgodnie z wolą darczyńcy zostanie przekazana do słupskiego Ratusza.

 • autor: AK, fot. autor, AK, data: 2014-11-13

Podsumowanie konkursu fotograficznego

Podsumowanie konkursu fotograficznego pn. "Przyroda powiatu w obiektywie - edycja 2014 rok” odbyło się 7 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Wydarzenie to połączono z wręczeniem nagród laureatom.

Konkurs zorganizowano w czterech kategoriach; krajobraz, aktywne formy wypoczynku, przyroda oczami dzieci i przyroda oczami młodzieży. Do konkursu wpłynęło 50 zgłoszeń.

Gospodarzem spotkania był Starosta Słupski, który pogratulował zwycięzcom i zaprosił ich do wzięcia udziału w kolejnej, przyszłorocznej edycji konkursu.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

 1. I Kategoria- Krajobraz:
 • I miejsce: p. Bogusław Chyła, za zdjęcie pt. „Słowiński Park Narodowy”
 • II miejsce: p. Roman Waraksa, za zdjęcie pt.  „Gardno - zmierzch”
 • III miejsce – p. Krzysztof Grecko, za zdjęcie pt. „Samotne drzewo ”
 • Wyróżnienie:  p. Roman Waraksa, za zdjęcie pt. „Gardzieńska sawanna ”
 1. II Kategoria-Aktywne formy wypoczynku w powiecie słupskim:
 • I miejsce: p. Weronika Nowak, za zdjęcie pt. „Na przełaj”
 • II miejsce: p. Marek Laska, za zdjęcie pt. „Wędkarskie przygody”
 • III miejsce: p. Szymon Waraksa, za zdjęcia pt.  „Jez. Gardno”
 1. III Kategoria - Przyroda oczami dzieci:
 • I miejsce: Julia Lipska,  za zdjęcie pt. „ Poziomka”
 • II miejsce: Julia Nakoneczna,  za zdjęcie pt. „Ślimak”
 • III miejsce: Kamil Tomaszewski, za zdjęcia pt. „Rodzina maślaków”
 • Wyróżnienie: Julia Lipska, za zdjęcie pt. „Wśród wrzosów”
 1. IV Kategoria - Przyroda oczami młodzieży:
 • I miejsce: Kinga Walawicz, za zdjęcie pt. „Tajemniczy aster ”
 • II miejsce: Maciej Szadziński, za zdjęcie pt. „Brzozy”
 • III miejsce: Julia Bokun, za zdjęcia pt. „Słonecznikowe lato ”
 • Wyróżnienie: Iwona Tomaszewska , za zdjęcie pt. „Dziki rabarbar kędzierzawy”

 

 • autor: MW, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-13

Pomorska gęsina przyciągnęła tłumy

W miniony długi weekend w Muzealnej Zagrodzie Albrechta w Swołowie zorganizowano folklorystyczną imprezę związaną z tradycją listopadowego bicia gęsi na Pomorzu.  Impreza ta odbyła się już w naszym powiecie po raz siódmy pod hasłem ”Na świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina” i przyciągnęła liczną rzeszę odwiedzających.

W tym roku Muzeum Pomorza Środkowego po raz pierwszy zdecydowało się na formę czterodniową 8-11listopada. Na te cztery dni Muzeum w Swołowie przygotowało szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Odwiedzający mieli okazję skosztować przeróżnych potraw z pomorskiej gęsiny, np. pierogów, pasztetów, galaretek, czy też zupy z gęsi. Oprócz degustacji gęsiny w ramach tej imprezy odbyły się również pokazy gotowania na kuchni kaflowej, sztuki kowalskiej, czy też zabawy i gry dla dzieci.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-12

Obchody 11 Listopada

Gromadzący się tłumnie pod pomnikami, na rynkach i placach mieszkańcy Słupska i powiatu słupskiego uczcili 96. rocznicę odzyskania niepodległości.

Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz wziął udział w uroczystościach Święta Niepodległości w Słupsku, które odbyły się jak co roku przy Pomniku Żołnierza Polskiego na Placu Zwycięstwa, gdzie złożył też kwiaty. Po oficjalnych obchodach pod słupskim ratuszem, odbył się Bieg Niepodległości.

Usteckie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, po której na placu przed urzędem miasta odbył się apel oraz przemarsz pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. W usteckich obchodach powiat słupski reprezentował wicestarosta Andrzej Bury.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-12

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie słupskim

W Słupsku tradycyjnie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada br. mszą w kościele Mariackim o godz. 10.00. O godz. 10.30 wojsko i harcerze wystawią posterunek honorowy przy Pomniku Żołnierza Polskiego na Placu Zwycięstwa, a o godz. 11.30 rozpoczną się tam uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym (podniesienie flagi państwowej na maszt, przemówienia, apel poległych, oddanie salwy honorowej, składanie kwiatów pod pomnikiem, defilada).

Uroczystości w Ustce rozpocznie msza o godz. 16.30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, po której o godz. 17.30 odbędzie się apel na placu przed urzędem miasta i przemarsz pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego.

Obchody Gminy Słupsk odbędą się natomiast w dniu 12 listopada br. o godz. 10.30 w Szkole Podstawowej we Wrześciu. Rozpocznie je manifestacja patriotyczna pod pomnikiem Gen. Stefana Roweckiego „Grota” przy szkole.

Serdecznie zachęcamy do udziału w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości.

 • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2014-11-10

Odkrywamy talenty na Pomorzu

    

 • http://www.talentypomorza.pl/

Na św. Marcina najlepsza Pomorska Gęsina

  • autor: Muzeum w Swołowie

Święto Niepodległości w Ustce

W niedzielę 9 listopada zapraszamy serdecznie do Domu Kultury w Ustce na wspólne świętowanie. O godzinie 17.00 rozpocznie się koncert okolicznościowy Wolność - to wśród mądrych ludzi żyć w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ustki. Natomiast o godzinie 18.00 w Bałtyckim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Wolność w kadrze zatrzymana opracowanej przez Waldemara Michorzewskiego. Jest to próba przypomnienia atmosfery panującej wiosną 1989 roku w Słupsku i zebrania w jednym miejscu materiałów związanych z kampanią wyborczą. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, plakaty i inne materiały związane z pierwszymi wolnymi wyborami w roku 1989. Wystawa zagości u nas do 28 listopada. Powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Stefana Batorego.

     

 

 • autor: Dom Kultury w Ustce, data: 2014-11-05
  • autor: Dom Kultury w Ustce, data: 2014-11-05

Ostatnia sesja Rady Powiatu Słupskiego tej kadencji

We wtorek 4 listopada br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się XXXIV sesja Rady Powiatu Słupskiego, w której uczestniczyli radni, członkowie Zarządu Powiatu i kierownicy jednostek organizacyjnych.

Program ostatniego posiedzenia w dobiegającej końca kadencji 2010-2014 obejmował sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał, informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie Powiatu Słupskiego za 2013 rok oraz informację o stanie realizacji zadań oświatowych w powiecie w roku szkolnym 2013/2014.

Podczas ostatniej sesji radni głosowali nad uchwałami:

 • w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Powiatu Słupskiego z Organizacjami
  Pozarządowymi na 2015 rok,
 • w sprawie przyjęcia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Słupskiego na lata 2014-2017 z perspektywą do 2021 roku”,
 • w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Ustka pomocy finansowej na budowę zatoki autobusowej wraz z chodnikiem w ciągu drogi powiatowej nr 1120G w miejscowości Gąbino Kolonia,
 • w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Kępice na przebudowę odcinka drogi gminnej do oczyszczalni ścieków w miejscowości Kępice,
 • w sprawie przekazania w 2015 roku środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Województwa Pomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie projektu pn. „Policja na straży środowiska naturalnego Powiatu Słupskiego” realizowanego przez Komendę Miejską Policji w Słupsku,
 • w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Słupskiego,
 • w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2014 rok,
 • w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy
   w Słupsku,
 • w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku,
 • w sprawie rozpatrzenia skargi  na działalność Starosty Słupskiego.

Ważnym punktem sesji było sprawozdanie podsumowujące pracę Rady Powiatu Słupskiego w okresie kadencji 2010-2014. Była to okazja do przypomnienia najważniejszych inwestycji i przedsięwzięć oraz sposobność do podziękowań.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-05

XV Jubileuszowy Turniej Tenisa Stołowego

 • autor: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, data: 2014-11-04

Na św. Marcina najlepsza Pomorska Gęsina

  • autor: Muzeum w Swołowie, data: 2014-11-04

Konkurs "Tradycyjne ozdoby choinkowe"

 • autor: GOK Potęgowo, data: 2014-11-04

Charytatywna (koszykowa) zabawa Andrzejkowa

  • autor: GOK Potęgowo, data: 2014-11-04

Z PKS-em w drodze po zdrowie

Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku  wspólnie z przedsiębiorstwem PKS S.A. w Słupsku zaprasza kobiety w wieku 50 – 69 lat z gmin powiatu słupskiego na bezpłatne badanie mammograficzne w SPMZOZ przy ul. Tuwima 37 w Słupsku. Z bezpłatnych badań (finansowanych przez NFZ) mogą skorzystać panie, które nie miały wykonywanej mammografii w ostatnich 24 miesiącach. Każda z pań, która przyjedzie na takie badanie i pobierze zaświadczenie z rejestracji o jego wykonaniu, do domu w dowolnej miejscowości w powiecie słupskim będzie mogła powrócić autobusem, nie wykupując biletu.

Szczegóły akcji dostępne są na stronach: www.pks.slupsk.pl, www.spmzoz-slupsk.pl, a także pod numerami telefonów: PKS Słupsk S.A. – 59 842 42 56, SPMZOZ Słupsk – 59 847 45 20.

 • Z PKS-em w drodze po zdrowie
 • Z PKS-em w drodze po zdrowie

Wieczornica w Potęgowie

 • autor: GOK Potęgowo, data: 2014-11-03
  • autor: GOK Potęgowo, data: 2014-11-03

1 listopada w obiektywie

Dzień Wszystkich Świętych na słupskim cmentarzu widziany obiektywem Pana Jana Maziejuka.

Zapraszamy do obejrzenia przepięknych zdjęć!

 • autor: fot. Jan Maziejuk, data: 2014-11-03

Koncert Patriotyczny

Zapraszamy na wyjątkowy koncert patriotyczny pamięci Polsce Niepodległej

7 listopada godz. 10.00 sala teatralna GCKiP w Kobylnicy ul. Wodna 20/4.

Wstęp wolny!

Zaprezentowane podczas koncertu  polskie pieśni patriotyczne będą odzwierciedleniem najważniejszych wydarzeń z historii Polski XIX i XX w. ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych miesięcy istnienia Niepodległej. Pieśni zostaną zilustrowane słownymi anegdotami związanymi z ważnymi dla kraju wydarzeniami, a także nagraniami archiwalnymi, na których będzie można wysłuchać m.in. głosu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na całość składać się będą utwory w ujęciu chronologicznym. Całość zostanie wzbogacona krótkimi wprowadzeniami słownymi do okoliczności, jakie towarzyszyły powstania pieśni, bądź tłu historycznemu, na jakim poszczególne pieśni odegrały swoją wyjątkową rolę.

 • autor: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, data: 2014-11-03

TeleOpieka dla mieszkańców Gminy Kobylnica

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE INFORMACYJNE Z KONSULTANTEM POLSKIEGO CENTRUM OPIEKI, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 5 LISTOPADA 2014 ROKU O GODZINIE 17.00 W SALI TEATRALNEJ GMINNEGO CENTRUM KULTURY I PROMOCJI W KOBYLNICY

TeleOpieka to telefoniczny system wzywania natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach takich jak np: zator, zawał, zasłabnięcie, atak cukrzycowy czy groźny upadek.
Z inicjatywy Wójta Gminy Kobylnica Pana Leszka Kulińskiego rozpoczęto współpracę z Polskim Centrum Opieki - operatorem nowoczesnego systemu wzywania pomocy.
Teleopieka jest nową usługą dającą możliwość wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. System skierowany do osób starszych, niesamodzielnych, czasowo lub stale samotnych ograniczoną sprawnością ruchową lub intelektualną, które chcą lub muszą prowadzić samodzielne życie, ale wymagają stałego nadzoru, a także do każdego, kto chce podwyższyć swoje bezpieczeństwo osobiste i komfort życia. W razie pojawiającego się zagrożenia, jak np. nagła choroba, zasłabnięcie, upadek, potrzeba wsparcia psychologicznego, awaria urządzeń domowych, zatrzaśnięcie drzwi, potrzeba szybkiej informacji lub zamówienie usługi, system umożliwia wezwanie pomocy lub dostarcza rozwiązania niezbędne do zażegnania zaistniałego problemu.

Więcej informacji tutaj

 • autor: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, data: 2014-11-03

IX Pomorski Bieg Niepodległości

Zachęcamy do udziału w IX Pomorskim Biegu Niepodległości, który odbędzie się 7 listopada br.

Bieg rozpocznie się  o godz. 9.30. na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Zgłoszenia wg załączonego wzoru przyjmuje Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ustce do dnia 31.10.2014r. Adres:  MOS Ustka, ul. Wróblewskiego 5, 76 - 270 Ustka, Fax. 59 814 74 61 lub e-mail: rdustka@gmail.com

Kontakt z organizatorem: tel. 607 278 025 lub 500 299 790. Koordynatorami biegu są nauczyciele: Robert Dąbrowski i Krzysztof Lewandowski.

 • autor: MOS Ustka, data: 2014-10-29
  • autor: MOS Ustka

Jesienny Rajd Pieszy Historycznym Szlakiem

  • autor: Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe "Ustka" , data: 2014-10-28

Wizyta pacjentów SON w niemieckim powiecie partnerskim

Od 13-16 października br. czternastoosobowa grupa pacjentów Centrum Psychiatrii SON wraz z opiekunami przebywała z wizytą w placówce o podobnym profilu w zaprzyjaźnionym powiecie Herzogtum Lauenburg w Niemczech.

Program pobytu obejmował liczne atrakcje, m.in. spacer po Schwerinie, wizytę w parku zoologicznym oraz spotkanie z Przewodniczącym Rady Księstwa Herzogtum Lauenburg - Meinhardem Füllnerem w jego siedzibie w Ratzeburgu.

Uczestnicy mieli także okazję poznać niemiecki system opieki nad chorymi z różnymi dysfunkcjami i zobaczyć dwa zakłady pracy chronionej, tzw. warsztaty dla osób niepełnosprawnych w Schwerinie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Schwarzenbeck, które zajmują się rehabilitacją społeczną i zawodową osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Kolejne już polsko-niemiecki projekt wymiany pacjentów i pracowników Centrum Psychiatrii SON w Słupsku odbył się w ramach prowadzonej od lat z sukcesem współpracy powiatu słupskiego z powiatem Herzogtum Lauenburg w Niemczech.

 • autor: Centrum Psychiatrii SON; fot. autor, data: 2014-10-28

Urodziny w Parku Wodnym

W minioną sobotę, tj. 25 października br., Park Wodny w Redzikowie obchodził swoje 5-te urodziny. Z tej też okazji odbył się V Charytatywny Turniej Bowlingowy, w którym udział wzięli samorządowcy, politycy i przedstawiciele lokalnych mediów, w tym także 4-osobowa reprezentacja Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Jak na każdych urodzinach był tor, życzenia, prezenty oraz wspaniała zabawa.

Oto zwycięzcy V Charytatywnego Turnieju Bowlingowego: 1. miejsce - Rada Gminy Słupsk, 2. miejsce: Gmina Słupsk, 3. miejsce - Radio Fama, 4. miejsce - Gmina Kobylnica.

Zwycięska drużyna przekazała voucher na basen dla Fundacji Rodzinnej Opieki Zastępczej „Więzi Rodzinne” w Słupsku.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-10-28

Promocja książki - "Ustka dawno, dawniej i dziś"

Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska” jako wydawca zaprasza na promocję książki autorstwa Pani prof. Elżbiety Kal

"USTKA Dawno, dawniej i dziś"

Spotkanie odbędzie się 28 października2014 r. (wtorek) o godz. 12.00

Dr hab. Elżbieta Kal jest historykiem sztuki specjalizującą się w sztuce współczesnej, nauczycielem akademickim, profesorem Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest autorką wielu artykułów ( m.in. na temat sztuki i krytyki okresu realizmu socjalistycznego, malarstwa gdańskiego, pomorskiej twórczości niemieckich ekspresjonistów oraz architektury Słupska przełomu XIX i XX wieku) oraz tekstów do katalogów wystaw.

Wstęp wolny!

 

 • autor: LOT Ustka i Ziemia Słupska, data: 2014-10-28

Zaproszenie na XXXIV sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XXXIV sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuję zgodnie z art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym  (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 ze zm.) na dzień 4 listopada 2014r., godz. 11.00(wtorek), w sali  konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, z następującym projektem porządku obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie kworum.

3. Przyjęcie porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołu XXXIII sesji.

5. Interpelacje i zapytania.

6. Sprawozdanie Zarządu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego.

7. Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie Powiatu Słupskiego za 2013 rok.

8. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w powiecie słupskim w roku szkolnym 2013/2014.

9. Podjęcie uchwał:

1) w sprawie przyjęcia „Programu Współpracy Powiatu Słupskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2015 rok”,

2) w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Słupskiego w 2015 roku,

3) w sprawie przyjęcia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Słupskiego na lata 2014-2017 z perspektywą do 2021 roku”,

4) w sprawie rozpatrzenia  skargi na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy,

5) w sprawie rozpatrzenia skargi, na działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku,

6) w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Słupskiego.

10. Sprawozdanie z pracy Rady Powiatu Słupskiego za okres kadencji w latach 2010 – 2014.

11. Informacja z analiz oświadczeń majątkowych za 2013 rok.

12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

13. Wnioski i oświadczenia radnych.

14. Zakończenie sesji.

                                                                                                          Przewodniczący Rady

                                                                                                         Ryszard Stus

Jesienne impresje

Oto jesień w różnych zakątkach powiatu słupskiego uchwycona obiektywem Pana Jana Maziejuka.

Zapraszamy do obejrzenia przepięknych zdjęć!

 • autor: fot. Jan Maziejuk, data: 2014-10-24

Informacja Turystyczna w Ustce najlepsza w Polsce!

Podczas trwających w Poznaniu Targów Turystyki TOUR SALON ustecka Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska” otrzymała nagrodę specjalną w kategorii Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. Nagroda ta przyznana została przez  portal branżowy „Aktualności Turystyczne”, a odebrał ją dyrektor biura usteckiego LOTu, Włodzimierz Wolski.

To już drugie wyróżnienie w tym  miesiącu dla CIT w Ustce. Na początku października br. placówce tej przyznano cztery gwiazdki Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, które są potwierdzeniem najwyższej jakości usług.

 • autor: www.lot.ustka.pl, fot. autor, data: 2014-10-24

Wizyta polsko-niemieckiej młodzieży

23 października br. Starostwo Powiatowe w Słupsku odwiedziła grupa polsko-niemieckiej młodzieży z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz z powiatu Herzogtum Lauenburg. Młodzież bierze udział w projekcie poświęconym ocenie dorobku historycznego Otto von Bismarcka oraz zapomnianym niemieckim ewangelickim cmentarzom w powiecie słupskim.

W czasie wizyty w Starostwie młodzież miała okazję obejrzeć najciekawsze pomieszczenia zabytkowego ponad stuletniego budynku, zwiedzić wieżę zegarową i Galerię Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

Projekt wymiany  potrwa do niedzieli, tj. 26 października, i jest przeprowadzany w ramach partnerskiej współpracy powiatu słupskiego z powiatem Herzogtum Lauenburg, która z sukcesem rozwija się od ponad 13 lat.

 • autor: AK, foto: autor, data: 2014-10-24

Jesienny Rajd Pieszy za OLKIEM w las

  • autor: Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe "Ustka" , data: 2014-10-22

Zaproszenie na rajd rowerowy

  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2014-10-21
 • data: 2014-10-21

VIII Turniej Tenisa Stołowego im. Stanisława Zieniewicza zakończony

18 października br. w Biesowicach odbył się VIII Turniej Tenisa  Stołowego im. Stanisława Zieniewicza, w którym udział wzięło czterdziestu zawodników z siedmiu jednostek OSP działających na terenie gminy Kępice.

Oto nazwiska zwycięzców Turnieju:

W grupie wiekowej do 18 lat:

                I miejsce – Konrad Czok (OSP Przytocko)

                II miejsce – Michał Butkiewicz ( OSP Przytocko)

                III miejsce – Ryszard Bujwid ( OSP Przytocko)

W grupie wiekowej powyżej 18 lat:

                I miejsce – Wojciech Wasilewski ( OSP Przytocko)

                II miejsce – Sławomir Kozicki ( OSP Mzdowo)

                III miejsce – Marcin Stępień ( OSP Barcino)

W grupie otwartej:

                I miejsce – Natalia Rup

                II miejsce – Aleksandra Rapta

                III miejsce – Zuzanna Rapta

Najlepszym strażakiem VIII Turnieju została 9-letnia Natalia Rup z OSP Przytocko, która otrzymała Puchar Starosty Słupskiego.

 • autor: Krzysztof Rosiak (OSP Biesowice), fot. autor, data: 2014-10-21

Samorząd Województwa Pomorskiego zaprasza do udziału w seminariach konsultacyjnych pt. „Gwarancje dla Młodzieży na pomorskim rynku pracy”

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku organizuje cztery seminaria konsultacyjne: w Chojnicach, w Gdańsku, w Słupsku i w Sztumie.
Każde spotkanie będzie składać się z:

 • przedstawienia informacji nt. założeń przedsięwzięć na rzecz młodzieży, planowanych do realizacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020;
 • zaprezentowanie dotychczasowych doświadczeń projektowych w województwie pomorskim dot. wsparcia młodzieży na rynku pracy (w tym rekomendacje z badań ewaluacyjnych oraz produkty projektów innowacyjnych);
 • zaprezentowanie informacji dot. problemów młodzieży oraz efektywne formy wsparcia osób młodych na rynku pracy;
 • prace w grupach nad stworzeniem projektu założeń do konkursu regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), w tym projektu wytycznych i kryteriów wyboru projektów;
 • podsumowanie ustaleń.


Głównym celem seminariów będzie stworzenie wspólnej platformy dialogu oraz skonstruowanie założeń do konkursu regionalnego w ramach Gwarancji dla młodzieży poprzez Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji o seminariach oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.wup.gdansk.pl .

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy !

Uwaga:

Zapraszamy 4 grudnia 2014 r., w Gdańsku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim uczestników seminariów na konferencję podsumowującą założenia konkursów na 2015 rok, skierowanych do młodzieży.

Więcej informacji o konferencji na stronie www.wup.gdansk.pl.

Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

14 października br. w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej.

 W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu, nauczycielskich związków zawodowych, służb mundurowych, dyrektorzy i wyróżnieni pracownicy jednostek oświatowych powiatu. Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkół za codzienny trud wkładany w edukację dzieci i młodzieży. Wyróżniającym się pedagogom wręczył nagrody przyznane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Otrzymali je: Agnieszka Klimek - nauczyciel języka angielskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, Małgorzata Łosiak – nauczyciel plastyki oraz Aleksandra Studzińska – nauczyciel przysposobienia do pracy i plastyki (obie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy), Jan Perz, Marzena Woszczyk – nauczyciele przedmiotów zawodowych, Beata Szybowska – pedagog z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku i Iwona Wojtkiewicz – dyrektorka tej ostatniej szkoły.

 Wyróżniającym się pracownikom Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku swoje nagrody wręczyła też Iwona Wojtkiewicz. Otrzymali je: Barbara Adamkiewicz, Leszek Borkowski, Szymon Burak, Elżbieta Soroka, Jacek Wolikowski, Alicja Zielińska (wicedyrektor) - nauczyciele przedmiotów zawodowych, Jerzy Gątarzewski, Mariola Król, Maria Perz, Teresa Zarzycka, Monika Żynis, Jarosław Budniak, Agnieszka Kwaśniewska-Suda, Łukasz Michalski - nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, Maria Ziółkowska i Paweł Kryszczuk z administracji oraz Jolanta Piekarska, Lucyna Szymańska i Renata Kondraciuk z obsługi.   

 Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSA wręczyli przyznane przez samorząd  wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły statuetki Sowy. Otrzymali je: Iwona Wojtkiewicz  („Super sowa”), Janina Dobrzańska („Stróż porządku”), Maria Perz („Szwajcarski zegarek”), Piotr Frejtak („Oaza spokoju”), Gabriela Witek („Bratnia dusza”), Jan Perz („Najbardziej wymagający i dowcipny”) i Zenobia Dąbrowska („Najbardziej zabiegana”).

 Uroczystość uświetnił wspólny występ artystyczny uczniów i nauczycieli ZSA wyreżyserowany i przygotowany przez Mariolę Król.  

 Podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Dworze Artusa w Gdańsku Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowane zostały Dorota Nowak i Mirosława Sawicka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy. Mirosława Sawicka-Glinka – wicedyrektor placówki otrzymała też nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty. 

 • autor: (D.S.) zdjęcia J. Maziejuk
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

XIII Biesiada - Święto Pieczonego Ziemniaka

   

 • XIII Biesiada- Swięto Pieczonego Ziemniaka im. hm. Edwarda...

X Spotkanie z piosenką nie tylko religijną „Pro laude Tua”

Wójt Gminy Smołdzino, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smołdzinie, Parafia Rzymskokatolicka w Smołdzinie, Komenda Hufca ZHP Słupsk, 10 Smołdzińska Drużyna Harcerska „Tsunami”, 113 Drużyna Harcerska „Zadyma” im. Władysława Łokietka organizuje przy współpracy  Akademii Pomorskiej w Słupsku, X Spotkanie z piosenką nie tylko religijną  „Pro laude Tua”. Impreza odbędzie się  w dniach 18-19 października 2014 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smołdzinie, 76-214 Smołdzino ul. Bohaterów Warszawy 48 oraz w Kościele p.w. Trójcy Świętej w Smołdzinie.

 

PROGRAM

X SPOTKAŃ Z PIOSENKĄ NIE TYLKO RELIGIJNĄ „Pro laude Tua”

Sobota- 18 października 2014 roku – Zespół Szkół w Smołdzinie

10.00-13.00 – Warsztaty muzyczne

14.00-20.00- Przegląd piosenek

18.00-18.45 – Msza Święta

 

Niedziela – 19 października 2014 roku – Kościół p.w. Trójcy Świętej
 

10.00-11.00 – Msza Święta

11.00- 11.45 – Koncert gościa Spotkań

12.00-14.00 – Koncert laureatów

14.00- 15.00- Prezentacje gospodarstw agroturystycznych

 

UWAGA:

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian w programie.

II Rajd szlakiem „Osobliwości gminy Damnica”

Regionalny Oddział PTTK w Słupsku SKKT-PTTK „Wędrusie” Szkoła Podstawowa w Damnie, Zespół Szkół w Damnie, KTP „Mikołajek” PTTK Słupsk zapraszają do udziału w imprezie turystycznej:

II Rajd szlakiem „Osobliwości gminy Damnica”

w ramach imprezy zostanie przeprowadzony

Międzyszkolny konkurs Krasomówczy

 

Impreza odbędzie  się 17.10.2014 roku na terenie Gminy Damnica, bazą imprezy dla uczestników będzie Zespół Szkół w Damnie.  Szczegóły imprezy znajdują się pod adresem: http://www.damnica.pl/pl/_2014/20140925/Rajd.pdf

Przegląd Zespołów Ludowych o Beczkę Miodu Wójta Gminy Dębnica Kaszubska

Gminny Ośrodek Kultury w Dębnicy Kaszubskiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w „Przeglądzie Zespołów Ludowych o Beczkę Miodu Wójta Gminy Dębnica Kaszubska”. Impreza odbędzie się 25.10.2014 r. w Świetlicy Wiejskiej w Budowie ( gmina Dębnica Kaszubska).

Festiwal skierowany jest do zespołów ludowych. Warunkiem uczestnictwa w Przeglądzie jest poprawne wypełnienie karty zgłoszeniowej i złożenie jej bądź przesłanie w terminie do dnia 21 października 2014 roku na adres: Gminny Ośrodek Kultury w Dębnicy Kaszubskiej ul. Zjednoczenia 55, 76-248 Dębnica Kaszubska.  Regulamin wraz kartą zgłoszeniową dostępny pod adresem: www.gok.debnica.pl

I Akademickie Targi Promocji Zdrowia

 

Akademia Pomorska z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym, Słupskim Porozumieniem Obywatelskim oraz Muzeum Regionalnym w Słupsku organizuje 18 października br. w godz. 10:00 - 15:00 I Akademickie Targi Promocji Zdrowia pod hasłem: „DBAJ O ZDROWIE - ZMIEŃ NAWYKI - BĄDŹ FIT". Targi odbędą się na terenie kampusu Uczelni przy ul. Arciszewskiego 22. Ich celem jest propagowanie wiedzy o zdrowiu, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania oraz szeroko pojętego dbania o jakość życia wśród mieszkańców Słupska i regionu. Program obejmuje:

 • bezpłatne badania profilaktyczne,
 • wykłady, prelekcje z udziałem lekarzy specjalistów i innych ekspertów,
 • konsultacje dietetyczne i logopedyczne,
 • naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • instruktaż profilaktycznego badania piersi,
 • animacje prozdrowotne dla dzieci,
 • zajęcia sportowo-rekreacyjne, m.in.: joga, trening wzmacniający, zumba, pilates,
 • degustację i sprzedaż zdrowej żywności na stoiskach wystawienniczych,
 • konkurs na PRODUKT ROKU 2014,
 • akcję poboru krwi: „ I TY MOŻESZ PODAROWAĆ ŻYCIE - ODDAJĄC KREW",
 • degustacje, prezentacje sprzętu, zdrowej kuchni, porady żywieniowe.

Zachęcamy do udziału w targach, które są cenną inicjatywą z zakresu ochrony i promocji zdrowia, i z pewnością pozwolą inaczej spojrzeć na własne zdrowie oraz zdrowie innych mieszkańców regionu.

 • autor: D.R., data: 2014-10-14
 • I Akademickie Targi Promocji Zdrowia
 • I Akademickie Targi Promocji Zdrowia
 • I Akademickie Targi Promocji Zdrowia

Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

W dniu 7 października 2014 r. w Sali teatralnej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbył się Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.

Przegląd organizowany był przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych „RAZEM-WSZYSTKO” w Machowinie wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku. Do udziału w przeglądzie i zaprezentowania swoich talentów zaproszono grupy osób niepełnosprawnych – uczestników środowiskowych domów samopomocy w Gardnie Wielkiej, Potęgowie, Przytocku, uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Słupsku, mieszkańców domów pomocy społecznej w Lubuczewie, Machowinie i Machowinku, a także uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac rękodzielniczych wykonanych przez występujące grupy osoby niepełnosprawnych.

Do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku przybyło ok. 300 osób z powiatu słupskiego, w tym niepełnosprawni mieszkańcy powiatu, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych. 

Przegląd rozpoczął się przywitaniem gości przez prezesa Stowarzyszenia – Dorotę Lachowicz oraz dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku – Urszulę Dąbrowską.  Przed rozpoczęciem części artystycznej przeglądu wyemitowany został również film przedstawiający przebieg przygotowań uczestników przeglądu do występów artystycznych. Film nakręcony został na terenie ośmiu jednostek, które zgłosiły swój udział w przeglądzie.

Zaprezentowany reportaż filmowy przedstawiła ogromne zaangażowanie wszystkich grup w przygotowania do występów, a także panujące między uczestnikami emocje i radość.

W kolejnej części Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych na dużej scenie teatralnej odbyły się występy artystyczne z udziałem:

 • zespołu muzyczno-teatralnego „Płomyki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku z występem pt. „Co nam w duszy gra?”
 • zespołu teatralnego „Pędziwiatry i Spółka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w  Damnicy z występem pt. „Noc w muzeum”
 • uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie z występem pt. „Ratujemy Matkę Ziemię”  oraz  utworami muzycznymi pt. „To jest nasz świat”  i „Moja planeta”
 • zespołu teatralnego „Kubuś” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinie z występem pt. „Bajka o biednym wilku”  oraz z utworami muzycznymi pt. „Alleluja” i  „Skrzypek na dachu”
 • grupy teatralnej „Epitetem po Metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie ze sztuką pt. „Artysta”
 • zespołu „Promyczek” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinku z utworami muzycznymi pt. „Moje skrzydło” oraz „Chłopcy Radarowcy”
 • formacji muzyczno- teatralnej „Słowińskie Chabry” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej z inscenizacją pt.  „Romans”
 • uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przytocku z utworami muzycznymi pt. „Zawsze tam gdzie Ty” oraz „Nasz Dom”
 • zespołu teatralnego „Rozdarta Kurtyna” z Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Słupsku z występem pt. „Chochlik i Klara dobrana para”

Celem organizowanego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych było włączenie osób z niepełnosprawnością we wszystkie przejawy życia społecznego, a także ich integracja ze środowiskiem lokalnym. Przegląd twórczości artystycznej promował osiągnięcia i potencjał osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim przyczynił się do kreowanie ich pozytywnego wizerunku przy wykorzystaniu elementów sztuki, muzyki i tańca. Możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i pozytywny odbiór społeczny wpłynął na lepsze samopoczucie, jednocześnie mobilizując do dalszej pracy i szlifowania umiejętności.

Wszystkim grupom występującym podczas przeglądu gratulujemy wspaniałych występów artystycznych.

 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

Zaproszenie na Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej

 • Zaproszenie na Powiatowe Obchody Dni Edukacji Narodowej

Rajd rowerowy "Ze Szprychą po Gminie Słupsk"

 • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2014-10-07
  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2014-10-07
 • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2014-10-07

XI Słupskie Pokopki zakończone!

Oto fotorelacja Pana Jana Maziejuka z XI Słupskich Pokopek, które odbyły się 5 października br. w Karzniczce (gmina Damnica).

 • autor: fot. Jan Maziejuk, data: 2014-10-07

Nowa fabryka Tritec

Na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Redzikowie swoją działalność rozpoczęła  nowa fabryka firmy Tritec Polska, w której budowane będą konstrukcje stalowe z elementami hydrauliki.

W uroczystościach otwarcia nowej fabryki w ubiegły czwartek, tj. 2 października 2014r. , udział wziął także starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

Spółka Tritec Polska jest firmą z branży metalowej z kapitałem norweskim i istnieje w Polsce od 2001 roku. Początkowo firma działała w Głobinie, a dwa lata temu swoją siedzibę przeniosła do Słupska. Działalności spółki koncentruje się na produkcji oprzyrządowania, podzespołów oraz kompletnych maszyn, usługach w zakresie frezowania, toczenia, wiercenia, spawania i szlifowania, produkcji konstrukcji stalowych oraz opracowywania projektów i dokumentacji technicznej.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-10-06

Gala Srebrnego Niedźwiedzia

W dniu 2 października br. na uroczystej gali poznaliśmy laureatów kolejnej edycji Konkursu „Srebrny Niedźwiedź 2013" - Lider Promocji Słupskiej Gospodarki. Zgłoszeni do konkursu przedsiębiorcy zostali nagrodzeni w pięciu kategoriach: Najciekawsza Inwestycja, Innowacyjny Produkt/Usługa Roku, Gospodarstwo Agroturystyczne, Menadżer Słupskiej Gospodarki oraz Eko-Produkt/Eko-Usługa.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki, a nominowani plakiety Srebrnego Niedźwiedzia, które wręczali – starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej na Region Słupski Jan Czechowicz oraz wiceprezes Rady Regionalnej FSN NOT w Słupsku Krystyna Popiel.

Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia otrzymały ostatecznie następujące firmy/osoby:

 • w kategorii Eko-Produkt/Eko-Usługa - firma IZO-METAL z Bolesławic za prasę do zgniatania odpadów
 • w kategorii Najciekawsza Inwestycja – Zakład Wytwórczy Aparatów Elektrycznych z Lęborka za budowę nowego zakładu spółki, tj. hali produkcyjnej oraz budynku administracyjno-biurowego
 • w kategorii Innowacyjny Produkt/Usługa – firma T-G DNALOP z Redzikowa za Thordon SXL
 • w kategorii Menadżer Słupskiej Gospodarki – Tomasz Malicki z firmy Gino Rossi S.A. ze Słupska
 • w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne – Przystań Wodnica

Plakiety z nominacją do nagrody Srebrnego Niedźwiedzia otrzymały następujące firmy/osoby:

 • w kategorii Eko-Produkt/Eko-Usługa - firma Thermo-Eko Sp z o.o. z Kobylnicy za grzejnik elektryczny „Nogen”
 • w kategorii Najciekawsza Inwestycja – firma Gino Rossi S.A. za zakup działki w Łosinie celem powiększenia mocy produkcyjnych spółki
 • w kategorii Innowacyjny Produkt/Usługa – Krzysztof Markowski z Fitnesswell za rower Aquabike Magic
 • w kategorii Menadżer Słupskiej Gospodarki – Andrzej Wójtowicz z firmy „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o.
 • w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne – Damno Młyn

Tegoroczna edycja Konkursu została zorganizowana przez Powiat Słupski oraz Miasto Słupsk przy współpracy z Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku, Radą Regionalną FSN NOT w Słupsku, Słupską Izbą Przemysłowo – Handlową na Region Słupski oraz Lokalną Organizacją Turystyczną Ustka i Ziemia Słupska. W dotychczasowych edycjach plebiscytu na lidera słupskiej gospodarki nagrodzono do tej pory 231 firm - wręczono 90 statuetek i 136 plakiet „Srebrnego Niedźwiedzia" oraz 6 nagród specjalnych. Po tegorocznej edycji do zaszczytnego grona laureatów dołączyli kolejni wyróżnieni. Serdecznie gratulujemy!

 

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-10-06

XI edycja Słupskich Dni Gospodarki

W ubiegły czwartek i piątek, tj. 2-3 października br., w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się już XI edycja Słupskich Dni Gospodarki, która połączona była z VI Regionalnym Białorusko-Pomorskim Forum Gospodarczym.

Pierwszy Dzień poświęcony został polityce regionalnej Polski w świetle 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej i swoim programem obejmował także panele dyskusyjne dotyczące przetwórstwa spożywczego w regionie oraz nowych trendów i technologii w budownictwie.

W podsumowaniu członkostwa Polski w UE, paneliści, wśród których był także starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, podkreślono duże znaczenie unijnych funduszy pomocowych na rozwój naszego regionu.

Podczas drugiego dnia Słupskich Dni Gospodarki odbyły się natomiast panele dyskusyjne dotyczące współpracy biznesu z nauką i inteligentnych specjalizacji w regionie słupskim oraz warsztaty na temat dojrzałości innowacyjnej przedsiębiorców w Polsce, coachingu dla początkujących przedsiębiorców, szans rozwoju przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnej oraz cybertechnologii w cyberprzestrzeni.

Tegoroczne Słupskie Dni Gospodarki Miasto Słupsk zorganizowało przy współpracy z Powiatem Słupskim, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., Akademią Pomorską w Słupsku, Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania, Wyższą Szkołą Inżynierii Gospodarki oraz Słupską Izbą Przemysłowo – Handlową.

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-10-06

XI Słupskie Dni Gospodarki

Zbliża się kolejny weekend (informator)

Chociaż mamy już jesień, to organizatorzy wydarzeń: kulturalnych, rozrywkowych i sportowych -  wcale nie zwalniają. Szczegóły na plakatach.

 • autor: MS, data: 2014-10-02
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Rusza XI edycja Słupskich Dni Gospodarki

W dniach 2 – 3 października 2014 roku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przy ul. Portowej odbędzie się kolejna, XI edycja Słupskich Dni Gospodarki połączona w tym roku z VI Regionalnym Białorusko – Pomorskim Forum Gospodarczym.

Oprócz sesji plenarnej poświęconej polityce regionalnej Polski w świetle 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej odbędą się panele dyskusyjne dotyczące przetwórstwa spożywczego Ziemi Słupskiej oraz nowych technologii i trendów w budownictwie. Drugiego dnia Słupskich Dni Gospodarki przewidziano panele dyskusyjne dotyczące współpracy biznesu z nauką i inteligentnych specjalizacji w regionie słupskim oraz przeprowadzenie warsztatów na temat dojrzałości innowacyjnej przedsiębiorców w Polsce, coachingu dla początkujących przedsiębiorców, szans rozwoju przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnej oraz cybertechnologii w cyberprzestrzeni.

Tegoroczne Słupskie Dni Gospodarki miasto Słupsk organizuje wspólnie z partnerami: Powiatem Słupskim, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., Akademią Pomorską w Słupsku, Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania, Wyższą Szkołą Inżynierii Gospodarki oraz Słupską Izbą Przemysłowo – Handlową.

Wstęp wolny.

 • autor: sit.slupsk.pl, MS, data: 2014-10-02
 • Słupskie Dni Gospodarki

Rajd pieszy do Darnowa

Burmistrz Kępic zapraszamy na rajd pieszy do Darnowa, który odbędzie się 5 października br. (niedziela). Start sprzed budynku Nadleśnictwa w Kępicach o godz.10:00.

W programie:zwiedzanie siedliska żółwia błotnego, jak również ognisko z pieczeniem kiełbasek. Trasa łączna rajdu około 10 km. Zapewniono transport powrotny do Kępic. Zapraszamy!

 • autor: kepice.pl, MS, data: 2014-10-02
 • Rajd pieszy do Darnowa

Moc atrakcji w Ustce

Burmistrz Ustki oraz Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna w Słupsku zapraszają na uroczyste otwarcie ronda Wileńskiego w Ustce. Impreza rozpocznie się o godz. 12:00 na parkingu przy sklepie Intermarche w najbliższą sobotę, tj.  4 października br.

W programie: uroczyste otwarcie Ronda Wileńskiego, koncert chóru Wiarusy, występy solistów z Domu Kultury i grupy Usteckie Nutki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Ustce, prezentacje artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum w Ustce oraz koncert kapeli kaszubskiej Zgoda. Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiele atrakcji i konkursów z nagrodami, dla rodziców - stoiska z przysmakami kuchni wileńskiej.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

 • autor: ustka.pl, MS, data: 2014-10-02
 • Moc atrakcji w Ustce

90-lecia Słupskiego Muzealnictwa

Uroczysta gala jubileuszowa z okazji 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa odbyła się 29 września br. w restauracji Aureus w Słupsku. Patronat nad obchodami rocznicowymi sprawował m.in. starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, któremu na uroczystej gali towarzyszył Ryszard Stus, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego.

Z okazji święta można było za darmo zwiedzać Zamek Książąt Pomorski i Młyn Zamkowy. Dni otwarte zorganizowane zostaną również 4 i 5 października br.

Więcej zdjęć:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1462247867353313.1073741952.1387119971532770&type=1

 

 • autor: MS, foto. Jan Maziejuk, data: 2014-10-01
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa
 • 90-lecia Słupskiego Muzealnictwa

Plany zagospodarowania przestrzennego

Pierwsze spotkanie Słupskiego Subregionalnego Zespołu Roboczego (SSZR) z przedstawicielami Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, dotyczące ustalenia propozycji działań w zakresie zagospodarowania przestrzennego (uzgodnienia do nowego planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego), zorganizowano 24 września br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Podczas spotkania Jakub Pietruszewski – zastępca dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego omówił następujące zagadnienia:

 • kluczowe wyzwania polityki przestrzennej,
 • kluczowe dylematy nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego (PZPWP),
 • nową formułę kierunków polityki przestrzennego zagospodarowania województwa,
 • harmonogram prac nad nowym PZPWP

oraz oczekiwania w stosunku do Słupskiego Subregionalnego  Zespołu Roboczego w skład, którego wchodzą przedstawiciele 4 powiatów: słupskiego, bytowskiego, lęborskiego i  miasta Słupska (powiat grodzki).

Końcowym rezultatem prac SSZR ma być gotowy wniosek, który obejmować będzie  propozycje działań o dużym znaczeniu dla całego subregionu słupskiego w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Więcej szczegółów na temat prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego znajduje się na stronie internetowej Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego www.pbpr.pomorskie.eu.

 • autor: UF, MS, data: 2014-10-01

NIEĆPA 2014

Już jutro, tj. 2 października br.  w Słupsku zagra zespół ENEJ. Koncert  zostanie zorganizowany w hali Gryfia w ramach cyklu imprez profilaktycznych NIEĆPA. Zagrają również: 100% oraz grupy z Wicka i Potęgowa. Patronat nad wydarzeniem sprawuje starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

 

 • autor: MS, data: 2014-10-01
 • Enej w Słupsku

XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego

Minutą ciszy rozpoczęli swoje trzydzieste trzecie, sesyjne spotkanie (29.09.2014 r.) radni powiatu słupskiego. W ten sposób, na prośbę przewodniczącego Rady Powiatu Ryszarda Stusa, uczcili pamięć Piotra Mańki, dyrektora Technikum Leśnego oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. 

Następnie starosta Sławomir Ziemianowicz przedstawił sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał. W tym czasie Zarząd opracował i przedłożył komisjom dwadzieścia dziewięć projektów uchwał Rady Powiatu. Starosta poinformował m.in., że Izabela Krawczyk, pełniąca dotąd obowiązki dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce, z dniem 1 września br. objęła tę funkcję jako pełnoprawny dyrektor. Sławomir Ziemianowicz mówił również o tym, że temat zamiany działek, w związku z planowanym powstaniem tzw. Górki Narciarza w Słupsku, znajduje się teraz po stronie dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Odniósł się również do spraw związanych z infrastrukturą drogową w powiecie i poinformował, że niebawem będą wykonywane dwa zadania w ramach tzw. schetynówek o wartości 12 mln złotych. Przy czym dofinansowanie zewnętrzne sięgnąć może 3 mln zł, a resztę kosztów po połowie ponieść mają: powiat i zainteresowane gminy.  W okresie między sesjami Zarząd zajmował się również projektem „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Słupskiego na lata 2014 – 2017 z perspektywą do 2021 roku”, a także  zmianami w wieloletniej prognozie finansowej i budżecie powiatu oraz kwestią emisji obligacji oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.  W sprawozdaniu starosta poinformował również, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku pozytywnie zaopiniowała informację o przebiegu wykonania budżetu powiatu słupskiego za I półrocze 2014 roku. W tym czasie  dochody wyniosły 49,6%, a wydatki 41,7%.

Sławomir Ziemianowicz przypomniał także, że we wrześniu br. powiat słupski był gospodarzem I Forum Gospodarczego Powiatów Partnerskich, w którym wzięły udział delegacje z zaprzyjaźnionych powiatów: cieszyńskiego, lubańskiego, bełchatowskiego i Herzogtum Lauenburg oraz organizatorem Święta Samorządów Powiatu Słupskiego, które odbyło się w Dolinie Charlotty.

Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwał. Radni byli zgodni i większość decyzji podjęli jednogłośnie. W wyniku ich głosowania powiat słupski udzieli pomocy finansowej w formie dotacji celowej m.in. gminie Smołdzino na zadanie pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej poprzez budowę sieci i przyłączy wodociągowych oraz kanalizacji sanitarnej w miejscowości Komnino" oraz wesprze zakup samochodu pożarniczego na potrzeby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku i samochodu terenowego dla Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Ponadto rajcy zatwierdzili do realizacji w 2014 roku program profilaktyki zakażeń HCV oraz wprowadzili zmianę w uchwale w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu słupskiego w 2014 roku. Apteka z Pasją przy ulicy Polnej 2 w Ustce będzie czynna: od poniedziałku do piątku w godz. od 08:00 do 22:00, w soboty od 08:00 do 22:00 i w niedziele od 10:00 do 21:00.

 

 • autor: MS, foto. Jan Maziejuk, data: 2014-09-30
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego
 • XXXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego

Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych „RAZEM-WSZYSTKO” w Machowinie wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku zaprasza na Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod patronatem  Starosty Słupskiego Sławomira Ziemianowicza.

Przegląd odbędzie się w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku 7 października 2014 r. Początek o godz. 11:00.

