Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Piątek 17 Listopada 2017     Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiPowiat Słupski

Multimedia

  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie

Kalendarium

XI01Wszystkich Świętych
XI02Zaduszki
XI11Narodowe Święto Niepodległości
XI15Pomorski Dzień Przedsiębiorczości
XI16V Biesiada Literacka
XI20Ogólnopolski Dzień Seniora
XI21Dzień Pracownika Socjalnego
XI30Andrzejki
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Powiat Słupski


Starostwo Powiatowe w Słupsku
ul.Szarych Szeregów 14
76-200 Słupsk
tel. (59) 841-85-00
fax:(59) 842-71-11
e-mail: starostwo@powiat.slupsk.pl

 

Informacje

 

Powiat słupski na każdą porę roku

Niewiele jest w Polsce takich miejsc jak powiat słupski.  Jego magia to szum morskich fal Bałtyku, piękno krajobrazów, malownicze wzgórza, pełne tajemnic lasy, a wśród nich liczne jeziora i rzeki – Słupia ze Skotawą, Łeba, Wieprza i Łupawa. Mimo że jesteśmy regionem utożsamianym głównie z letnim wypoczynkiem, warto spędzić tu urlop o każdej porze roku, gdyż w zasięgu ręki jest wiele możliwości i atrakcji. Odwiedzając ziemię słupską, przyjeżdża się tu naprawdę po słońce i uśmiech.

Na ziemi słupskiej znajdują się idealne warunki do uprawiania turystyki aktywnej: windsurfingu, kajakarstwa, wycieczek rowerowych, pieszych wędrówek, jazdy konnej, wędkarstwa morskiego i myślistwa. Szlaki rowerowe zostały poprowadzone przez Słowiński Park Narodowy o randze Światowego Rezerwatu Biosfery, wpisanego na listę UNESCO, na terenie którego znajdują się ruchome wydmy – jedne z nielicznych w Europie oraz przez Krainę w Kratę - zabytek europejskiego dziedzictwa kulturowego, którego stolicą została wieś Swołowo, gdzie zachowały się liczne XIX-wieczne zagrody chłopskie i rzemieślnicze o szachulcowej konstrukcji.

Największym atutem powiatu słupskiego jest dostęp do Bałtyku, na odcinku 57 kilometrów można więc rozkoszować się urokami piaszczystych plaż w Ustce, Rowach, Orzechowie, Dębinie, Poddąbiu i Czołpinie. Każda z tych uroczych miejscowości tworzy własny, niepowtarzalny klimat. W Ustce, która ma również status uzdrowiska, organizowane są wycieczki po morzu oraz połowy dorszy z kutrów. Na rzekach odbywają się liczne spływy m.in. Szlakiem Najstarszych Elektrowni Wodnych w Europie oraz Papieskim Szlakiem Kajakowym Słupią.

Atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i turystów jest Dolina Charlotty, piękny i dobrze znany kompleks turystyczno-gastronomiczny nad Jeziorem Zamełowskim, położony pomiędzy Słupskiem a Ustką. Dolina to miejsce urokliwe, wyjątkowe i