Program:

11:00  – rozpoczęcie, przywitanie gości i prezentacja filmu z przygotowań do występów uczestników przeglądu,

11:20 – 14:00 - występy artystyczne osób niepełnosprawnych,

 • zespół muzyczno-teatralny „Płomyki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku z występem pt. „Co nam w duszy gra?”,
 • zespół teatralny „Pędziwiatry i Spółka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w  Damnicy z występem pt. „Noc w muzeum”,
 • uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie z występem pt. „Ratujemy Matkę Ziemię”  oraz  utworami muzycznymi pt. „To jest nasz świat”  i „Moja planeta”,
 • zespół teatralny „Kubuś” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinie z występem pt. „Bajka o biednym wilku”  oraz z utworami muzycznymi pt. „Alleluja”  i  „Skrzypek na dachu”,
 • grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie ze sztuką pt. „Artysta”,
 • zespół „Promyczek” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinku z utworami muzycznymi pt. „Moje skrzydło” oraz „Chłopcy Radarowcy”,
 • formacja muzyczno- teatralna „Słowińskie Chabry” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej z inscenizacją pt.  „Romans”,
 • uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Przytocku z utworami muzycznymi pt. „Zawsze tam gdzie Ty” oraz „Nasz Dom”,
 • zespół teatralny „Rozdarta Kurtyna” z Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Słupsku z występem pt. „Chochlik i Klara dobrana para”.

Przegląd zakończy się poczęstunkiem  ok. godz. 14.00

Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne. 

 

 • autor: MS, data: 2014-09-30
 • Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

Rowerem na pokopki

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej „Szprycha” w Słupsku zaprasza do udziału w IV rajdzie  rowerowym na Pokopki Słupskie, który zorganizowany zostanie 5 października br. Zapisy od godz. 9:30 na palcu Zwycięstwa w Słupsku. Start rajdu do Karzniczki – miejsca imprezy – przewidziano na  godz. 10:00. Szczegóły na plakacie.

 • autor: MS, data: 2014-09-30
 • Rowerem na pokopki

Zaproszenie na Święto Pieczonego Ziemniaka

  • autor: GOK Gm. Słupsk, data: 2014-09-30
 • autor: GOK Gm. Słupsk, data: 2014-09-30

OSTATNI MOMENT NA ZGŁOSZENIE DO KONKURSU

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu słupskiego do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn.: „Przyroda powiatu w obiektywie”. Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach:

 1. Krajobraz – fotografie wykonywane przez osoby dorosłe,
 2. Aktywne formy wypoczynku w powiecie słupskim - fotografii wykonywane przez osoby dorosłe,
 3. Przyroda oczami dzieci – fotografie wykonywane przez dzieci w wieku w wieku
  8 – 12 lat,
 4. Przyroda oczami młodzieży – fotografie wykonywane przez młodzież w wieku
  13 - 18 lat.

Prace wraz z kartą zgłoszenia uczestnika oraz w przypadku dzieci i młodzieży z pisemną zgodą rodzica (opiekuna) należy składać w Starostwie Powiatowym w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14 w Biurze Obsługi Interesanta – pok. nr 1 w terminie do dnia 30 września 2014r. Prosimy o załączenie wersji elektronicznej zdjęcia lub negatywu.

Regulamin konkursu, wzór karty zgłoszenia uczestnika oraz zgoda rodzica (opiekuna) na udział w konkursie, dostępny jest do pobrania na stronie internetowej powiatu słupskiego: http://www.powiat.slupsk.pl/230,srodowisko.html?wiecej=2647, w Biurze Obsługi Interesanta - pok. nr 1 oraz w Wydziale Środowiska i Rolnictwa – pok. nr 316.

Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można pod nr tel. (59) 841 85 34.

 • autor: WPS, MS, data: 2014-09-29
 • Konkurs fotograficzny

Festyn rodzinny w Lubuczewie

W dniu 20 września 2014 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie odbył się festyn rodzinny dla rodzin z powiatu słupskiego z organizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Słupsku oraz ośrodkami pomocy społecznej gmin Damnica, Główczyce, Kępice, Słupsk, Smołdzino oraz Ustka w ramach pilotażowego projektu pn. „ Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy- pilotaż”.

Na uczestników festynu czekało wiele ciekawych atrakcji przygotowanych przez pracowników ww. instytucji oraz zatrudnionych animatorów. Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w wielu grach i konkursach, za które otrzymywali nagrody rzeczowe oraz słodycze.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy animacyjne zorganizowane przez firmę AnimacjART ze Słupska, w tym głównie wielkie bańki mydlane, slackline, zabawy chustą klanzy oraz warsztaty bębniarskie z wykorzystaniem bębnów afrykańskich.

Dzieci z chęcią korzystały z możliwości nieograniczonej zabawy na dmuchanych zabawkach i trampolinie wypożyczonych od firmy Zuza Slide ze Słupska oraz firmy Alladyn z Bytowa. Dużą atrakcją była również jazda na kucu nieodpłatnie udostępnionym przez stadninę  „Folwark Karzcino” (www.folwark-karzcino.pl).

Dodatkowymi atrakcjami były również kąciki animacyjne prowadzone przez wolontariuszy z Klubu Wolontariusza „Amicus” z Główczyc, w tym m. in. malowanie twarzy, wyplatanie kolorowych warkoczy, robienie zmywalnych tatuaży. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zabawki ze skręcanych balonów przygotowane przez Daniela Gawlicę.

Podczas festynu rozstrzygnięty został konkurs na plakat rodzinny oraz najsmaczniejsze ciasto wykonane przez rodziny uczestniczące w projekcie „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy”.  Za udział w konkursie każda rodzina otrzymała nagrodę.

Przez cały czas trwania festynu przygrywał dwuosobowy zespół muzyczny „PATRI-DUO”, który umilał czas zebranym gościom.

Dla uczestników festynu zapewniony został również poczęstunek przygotowany przez pracowników Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Goście mogli spróbować kiełbasy i kaszanki z grilla, chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, żurku oraz bigosu z młodej kapusty. Zapewniono również kawę, herbatę oraz napoje. Na deser czekały ciasta, wata cukrowa oraz popcorn.

Podczas festynu panowała miła i rodzinna atmosfera. Zorganizowany festyn spełnił oczekiwania jego twórców oraz obecnych gości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli w przygotowaniu festynu, a tym samym poprzez swoje zaangażowanie przyczynili się do mile spędzonego czasu.

 

 

 

 

 • autor: K. Kamińska, PCPR Słupsk, fot. autor, data: 2014-09-26

Zaproszenie na XXXIII sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XXXIII sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą  zwołuję  zgodnie  z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013r. poz. 595) na dzień 29 września 2014 roku, godz. 11:00 (poniedziałek), w sali konferencyjnej  nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, z następującym projektem porządku obrad:

 

 1. Otwarcie sesji.
 2. Stwierdzenie kworum.
 3. Przyjęcie porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołu XXXII sesji.
 5. Interpelacje i zapytania radnych.
 6. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego.
 7. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Słupskiego za I półrocze 2014 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.
 8. Podjęcie uchwał:

1) w sprawie zatwierdzenia do realizacji w 2014 roku profilaktycznego programu zdrowotnego,
2) w sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/297/2013 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 29 października 2013 roku w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Słupskiego w 2014 roku,
3) w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania wyróżnień i nagród Starosty Słupskiego za wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym,
4) w sprawie przekazania w 2014 roku środków finansowych na Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej Województwa Pomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu samochodu pożarniczego na potrzeby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku,
5)  w sprawie przekazania w 2015 roku środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Województwa Pomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu samochodu terenowego na potrzeby Komendy miejskiej Policji w Słupsku,
6) w sprawie obowiązujących w 2015 roku wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu,
7)  w sprawie udzielenia Gminie Miasto Ustka pomocy finansowej w formie dotacji celowej na realizację projektu pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1202G w ciągu ulicy Wczasowej”,
8)  w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/269/2013 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 25 czerwca 2013 roku w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Dębnica Kaszubska pomocy finansowej i rzeczowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1194G w miejscowości Budowo zmienionej uchwałą Nr XXVII/302/2013 z dnia 29 października 2013,
9) w sprawie zmiany uchwały Nr XXXI/354/2014 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 27 maja 2014 roku w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Leśny Dwór pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1176G Dębnica Kaszubska - Podwilczyn,
10)  w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Damnica pomocy finansowej na remont drogi powiatowej na odcinku Mrówczyno – Świecichowo,
11) w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Damnica pomocy finansowej na przebudowę chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1139G w miejscowości Damno,
12) w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Damnica pomocy finansowej na budowę chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1135G w miejscowości Świecichowo,
13) w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Główczyce pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1183G Stowięcino-Gorzyno,
14) w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Kępice pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1162G w miejscowości Przytocko,
15) w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Warcino pomocy finansowej,
16) w sprawie przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Kobylnica pomocy finansowej na modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych na działkach nr 2 i 26/1 w miejscowości Zębowo,
17) w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Gminie Smołdzino na zadanie pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej poprzez budowę sieci i przyłączy wodociągowych oraz kanalizacji sanitarnej w miejscowości Komnino”,
18) w sprawie wspólnej realizacji zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1105G oraz drogi gminnej nr 119004G w miejscowości Swołowo”,
19)  w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Słupskiego,
20)  w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2014 rok.
 
9. Skargi:
1) na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku,
2)  na działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku,
3)  na działalność Starosty Słupskiego.                    

10. Sprawozdania z prac Komisji Rady Powiatu Słupskiego za I półrocze 2014 roku.
11. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
12. Wnioski i oświadczenia radnych.
13. Zakończenie sesji.
                                                         

        Przewodniczący Rady
                                                                       Ryszard Stus

 • data: 2014-09-19

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych

Ks. Jan Twardowski

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Śp. Piotra Mańki

Wieloletniego Dyrektora Technikum Leśnego

im. prof. Stanisława Sokołowskiego w Warcinie

i Dyrektora Centrum Edukacji Regionalnej

 

Rodzinie i Bliskim

składamy wyrazy najszczerszego współczucia

 

Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Ryszard Stus

Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz

 • autor: DW

Zaproszenie na rajd rowerowy

  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2014-09-24
 • Targi Ogrodnicze "Jesień 2014"

RÓBMY SWOJE

W Domu Kultury w Ustce trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego Roku Kulturalnego. Sezon artystyczny 2014/2015 zainaugurowany zostanie pod hasłem RÓBMY SWOJE. Głównym punktem programu będzie koncert zespołu Młynarski plays Młynarski, w którym wokalistką jest Gaba Kulka.

Początek imprezy 3 października br. (piątek) o godz. 18.00. Bilety w cenie 35 złotych do nabycia w Domu Kultury od 15 września. Zapraszamy!
 

Młynarski plays Młynarski to wspólny projekt Gaby Kulki i Jana Młynarskiego, którzy na nowo interpretują utwory Wojciecha Młynarskiego. Artyści przygotowali program, w którym nie brakuje słynnych i ważnych tekstów jako najważniejszego komponentu improwizacji, jazzu, zabawy formą i świeżego, czasem niepokornego spojrzenia na twórczość mistrza. Obok Gaby Kulki i Jana Młynarskiego zagrają Wojciech Traczyk - kontrabas i Piotr Zabrodzki - pianino akustyczne, elektronika.

 • autor: DK, MS, data: 2014-09-22
 • RÓBMY SWOJE

Misje gospodarcze do Skandynawii

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska organizuje kolejne misje gospodarcze do Skandynawii w ramach projektu "Inwestuj w Pomorskie 2". Aktualnie trwa nabór na udział w misji do Danii dla firm działających w ekotechnologiach w rolnictwie. Pięć firm z Pomorza może ubiegać się o dofinansowanie udziału w wyjeździe w ramach projektu!

Misja do Dani odbędzie się w dniach 24-26 listopada br. Uczestnicy misji wezmą udział w targach Agromek 2014. Jest to jedna z największych imprez wystawienniczych sektora rolnego w Europie. Targi prezentują całą gamę produktów i technologii związanych bezpośrednio z produkcją rolną, a także z ochroną środowiska, alternatywnymi źródłami energii, ekologią. Podczas targów zaplanowano matchmaking dla firm.

Do udziału w misji zgłaszać się mogą firmy działające w branży ekotechnologii w rolnictwie w tym m.in.: producenci biogazu, biomasy, peletów, a także firmy zajmujące się gospodarką odpadami, wykorzystaniem OZE - świadczące usługi i oferujące produkty wspierające sektor rolny. Podstawowe kryteria: firma zarejestrowana w woj. pomorskim (min. 12 miesięcy), status MŚP, branża zgodna ze specyfiką misji.

Dla uczestników misji zorganizowane zostaną wizyty studyjne w ramach wymiany dobrych praktyk. Misję wspiera Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze oraz Polsko-Duńska Izba Gospodarcza.

Szczegóły dot. misji tutaj: http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/o-strefie/projekty-ue/skandynawia-ii/666-szansa-na-pozyskanie-partnera-biznesowego-w-norwegii-i-danii

Dla uczestników przygotowane zostaną również warsztaty przedwyjazdowe, których główną tematyką będzie specyfika rynku duńskiego, w tym różnice kulturowe i ich wpływ na prowadzenie biznesu w Skandynawii.

Ogłoszenie o naborze, warunki udziału: http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/o-strefie/projekty-ue/skandynawia-ii/660-nabor-na-misje-gospodarcza-przedsiebiorcow-z-sektora-ekotechnologii-w-rolnictwie-do-danii-w-terminie-24-27-listopada-2014-r

Termin nadsyłania zgłoszeń: 29.09.2014 r.

Organizator: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Kontakt: invest@parr.slupsk.pl ,tel. 59 840 11 73

 • autor: PARR, MS, data: 2014-09-22
 • Misje gospodarcze do Skandynawii

Misje gospodarcze do Skandynawii

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska organizuje kolejne misje gospodarcze do Skandynawii w ramach projektu "Inwestuj w Pomorskie 2". Aktualnie trwa nabór na udział w misji do Danii dla firm działających w ekotechnologiach w rolnictwie. Pięć firm z Pomorza może ubiegać się o dofinansowanie udziału w wyjeździe w ramach projektu!

Misja do Dani odbędzie się w dniach 24-26 listopada br. Uczestnicy misji wezmą udział w targach Agromek 2014. Jest to jedna z największych imprez wystawienniczych sektora rolnego w Europie. Targi prezentują całą gamę produktów i technologii związanych bezpośrednio z produkcją rolną, a także z ochroną środowiska, alternatywnymi źródłami energii, ekologią. Podczas targów zaplanowano matchmaking dla firm.

Do udziału w misji zgłaszać się mogą firmy działające w branży ekotechnologii w rolnictwie w tym m.in.: producenci biogazu, biomasy, peletów, a także firmy zajmujące się gospodarką odpadami, wykorzystaniem OZE - świadczące usługi i oferujące produkty wspierające sektor rolny. Podstawowe kryteria: firma zarejestrowana w woj. pomorskim (min. 12 miesięcy), status MŚP, branża zgodna ze specyfiką misji.

Dla uczestników misji zorganizowane zostaną wizyty studyjne w ramach wymiany dobrych praktyk. Misję wspiera Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze oraz Polsko-Duńska Izba Gospodarcza.

Szczegóły dot. misji tutaj: http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/o-strefie/projekty-ue/skandynawia-ii/666-szansa-na-pozyskanie-partnera-biznesowego-w-norwegii-i-danii

Dla uczestników przygotowane zostaną również warsztaty przedwyjazdowe, których główną tematyką będzie specyfika rynku duńskiego, w tym różnice kulturowe i ich wpływ na prowadzenie biznesu w Skandynawii.

Ogłoszenie o naborze, warunki udziału: http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/o-strefie/projekty-ue/skandynawia-ii/660-nabor-na-misje-gospodarcza-przedsiebiorcow-z-sektora-ekotechnologii-w-rolnictwie-do-danii-w-terminie-24-27-listopada-2014-r

Termin nadsyłania zgłoszeń: 29.09.2014 r.

Organizator: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Kontakt: invest@parr.slupsk.pl ,tel. 59 840 11 73

 

 • autor: PARR, MS, data: 2014-09-16
 • Misje gospodarcze do Skandynawii
 • Mini Muzeum Lotnictwa
 • Mini Muzeum Lotnictwa
 • Mini Muzeum Lotnictwa
 • Mini Muzeum Lotnictwa

Informator weekendowy

Zbliża się kolejny weekend, podczas którego odbędzie się w naszym regionie wiele ciekawych wydarzeń: kulturalnych, rozrywkowych, rekreacyjnych i sportowych. Szczegółowe informacje na plakatach.

Życzymy udanego wypoczynku!

 • autor: MS, data: 2014-09-19
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
  19.09.2014 - piątek 09:00 : W małym dworku - Duża scena Nowy Teatr.
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
  21.09.2014 - niedziela 18:00 [ PREMIERA ] : Świetna transakcja - Mała scena

XIII Zlot emerytów i rencistów ZNP Słupsk 2014

Nauczyciele z całego Pomorza, którzy są już na emeryturze bądź na rencie spotkali się 17 września br. przed Spichlerzem Richtera w Słupsku. Najważniejszym celem zlotu było propagowanie współpracy między oddziałowymi sekcjami emerytów i rencistów zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także pogłębianie integracji wśród seniorów ZNP poprzez wspólne spędzenie czasu połączone z poznaniem miejsc i obiektów kultury oraz dziedzictwa narodowego na Środkowym Pomorzu (w tym Muzeum Pomorza Środkowego, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, słupskiego ratusza, kościoła św. Jacka, kościoła Mariacki i wielu innych).

Dodatkowo uczczono 75 rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Na spotkaniu emerytów i rencistów ZNP obecny był Andrzej Kaczmarczyk, zastępca prezydenta miasta Słupska oraz Anna Sadlak, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Nie zabrakło starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza.

Źródło: www.slupsk.pl

 • autor: slupks.pl, MS, data: 2014-09-19
 • ZNP
 • ZNP
 • ZNP
 • ZNP
 • ZNP
 • ZNP
 • Słupskie Pokopki 2014

Rowerami na grzyby

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na IV rajd rowerowy: Szprycha rowerami między grzybami - VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów w Korzybiu.

Termin: 21.09.2014 r. (niedziela).

Zapisy: str@rpswiat.pl oraz w dniu rajdu od godz. 8:30.

Start: Słupsk, plac Zwycięstwa, godz. 9:00.

Program:

- przejazd szlakiem rowerowym do Korzybia × na trasie odpoczynek połączony z poszukiwaniem grzybów.

- Korzybie:

× gulasz z dziczyzny na ogromnej patelni × konkurs kulinarny na najlepszą potrawę przygotowaną z grzybów × pokaz rzeźbienia piłą motorową w wykonaniu Marka Piotrowskiego × losowanie nagród wśród zarejestrowanych uczestników rajdu rowerowego,

- powrót do Słupska,

× zakończenie ok godz. 16:00 (może ulec zmianie).

 • autor: Szprycha, MS, data: 2014-09-17
 • Rowerami na grzyby

RÓBMY SWOJE

W Domu Kultury w Ustce trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego Roku Kulturalnego. Sezon artystyczny 2014/2015 zainaugurowany zostanie pod hasłem RÓBMY SWOJE. Głównym punktem programu będzie koncert zespołu Młynarski plays Młynarski, w którym wokalistką jest Gaba Kulka.

Początek imprezy 3 października br. (piątek) o godz. 18.00. Bilety w cenie 35 złotych do nabycia w Domu Kultury od 15 września. Zapraszamy!
 

Młynarski plays Młynarski to wspólny projekt Gaby Kulki i Jana Młynarskiego, którzy na nowo interpretują utwory Wojciecha Młynarskiego. Artyści przygotowali program, w którym nie brakuje słynnych i ważnych tekstów jako najważniejszego komponentu improwizacji, jazzu, zabawy formą i świeżego, czasem niepokornego spojrzenia na twórczość mistrza. Obok Gaby Kulki i Jana Młynarskiego zagrają Wojciech Traczyk - kontrabas i Piotr Zabrodzki - pianino akustyczne, elektronika.

 • autor: DK, MS, data: 2014-09-16
 • RÓBMY SWOJE

Masa Krytyczna…

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na Masę Krytyczną: Słupszczanie na Rowery.

Termin: 20.09.2014 r. (sobota).

Zapisy: str@rpswiat.pl oraz w dniu rajdu od godz. 9:30.

Start: Słupsk, plac Zwycięstwa, godz. 10:00.

Program:

– wspólna fotografia słupskich rowerzystów – przejazd słupskimi ścieżkami rowerowymi (obowiązują przepisy ruchu drogowego) – Leśny Kot – Wielki Finał Konkursu*: Razem z nami cofnij swój zegar,

× losowanie dwóch rowerów górskich,

× losowanie kamery rowerowej,

× losowanie gadżetów rowerowych i turystycznych

× znakowanie przez Policję rowerów

× posiłek dla uczestników (dla zarejestrowanych pierwszych 100 osób),

× Słupski Budżet Obywatelski - zbieranie podpisów pod realizacją zadania: rewitalizacja Drogi Książęcej,

– zakończenie - godz. 14:00 (może ulec zmianie).

*Szczegóły konkursu na stronie www.rpswiat.pl

 • autor: Sprycha, MS, data: 2014-09-16
 • Masa Krytyczna

Święto samorządów...

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Jana Maziejuka ze Święta Samorządów Powiatu Słupskiego, jakie odbyło się 13 września br. w Dolinie Charlotty.

 • autor: MS, foto. Jan Maziejuk, data: 2014-09-15
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego
 • Święto Samorządów Powiatu Słupskiego

Nowa wystawa i wydawnictwa

13 września br. w ramach Święta Samorządów Powiatu Słupskiego uroczyście otwarto w Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego jubileuszową wystawę rzeźby Zenona Frąckiewicza z Łupin z okazji 45-lecia jego twórczości artystycznej. Tego dnia również w Starostwie Powiatowym  odbyła się promocja najnowszej książki Jana Edwarda Maziejuka pt. „Krekodaj (słupski)” oraz  albumu fotograficznego „Spacer po Starostwie Powiatowym w Słupsku”.

Zenon Frąckiewicz mieszka w małej wsi Łupiny na obrzeżach gminy Słupsk i jest jednym z najstarszych członków Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury. Rzeźbiarstwem i malarstwem zajmuje się od 1969 roku, od 1972 wystawia swoje rzeźby i obrazy w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród, m.in. za rzeźbę w konkursie szopek noworocznych w Niemczech (1996 r.), za rzeźbę monumentalną w Białobrzegach Radomskich. Wykonał figury do Drogi Krzyżowej i na ołtarz do nowego kościoła p.w. Jana Kantego w Słupsku oraz dla kościoła św. Jacka. Dla Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku wykonał portrety wszystkich rektorów słupskiej Alma Mater.

Przez kilka lat Z. Frąckiewicz prowadził w Słupsku pracownię rzeźbiarską, w której naprawiał stare meble, zegary, ramy, kufry i obrazy. Jest laureatem Nagrody „Białego Bociana” przyznawanej twórcom i działaczom kultury przez Starostę Słupskiego (2005 r.). W październiku 2004 roku na VII Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. Józefa Chełmońskiego „Pejzaż Ojczysty” otrzymał Wyróżnienie II Stopnia za pracę pt. „Opuszczona zagroda” przedstawiającą zagrodę nr 8 w Swołowie. W 2010 roku na Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej uzyskał tytuł mistrza i instruktora rzeźby w drewnie. Trzy lata później z jego inicjatywy utworzona została w siedzibie słupskiego starostwa Galeria Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego”, nad którą objął artystyczny patronat. W październiku br. przypada 45-lecie pracy twórczej Z. Frąckiewicza, z tej okazji przygotował on w Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego wystawę jubileuszową, na której można zobaczyć jego najciekawsze prace rzeźbiarskie, a także, oglądając inne przygotowane ekspozycje, prześledzić drogą artystyczną twórcy.

„Kreko daj (słupski)” - to najnowsza książka biograficzna Jana Edwarda Maziejuka - uznanego słupskiego fotoreportera, byłego pracownika m.in. „Zbliżeń” i „Głosu Pomorza”, korespondenta wielu innych gazet i tygodników, w tym zagranicznych. Dziennikarstwu prasowemu poświęcił kilkadziesiąt lat swego dorosłego życia, w którym był również zwykłym pracownikiem PGR, ślusarzem, instruktorem kulturalnooświatowym, szoferem ciężarówki, by wreszcie otrzymać etat fotoreportera w tygodniku „Konfrontacje” wydawanym w latach 70. ub. wieku przez Północne Zakłady Obuwia w Słupsku. Tak zaczęła się jego praca dziennikarska, w której był naocznym świadkiem wielu wydarzeń na Pomorzu, utrwalał je na swoich zdjęciach i drukował w gazetach. Dziś są ważnym dokumentem minionych lat, a autor wykorzystuje je w albumach, których wydał już kilka.

Album „Spacer po Starostwie Powiatowym w Słupsku” jest drugim albumem pokazującym w całej krasie budynek słupskiego starostwa. Pierwszy ukazał się w 2003 roku z okazji jego 100-lecia i zawierał zdjęcia Antoniego Chrząstowskiego ze Słupska. Na najnowszy album złożyły się zdjęcia współpracującego ze starostwem i dwumiesięcznikiem „Powiat Słupski” – Jana Maziejuka oraz archiwalne kilku innych autorów. Album oprowadza po starostwie, wprowadza jego posiadacza do gabinetu starosty, sal konferencyjnych, na wieżę zegarową, zwraca uwagę na zachowane elementy architektoniczne, liczne zdobienia i nieliczne zachowane wiekowe sprzęty.

Przypomina też plany, na podstawie których zbudowano budynek, który przez ponad już 110 lat nieustannie służy mieszkańcom ziemi słupskiej i jest wciąż jednym z najładniejszych w Słupsku.

 • autor: MW, MS, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-09-15
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa
 • Nowa wystawa i wydawnictwa

Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich

12 września br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyło się I Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich. Organizacja tego przedsięwzięcia to efekt długoletniej i prowadzonej z sukcesami współpracy  powiatu słupskiego z samorządami z kraju i zagranicy oraz zawartych umów, zgodnie z którymi powiaty partnerskie są odpowiedzialne za wspieranie rozwoju i promocję gospodarki.

Tematem tegorocznej edycji była turystyką, gdyż różnorodność naszych terenów sprzyja zainteresowaniu mieszkańców oraz przedsiębiorców powiatami partnerskimi. W Forum udział wzięli przedstawiciele zaprzyjaźnionych z powiatem słupskim powiatów: bełchatowskiego, cieszyńskiego i lubańskiego oraz Herzogtum Lauenburg w Niemczech, którzy prezentowali potencjał turystyczny swoich terenów.

Spotkanie otworzył Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz. A następnie temat konkurencyjności turystycznej Pomorza na tle powiatów na południu kraju i zagranicą przybliżyła Marta Chełkowska - prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Z kolei Marzena Mazur – dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przedstawiła  potencjał turystyczny powiatu słupskiego na przykładzie produktu turystycznego, jakim jest Kraina w Kratę oraz korzyści płynące z tego tytułu dla mieszkańców i przedsiębiorców.

W dyskusji kończącej Forum wszystkie powiaty zadeklarowały chęć współpracy w zakresie wzajemnej promocji.

Po południu uczestnicy odwiedzili Centrum Informacji Turystycznej w Ustce i posłuchali o działaniach Lokalnej Organizacji Turystycznej “Ustka i Ziemia Słupska”, które zobrazował w prezentacji Włodzimierz Wolski, dyrektor LOT-u. Gościom podobał się film promocyjny “Cztery pory roku nadmorskiego uroku”, który przedstawia najpiękniejsze atrakcje powiatu słupskiego oraz nowoczesne Centrum Informacji.

Następnego dnia wszystkie przybyłe delegacje zaprezentowały się na stoiskach promocyjnych podczas Święta Samorządów Powiatu Słupskiego.

W założeniu Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich odbywać ma się corocznie i obejmować tematyką inny obszar gospodarki. Po tegorocznej edycji planowane są wspólne przedsięwzięcia z zakresu turystyki, w których udałoby się pozyskać środki zewnętrzne angażując mieszkańców minimum trzech partnerskich samorządów. 

 

 • autor: AK, MS, foto. Jan Maziejuk, data: 2014-09-15
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich
 • Forum Gospodarcze Powiatów Partnerskich

„Witkacy pod strzechy”

Już po raz 17. w Słupsku odbędzie się Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”. Tegoroczna edycja rozpocznie się 18 września br. i potrwa do 20 września br. Spodziewać należy się głównie niespodziewanego bowiem różnorodność form i przekazów to właściwa idea „Witkacego pod strzechy”. Na wszystkie prezentacje konkursowe w ramach konkursu - wstęp wolny!

Program

18 września (czwartek)

 • 12:00 – 14:00 Próby prezentacji konkursowych (Teatr Rondo)
 • 14:30 Uroczysta inauguracja konkursu. Zwiedzanie wystawy czasowej prac Witkacego wraz z  Beatą Zgodzińską, kustoszem kolekcji Witkacego - ekspozycja stała „Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy (1885-1939). Twórczość plastyczna.” (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
 • 16:00 - 17:00 „Witkacy na scenach PRL-u” -  wykład dr Piotra Rudzika
 • 17:00 – 17:45 Prezentacje konkursowe (Teatr Rondo ul. Niedziałkowskiego 5)
 • Mateusz Stefański  - utwór muzyczny pt.  „Pieśń Lotosu” inspirowany obrazem „Pocałunek mongolskiego księcia w lodowej pustyni” (Słupsk)
 • Olek Rajewski – wiersz inspirowany śmiercią? Witkacego oraz video inspirowane jego twórczością (Kraków)
 • Aleksandra Budlewska „Ludzie” film – Witkacy jako Witkacy, Witkacy jako człowiek (Ustka)
 • Przemek Laskowski - terapeuta Warsztatu Terapii Zajęciowej – Diament przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Słupsku – film pt. „Dupalacze”, czyli humoreska nagrana z uczestnikami WTZ-Diament inspirowana eksperymentami farmakologicznymi S. I. Witkiewicza (Słupsk)
 • Mikołaj Prynkiewicz – zespół jednoosobowy „Trudno powiedzieć. To będzie coś”, działanie: performatywna odpowiedź na „Tulti-Putli” by nie zdechnąć z nudy, ach (Bytom)
 • 18:00 – 18:30 Prezentacje konkursowe (Czerwony Spichlerz ul. Szarych Szeregów 12)
 • Tomasz Giczewski, Michał Giedrojć i Anna Chodyna „Usłysz i zobacz Witkacego” widowisko multimedialne inspirowane portretami wybranymi (Słupsk)
 • 19:00 Spektakl „W małym dworku” Nowy Teatr im. Witkacego (ul. Jana Pawła II 3) Witkacomania (bilety do nabycia w kasie Nowego Teatru)
 • 21:45 - 22:15 prezentacje konkursowe (Teatr Rondo)
 • Bartosz Chomicz, Michał Studziński, Kamil Michaluk - Grupa teatralna Nastroje „Szept” działalność sceniczna inspirowana teksami E. A. Poe i S. I. Witkiewicza (Słupsk)

19 września (piątek)

 • 12:00 – 14:00 Próby prezentacji konkursowych (Teatr Rondo)
 • 14:00 - 15:00 Prezentacja prac plastycznych (Galeria Teatru Rondo ul. Niedziałkowskiego 5)
 • Mariola Zylińska-Jestadt - wystawa malarstwa inspirowana Witkacym (Olsztyn)
 • Daniel Balawander - uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej – Diament przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Słupsku „Torcik urodzinowy a’la Witkacy z masą oniryczno-tasmańską i egzotycznymi dodatkami” czyli rzeźba inspirowana życiem i twórczością Witkacego, a zawłaszcza jego podróżą z Bronisławem Malinowskim (Słupsk)
 • Filipina Krawczykiewicz „Czemu ja jestem właśnie tym, a nie innym istnieniem?” czyli rozważania nad wielością i jednością istnienia Panny F. – wystawa fotograficzna autoportretów (Słupsk)
 • Marta Pacyno praca plastyczno-artystyczna bez tytułu o dowolnej interpretacji (Bierkowo)
 • Anna Bobryk „Sny z Witkacego” – wystawa fotograficzna (Słupsk)
 • Zofia Józefa Wolska – zdjęcia w rodzaju Witkacowskim  (Słupsk)
 • 15:00-19:00 Prezentacje konkursowe (Teatr Rondo)
 • Alicja Małszycka – Grupa Anonimów Witkacoholików „Wyduś to z siebie” obrazotwórstwo i witkacosądy inspirowane obserwacją Witkacoholików (Słupsk)
 • Janusz Janiszewski – monodram pt. „Homo metaphysicus trepidus” spektakl inspirowany życiem i twórczością S. I. Witkiewicza  (Gryfino)
 • Patryk Gałczyński, Karolina Łapińska, Iga Figat -  Typ C „Przebudzenie” spektakl/performance oparty na tekstach „622 upadki Bunga” i „Nienasycenie” (Słupsk)
 • Zofia Józefa Wolska – inspiracja własna i Witkacowskie wypociny (Słupsk)
 • Kolektyw Artystyczny Form Eksperymentalnych KAFE – performance poetycki z cyklu PoeeeTam! pt. „Kalamarapaksy”, inspirowany holistycznym ujęciem twórczości Witkacego, fragmentami książki „Narkotyki” oraz wypowiedziami Jadwigi Witkiewicz (żony) dotyczącymi związku z Witkiewiczem
 • 20:45-21:20 Prezentacje konkursowe (ul. 3 Maja, przed budynkiem MCK)
 • Witkacy Cacy Cacy  - Wielkoformatowa Galeria Prac S. I. Witkiewicza  w Słupsku oraz „już-nie-happening-ale-jeszcze-nie-widowisko” inspirowane serią kompozycji astronomicznych i fascynacją Witkacego kosmosem
 • 21:30 Metafizyczne odprężenie (Domówka Social Club ul. Tuwima 17)

20 września (sobota)

 • 11:00 - 13:00 Warsztaty fotograficzno-filmowe „Szukamy Witkacego” (Centrum Aktywności Twórczej w Ustce ul. Gen. Zaruskiego 1a)
 • 15:00 Spotkanie uczestników z Magdaleną Franczak jurorem konkursu (Teatr Rondo ul. Niedziałkowskiego 5)
 • 17:00 Teatr Proscenium „Gry z Witkacego” scenariusz, reżyseria: Ziuta Zającówna, scenografia: Barbara Guzik, muzyka: Ewa Ryks, występują:Marzena Figiel, Katarzyna Kaczmarczyk, Justyna Orzechowska, Kaja Sosnowska, Ziuta Zającówna, Włodzimierz Jasiński, Piotr Majewski; obsługa: Marian Dudek

Podsumowanie konkursu, odczytanie werdyktu, wręczenie nagród (Teatr Rondo)

Zadanie współfinansowane ze środków: Województwa Pomorskiego, Miasta Słupsk
Wsparcie organizacyjne:  
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

 • autor: SOK, MS, data: 2014-09-15
 • "Witkacy pod strzechy"

Targi Ogrodnicze "Jesień 2014"

Kolejne edycja Targów Ogrodniczych "Jesień 2014" odbędzie się w Słupsku 27 i 28 września br. W ramach imprezy przygotowywana jest szeroka oferta warzyw, owoców a także drzew owocowych i ozdobnych oraz akcesoriów dla ogrodników i majsterkowiczów.

Tradycyjnie jesienne targi dają szansę na zaopatrzenie spiżarni i piwnic domowych w ziemniaki, warzywa, owoce po zdecydowanie konkurencyjnej cenie.

Oprócz stoisk ogrodniczych są też stoiska rękodzieła ludowego, z wyrobami góralskimi, z drewna, wikliny i stroikami. Można też nabyć różnego rodzaju miody i inne produkty pszczele. Swoje wyroby promują również lokalne firmy wykonujące bramy i ogrodzenia oraz producenci pieców ekologicznych. Jak na każdych targach nie brakuje też stoisk jarmarcznych, z artykułami gospodarstwa domowego, odzieżą i obuwiem.

Od 2010 roku (na targach jesiennych) wspólnie ze Słupskim Związkiem Kynologicznym organizowane są pokazy psów rasowych. Impreza ta cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że hodowcy psów i członkowie Związku otwarci są na pytania. Chętnie udzielają cennych porad dotyczących hodowli i tresury a Dorota Jakubowska przewodnicząca słupskiego oddziału ciekawie opowiada o każdej z prezentowanej ras.

Oprócz licznych konkursów kulinarnych skierowanych do Pań z KGW, plastycznych i muzycznych  zaadresowanych do dzieci i młodzieży - odbywają się też trzy stałe turnieje, które od lat cieszą się wielką popularnością:

 • Hit targowy - czyli najlepszy produkt,
 • Najciekawsze stoisko targowe,
 • Turniej brydża sportowego.

Kontakt:

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Oddział w Słupsku

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

tel./fax. 59/ 847 12 88, 59/ 847 12 81

www.podr.pl, oddzialslupsk@podr.pl

 • autor: PODR, MS, data: 2014-09-15

Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów

11 września br. w Sali Czerwonej starostwa słupskiego, starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wicestarosta Andrzej Bury wręczyli akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego pięciu nauczycielom zatrudnionym w jednostkach oświatowych prowadzonych przez powiat słupski, stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce najlepszym uczniom powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz listy gratulacyjne i upominki laureatom konkursów przedmiotowych zorganizowanych w roku szkolnym 2013/2014 przez Pomorskiego Kuratora Oświaty – z gmin Słupsk i Kobylnica.

W uroczystości wzięli również udział pozostali członkowie Zarządu Powiatu Słupskiego, wójt gminy Słupsk, zastępca wójta gminy Kobylnica, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz rodzice uczniów. W obecności zgromadzonych ślubowanie złożyły i odebrały akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego: Beata Dalmata - wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ustce, Luiza Rajkowska - doradca zawodowy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, Magdalena Szczekarewicz - nauczyciel zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i nauczania indywidualnego, Magdalena Szpak nauczyciel zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zespołowych i Marta Śpiewak - wychowawca – wszyscy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.

O stypendia Starosty Słupskiego za wyniki i osiągnięcia w nauce ubiegało się 18 uczniów. Ci, którzy je otrzymali mogą pochwalić się średnią ocen w roku szkolnym 2013/2014 od 5,06 do 5,67 i osiągnięciami w olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych.

Tegorocznymi stypendystami Starosty Słupskiego w kategorii za wyniki w nauce zostali:  

 • Janina Anna Bartosińska – absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
  w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce (od października studentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie);
 • Oliwia Ćwik – uczennica klasy drugiej Technikum Nr 6 (zawód technik analityk) w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku;
 • Amadeusz Dzięcioł – uczeń klasy trzeciej Technikum Nr 6 (zawód technik informatyk)
  w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku;
 • Szymon Krzysztof Konkel - absolwent Technikum Nr 6 (zawód technik geodeta) w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku (od października student Politechniki Koszalińskiej);
 • Andrzej Łukasz Kostuch – uczeń klasy trzeciej Technikum (zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce;
 • Zuzanna Magdalena Mrugalska - uczennica klasy trzeciej Technikum Nr 6 (zawód technik ochrony środowiska) w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku;
 • Sara Rycyk – uczennica klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
  w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce;
 • Jagoda Maria Synak – uczennica klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce;
 • Patrycja Ulczycka – absolwentka Technikum Nr 6 (zawód technik ekonomista) w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku (od października studentka Wyższej Szkoły Hanzeatyckiej) – otrzymali stypendia w wysokości od 200 do 300 zł miesięcznie, które przelewane będą na ich osobiste konta przez okres 10 miesięcy.

            Stypendystami w kategorii za osiągnięcia w nauce zostali:

 • Katarzyna Brodzik - absolwentka  Technikum Nr 6 (zawód technik żywienia i gospodarstwa domowego) w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku
  (od października studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie);
 • Sylwia Grabowska – absolwentka Technikum Nr 6 (zawód technik architektury krajobrazu)
  w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku (od października studentka Akademii Pomorskiej);
 • Wojciech Lewko - uczeń klasy czwartej Technikum Nr 6 (zawód technik informatyk) w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku;
 • Jagoda Synak – uczennica klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
  w Ustce – otrzymali stypendia wysokości od 300 – 350 zł i też będą je pobierać przez okres 10 miesięcy.

Wśród nagrodzonych na szczególne wyróżnienie zasłużyła Jagoda Synak, która w roku szkolnym 2013/2014 uzyskała średnią ocen 5,67, została laureatką III edycji konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Przystanek Bruksela”, zakończyła z wynikiem pozytywnym zawody II stopnia eliminacji okręgowych XL Olimpiady Historycznej, zajęła czwarte miejsce w etapie wojewódzkim Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Powiatowym i drugie miejsce w finale turnieju historycznego „95 Rocznica Odzyskania Niepodległości”. Wysokimi osiągnięciami może pochwalić się też Katarzyna Brodzik, która w roku szkolnym 2013/2014 uzyskała średnią ocen 4,78, zajęła XIV miejsce w eliminacjach centralnych XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych - w bloku żywienie człowieka i gospodarstwo domowe i uzyskała tytuł laureata oraz zajęła III miejsce w etapie regionalnym tej olimpiady.

Starosta słupski poinformował zebranych, iż wójtowie gminy Kobylnica i Słupsk wystąpili
z wnioskiem o uhonorowanie gimnazjalistów, którzy w roku szkolnym 2013/2014 zostali laureatami konkursów organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Listy gratulacyjne starosty słupskiego oraz upominki otrzymali: Grzegorz Boroszko – uczeń III klasy Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Kobylnicy – laureat konkursu informatycznego, Anna Jakubowska – absolwentka Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Kobylnicy – laureatka konkursu z języka polskiego, Krzysztof Kopania – absolwent Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Kobylnicy – laureat konkursu matematycznego, Konrad Gawęda – uczeń III klasy Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Siemianicach – laureat konkursu fizycznego i Daniel Szynszecki – absolwent Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Jezierzycach – laureat konkursu matematycznego.

Starosta słupski gratulując stypendystom i wyróżnionym uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom powiedział m.in.: - Mam świadomość, jak wiele wysiłku, wyrzeczeń i poświecenia wymaga nauka oraz przygotowanie się do konkursów, które są sprawdzianem wiedzy i umiejętności znacznie wykraczających poza program nauczania. Dlatego najlepszym uczniom należy się za ten wysiłek specjalna premia w postaci stypendium starosty i uznanie.

W imieniu stypendystów i nagrodzonych głos zabrała Zuzanna Mrugalska, która podziękowała za docenienie wysiłku uczniów i zapewniła, że przyznane stypendia zostaną wykorzystane na dalszy rozwój zainteresowań i zdobywanie wiedzy. (D.S.)

 

 

 

 

 

 • autor: D.S., MS, data: 2014-09-15
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczyciel, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów
 • Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów

Informator weekendowy

Lato chyli się ku końcowi, a jesień zbliża się wielkimi krokami. Dlatego zalecamy dobrze wykorzystać nadchodzący weekend. Życzymy miłej zabawy.

 • autor: MS, data: 2014-09-12
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Zmiana terminu zawodów!

Uwaga z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w dniach 13-14.09.2014 r. zawody o Puchar Starosty Słupskiego z cyklu Morskiej GP Polski zostały przeniesione na termin rezerwowy, tj. 27-28.09.2014 r.

 

Więcej informacji na: http://www.pzw.org.pl/wroclaw/

 • autor: MS, data: 2014-09-12
 • Morskie GP Polski

Jeden dzień – dwie imprezy w Klukach

21 września br. od godziny 10:00 w muzealnych zagrodach roznosić się zaczną przyjemne odgłosy i zapachy. Wielkimi krokami zbliża się jesień, na którą trzeba solidnie się przygotować.

Dlatego słowińskie kobiety wypełniały domowe spiżarnie, zamykając w słoikach i beczkach przeróżne smaki lata: robiły dżemy, wyciskały sok z buraków, szatkowały i kisiły kapustę. Kiedy nie zajmowały się gotowaniem, przędły len na kołowrotku i tkały krajki. Mężczyźni tymczasem robili i wędzili kiełbasy, młócili i wiali zboże, cięli sieczkę, kręcili powrozy, smołowali łodzie oraz naprawiali sieci rybackie.

Tego dnia w Klukach, oprócz wyżej wymienionych, zwiedzający trafią także i na inne atrakcje. Będą mogli spróbować specyficznej Klitundplome, czyli śliwkowej zupy gotowanej na wędzonej gęsinie, zupy brukwiowej, rybnej oraz żuru. Nie zabraknie wędlin, ryb oraz ziemniaków gotowanych w mundurkach podawanych ze smażonymi borówkami. Mało kto też pewnie odmówi sobie spróbowania słowińskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz placków ziemniaczanych smażonych na starej kuchni z fajerkami. Na deser proponujemy kawałek pysznej drożdżowej babki, świeżo paloną kawę zbożowo-naturalną i twaróg odciskany w drewnianej prasce. 

Impreza potrwa do godziny 16:00. Tego samego dnia na terenie przylegającym do dawnej szkoły w Klukach po raz pierwszy w historii odbywać się będzie Festiwal Folkloru Pomorza "Pomerania Cantat". Festiwal stworzy okazję do zapoznania się z twórczością pomorskich zespołów folklorystycznych. Tego dnia wystąpią:

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice"

Kalina z Dobrzycy koło Koszalina

Nadolanie z Nadola koło Pucka

Maresci i Skrzaty z Cewic

Kaszebsko Rodzezna z Lini

Modraki z Parchowa

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej "Ina"

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego "Jantar"

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lęborska"

Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Tuchlińskie Skrzaty"

Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Mali Tuchlinianie"

 

Serdecznie zapraszamy  do Kluk. 

 • autor: muzuemkluki.pl, MS, data: 2014-09-12
 • Jeden dzień – dwie imprezy w Klukach
 • Jeden dzień – dwie imprezy w Klukach

Grzybobranie

Nadleśnictwo Warcino wraz z gminą Kępice - pod patronatem starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza - już po raz VIII zaprasza na wielkie święto miłośników lasu - "Mistrzostwa w zbieraniu Grzybów - Korzybie 2014".  Miejsce – plaża przy jeziorze w Korzybiu 21 września br. o godz. 9:00.Więcej informacji na plakacie.

Serdecznie zapraszamy!

 • autor: MS, data: 2014-09-12
 • Grzybobranie
 • Zagłosuj na Słupię

Słodkie święto...

Z okazji 65-lecia istnienia Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zaprasza na „Słupskie Święto Miodu”, które odbędzie się 14września 2014 roku  w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Program:

10:30 otwarcie „Słupskiego Święta Miodu”,
10:40 zbiórka pocztów sztandarowych Kół Pszczelarzy przynależnych do Wojewódzkiego
Związku Pszczelarzy w Gdańsku (przed sceną w zagrodzie Albrechta),
10:50 uroczyste wprowadzenie sztandaru Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, do kościoła w Swołowie,
11:00 msza św. z poświęceniem sztandaru RKP w Słupsku,
12:00 przemarsz pocztów sztandarowych pod scenę główną uroczystości nadania sztandaru,
12:10 przemówienie Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
12:20 uroczyste nadanie sztandaru i wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru,
12:40 wystąpienia zaproszonych gości,
12:50 wręczenie odznaczeń pszczelarskich członkom RKP w Słupsku,
13:00 wykład inauguracyjny – „Dlaczego dla każdego z nas pszczoły są ważne?”
prof. dr hab. Jerzy Wilde – Kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego,
13:20 rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pn.: „Pszczoła zapyla, żywi, leczy…”. Wręczenie nagród
14:00 poczęstunek dla zaproszonych gości w Gospodzie „Pod Wesołym Pomorzaninem”.
W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
- piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego i - gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki),
- prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
- możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich,
- wystawa sprzętów pszczelarskich,
- prezentacja pasiek,
- stoiska firm związanych z pszczelarstwem, m.in. sklepu pszczelarskiego „ Maja”,
- sprzedaż nowej encyklopedii pszczelarskiej, z wpisem autora wydania prof. dr hab. Jerzego Wilde,
- prezentacja firmy zajmującej się usuwaniem rojów pszczelich, gniazd os i szerszeni z naszych posesji,
- występ zespołu młodzieżowego „Muszelki”,
- występ orkiestry dętej,
- miodzio - grill gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem”,
- jazda konna,
- zabawy dla dzieci, z pszczółką w tle, z nagrodami,
- inne atrakcje i niespodzianki.
Ponadto: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do zwiedzenie aktualnie przygotowanych wystaw.

 • autor: MS, data: 2014-09-11
 • Słodkie świeto

Memoriał im. Zbyszka Żynisa

Już po raz czwarty w pierwszy weekend września uczczono w Słupsku pamięć wielkiego działacza społecznego Zbyszka Żynisa. Zorganizowano kolejny memoriał jego imienia.  

W dwóch imprezach: piłkarskiej i koszykarskiej uczestniczyło niemal 100 zawodników i zawodniczek. Dla koszykarek ze Słupska był to ważny sprawdzian przed wyjazdem do Rzeszowa na Ogólnopolskie Igrzyska Salos. Słupszczanki rozegrały trzy mecze, dwa wygrały (z Venus Jędrzejewo 39-34 oraz z Gromem Turowo 46-22), a w jednym uległy salezjankom ze Szczecina 20-70. Bilans ten zapewnił Salosowi Słupsk drugie miejsce.
Cieszy na pewno fakt, że drużyna poskładana naprędce, po ledwie kilku treningach potrafiła walczyć, bronić i w miarę skutecznie atakować. Jednak dwa zwycięstwa nad młodszymi o rok, a nawet w niektórych sytuacjach o trzy lata, koleżankami nie w pełni dają odpowiedź na pytanie, na co obecnie stać słupski Salos. Porażka ze szczeciniankami pokazała, że jeszcze wiele pracy przed trenerką Joanną Cupryś-Szwichtenberg. Szczecinianki zdecydowanie górowały nad słupską ekipą: doświadczeniem oraz fizycznością i zasłużenie wygrały turniej, ale na pochwałę za walkę i determinację zasłużyły także słupszczanki, które walczyły do końca.

Pozostałe wyniki:
Szczecin - Turowo 64-7,
Szczecin - Jędrzejewo 69-14,
Jędrzejewo - Turowo 39-18.

W części piłkarskiej na boisku Orlik przy ulicy Krzywoustego w Słupsku do rywalizacji przystąpiły zaproszone przez organizatora (Salos Słupsk) drużyny: SC  Polonia Hanower, Urząd Morski, Przyjaciele Zbyszka i gospodarze Wychowankowie Salosu. Zawiodła drużyna Dziennikarzy, która o braku swojego występu powiadomiła organizatora już w czasie trwania turnieju.
Zawody okazały się wyrównane i stały na wysokim poziomie, świadczy o tym fakt, że nie było żadnej ekipy, która nie zakosztowała smaku zwycięstwa. Najlepszy okazał się zespół Przyjaciół, który w decydującym pojedynku pokonała Salos 5:2  Z ciekawostek należy odnotować fakt, że drużyna Salosu składała się z byłych piłkarzy, dwóch księży i trójki 9-cio letnich zawodników usteckiego Jantara (Patryk Mike, Igor Zagóra , Kacper Brand) , którzy przyjechali dopingować swojego obecnego trenera Damiana Szymańskiego, byłego wychowanka Salosu. Nowością było to, że zawody poprowadził sędzia z Niemiec z doświadczeniem w III Bundeslidze!

Wyniki:

Wychowankowie Salosu - Przyjaciele  Zbyszka 2:5,
Urząd Morski - Polonia Hanower 2:3,

Urząd Morski - Wychowankowie 1:3,
Przyjaciele - Polonia 5:2,
Wychowankowie - Polonia 4:0,
Urząd Morski - Przyjaciele 5:3,

Tabela Końcowa:  

1. Przyjaciele          6 13:9,

2. Wychowankowie 6 9:6,
3. Polonia               3 5:11,
4. Urząd Morski       3 8:9.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, tym grającym i tym wspierającym, szczególnie gościom z Niemiec, za to, że po raz kolejny uświetnili tę imprezę swoją obecnością. Dziękują też osobom, firmom i isntyucjom, które wsparły inicjatywę: Sławomirowi Ziemianowiczowi (staroście słupskiemu), Piotrowi Goluchowi (Decathlon), Andrzejowi Twardowskiemu (SPO), Jackowi Kneblewskiemu (CNK), Tomaszowi Bobin (Urząd Morski Słupsk), dyrekcji szkół, które użyczyły materacy do przenocowania koszykarek i wszystkim innym ludziom dobrej woli, którzy wsparli imprezę, choćby i modlitwą.


 

 

 • autor: Salos, MS, data: 2014-09-10
 • słupskie koszykarki SALOS

Gminne dożynki w Bronowie

W tym roku gmina Kępice zorganizowała swoje dożynki w Bronowie. Święto plonów odbyło się 6 września.

Uroczystości rozpoczęła w samo południe msza święta na placu przed świetlicą wiejską. Tam też przeprowadzono główne uroczystości. Na placu stanęły stoiska sołectw i kół gospodyń wiejskich. Zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec tradycyjny, konkurencje dla sołectwo oraz występy zespołów z gminy. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

 • autor: kepice.pl, MS, data: 2014-09-10
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie
 • Gminne dożynki w Bronowie

Dożynki w Główczycach

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze święta plonów, jakie zorganizowano 7 września br. w Główczycach.

Oczywiście nie zabrakło mszy świętej dziękczynnej oraz uroczystości na stadionie sportowym. Przeprowadzono konkurs na wieniec i chleb dożynkowy, konkurs na najlepsze stoisko, nalewkę i potrawę. Odbył się także turniej na sołtysa roku 2014. W programie znalazły się również: występy zespołów lokalnych, koncert grupy REDLIN Folk Music Show, pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna przy muzyce zespołu Fresh.

foto. Bogusław Chyła

 • autor: MS, foto. Bogusław Chyła, data: 2014-09-09
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • Dożynki w Główczycach
 • autor: MS, foto. Bogusław Chyła, data: 2014-09-09

Święto w mieście

Przyznana Słupskowi Nagroda Europy 2014, została oficjalnie wręczona 6 września br. przed  ratuszem miejskim. Wcześniej odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Zorganizowano też Paradę Radości, która przeszła ulicami Słupska.

W somo południe radni miejscy spotkali się uroczystej sesji, na którą przybyły władze miasta, a także specjalnie zaproszeni goście. Nie zabrakło delegacji z miast partnerskich, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, Janusza Lewandowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, posłów ziemi słupskiej oraz starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza.  

Wręczenie Nagrody nie mogłoby się odbyć bez Axel'a Fischer'a, przewodniczącego podkomisji ds. Nagrody Europy oraz Wojciecha Sawickiego, sekretarza generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Słupsku zjawili się także przedstawiciele miast polskich, które wcześniej otrzymały tę prestiżową nagrodę.

W trakcie sesji radni przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie przystąpienia Słupska do Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy z siedzibą w Ankarze. Na zakończenie uroczystych obrad  wszyscy zebrani zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia, wpisali się także do księgi pamiątkowej miasta.

Po sesji uroczystości przeniosły się przed ratusz gdzie Axel Fischer oficjalnie wręczył prezydentowi Maciejowi Kobylińskiemu Nagrodę Europy. Przewodniczący mówił,  jak ważna jest to statuetka i jak wiele pracy trzeba było włożyć, aby ją otrzymać. Maciej Kobyliński, prezydent miasta nie krył dumy i podkreślał, że to nagroda wszystkich słupszczan.

Uroczystość dopełniła „Parada Radości”, która rozpoczęła się o 14:45 przed słupskim ratuszem. Nagroda Europy wieziona była w karecie, tuż za nią podążał włodarz miasta wraz z gości, następnie szli mundurowi (kampania honorowa 7 Brygady Obrony Wybrzeża, Szkoła Policji w Słupsku), dzieci i młodzież ze słupskich szkół, słupskie stowarzyszenia, kluby sportowe, instytucje kulturalne, mieszkańcy. Parada przeszła ulicami Anny Łajming, Sienkiewicza, Grodzką, Mostnika, Jagiełły i z powrotem przed ratusz. Na tym zakończyły się oficjalne obchody. Następie  słupszczanie mogli usłyszeć trzy ciekawe koncerty: Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Black Balloon i gwiazdy wieczoru Natalii Sikory. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Na podstawie tekstu: Nagroda Europy dla Słupska. Wielkie święto w mieście (slupsk.pl).

 

 • autor: slupsk.pl, MS, data: 2014-09-09
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Świeto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście
 • Święto w mieście

Szprycha na dożynkach - Staniewice

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na kolejny rajd rowerowy.

Termin: 13.09.2014 r. (sobota),
Zapisy: str@rpswiat.pl oraz w dniu rajdu od godz. 10:00,
Start: Słupsk, plac Zwycięstwa, godz. 10:30.

 

Program:

– przejazd czerwonym szlakiem rowerowym do Staniewic – Gminne Dożynki – Święto Plonów 2014 × Polowa Msza Święta × Konkurs Wieńca Dożynkowego × Paradny występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej × konkursy i zabawy rekreacyjno-sportowe × biesiada dożynkowa – wśród uczestników rozlosowane zostaną gadżety rowerowe i turystyczne – zakończenie rajdu - godz. 17:00 (może ulec zmianie).

 • autor: MS, data: 2014-09-09
 • Szprycha na dożynkach

Narodowe Czytanie w MOS w Ustce

Wśród miejsc, w których 6 września br. odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza znalazł się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ustce. W czytaniu wzięła udział młodzież MOS, nauczyciele oraz wychowawcy placówki.

Przedsięwzięcie zorganizowano w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Słupsku. Była  to już trzecia w naszym kraju edycja akcji publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dotychczas odbyło się czytanie „PanaTadeusza” Adama Mickiewicza oraz dzieł Aleksandra Fredry.

 • autor: MOS Ustka, MS, data: 2014-09-08
 • Narodowe Czytanie
 • Narodowe Czytanie
 • Narodowe Czytanie
 • Narodowe Czytanie
 • Narodowe Czytanie

Dożynkowy maraton

Aż w sześciu gminach powiatu słupskiego zorganizowano w miniony weekend dożynki.  Święto plonów, które jest największym wydarzeniem gospodarskim w roku, przypadającym tuż po zakończeniu żniw, odbyło się w gminach: Słupsk, Kępice, Główczyce, Potęgowo, Smołdzino i Dębnica Kaszubska.  

Wszędzie tam dziękowano rolnikom za ich całoroczny, codzienny trud, za owoc ich ciężkiej pracy, którą wykonują bez względu na aurę i porę dnia. Gratulacje i życzenia skierowane do rolników przekazali m.in.: starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wicestarosta Andrzej Bury. Wyrazili oni wdzięczność wszystkim pracującym na roli, za ich wysiłek włożony w żniwa.

Dożynki gminy Słupsk miały prawdziwie ludowy charakter i zostały przygotowane 6 września br. w Swołowie – stolicy Krainy w Kratę. Organizatorem wraz z gminą Słupsk było Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Święto połączone było z corocznym Konkursem na Pomorską Nalewkę. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w swołowskim kościele.

Msza sprawowana była w intencji rolników, następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Darłowa, przeszedł do zagrody muzealnej. Gości powitała Edyta Statkiewicz – sołtys Swołowa, starostowie dożynek, którymi w tym roku zostali Iwona Waliłko z Wierzbięcina oraz Szymon Kostrzewa z Krzemienicy oraz wójt gminy Słupsk – Barbara Dykier wraz dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego - Marzenną Mazur. Starostowie przekazali chleb pani wójt z prośbą o jego sprawiedliwy podział. Następnie przy pieśni zespołu Bierkowianki nastąpiło dzielenie chleba. Poczęstowano wszystkich przybyłych gości, w tym: senatora RP – Kazimierza Kleinę, ministra rolnictwa – Kazimierz Plocke, marszałka województwa pomorskiego – Mieczysława Struka, starostę powiatu słupskiego – Sławomira Ziemianowicz, radnych gminy Słupsk, kierowników gminnych jednostek.

Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiła bardzo miła część uroczystości, podczas której Kazimierz Plocke wręczył odznaczenia rolnikom z gminy Słupsk. Odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" otrzymali:

 • Grażyna i Leszek Onisiewicz
 • Mirosław Drobkiewicz
 • Eugeniusz Szul

Oprócz Orkiestry Dętej z Darłowa na dożynkach zagrał również klezmerski zespół Sztetl. Z koeli swoim góralskim humorem rozbawił gości kabaret Truteń, który przybył do Swołowa z zaprzyjaźnionej gminy Raba Wyżna. Ponadto wystąpił chór Pasjonata z Siemianic oraz Świtezianki. W namiotach rozstawionych po całym placu dożynkowym sprzedawano specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa. Można było również zakupić wiele ciekawych wyrobów rękodzielniczych. Nie zabrakło też ciepłych potraw prosto z grilla i smacznej grochówki. Niesłabnącą popularnością cieszyła się strefa malucha, w której tłum dzieci, pod okiem instruktorów z Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie, korzystał z przeróżnych form rozrywki i konkursów. Dla najmłodszych wszystkie przygotowane atrakcje były nieodpłatne. Do godziny 19:00 w namiocie Stowarzyszenia Dobre Serca prowadzona była loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, a wszyscy uczestnicy mieli szansę na nagrodę główną w wieczornym losowaniu. Dzięki sponsorom udało się przygotować ponad 500 nagród. Ponadto dzieci odwiedzające stoisko gminy Słupsk mogły otrzymać gadżety, w tym odblaskowe opaski i słodkości oraz jabłka ufundowane przez Urząd Gminy. Tutaj można było również wypożyczyć kocyk, aby wygodnie usadowić się na trawie. W trakcie imprezy można było również podziwiać kilka zabytkowych maszyn rolniczych, na co dzień będących eksponatami w Muzeum Techniki Rolniczej Janusza Starosielskiego. Odpowiadając na list Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, gmina Słupsk wzięła udział w Narodowym Czytaniu Sienkiewicza. Fragmenty z „Potopu”, "Ogniem i Mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytała pani wójt, zastępca wójta – Bernard Rybak, sołtysi, mieszkańcy gminy Słupsk. W zagrodzie Albrechta, w której odbywał się VII Konkurs na Pomorską Nalewkę, na przybyłych czekała moc ludowych atrakcji. Strzyżenie owiec, przędzenie wełny, młócenie, zwierzęta domowe oraz bezpłatne zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. W czasie dożynek już tradycyjnie odbyło się rozwiązanie konkursu "Posprzątaj Swój Dom". W tegorocznej edycji klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce – Strzelino

II miejsce – Redęcin

III miejsce – Wieszyno

IV miejsce – Krępa Słupska

V miejsce – Bukówka i Osiedle Redzikowo.

Pogoda na tegorocznych, ludowych dożynkach gminy Słupsk była znakomita. W promieniach słonecznych przepięknie prezentowały się wieńce i chleby dożynkowe, które można było podziwiać do wieczora, kiedy to wreszcie zostały przedstawione wyniki konkursu na najpiękniejszy wieńce i chleby. Nagrody za wieńce zostały podzielone na 2 kategorie – konwencjonalne i niekonwencjonalne. Podium wyglądało następująco:

Chleby dożynkowe:
I miejsce – sołectwo Bydlino
II miejsce – sołectwo Bruskowo Małe
III miejsce – KGW Bierkowo

W kategorii „wieniec konwencjonalny” zwyciężyli:
I miejsce – KGW Kukowo
II miejsce – sołectwo Grąsino
III. miejsce – KGW Bierkowo

W kategorii „wieniec niekonwencjonalny” zwyciężyli:
I miejsce – Wiklino
II miejsce – Włynkówko
III miejsce Jezierzyce SHR

Zwieńczeniem tegorocznych dożynek był występ zespołu Tzinguz Fanfara Avanatara, który już w pierwszych minutach porwał gości do tańca.

 

 

 • autor: gmina Słupsk, MS, data: 2014-09-08
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie
 • Dożynki w Swołowie

Informator weekendowy

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się kolejny weekend w powiecie słupskim. Zaplanowano wiele wydarzeń zarówno o charakterze kulturalnym, jak i sportowym.

Szczegóły na plakatach.  

 • autor: MS, data: 2014-09-05
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Powiat słupski włącza się w "Narodowe Czytanie"

6 września br. odbędzie się już trzecia edycja akcji publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Dotychczas odbyło się czytanie PANA TADEUSZA Adama Mickiewicza oraz dzieł Aleksandra Fredry.

Na terenie powiatu słupskiego dzieło Henryka Sienkiewicza czytane będzie m.in. w Bibliotece Miejskiej w Ustce przy  ul. Kopernika 22 w godz. od 11:00 - 13:00. Udział w przedsięwzięciu weźmie: młodzież szkół ponagimnazjalnych, gimnazjum, nauczyciele, władze samorządowe, mieszkańcy, przedstawiciele Uniwersytetu III Wieku.

Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy włącza się do akcji Narodowe Czytanie, organizując własny projekt pod nazwą "Gminę Kobylnica Sienkiewicz zachwyca". Interpretacji utworów Henryka Sienkiewicza będzie można wysłuchać w godz. 11.00 - 13.00 w parku imienia „Pierwszych Mieszkańców Kobylnicy”. W postać bohaterów literackich w strojach z tamtej epoki wcielą się między innymi: wójt i radni gminy Kobylnica, dyrektorzy szkół, jednostek organizacyjnych gminy Kobylnica. W programie zaplanowanych zostało szereg zabaw i konkursów z nagrodami zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych uczestników spotkania - dla każdego coś literacko miłego.

Natomiast  Centrum Kultury Gminy Ustka zaprasza do bibliotek: w Objeździe, Duninowie i Charnowie w godz. 11:00 - 14:00. W programie: każdy uczestnik otrzyma kartę do kultury (zniżki na wiele usług na terenie powiatu!!!), wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, wykonywanie kostiumów z papieru, seans filmowy,
zabawy z nagrodami.

Narodowe Czytanie zorganizowane zostanie także w Miejskim Ośrodku Socjoterapii w Ustce przy ul. Wróblewskiego 5 w godz. 12:00 – 14:00.

FRAGMENT LISTU PREZYDENTA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury TRYLOGII Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. TRYLOGIA to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. TRYLOGIA zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali TRYLOGIĘ Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

 

 

 • autor: MS, data: 2014-09-05
 • Narodowe Czytanie
 • Narodowe Czytanie

Słupskie Dni Gospodarki 2014

W dniach 2 – 3 października 2014 roku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przy ul. Portowej odbędzie się kolejna, XI edycja Słupskich Dni Gospodarki połączona w tym roku z VI Regionalnym Białorusko – Pomorskim Forum Gospodarczym.

Oprócz sesji plenarnej poświęconej polityce regionalnej Polski w świetle 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej odbędą się panele dyskusyjne dotyczące przetwórstwa spożywczego Ziemi Słupskiej oraz nowych technologii i trendów w budownictwie. Drugiego dnia Słupskich Dni Gospodarki przewidziano panele dyskusyjne dotyczące współpracy biznesu z nauką i inteligentnych specjalizacji w regionie słupskim oraz przeprowadzenie warsztatów na temat dojrzałości innowacyjnej przedsiębiorców w Polsce, coachingu dla początkujących przedsiębiorców, szans rozwoju przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnej oraz cybertechnologii w cyberprzestrzeni.


Tegoroczne Słupskie Dni Gospodarki Miasto Słupsk organizuje wspólnie z partnerami: Powiatem Słupskim, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., Akademią Pomorską w Słupsku, Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania, Wyższą Szkołą Inżynierii Gospodarki oraz Słupską Izbą Przemysłowo – Handlową.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Słupskich Dniach Gospodarki 2014.

Więcej na: http://www.slupsk.pl/aktualnosci/wydarzenia/14051.html

 

 • autor: slupsk.pl, MS, data: 2014-09-04
 • Słupskie Dni Gospodarki

Powiatowe dożynki pełne atrakcji

31 sierpnia br. mieszkańcy powiatu słupskiego świętowali w Kobylnicy zakończenie zbiorów.  

Obchody Powiatowego Święta Plonów rozpoczęły się mszą świętą w kościele, odprawioną przez księdza Wojciecha Pettke, proboszcza parafii w Kobylnicy. Gospodarze Dożynek starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński uhonorowali i nagrodzili tego dnia wielu pracowitych rolników i gospodarzy. Starosta w swoim przemówieniu podziękował za ciężką pracę i poświęcenie rolników – „Patrząc w przeszłość widzimy tę naszą wieś tradycyjną, do której wracamy wspomnieniami z lat dziecinnych. Dzisiaj ta wieś jest nowoczesna, rolnictwo jest zupełnie inne. Ksiądz proboszcz na kazaniu powiedział: kiedyś mówiło się - chłop, później - rolnik, a dzisiaj - producent żywności. Do takiej ewolucji doszło na wsi. Jesteśmy też świadkami ewolucji społecznej, ewolucji warunków życia.”

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele: służb mundurowych, sołtysi, rolnicy i mieszkańcy regionu słupskiego.

Po mszy świętej goście przeszli barwnym korowodem na plac dożynkowy przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, który prowadzili Orkiestra Dęta z Kępic i poczty sztandarowe. Na miejscu ksiądz poświęcił chleby i wieńce dożynkowe, by później komisja mogła wyłonić zwycięzców. W tegorocznym konkursie na wieniec i chleb dożynkowy zwyciężyli: w kategorii chlebów Sołectwo Strzelino, drugie miejsce Sołectwo Sycewice, a trzecie Łosino. W sumie ocenie poddanych było 27 bochenków. W kategorii „wieniec klasyczny” – oceniono 14 wieńców a zwycięzcy na podium uplasowali się w następującej kolejności: I miejsce – Sołectwo Runowo Sławieńskie, II – Wiklino i III – Łosino. Spośród 9 wieńców niekonwencjonalnych najlepsze okazało się Sołectwo Włynkówko, tuż za nim Wiklino i Wodnica.

Statuetki Bursztynowego Kłosa najlepszym rolnikom wręczyli starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wicestarosta Andrzej Bury. W tym roku otrzymali je:

Małgorzata i Tomasz Górscy z gminy Damnica

Witold Motowidło z gminy Dębnica Kaszubska

Antoni Jarząb z gminy Główczyce

Jan Zazgornik z gminy Kępice

Marcin Adkonis z gminy Kobylnica

Krzysztof Paliczek z gminy Potęgowo

Alicja Krzemińska z gminy Słupsk

Jolanta i Ryszard Romanowscy z gminy Smołdzino

Jolanta i Grzegorz Sitnik z gminy Ustka

Wręczyli także w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, które przyznane zostały aż trzynastu rolnikom lub rodzinom rolniczym.

Niezwykle emocjonujące były Wybory na Gospodynię i Gospodarza Roku, w  których  udział wzięli przedstawiciele sześciu gmin. Po ciekawych, zabawnych zmaganiach komisja jednogłośnie wybrała na Gospodynię Roku - Anetę Kuleszę z gminy Damnica, a Gospodarzem został Bogdan Czerwiński z gminy Słupsk. Wszyscy uczestnicy cieszyli się jednak z udziału, bo jak zawsze dla wszystkich przewidziane były nagrody rzeczowe.

W czasie powiatowych  dożynek po raz pierwszy zorganizowany został konkurs Mam Talent. Powiat Słupski postanowił tym razem na promowanie różnego rodzaju umiejętności mieszkańców, nie tyko śpiewu i tańca, bo z takich nasz region słynie, co zobrazowały wyniki głosowania. Spośród wokalistów, tancerzy, kabareciarza, hafciarki i żonglerów najlepsi okazali się młodzi tancerze z grupy Haribo Crew z Kusowa. II miejsce zajął zespół Amicus z Główczyc (umiejętności żonglerskie), a trzecie miejsce na podium wywalczyła Marta Sikora, wokalistka z Kępic.

Wszystkich laureatów w nowym repertuarze będzie można podziwiać 13 września br. podczas Święta Samorządów Powiatu Słupskiego w Dolinie Charlotty.  

Dzień dopełniły występy zespołów: Gzube, Top Toys, Stonehage, Caci Vorba i Turnioki. Mimo aury frekwencja i humory dopisały uczestnikom Powiatowego Święta Plonów, którego głównym sponsorem była Spółka Gaz–System.

 • autor: DW, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-09-03

Zaproszenie na rajd rowerowy!

 • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2014-09-03
  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku

„Maczuga Stolema”

„Halo, czy dodzwoniłem się do budowniczego trasy? Właśnie okrążam drugi raz jar i nigdzie nie mogę znaleźć punktu kontrolnego. Czy na pewno tam jest?” „Na 100% jest, proszę dokładnie szukać.” – odpowiada kierownik zawodów.

Takich telefonów było kilkanaście podczas przebiegu II Pieszego Rajdu na Orientację „Maczuga Stolema” w Główczycach na Pomorzu.
Ale od początku:


Dnia 30 sierpnia 2014 roku przyjechało do Główczyc w powiecie słupskim 156 pasjonatów pieszych wędrówek z mapą i kompasem po nieznanym terenie. Jak się okazało frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pierwsi rajdowcy zjeżdżali się już w piątek 29 sierpnia do bazy zawodów, którą była - podobnie jak w zeszłym roku - piękna hala sportowa położona przy ulicy Skórzyńskiej. Organizatorzy przygotowali dwie trasy piesze: Mały Stolem o długości około 15 km – przeznaczoną dla całych rodzin i mniej zaawansowanych zawodników i Duży Stolem o długości około 50km – dla wytrawnych piechurów. Trasa ta zaliczana była do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację.

Dystans Dużego Stolema wybrało 48 wytrawnych rajdowców. Było wśród nich kilkunastu zawodników plasujących się w czołówce rankingu klasyfikacji Pucharu Polski. TP50 składała się z 26 punktów kontrolnych rozmieszczonych w charakterystycznych miejscach gminy Główczyce. Uczestnicy musieli odnaleźć między innymi: grodzisko wczesnośredniowieczne, wielki pomnik na starym cmentarzysku, starożytny kurhan, znaleźć rozwidlenie strumyków, ruiny kaplicy, wspiąć się na kilka szczytów, podziwiać rezerwat przyrody Torfowiska Pobłockie i znaleźć inne ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo miejsca. Dzielni wędrowcy zgromadzili się w sobotę wcześnie rano tuż przed godziną 7:00 w bazie imprezy. Kierownik i budowniczy trasy Tomasz Wiktorzak wyjaśnił zasady zawodów. Po rozdaniu map wszyscy ustawili się za linią startu, którą był dmuchany balon sponsora zawodów firmy Decathlon Słupsk. O godzinie 7:30 wszyscy wystartowali w strugach deszczu z uśmiechem i okrzykami radości. Mieli do pokonania trasę w limicie czasu – 12 godzin.

Druga przygotowana przez organizatorów trasa liczyła około 15 km i zawierała 12 punktów kontrolnych w sześciogodzinnym limicie czasowym. Na starcie Małego Stolema stawiło się 107 uczestników. Oprócz świetnych biegaczy biegów na orientację pojawiły się całe rodziny z dziećmi. Organizator dopuszczał start zespołów czteroosobowych. Piechurzy i biegacze na tym dystansie mogli zobaczyć m.in. pomnik przyrody, panoramę okolic Główczyc, grodzisko kultury łużyckiej, piękne jeziorka w środku lasu, samotną mogiłę pierwszych mieszkańców tych ziem itp. Punktualnie o godz. 10:00, wszyscy wyposażeni w mapy i kompasy udali się na wędrówkę.

W bazie zawodów zapanował błogi spokój. Nareszcie organizatorzy w osobach: Paweł Żmuda, Bogusław Chyła, Tomasz Wiktorzak i inni pracownicy GOK Główczyce mogli zająć się przygotowaniem bazy rajdu do późniejszego wręczenia nagród i wieczornej zabawy tanecznej. W tym czasie rozstawiał się punkt żywieniowy w okolicy miejscowości Wolinia dla uczestników trasy TP50. Miejsce to przygotowało sołectwo Wolinia, świetlica wiejska w Wolini oraz firma Tartak Wolinia. Dzięki sponsorowi, rajdowcy mogli w połowie trasy posilić się i napić. Przygotowane mieli: wodę, odżywki energetyczne, izotoniki, owoce i przepyszne ciasta, o których na mecie krążyły legendy.

Po godzinie i trzydziestu sześciu minutach przybiegł pierwszy zawodnik trasy Małego Stolema, był nim Jacek Wąsicki z klubu STOPA Słupsk. Po ośmiu godzinach i siedmiu minutach trasę Dużego Stolema jako pierwszy pokonał Robert Niewiedziała z klubu UKS Siódemka Rumia. Pełne wyniki z obu tras można obejrzeć w zakładce Wyniki Maczuga Stolema.

O 16:00 skończył się limit trasy TP15. Wszyscy cali i zdrowi, zmęczeni i umorusani dotarli w dobrych humorach na metę. Każdy posilił się przygotowanym przez kuchnię GOK Główczyce smacznym spaghetti. Pół godziny po upłynięciu limitu czasu trasy Małego Stolema odbyła się ceremonia wręczenia nagród tego dystansu. Najlepsi otrzymali piękne puchary oraz nagrody przygotowane przez sponsorów. Zwyciężył wspomniany Jacek Wąsicki (Stopa Słupsk), drugie miejsce zajął Robert Skorupski (Stopa Słupsk), trzecie przypadło Sławomirowi Kobierowskiemu (K.B. Goch Bytów). Ufundowano specjalną nagrodę dla najlepszego teamu, w którym brał udział przynajmniej jeden uczestnik poniżej 15 roku życia. W tej kategorii zwycięzcą okazały się Mamuty w składzie: Anna Supernat-Melzer, Arkadiusz Melzer, Zosia Melzer. Kolejnymi specjalnymi nagrodami były „Siwy Stolem” (najstarszy zawodnik), oraz „Młody Stolem” (najmłodszy zawodnik). W tej pierwszej kategorii nagrodę otrzymała Teresa Choma. Tytuł Młodego Stolema przypadł trzyletniej Paulinie Nejman, która nie skończyła jeszcze 4 lat.

Po wręczeniu nagród (krótsza trasa) rozpoczął się festyn, na którym nie zabrakło atrakcji dla starszych i młodszych. Liczne dmuchane zamki i trampolina przyciągały dzieci na równi ze stoiskami – rozrywkowymi, wystawionymi przez Klub Wolontariusza AMICUS i edukacyjnym, przygotowanym przez Nadleśnictwo Damnica. Na starszych uczestników zabawy czekało stoisko, na którym można było zapisać się jako potencjalny Dawca Szpiku dla potrzebujących (punkt powstał z inicjatywy Darii i Dagmary Miler) - z możliwości wsparcia potrzebujących skorzystało kilkadziesiąt osób - zarówno piechurów biorących udział w rajdzie, jak i mieszkańców gminy Główczyce. Dorośli licznie też korzystali ze stoiska gastronomicznego wystawionego przez jednego ze sponsorów zawodów - Hotel Zdrowotel Łeba.

Nagrody wręczali przedstawiciele sponsorów oraz wójt gminy Główczyce – Teresa Florkowska. Ceremonią wręczenia nagród uwieczniono na wspólnej fotografii triumfatorów. Pozostali dzielni rajdowcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Tymczasem na trasie Dużego Stolema trwała nierówna walka 48 piechurów z pułapkami zastawionymi w terenie przez budowniczego trasy. O godzinie 20:00 po dotarciu większości zawodników odbyło się oficjalne zakończenie.
Mistrzem na trasie TP50 zaliczanej do Pucharu Polski został Robert Niewiedziała (UKS Siódemka Rumia), drugie miejsce zajął Marcina Hippnera (Kosmate Pały Gandalfa), najniższy stopień  podium przypadł Łukaszowi Wiśniewskiemu (UKS Siódemka Rumia).

Tytuł „Stolema na Szpilkach” - czyli najlepszej kobiety na trasie 50 km zdobyła Katarzyna Kinowska. Gratulacji i braw było co niemiara. Zwycięzcy otrzymali piękne puchary i cenne nagrody. Organizatorzy doceniając wielki trud w pokonanie takiego dystansu postanowili uhonorować całą pierwszą dziesiątkę dodatkowymi atrakcyjnymi upominkami przygotowanymi przez sponsorów.

Na koniec wszyscy uśmiechnięci stanęli do wspólnej fotografii uczestników Dużego Stolema. Ciekawostką było to, że w czasie wręczania trofeów, przerywano co chwilę ceremonię, aby nagrodzić brawami docierających na metę pozostałych wspaniałych zawodników. Po oficjalnym zakończeniu rajdu przyszedł czas na zabawę taneczną,  która odbywała się przy muzyce granej przez zespół AMADOS. Najsilniejsi piechurzy tańczyli i bawili się do 02:00 nad ranem razem z mieszkańcami gminy Główczyce, którzy przybyli na symboliczne "Pożegnanie lata". Tym sympatycznym akcentem Maczuga Stolema przeszła do historii. 

Podsumowanie:

Magiczne liczby zawodów:

156 – ilość wszystkich zawodników!
1h 36 min – kosmiczny czas Jacka Wąsickiego na trasie TP15!
70 sekund – różnica w czasie między zwycięzcą Robertem Niewiedziałą a Marcinem Hippnerem na mecie po pokonaniu ponad 50 km (obaj pokonywali trasę różnymi wariantami)!
70 km – tyle potrzebował Wojtek Wilkowski aby znależć wszystkie punkty na TP50 w limicie czasu!
15h 40 min – tyle spędziła na trasie najtrwardsza uczestniczka Dużego Stolema – Barbara Wysocka
3 – tyle średnio kawałków ciasta zjadali maratończycy na punkcie odżywczym, określenie "przepyszne" – padało najcześciej na mecie!
4 h – tyle spał w ciągu 3 dni kierownik zawodów!

Specjalne podziękowania dla firm i ludzi dobrej woli za pomoc w przygotowaniu imprezy: Gmina Główczyce, Nadleśnictwo Damnica, Decathlon Słupsk, Optyk Stolc Słupsk, Euro-Tours Słupsk, La Fame Słupsk, Stal – Gaz Iława, Gothaer T.U.S.A. Warszawa, Zdrowotel Łeba, L.O.T. Łeba, E-Radek.pl, Domtel-Sport Timing, STOPA Słupsk, Tartak Wolinia, APR Słupsk, Sport-Turystyka Słupsk,

Podziękowania dla mediów za promocję: Radio Fama, Trojmiasto.pl, Wrota Pomorza.

Podziękowania dla Leśniczego z Wolinii Pana Henryka Kropidłowskiego - za wielką pomoc przy ustawianiu i zbieraniu punktów na trasach.

Podziękowania dla wszystkich pracowników GOK Główczyce - za nieoceniony wkład w organizację i przygotowanie bazy zawodów oraz pysznego posiłku.

Podziękowania dla współtwórców Maczugi: Pawłowi Żmudzi i Bogusławowi Chyle - za ogrom pracy, które włożyli by impreza zyskała tak piękną oprawę i kształt.

Podziękowania dla wszystkich uczestników Rajdu za stworzenie wspaniałej atmosfery sportowo-turystyczno-rodzinnej.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

 • autor: http://gok-glowczyce.pl/, MS, data: 2014-09-03
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
 • „Maczuga Stolema” w Główczycach
  • autor: AK, data: 2014-09-02

Początek przyjaźni

W dniach od 6 do 10 lipca br. Zespół Szkół Samorządowych w Sycewicach wraz z Gemeinschaftsschule Lauenburgische Seen wziął udział w wymianie „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. Przedsięwzięcie zrealizowano w  ramach projektu "Der Beginn einer Freundschaft" - Partnerschaft zwischen zwei Schulen und vielen Schülern. Untertitel "Interkulturtelle Begegnung polnischer und deutscher Jugendlicher",„Początek przyjaźni - partnerstwo dwóch szkół i wielu uczniów. Interkulturowe spotkanie polskiej i niemieckiej młodzieży.“

Czternastoosobowa grupa młodzieży w wieku trzynastu lat, wraz z koordynatorem Iwoną Wotą, nauczycielem języka niemieckiego szkoły w Sycewicach oraz opiekunkami: Dagmarą Zakrzewską i Anną Maciejewską, wyruszyła do Niemiec, aby w Schaalsee-Camp koło Ratzeburga spotkać się ze swoimi rówieśnikami.

Pełni ciekawości, ale z pewną dozą nieśmiałości przecierali szlaki interkulturowych zmagań, próbując wszelkimi możliwymi sposobami znaleźć nić porozumienia na gruncie przede wszystkim językowym.

Niebawem okazało się, że taką uniwersalną i do tego bardzo przyjemną oraz skuteczną formą komunikacji jest taniec, który stał się dla obu grup punktem zaczepienia do dalszej integracji. Codzienne gry i zabawy ruchowe w mieszanych grupach, wspólne ćwiczenia samodzielnie wymyślonego przez młodzież układu tanecznego wykonywanego przy wybranej przez nich piosence, wspólne posiłki i wzajemna obserwacja zachowań w różnych sytuacjach dnia codziennego sprawiły, że zaledwie po kilku dniach zawiązały się pierwsze przyjaźnie, a początkowa bariera językowa i towarzyszący temu lęk ustąpiły miejscu dobrej zabawie, gromkim wybuchom śmiechu oraz inwencji twórczej w wymyślaniu form wspólnego aktywnego spędzania czasu.

Pierwszego dnia widoczny był rozdźwięk pomiędzy uczestnikami wymiany, mimo to, już po uroczystej kolacji nastąpiły pierwsze wymiany adresów na Facebooku.... A już w następnych dniach utworzyła się jedna wspólna zintegrowana grupa młodzieży, która absolutnie nie potrzebowała zachęty do wspólnego spędzania czasu. Organizatorzy spotkania stanęli na wysokości zadania potrafiąc zapewnić uczniom bezpieczne warunki do swobodnego, ale jednocześnie kontrolowanego poznawania różnic kulturowych. Poza wspomnianymi wcześniej grami i tańcem, młodzież pływała kajakami, zażywała kąpieli w pobliskim jeziorze, poznawała ciekawostki Ratzeburga biorąc udział w tzw. grze miejskiej, kibicowała piłkarzom Niemiec w czasie półfinałowego meczu o Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014 oraz miała możliwość uczestniczyć - w ostatnim dniu wymiany - w festynie szkolnym, podczas którego nie tylko zwiedzała nowocześnie wyposażone sale lekcyjne, ale również prezentowała na forum szkoły wspólnie przygotowany projekt taneczny.

Na zakończenie pobytu rodzice młodzieży niemieckiej, którzy byli mocno zaangażowani przez cały okres pobytu polskiej grupy na campingu, przygotowali dla wszystkich niespodziankę w postaci projekcji zdjęć i słodkiego poczęstunku. Były łzy wzruszenia i wzajemne deklaracje kontynuowania znajomości. Warto podkreślić, że zaskoczeniem zarówno dla strony polskiej, jak i niemieckiej było to, że projekt ten przyniósł tyle pozytywnych wrażeń i zdecydowanie można zaliczyć go do tych bardzo udanych. Ze zwykłego przeświadczenia pierwszego dnia, że „Jakoś to będzie, damy chyba radę” , „Może będzie fajnie” młodzież żegnała się wciąż powtarzając „Ale było super”, „Może za rok znowu uda się spotkać”, „Może teraz nam uda się do was przyjechać” itp., itd. Całą drogę powrotną zachwytom dzieci nie było końca. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tego typu projekty są potrzebne, a języki obce dobrze jest znać, ponieważ ułatwia to komunikację ze światem, który stoi otworem przed młodymi ludźmi.

Wymiana młodzieży to efekt projektu „Giełda partnerów – spójrz w przyszłość”, który jest realizowany przez powiat słupski we współpracy w partnerskim powiatem Herzogtum Lauenburg.

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży".

 • autor: Iwona Wota, MS
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży
 • Wymiana młodzieży

Nagroda Główna Rady Europy dla Słupska

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród na Starym Kontynencie trafi w tym roku do Słupska. 6 września 2014 r. odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Głównej Rady Europy.

Słupsk jest dopiero czwartym polskim miastem, które otrzymało Nagrodę Europy. W całej 60-letniej historii nagrody, jej posiadaniem pochwalić się może zaledwie 71 europejskich miast. Nagroda Europy jest przyznawana od 1955 roku przez Radę Europy. Wyróżniane są w ten sposób miasta, które wnoszą duży wkład w promocję idei zjednoczonej Europy i budowanie mostów pomiędzy narodami.

Oficjalne wręczenie Nagrody odbędzie się w sobotę 6 września 2014 r. przed słupskim ratuszem na pl. Zwycięstwa. Jednak impreza związana z otrzymaniem Nagrody rozpocznie się już dzień wcześniej w piątek, 5 września br.

 • autor: pbw.slupsk.pl, MS
 • Nagroda Główna Rady Europy dla Słupska

Ostatni weekend wakacji – informator

Zapraszamy do udziału w Dożynkach Gminnych 2014 w gminach Ustka i Damnica, które zorganizowane zostaną  30 sierpnia br. oraz w Powiatowym Święcie Plonów, jakie odbędzie się 31 sierpnia br. w Kobylnicy.

Są to najważniejsze, ale nie jedyne atrakcje zbliżającego się weekendu. Szczegóły na plakatach. Życzymy miłego wypoczynku.   

 • autor: MS, data: 2014-08-29
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Strategia rozwoju…

Konsultacje społeczne dotyczące Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Słupska 2014-2020 zorganizowano 27 sierpnia br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Było to już kolejne spotkanie w sprawie tego projektu.

Program spotkania obejmował: identyfikację możliwych koncepcji  rozwoju miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska – główne problemy i wyzwania rozwoju, dyskusję nt. wizji rozwoju miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska, konsultacje możliwych kierunków rozwoju – cele strategiczne i operacyjne, konsultacje nt. możliwych kierunków rozwoju – projekty kluczowe / priorytetowe.

Końcowym etapem prac nad projektem będzie opracowanie Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Miasta Słupska na lata 2014 – 2020 ze szczególnym uwzględnieniem: zintegrowanego systemu transportu publicznego, inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej, kształtowania przestrzeni publicznych oraz zatrudnienia i rynku pracy, zintegrowanego systemu zagospodarowania wód opadowych.

 • autor: MS, data: 2014-08-29
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju
 • Startegia rozwoju

Dożynki w gminach 2014

Zapraszamy do udziału w dożynkach gminnych, które już niebawem odbywać się będą w powiecie słupskim.

Gmina Smołdzino 6 września br. w Parku Wiejskim w Smołdzinie

Gmina Kępice 6 września br. w miejscowości Bronowo.

Gmina Słupsk 6 września br. w Swołowie.

Gmina Główczyce 7 września br. na tamtejszym stadionie sportowym.

Gmina Potęgowo 7 września br. na placu przy GCK .

Gmina Dębnica Kaszubska 7 września. br. w miejscowości Starnice.

 • autor: MS, data: 2014-08-28
 • Dożynki Gminne 2014
 • Dożynki Gminne 2014
 • Dożynki Gminne 2014
 • Dożynki Gminne 2014
 • Dożynki Gminne 2014
 • Powiatowe Świeto Plonów

Powiatowe Dożynki 2014

W tym roku Powiatowe Święto Plonów odbędzie się 31 sierpnia br. na terenie przy Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. Do udziału w uroczystości zapraszają starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński.

W programie:

12:00 msza św. w intencji rolników w kościele w Kobylnicy,

13:30-20:00 uroczystości dożynkowe na terenie GCKiP w Kobylnicy,

- wręczenie Bursztynowych Kłosów,

- nagrody gminnego konkursu Piękna Wieś,

- Powiatowy Konkurs na Wieniec i Chleb Dożynkowy,

- Powiatowy Konkurs Mam Talent,

- Wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2014,

- występy zespołów ludowych z południa Polski,

20.00 koncert zespołu TURNIOKI.

Dodatkowe atrakcje:

• barwny korowód z orkiestrą na czele,

• nauka tańca i pokazy taneczne z grupą TOP TOYS,

• zjeżdżalnie dmuchane dla dzieci,

• swojskie jadło dla wszystkich.

Uprzejmie informujemy wszystkich wystawców, że ruch samochodowy na terenie Powiatowego Święta Plonów  będzie możliwy - w dniu imprezy - jedynie do godz. 10:00. Prosimy o uwzględnienie tego faktu przy organizowaniu stoisk wystawienniczych.

 • autor: MS, data: 2014-08-28

XXI Rajd Trzeźwości

Tradycyjnie w sierpniu Słupsk był gospodarzem Rajdu Trzeźwości Gryfa Ziemi Słupskiej, który został zorganizowany już po raz XXI przez miejscowe Stowarzyszenie „Krokus” Centrum Trzeźwości. Wśród sponsorów wydarzenia znalazł się m.in. powiat słupski.

W rajdzie uczestniczyli goście z całej Polski. We wspaniałej, rodzinnej atmosferze wspólnie spędzili czas. Odbyły się  różne konkurencje sportowe, które przygotowano zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dzięki szczodrości darczyńców rozdano wiele nagród i pucharów. Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejny Rajd Trzeźwości Gryfa Słupskiego, który odbędzie się dokładnie za rok.

 • autor: MS, data: 2014-08-26
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości
 • XXI Rajd Trzeźwości

Aktywne Kępice

W minioną sobotę otwarte zostało Centrum Aktywności Lokalnej w Kępicach. Obiekt dokończono dzięki współpracy wielu instytucji.

Swoje miejsce ma tu m.in Ochotnicza Straż Pożarna, ale przede wszystkim centrum ma służyć mieszkańcom – jest sala fitness, siłownia, sale na zajęcia dla dzieci i młodzieży. Będą tu działać harcerze i młodzieżowa drużyna pożarnicza. Naszym celem jest by to miejsce tętniło życiem – mówi burmistrz Kępic Magdalena Gryko. Część strażacka jest nowoczesną remizą ze stanowiskiem kierowania, garażami, częścią socjalną i wypoczynkową dla strażaków-ochotników. W części obiektu znajduje się sala tradycji, sala komputerowa z dostępem do Internetu, wypożyczalnia rowerów. Na piętrze znajduje się sala fitness, mini siłownia, pokój trenera. Zarówno na parterze budynku, jak i na pię­trze jest zaplecze sanitarno-higieniczne. Jest także kuchnia wraz z aneksem. Na parterze działa lokalne Centrum Ekonomii Społecznej. Punkt zajmuje się m.in. informacją i promocją programów unijnych, które są przeznaczone na wsparcie zakładania działalności gospodarczych.

Na otwarcie obiektu przybyło wielu mieszkańców gminy, jak również zaproszonych gości. Dla wszystkich był darmowy żurek. Dzieci mogły pobawić się na darmowych dmuchańcach. Strażacy ochotnicy rywalizowali w pokazowym turnieju piłki wodnej, w którym pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP z Korzybia, drugie OSP z Barcina, trzecie miejsce zdobyło Kępice a czwarte Biesowice. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna, którą prowadził DJ Kangur.

Budowa kosztowała około trzech milionów złotych. Rozpoczęto ją w 2006 roku, ale brakowało pieniędzy na jej dokończenie. Dzięki współpracy samorządu, lokalnych firm i środkom zewnętrznym – udało się obiekt skończyć.

Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy: Orkiestrze Dętej, Strażakom OSP Kępice, panu Robertowi Milarz - DJ Kangur oraz paniom z koła gospodyń miejskich z Kępic.

 • autor: www.kepice.pl, data: 2014-08-26
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej

Prapremiera słuchowiska

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku – Klub Czarnego Krążka oraz Pedagogiczna Biblioteka Publiczna w Słupsku zapraszają na słupską prapremierę słuchowiska pt. „Jasna, Moja Miłość”. Autorem i reżyserem słuchowiska jest Marcin Troński, wybitny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

Prapremiera zorganizowana zostanie dzisiaj, tj. 25 sierpnia br. o godz. 17:00 w Herbaciarni w Spichlerzu. Wstęp wolony.

 • autor: MS, data: 2014-08-25
 • Klub Czarnego Krążka

"Szczęście w Czarno Bieli"

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej – Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby autorstwa Rafi Munz z Izraela pn. "Szczęście w Czarno Bieli" ("Happiness in Black & White"). Początek dzisiaj, tj. 25 sierpnia br. o godz. 20:30 przy ulicy Zaruskiego 1a w Ustce. Wstęp wolny.

 • Wernisaż wystawy

Informator weekendowy

Zbliża się kolejny wakacyjny weekend. Przedstawiamy atrakcyjne wydarzenia, które zostaną zorganizowane w powiecie słupskim oraz u naszych najbliższych sąsiadów w dniach od 22 do 24 sierpnia br. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych ciekawych przedsięwzięciach!

 • autor: MS, data: 2014-08-22
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Weekend strzelecki w Łużkach

Nadleśnictwo Warcino wraz z Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Kępice serdecznie zapraszają do udziału w zawodach strzeleckich, które odbędą się 23 sierpnia br. o godz. 16:00 przy strzelnicy myśliwskiej w Łużkach k. Warcina. Wydarzenie patronatem honorowym objął starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

W programie:

konkurencje strzeleckie dla pań, panów i całych rodzin,

nagrody i dyplomy dla najlepszych strzelców,

pilotaż w symulatorze lotów,

polowanie na ekranie,

domowa kuchnia przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kępice,

doskonała muzyka.

 

Wpisowe 10 zł.

Kontakt: 605 403 605

 • autor: MS, data: 2014-08-21
 • Weekend strzelecki

Wielokulturowy Jarmark Gryfitów z Biblioteką

W niedzielę 24 sierpnia br. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku będzie gospodarzem Jarmarku Gryfitów na Rynku Rybackim przy Spichlerzu Richtera. Spotkanie z bibliotekarzami potrwa o godz. 10:00 do 14:00.

Muzeum przedstawi działalność mniejszości etnicznych i kulturowych zamieszkujących Pomorze Środkowe, w tym: Kaszubów, Ukraińców, Kurpiów, Kielczan, Niemców.

Zapewni dużo muzyki, zabaw, konkursów dla dzieci i dorosłych. Na  Jarmarku nie zabraknie literatury i sztuki ludowej. Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprezentuje publikacje regionalne m.in. prof. Daniela Kalinowskiego w ramach akcji pn. Regionalny Koszyk Literacki. Będzie można nabyć jedno z najnowszych dzieł prof. Daniela Kalinowskiego pt. „Raptularz Kaszubski”.

Z kolei Paweł Rubacha z Krzywania w gm. Dębnica Kaszubska zaprezentuje swoje niezwykłe rzeźby. Niespodzianką  będzie inauguracyjny występ rockowej kapeli „Partyzantów 18”. Nie zabraknie dań kuchni regionalnej, ciast i obowiązkowego smalcu z ogórkiem, który przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich z Jezierzyc. Restauracja „Pyszne Jedzonko" będzie serwowała potrawy z grilla. Będzie też ekologicznie.

Na Jarmarku zaprezentują się także:

* Gminna Biblioteka Publiczna w Damnicy,
* Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Główczyce,
* Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach,
* Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice,
* Biblioteka Gminna w Trzebielinie.

W programie:

* gry, zabawy oraz konkursy dla dzieci i dorosłych (z nagrodami),
* wata cukrowa i trampolina,
* występ zespołów: Szczebiotki z Kępic, Pietruchy z Biesowic, kaszubska Kapela Zgoda,
* premierowy występ kapeli „Partyzantów 18".

Poza sceną:

* stoisko Wydawnictwa Naukowego Akademii Pomorskiej w Słupsku,
* Regionalny Koszyk Literacki,
* Kiermasz Starej Książki,
* stoisko Centrum Dokumentacji Europejskiej,
* zabawy plastyczne,
* animacje z Koszałkiem Opałkiem,
* Zakręcone Patyczki Dymitra Usyka.

Przyjdź i baw się razem z Miejską Biblioteką Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

 • autor: MBP w Słupsku, data: 2014-08-21
 • Jarmark z Miejską Biblioteką Publiczną

Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej w Kępicach!

W najbliższa sobotę, tj. 23 sierpnia br. o godz. 16:00 rozpocznie się oficjalne otwarcie CAL w Kępicach. Najpierw nowy obiekt zostanie poświęcony, a następnie głos zabierze burmistrz Kępic oraz przybyli goście. Po tym rozpocznie się część nieoficjalna.

Z myślą o najmłodszych przewidziano zabawę na darmowych dmuchańcach oraz poczęstunek gorąca zupą dla wszystkich.

W tym dniu odbędą się również zapisy do kół zainteresowań: Klubu Pieszego Rajdowicza, Klubu Rowerowy, Drużyny Harcerskiej oraz prowadzącego zajęcia taneczne i rytmiczno-taneczne. Osób, które zapiszą się w tym dniu na zajęcia fitness, taniec towarzyszki, gimnastyka dla seniorów będą mogło skorzystać - z 10% zniżki.

 • autor: MS, data: 2014-08-21
 • Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej w Kępicach

Na festyn do Podgór

Zapraszamy na I festyn parafialny do Podgór, który odbędzie się 23 sierpnia br. W programie: atrakcje dla najmłodszych, loteria fantowa, cegiełki, licytacje, grill, pyszne ciasta i napoje. Zagra zespół MAXIM.

 • autor: MS, data: 2014-08-21
 • Festyn parafialny

Warsztaty Ceramiczne w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w warsztatach ceramicznych. Zajęcia odbędą się 24 sierpnia br. Początek o godz. 12:00.

Muzeum proponuje odpoczynek od miejskiego zgiełku w najpiękniejszej pomorskiej wsi, rozwijając zdolności manualne. Propozycja skierowana jest to osób w każdym wieku! Całych rodzin również! Koszt uczestnictwa 20 zł od osoby lepiącej, czas: 2h. Po warsztatach prace zostaną wypalane w piecu ceramicznym. Istnieje możliwość poszkliwienia dzieł. Osoby z pierwszych warsztatów dla dorosłych zapraszane są na szkliwienie wypalonych już prac.

Konieczna rezerwacja miejsc pod kom. 785 993 597 u p. Małgosi.
Dojazd do Swołowa we własnym zakresie!

Zapraszamy!

 

 • Warsztaty ceramiczne w Swołowie

Bursztynowe Ustka – Quest

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej pn. „Bursztynowe Ustka – Quest”, która zorganizowana zostanie 23 sierpni br. w tym nadmorskim kurorcie. Początek godz. 16:00.

Jeśli chcecie wygrać iPada i wiele innych ciekawych nagród, weźcie udział w grze i znajdziecie bursztynowy skarb.... Brzmi tajemniczo? Oczywiście - bo Ustka już w najbliższą sobotę  stanie się miejscem pełnym zagadek, tropów i tajemnic. A jeśli doda się  do tego moc innych atrakcji uwieńczonych koncertem Formacji Nieżywych Schabuff to już nie będziecie mieć innego wyboru -  MUSICIE TAM BYĆ !!!

 • autor: MS, data: 2014-08-21
 • Bursztynowe Ustka - Quest

Jubileusz Zenona Frąckiewicza

Trwają przygotowania do otwarcia wystawy rzeźby Zenona Frąckiewicza z okazji jego 45-lecia twórczości plastycznej. Ekspozycja powstaje w Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

 • autor: MS, foto. MS

Spotkanie informacyjne

W dniu 25 sierpnia 2014 r., o godzinie 17:00 w Urzędzie Miejskim w Słupsku, plac Zwycięstwa 3, sala 211 odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne podsumowujące prace nad diagnozą powiązań i obszarów współpracy miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska organizowane w ramach projektu pn.: „Diagnoza – strategia – inwestycja - rozwój miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013”.

Celem spotkania jest przedstawienie wniosków i rekomendacji zebranych w trakcie cyklu spotkań dotyczących opracowania Diagnozy dla miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska.

 

 • autor: RPI, data: 2014-08-20
 • „Diagnoza –strategia - inwestycja- rozwój miejskiego...

Konsultacje

Pierwsza z dwóch tur konsultacji społecznych, w ramach projektu ,,Diagnoza – strategia – inwestycja – rozwój miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska”, odbyła się, 19 sierpnia br., w Starostwie Powiatowym w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14. Kolejne spotkanie konsultacyjne, w ramach tego samego projektu, zorganizowane zostanie, 27 sierpnia br., w tym samym miejscu, tj. w sali nr 202. Początek o godz. 11:00. Serdecznie zapraszamy.

 • autor: MS, foto. MS, data: 2014-08-20
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Konsultacje społeczne
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza
 • Jubileusz Zenona Frąckiewicza

Otwarcie boiska w Siemianicach

Gmina Słupsk zapraszamy na festyn sportowo – rekreacyjny, który odbędzie się  23 sierpnia br. w Siemianicach. W jego trakcie m.in. zostanie otwarte nowe boisko sportowe.

 • Otwarcie boiska w Siemianicach

Jubileusz niemieckich strażaków

Reprezentacja powiatu słupskiego uczestniczyła w obchodach z okazji 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Rondeshagen (Niemcy) w partnerskim powiecie Herzogtum Lauenburg. Uroczystości zorganizowano w dniach od 15 do 17 sierpnia br. 

Delegacji przewodniczył starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.  Program pobytu obejmował: wizytę  w centrali Powiatowej Straży Pożarnej  w Lubece, udział w uroczystej zbiórce, wraz z naczelnikami Urzędu Straży Pożarnej Berkenthin oraz  naczelnikami straży z poszczególnych gmin powiatu Herzogtum Lauenburg,  a także przemarsz galowy przez gminę Rondeshagen. Nie zabrakło spotkania integracyjnego strażaków i mszy świętej. W obchodach udział wzięli politycy i przedstawiciele władz powiatu Herzogtum Lauenburg.

Współpraca pomiędzy powiatem słupskim, a powiatem Herzogtum Lauenburg sięga 2001 roku.

 • autor: MS, fot. http://www.feuerwehr-rondeshagen.de, data: 2014-08-18
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków
 • Jubileusz niemieckich strażaków

Krew w dalszym ciągu bardzo potrzebna!!!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku w dalszym ciągu apeluje o oddawanie krwi.  Najbardziej poszukiwana jest grupa 0 Rh-.

Krew można oddać w siedzibie RCKiK w Słupsku przy ulicy Szarych Szeregów  21 lub  w Terenowym Oddziale w Lęborku i Terenowym Oddziale w Chojnicach. Uczynić to można także w pojawiającym się w różnych miejscach powiatu krwiobusie.

Dzisiaj, tj. 18 sierpnia br. stanie on przed Urzędem Gminy Słupsk przy ulicy Sportowe 34,  od godz. 8:30 do godz. 12:00.

 • autor: MS, data: 2014-08-18

Oblężenie Słupska - inscenizacja bitwy

Bractwo Rycerskie Księcia Bogusława V zaprasza na inscenizację bitwy oraz walki rycerskie pn. Oblężenie Słupska,  a także warsztaty rekonstrukcji historycznej.  Oba wydarzenia zorganizowane zostaną 23 sierpnia br. w Parku Kultury i Wypoczynku oraz przy Baszcie Czarownic w Słupsku.

 • autor: MS, data: 2014-08-18
 • Oblężenie Słupska

Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej

13 sierpnia br. Starostwo Powiatowe w Słupsku odwiedziła grupa młodzieży polsko-niemieckiej, która uczestniczy w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym dla młodych strażaków na terenie gminy Kępice. Niemcy przyjechali z zaprzyjaźnionej gminy Bomlitz.

W czasie wizyty w Starostwie młodzież miała okazję spotkać się i porozmawiać ze starostą słupskim Sławomirem Ziemianowiczem oraz obejrzeć najciekawsze sale ponad stuletniego budynku. Zwiedzili również wieżę zegarową i Galerię Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

 • autor: MS, fot. MS, data: 2014-08-14
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej
 • Wizyta młodzieży polsko-niemieckiej

Powiatowe Dożynki 2014

W tym roku Powiatowe Święto Plonów odbędzie się 31 sierpnia br. na terenie przy Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. Do udziału w uroczystości zapraszają starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński.

W programie:

12:00 msza św. w intencji rolników w kościele w Kobylnicy,

13:30-20:00 uroczystości dożynkowe na terenie GCKiP w Kobylnicy,

- wręczenie Bursztynowych Kłosów,

- nagrody gminnego konkursu Piękna Wieś,

- Powiatowy Konkurs na Wieniec i Chleb Dożynkowy,

- Powiatowy Konkurs Mam Talent,

- Wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2014,

- występy zespołów ludowych z południa Polski,

20.00 koncert zespołu TURNIOKI.

Dodatkowe atrakcje:

• barwny korowód z orkiestrą na czele,

• nauka tańca i pokazy taneczne z grupą TOP TOYS,

• zjeżdżalnie dmuchane dla dzieci,

• swojskie jadło dla wszystkich.

Zapraszamy też do udziału w Dożynkach Gminnych (plakaty poniżej).

 • autor: MS, data: 2014-08-13
 • Dożynki 2014
 • Dożynki Gminne 2014
 • Dozynki Gminne 2014
 • Dożynki gminne 2014
 • Dożynki gminne 2014

Zbliża się długi weekend – zaplanuj wypoczynek już teraz!

Zapraszamy do udziału w ciekawych wydarzeniach, które odbędą się w naszym regionie w dniach od 15 do 17 sierpnia br. Szczegóły na plakatach.

 • autor: MS, data: 2014-08-13
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend
 • Informator na długi weekend

Syrenalia 2014

Święto Ustki, połączone z obchodami Święta Wojska Polskiego, zorganizowane zostanie 15 sierpnia br. na placu przed tamtejszym Kapitanatem Portu i na promenadzie nadmorskiej.

W programie przewidziano m.in.:

godz. 11:00 mszę świętą,

godz. 12:00 apel pamięci – okolicznościowe wystąpienia,

godz. 12:30 oddanie hołdu Ludziom Morza,

- pokaz sprzętu Straży Granicznej,

- zwiedzanie okrętu ORP Gopło,

godz. 18:00 koncerty: Zejman & Garkumpel (dla dzieci), The Shiyard (19:40), HURT (21:20).

Zapraszamy!!!

 • autor: MS, data: 2014-08-13
 • Syneralia 2014

Mieszkanka Borzęcina, Pani Natalia Misztal skończyła 100 lat!

Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii Misztal z Borzęcina rozpoczęła uroczysta msza święta, która odbyła się 26 lipca 2014 r. o godz. 12:00 w Kościele Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Stanisława B.M. w Dobieszewie. We mszy św. sprawowanej przez proboszcza parafii  Księdza Jerzego Śliża, oprócz Jubilatki, uczestniczyli członkowie Rodziny, znajomi i zaproszeni goście. Ceremonię wzbogaciła piękna oprawa muzyczna z udziałem skrzypiec i organów.

Po mszy św. zaproszeni goście udali się na jubileuszowe przyjęcie zorganizowane przez Rodzinę Jubilatki. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Proboszcz Parafii w Dobieszewie Ksiądz Jerzy Śliż, Wójt Gminy Eugeniusz Dańczak wraz z małżonką Panią Weroniką Dańczak i córką Dominiką, która specjalnie dla Jubilatki wykonała szereg utworów muzycznych na akordeonie.

Z okazji Jubileuszu 100-tnych Urodzin Pani Natalii swoje gratulacje i życzenia przekazali również przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pani Natalia Misztal urodziła się 27 lipca 1914 r. w Dziebałtowie (obecnie woj.  świętokrzyskie). Od 1922 r. mieszkała w Halinówce w powiecie łuckim, woj. wołyńskie, gdzie w 1938 roku wyszła za mąż za Piotra Misztala. Po zakończeniu II wojny światowej Państwo Misztalowie zamieszkali w Brzeźnie Szlacheckim, gdzie prowadzili gospodarstwo rolne.

Na teren gminy Dębnica Kaszubska przybyli w 1951 r. Początkowo zamieszkali w Niemczewie. Wiosną 1952 r. przeprowadzili się do Nożyna, gdzie Pani Natalia prowadziła ogród dla potrzeb stołówki miejscowego PGR-u. W marcu 1957 r. Państwo Misztalowie zamieszkali w obecnej Leśni, gdzie Pani Natalia podjęła pracę sezonową w miejscowym PGR jako pracownik rolny. Jesienią 1978 r. wraz z mężem Piotrem - już jako emeryci – przeprowadzili się do Borzęcina, gdzie Jubilatka mieszka do chwili obecnej.

Państwo Misztalowie doczekali się 5 dzieci: 3 córek: Henryki, Ireny i Leokadii oraz 2 synów: Jerzego i Eugeniusza. Obecnie Pani Natalia jest babcią 7 wnucząt oraz prababcią 9 prawnuków.

Wszyscy, którzy znają obecnie Panią Natalię lub znali wcześniej zgodnie mówią, że Jubilatka jest osobą szlachetną, niesamowicie pogodną, o bardzo pozytywnym nastawieniu do życia i innych, cierpliwą i dzielną, która nigdy nie narzeka. O wyjątkowej pogodzie ducha Jubilatki mogliśmy przekonać się osobiście. Przy pożegnaniu z nami Pani Natalia zaskoczyła nas swoim poczuciem humoru, mówiąc: „Życzę wam żebyście dożyli też takiego wieku jak ja” - a po chwili dodała - „a ja na was zaczekam!”

Te wyjątkowe Urodziny Pani Natalii Misztal nie skończyły się jednak w ten sobotni wieczór. Nazajutrz w niedzielę miejscowa społeczność Borzęcina, Borzęcinka i Brzezińca złożyła Jubilatce szczególną wizytę. W towarzystwie gitar, akordeonu, szampana i skrzynki arbuzów oraz Straży Pożarnej, mieszkańcy sołectwa Brzeziniec-Borzęcinko odwiedzili Panią Natalię, śpiewaniem i graniem życząc Jej wszystkiego najlepszego z okazji 100-tnych Urodzin.

Pani Natalio, życzymy jeszcze raz 200-tu lat życia!

Autor: Katarzyna Szczecina

 

 • autor: (DW, fot. MS i www.zpp.pl), data: 2014-08-12
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...
 • Obchody Jubileuszu 100-tnej Rocznicy Urodzin Pani Natalii...

Integracja na pikniku parafialnym

10 sierpnia br., w niedzielę, z inicjatywy księdza proboszcza Henryka Jereczka, sołtysa Damnicy oraz Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy odbył się na terenie położonym przy kościele rodzinny piknik parafialny. Podstawowym celem spotkania była integracja środowiska zgromadzonego przy parafii, a przy okazji uzbieranie - jak największej ilości pieniędzy, które będą przeznaczone na pomoce naukowe dla dzieci z parafii Zagórzyca.

Chociaż w spotkaniu wzięło udział mniej osób niż się spodziewano, to jednak imprez należy zaliczyć do niezwykle udanych. Pogoda dopisała. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Damnicy przygotowały pyszne ciasta oraz pokazały młodzieży, jak przygotować samodzielnie leczo. Wszystkiego można było spróbować. Gry i zabawy dla młodzieży i rodziców powodowały wybuchy radości.

Z zebranych wcześniej przedmiotów, które pochodziły z darów od parafian, utworzono kiermasz różności, w którym każdy mógł wybrać coś dla siebie za „co łaska”. Dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach. Kiełbasę z grilla podawał osobiście sołtys Damnicy. Były występy artystyczne, zespołu młodzieżowego z Zagórzycy. Muzykę taneczną prezentował Roman Kosk z zespołem. Pan Krzysio szybko pobiegł do domu po akordeon i dzięki temu można było wspólnie pośpiewać pieśni popularne. W międzyczasie przeprowadzono skromną aukcję, w której można było za bezcen wylicytować gliniane anioły, świece z bursztynem oraz rower dla dziecka. Ale najważniejsze jest to, że przy okazji dobrej zabawy udało się wspólnie uzbierać kwotę ponad 1400zł!!! Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy się do tego przyczynili za wspólne spędzenie niedzielnego popołudnia. Spotkania będą kontynuowane w przyszłości.

Okazuje się, że chociaż dawanie jest trudniejsze niż branie, to jednak sprawia o wiele więcej radości.

 

 • autor: www.damnica.pl, data: 2014-08-12
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny
 • Rodzinny piknik parafialny

Złoto Bałtyku i Bursztynowa Miss Polski

XIV Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu Złoto Bałtyku – Ustka 2014 oraz Wybory Bursztynowej Miss Polski Ustka 2014 odbędą się w tym nadmorskim kurorcie 16 sierpnia br.

Serdecznie zapraszamy!!!

 • autor: MS, data: 2014-08-12
 • Złoto Bałtyku i Bursztynowa Miss Polski
 • Złoto Bałtyku i Bursztynowa Miss Polski

Długi weekend pełen atrakcji w gminie Smołdzino

W programie: III Ekologiczny Smołdziński Rajd Rowerowy „Jesteśmy Czyści” (15 i 16 sierpnia br. - Słupsk, Gardna Wielka, tereny gminy Smołdzino), Zabawa Taneczna z zespołem  MKdance (16 sierpnia br. – Park Wiejski w Gardnie Wielkiej), Piknik Ekologiczny „Być Eko” (16 sierpnia br. – Park Wiejski w Smołdzinie).   

Zapraszamy!

 • autor: MS, data: 2014-08-11
 • Weekend pełen atrakcji w gminie Smołdzino
 • Weekend pełen atrakcji w gminie Smołdzino
 • Weekend pełen atrakcji w gminie Smołdzino

Święto Ziół w Swołowie

Już po raz drugi Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Pomorskie Święto Ziół – imprezę folklorystyczną z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

W najbliższy piątek, 15 sierpnia, obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. To najstarsze święto maryjne sięga korzeniami V wieku. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i zboża. Z tej okazji w malowniczej wsi Swołowo odbędzie się II Pomorskie Święto Ziół. Centralnym punktem imprezy będzie uroczysta Msza święta w swołowskim kościółku, podczas której zostaną poświęcone przyniesione bukiety i wianki. W ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta odbędzie się jarmark ziół, warzyw i owoców; na miejscu będzie można skosztować także potraw na bazie ziół przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Część artystyczną wypełnią: koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołu Liquescentes oraz pokazy dawnych tańców przygotowane przez mieszkanki "wioski ziół i kwiatów - Mikorowo". Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty II Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy. Konkursowe bukiety można zgłaszać w dniu imprezy do godz. 14:00.

Program imprezy:
godz. 11:00-16:00 - jarmark ziół, warzyw i owoców
godz. 11:00-12:30 - warsztaty plecenia wianków
godz. 12:30 - msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Swołowie
godz. 12:30-14:00 - ziołowe zabawy dla dzieci
godz. 14:00 - pokaz dawnych tańców w wykonaniu Wioski Ziół i Kwiatów Mikorowo
godz. 14:00-15:00 - zabawy dla dzieci: zielne medaliony w glinie
godz. 14:30-15:00 - koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Liquescentes
godz. 15:00 - rozstrzygnięcie II Konkursu na Tradycyjny Bukiet Ziołowy
godz. 15:15-16:00 - koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Liquescentes

Bilety wstępu na imprezę w cenie 6 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Szczegóły na www.swolowo.pl.

ZAPRASZAMY!

 

 • autor: http://www.swolowo.pl/, data: 2014-08-11
 • Święto Ziół w Swołowie

Miasta partnerskie…

W sobotę 9 sierpnia br.  na promenadzie w Ustce burmistrzowie Darłowa i Ustki Arkadiusz Klimowicz i Jan Olech podpisali historyczną umowę o współpracy dwóch sąsiednich nadmorskich kurortów.

W akcie partnerskiej współpracy napisano:

„Kierując się zasadami przyjaźni zgodnie z wolą i chęcią współpracy dwóch turystycznych Miast Nadbałtyckich dla urzeczywistnienia tych planów Miasto Ustka i Miasto Darłowo zawierają oficjalne porozumienie o partnerstwie. Nawiązanie kontaktów partnerskich między Miastem Ustką a Miastem Darłowo finalizuje dotychczasową nieformalną współpracę obu samorządów. W ramach tego partnerstwa oba Miasta będą zmierzać w szczególności do realizacji wspierania wspólnych projektów mogących wpłynąć na rozwój gospodarki i turystyki w regionie, podejmowania wspólnych inicjatyw promujących region mogących ożywić ruch turystyczny na Pomorzu Środkowym, wspierania wymiany doświadczeń na różnych płaszczyznach administracji publicznej, współpracy wymiany doświadczeń oraz inicjowania wspólnych działań w dziedzinie gospodarki, w tym gospodarki morskiej, komunikacji i transportu, oświaty, kultury, sportu, turystyki, promocji i ochrony środowiska, pośredniczenia w kontaktach miedzy organizacjami pozarządowymi działającymi z korzyścią dla społeczności Miasta Ustka i Miasta Darłowa. W ramach swoich możliwości, samorządy obu Miast poczynią starania, aby zawarte partnerstwo wypełnione było żywą treścią i wciąż pogłębiane”.

Z okazji podpisania umowy włodarz Darłowa Arkadiusz Klimowicz wręczył burmistrzowi Ustki okolicznościową grafikę Henryka Sawki. Podpisanie umowy transmitowała na żywo radiowa Jedynka PR1.

 • autor: www.darlowo.pl, data: 2014-08-11
 • Miasta partnerskie Ustka i Darłowo

NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX

30 sierpnia br. w Słupsku zorganizowane zostaną, już po raz drugi, jedyne w Polsce: legalne, nocne, uliczne wyścigi samochodowe na 1/4 mili (402 m) oraz 1/8 mili (201 m). Impreza, która w ciągu roku odbywa się tylko w kilku miastach w kraju, połączona jest z wieloma atrakcjami automobilowymi.

Jak zapewniają organizatorzy NIGHT POWER:  jest prawdziwym świętem wysokich osiągów. Dotąd rywalizację kierowców ścigających się pod osłoną nocy, obejrzało ponad 100 tys. widzów. W każdym roku do wyścigu staje ponad 200 załóg z całej Polski, które ubiegają się o nagrody wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W Słupsku w tym roku odbędą się finały.

NIGHT POWER gwarantuje czystą, wysokooktanową adrenalinę, wyścigi dla każdego, wspaniałe nagrody i mnóstwo imprez towarzyszących. Jednocześnie impreza służy poprawie bezpieczeństwa na drogach, organizowana jest w ramach światowego programu poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ogłoszonego przez ONZ.

 • autor: MS, data: 2014-08-11
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX
 • NIGHT POWER 2014 GRAND PRIX

Szlakiem Zwiniętych Torów

XX Jubileuszowy Wielki Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Szlakiem Zwiniętych Torów” odbył się 3 sierpnia br. na trasie z Ustki do Poddąbia. W imprezie udział wzięło ok. 160 cyklistów.

Upominki na nagrody dla uczestników rajdu przekazał m.in. powiat słupski.

 • autor: MS, data: 2014-08-11
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów
 • Szlakiem Zwiniętych Torów

Krew w dalszym ciągu bardzo potrzebna!!!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku w dalszym ciągu apeluje o oddawanie krwi.  Najbardziej poszukiwana jest grupa 0 Rh-.

Krew można oddać w siedzibie RCKiK w Słupsku przy ulicy Szarych Szeregów  21 lub  w Terenowym Oddziale w Lęborku i Terenowym Oddziale w Chojnicach. Można to uczynić także w pojawiającym się w różnych miejscach powiatu krwiobusie.

Na poniedziałek 11 sierpnia br. RCKiK zaplanowało akcję z kubkiem (każdy krwiodawca, który w tym dniu odda krew w Centrum Krwiodawstwa w Słupsku, w Terenowym Oddziale w Chojnicach oraz w Terenowym Oddziale w Lęborku, otrzyma kubek z Narodowego Centrum Krwi).

Prosimy o „dar życia”!!!

 • autor: MS, data: 2014-08-08
 • Krew w dalszym ciągu potrzebna!!!

U sąsiadów…

Kubrykiada w Łącku, VIII Jarmark Pomorski w Bytowie, XV Ogólnopolski Rajd Racibora po Ziemi Sławieńskiej, Kaszubska Noc Pod Gwiazdami – IV Zjazd Pojazdów PRL w Sierakowicach, Średniowieczne Żniwowanie w Borkowie, Festyn Rodzinny w Lęborku.

 • autor: MS, data: 2014-08-08
 • U naszych sąsiadów
 • U naszych sąsiadów
 • U naszych sąsiadów
 • U naszych sąsiadów
 • U naszych sąsiadów
 • U naszych sąsiadów

Informator weekendowy

Zapraszamy do udziału w ciekawych wydarzeniach, które przygotowano na najbliższe dni w powiecie słupskim. Zapraszamy także do odwiedzenia zamku w Bytowie.

 • autor: MS, data: 2014-08-07
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Nie dawaj...

Stowarzyszenie HORYZONT, miasto Słupsk oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku ruszają z kampanią społeczną. NIE DAJ ŻEBRAKOWI .... POMÓŻ!!!

 • autor: MS, data: 2014-08-07
 • Nie dawaj...

Maczuga Stolema 2014

Zapraszamy do udziału w II Rajdzie na Orientację "Maczuga Stolema", który odbędzie się 30 sierpnia br. na terenie gminy Główczyce. Organizatorzy przygotowali dwie trasy piesze: TP 15 (15km) i TP 50 (50 km).

Poznaj piękne tereny gminy Główczyce i Pobrzeża Słowińskiego: zobacz urokliwe torfowiska i bagna, wspinaj się na strome wzgórza, zagłęb się w przepastne jary. Odkryj stare kurhany i grodziska, przemknij po drogach wśród pól i łąk, spójrz na pstrągi w Łupawie i Łebie oraz odkryj zagubione jeziorka w puszczy... poczuj magię Krainy Stolema... To wszystko przeżyjesz na II Rajdzie Maczuga Stolema w Główczycach!

Trasa TP15 (Mały Stolem) jest proponowana zarówno dla zaczynających przygodę z rajdami na orientację, osobami chodzącymi na rajdy rekreacyjnie oraz jako impreza rodzinna dla wspólnego spędzenia czasu w ciekawy sposób.

Trasa TP 50 (Duży Stolem) Zaliczana do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację została zaplanowana jako wyzwanie dla osób lubiących długie trasy i dla zawodowców, chcących poznać atrakcje turystyczne Pobrzeża Słowińskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Główczyce. 

Więcej informacji na:  http://www.gok-glowczyce.pl/maczuga-stolema-2014

Do udziału szykuje się grupa z SSI Aktywni Damnica, która  po zeszłorocznym debiucie poleca to wydarzenie.

Relację z zeszłorocznych zmagań można znaleźć na: http://www.ssiaktywnidamnica.cba.pl/index.php/aktualnosci/81-aktualnosci/189-maczuga-stolema-rajd-pieszy-na-orientacje-glowczyce-31082013r

 

 • autor: http://gok-glowczyce.pl, data: 2014-08-07
 • Maczuga Stolema

Lato z Radiem w Ustce

Ustka znalazła się w tym roku na trasie koncertowej popularnego Lata z Radiem. 9 sierpnia br. na stadionie przy ulicy Sportowej wystąpią m.in.: Maciej Pol, Brathanki, Piersi, Perfect. Dodatkowo przewidziano liczne konkursy oraz atrakcje dla dzieci. Początek o godz. 16:00.

Organizatorzy: Urząd Miasta Ustka, Polskie Radio, Ośrodek Sportu i Rekreacji Ustka.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: http://www.polskieradio.pl

 • autor: MS, data: 2014-08-06
 • Lato z Radiem w Ustce
 • Lato z Radiem w Ustce
 • Lato z Radiem w Ustce
 • Lato z Radiem w Ustce
 • Lato z Radiem w Ustce

Czas dożynek

Gmina Damnica zaprasza na Dożynki 2014. Miejsce: stadion w Damnicy. Termin: sobota, 30 sierpnia br. Początek o godz. 14:40.

W programie m.in.: msza święta dziękczynna, wspólna biesiada dożynkowa, koncert finałowy – Bernard Dornowski ex Czerwone Gitary, pokaż żonglerki ogniem, zabawa taneczna z zespołem.

 

 • autor: MS, data: 2014-08-06
 • Dożynki 2014 w Damnicy

Bieganie i wypłukiwanie bursztynu

Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe "USTKA" zaprasza do udziału w dwóch ciekawych wydarzeniach: biegu plażą i lasem „Ustecka Dziesiątka z Hakiem” 10 sierpnia br. oraz XIV Mistrzostwach Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu „Złoto Bałtyku – Ustka 2014” 16 sierpnia br.

 • autor: MS, data: 2014-08-05
 • Bieg „Ustecka Dziesiątka z Hakiem”
 • oraz XIV Mistrzostwach Polski w Wypłukiwani Bursztynu

Rowerami i kajakami

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na trzydniowe wydarzenie (8-10.08.2014 r.) pn. „Szprycha rowerami na kajaki”. Zbiórka  8 sierpnia br. na placu Zwycięstwa w Słupsku. Zapisy od godz. 16:30. Start o godz. 17:00.

 • autor: MS, data: 2014-08-05
 • Rowerami i kajakami

Muzyka klasycznie

15 i 16 sierpnia br. w Słupsku odbędzie się IV Festiwal „Musica Classica”. To wyjątkowe wydarzenie muzyczno-teatralne  zorganizowane zostanie na dziedzińcu słupskiego ratusza. W programie: „Wakacje z Moniuszką” i „Kabaret”.

 • autor: MS, data: 2014-08-05
 • Musica Classica

Święto Ryby 2014 - fotorelacja

Przez dwa dni, tj. 2 i 3 sierpnia br. na placu Zwycięstwa w Słupsku odbywały się imprezy w ramach XVIII Święta Ryby. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował m.in. starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

 • autor: Jan Maziejuk, Morski Powiat Słupski, data: 2014-08-04
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014
 • Święto Ryby 2014

Uczciliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. zorganizowano słupskie obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  O godz. 14:50 wartę honorową przy pomniku Powstańców Warszawskich wystawili żołnierze i harcerze. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt odbyła się msza święta oraz apel poległych. Rozległ się również huk salwy honorowej, po której przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem.  W imieniu władz powiatu słupskiego kwiaty złożył starosta słupski Sławomir Ziemianowicz

Następnie odbyła się inscenizacja historyczna pt. „Godzina W.” (wzdłuż ulicy Szarych Szeregów). Widowisko, które rozpoczęło się punktualnie o godz. 17:00,  przygotowała Agencja Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska” wraz ze Stowarzyszeniem Inspiracje i grupami rekonstrukcyjnymi.  

 • autor: MS, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-08-04
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Uczciliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego
 • Plener kowalski w Swołowie 8-10.08.2014 r.

III Gminne Mistrzostwa Koszykówki

Sołectwo Wiklino serdecznie zaprasza drużyny z terenu gminy Słupsk do udziału III Gminnych Mistrzostwach Koszykówki. Termin: 30 sierpnia 2014 r., start godz. 14:00. Miejsce: boisko przy świetlicy wiejskiej w Wiklinie.

Drużyny muszą posiadać własne stroje sportowe z numerami na plecach. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 20.08.2014 r. przez Gminny Ośrodek Kultury w Głobinie pod numerem telefonu 59 847 10 91 lub 608 599 155 p. Eugeniusz Orzechowski.

 • autor: MS, data: 2014-08-04
 • III Gminne Mistrzostwa Koszykówki

II Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy w Swołowie!

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w II Konkursie na Tradycyjny Bukiet Ziołowy. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 15 sierpnia 2014 r. podczas "Pomorskiego Święta Ziół" - imprezy plenerowej z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, która odbędzie się na terenie Muzeum w Swołowie.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia na:
http://www.swolowo.pl/aktualnosci.html

Zapraszamy!

 • autor: MS, data: 2014-08-04
 • II Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy w Swołowie

Rywalizacja sołectw

II Turniej Sołectw odbędzie się 9 sierpnia br. na boisku sportowym we Włynkówku.  W programie: dwa ognie, strzelanie z wiatrówki, ringo, bieg na nartach, krzyżówka, slalom, rzut piłką lekarską, konkurencja niespodzianka. Początek o godz. 17:00.

 • autor: MS, data: 2014-08-04
 • II Turniej Sołectw

VIII Jarmark Pomorski

W sobotę 9 sierpnia 2014 r. na bytowskim zamku odbędzie się VIII Jarmark Pomorski współorganizowany przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi i Bytowskie Centrum Kultury. Przez cały dzień będzie można odwiedzać kramy prezentujące dorobek kulturowy i kulinarny regionu oraz zapoznać się z ofertami turystycznymi obszaru Partnerstwa Dorzecza Słupi.

Będą występy artystyczne, pokazy rycerskie, warsztaty ceramiczne, tkackie, czerpania papieru, konkurs kulinarny „Kuchnia Dorzecza Słupi” oraz promocja Szlaku Kulinarnego Pomorza wraz z degustacją. Dla dzieci przygotowano zabawy animacyjne i inne atrakcje. Jednym z punktów programu będzie także prezentacja projektów Partnerstwa Dorzecze Słupi.

O 19:30 zaplanowano koncert zespołu DIKANDA, następnie o godz. 21:00 wystąpi INDIOS BRAVOS. Bezpośrednio po koncercie na bytowskim rynku zaprezentuje się Teatr Młodych Gotów z Czarnej Dąbrówki w przedstawieniu „Mój Remus”. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

 • autor: http://www.pds.org.pl/, data: 2014-08-04
 • VIII Jarmark Pomorski

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Zachęcamy do uczestnictwa w obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które zorganizowane zostaną 1 i 2 sierpnia br. w Słupsku, Ustce i Kobylnicy. Szczegółowy program na plakacie.

 • data: 2014-07-29

Informator weekendowy

Zapraszamy do udziału w ciekawych wydarzeniach, które przygotowano na najbliższe dni w powiecie słupskim. Życzymy miłych wrażeń.

Szczegóły na plakatach.

 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy
 • Informator weekendowy

Historyczna inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego

Komunikat

            Agencja Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska" informuje, iż w dniu 1 sierpnia 2014r. (w piątek) przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku odbędzie się historyczna inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym część ulicy zostanie wyłączona z ruchu od godz. 12:00. Kierowców samochodów prosi się, aby tego dnia od godziny 12-tej omijali ulicę Szarych Szeregów i parkowali swoje samochody za odcinkiem tej ulicy, od skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej do skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawskich.

            Wyjątkowa oprawa obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wymaga wyjątkowych środków bezpieczeństwa. Za niedogodności Agencja Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska" przeprasza wszystkich kierowców.

 • autor: APR "Ziemia Słupska" fot. www.mdkslupsk.pl, data: 2014-07-30

Biesiada z folklorem - Kobylnica 2014

Zbliżające się wydarzenie (30 i 31 sierpnia br.) - to impreza kulturalna bazująca na różnorodności kulturowej naszego regionu, połączona z promocją lokalnych smaków. W czasie biesiady zaprezentują się liczne zespoły ludowe. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie naszego bogactwa i różnorodność muzyki oraz tańca, a także walorów przyrodniczo-kulturowych i kulinarnych.

Sobota (30.08.2014r.):
18.00 - Sala teatralna Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy,

Niedziela (31.08.2014r.):
15.00 - teren przy GCKiP w Kobylnicy, ul. Wodna.

Operacja "Biesiada z folklorem - Kobylnica 2014" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.

 • autor: kobylnica.pl, data: 2014-07-30
 • Biesiada z folklorem - Kobylnica 2014

Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014

W dniach 15 -19 lipca 2014 roku gmina Kobylnica gościła dwudziestoosobowe grupy młodzieży z państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Młodzi: Czesi, Słowacy, Węgrzy oraz Polacy w wieku 10-16 lat wraz z opiekunami uczestniczyli w projekcie współfinansowanym przez „International Visegrad Fund”.

Dzięki temu wsparciu, w ramach festiwalu teatralnego odbyło się wiele ciekawych zajęć, tj.: plenerowe warsztaty teatralne, gry i zabawy integracyjne, wspólne mecze, wycieczki do ciekawych miejsc w regionie.

Młodzi aktorzy biorący udział w warsztatach teatralnych, mieli okazję nauczyć się chodzenia na szczudłach, strzelania z łuku oraz żonglowania ogniem. Warsztaty, wycieczki, mecze piłki nożnej, spacer po wydmach oraz kąpiel w morzu sprawiły wiele radości uczestnikom Festiwalu. W ramach podsumowania projektu w piątek 18 lipca br. goście zaprezentowali spektakle lokalnych grup teatralnych, muzyczno-tanecznych oraz podzielili się wiedzą o swoich rodzimych miejscowościach. Każdy z uczestników festiwalu otrzymał certyfikat udziału w projekcie oraz nagrody.

W późnych godzinach wieczornych na terenie przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy odbyło się widowisko plenerowe w wykonaniu „Teatru Czterech Kultur”. Widowisko było efektem wspólnej pracy młodych aktorów z czterech państw i stworzyło jeden spójny obraz, będący symbolem jedności krajów biorących udział w projekcie. Przybyła publiczność miała okazję oglądać aktorów na szczudłach, popisy żonglerki ogniem, różnorodne postaci w ciekawych przebraniach oraz wysłuchać ścieżki dźwiękowej, która  nadała przedstawieniu niepowtarzalny klimat.

Pomimo pewnych barier językowych, uczestnicy projektu nawiązali szybki kontakt, a uniwersalny przekaz teatru stał się  wspólnym mianownikiem. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że Festiwal Teatralny Multi-Culty będzie kontynuowany i pogłębi współpracę pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz innymi partnerami gminy Kobylnica.

http://kobylnica.pl/Festiwal_Teatralny_MultiCulty__2014_kobylnica_go,itemQQid,3225.html

 • autor: kobylnica.pl, data: 2014-07-30
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014
 • Festiwal Teatralny Multi-Culty 2014

Na ryby...

Już po raz 18. w Słupsku odbędzie się Święto Ryby. Areną wydarzenia, które przewidziano na 2 i 3 sierpnia br., będzie plac Zwycięstwa. Patronat honorowy nad imprezą objął starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!

 • data: 2014-07-30
 • Świeto Ryby

SuperEnduro w Dolinie Charlotty

V runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w SuperEnduro odbędzie się 3 sierpnia br. na nowo wybudowanym torze w Dolinie Charlotty. Początek rywalizacji o godz. 10:00. Wstęp wolny!

Zawodnicy będę mieć do pokonania trasę o długości 500 metrów, na której zlokalizowano  12 przeszkód. Z kolei z myślą o miłośnikach sportów motorowych przygotowano strefę kibica oraz punkty gastronomiczne, dzięki którym będzie można przeżyć naprawdę ciekawy dzień w Dolinie Charlotty.

Niedziela, 3 sierpnia 2014 r. godz. 10:00 – 16:00. Tor enduro w Dolinie Charlotty (za polem kampingowym).

 • data: 2014-07-29
 • SuperEnduro w Dolinie Charloty
 • 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Trwa głosowanie na Gminę Przyjazną Bałtykowi!

Jeszcze tylko 3 dni potrwa głosowanie na gminę Przyjazną Bałtykowi! Oddaj swój głos w plebiscycie organizowanym przez Fundację Nasza Ziemia. 

Czy Wasza gmina, albo gmina, w której wypoczywacie dba o Bałtyk?

Oceń działania zgłoszonych gmin w poniższych kategoriach:

 • zapewniania dostępu do publicznych toalet w rejonie plaż miejskich i dbałość o właściwy standard ich utrzymania,
 • zapewnienia dostępu do pojemników/koszy na odpady wytwarzane przez przebywających w rejonie plaż.

Celem projektu jest wspieranie gmin nadbałtyckich, z dostępem do Morza Bałtyckiego, w podejmowaniu działań:

 •  na rzecz poprawy stanu utrzymania czystości i porządku na plażach miejskich i terenach przyległych
 •  z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej, podnoszących świadomość ekologiczną mieszkańców i turystów przebywających nad Bałtykiem.

Długofalowym celem projektu jest poprawa stanu czystości i porządku plaż oraz wypracowanie modelowych rozwiązań i katalogu dobrych praktyk, które będą mogły posłużyć gminom w przyszłości.

Więcej: http://www.naszaziemia.pl/aktualnosci/trwa-glosowanie-na-gmine-przyjazna-baltykowi.html

 • data: 2014-07-29
 • Gmina Przyjazna Bałtykowi

XII Rajd Osób Niepełnosprawnych

26 lipca br. aż 138 uczestników XII Rajdu Osób Niepełnosprawnych im. Stanisława Kądzieli, wyruszyło na 40. kilometrową trasę szlakiem Domów Pomocy Społecznej powiatu słupskiego. Wydarzenie objął patronatem i czynnie w nim uczestniczył starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

On też, wspólnie z Pawłem Kądzielą, synem patrona rajdu i Markiem Królem, dyrektorem DPS Machowinko, głównym organizatorem imprezy, otworzył jej tegoroczną edycję. Tradycyjnie start zlokalizowano przy budynku Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Po złożeniu kwiatów przez delegację uczestników rajdu na grobie Stanisława Kądzieli, rowerzyści  ruszyli w stronę DPS Lubuczewo, który był pierwszym przystankiem na trasie. Na miejscu zorganizowano półgodzinny odpoczynek, w czasie którego poczęstowano uczestników rajdu napojami oraz pysznym chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi. Kolejna, dłuższa i bardziej wymagająca trasa wiodła leśnymi drogami do Machowina, gdzie cyklistów serdecznie powitali mieszkańcy tamtejszego DPS. Ponownie zorganizowano odpoczynek, w trakcie którego zaoferowano rowerzystom: napoje, bigos i słodycze. Następnie przyszedł czas na najtrudniejszy odcinek trasy, po piaszczystych drogach leśnych. Ten przejazd był najdłuższy i najbardziej wyczerpujący.

Przekraczających metę w Domu Pomocy w Machowinku witał "sztuczny deszcz" dla ochłody oraz mieszkańcy, którzy stworzyli szpaler z pomponami. Grochówka, kiełbasa z grilla, a przede wszystkim lody, z możliwą dokładką, smakowały jak nigdy dotąd! Dyrektor Marek Król witając gości wyróżnił prezentami najmłodszych uczestników rajdu: 6-letnie Hanię i Patrycję oraz 7-letnią Jaśminę.

Następnie kwiaty, życzenia imieninowe oraz głośne "Sto lat!" otrzymały wszystkie Anny, które tego dnia obchodziły imieniny, a Anna Sobczuk-Jodłowskam, wójt gminy Ustka przekazała własnoręcznie upieczone ciasto. Na zakończenie odbyły się występy artystyczne i zabawa taneczna.

Dzięki sponsorom rajdu organizatorom udało się ufundować cenne nagrody, które można było wygrać w konkursach w czasie imprezy: dwa  rowery, prezenty od firmy Hartmann oraz Wega-Bis/Kaski,  liczne akcesoria rowerowe, bilety na kabareton w Dolinie Charlotty oraz torby z licznymi prezentami od starosty słupskiego i gminy Ustka. Wśród darczyńców, którym serdecznie dziękował dyrektor Marek Król, znaleźli się również: Bank Zachodni, Serkol, Mit-Pol, GS Ustka oraz Lodziarni Chomczyńscy z Ustki. Słowa podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu imprezy skierowano także do Klubu Turystyki Rowerowej "Bezkres" z Ustki oraz funkcjonariuszy policji.

Więcej: https://www.facebook.com/morskipowiatslupski

 

 • autor: MS, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-07-28
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych
 • XII Rajd Osób Niepełnosprawnych

Msza, piknik i akademia na Święto Policji

25 lipca br. słupscy policjanci obchodzili swoje święto. Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele św. Jacka. Następnie wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w pikniku rodzinnym, który zorganizowano na placu przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

W programie tego wydarzenia znalazły się: konkursy dla dzieci i młodzieży, prezentacje policyjnego sprzętu, pokazy tresury psów oraz stoisko techników kryminalistycznych. W czasie pikniku można było również oznakować rower, przyjrzeć się symulatorowi wypadków i starej, milicyjnej Nysce. Czynny był także punkt porad osobom poszkodowanym.

Natomiast w sali konferencyjnej KMP odbyła się uroczysta akademia, w czasie której, w obecności przedstawicieli lokalnych samorządów, w tym starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza i wicestarosty Andrzeja Burego, funkcjonariusze otrzymali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Starosta wręczył wyróżniającym się policjantom nagrody finansowe i listy okolicznościowe.

 • autor: MS, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-07-28
 • Msza, piknik i akademia na Święto Policji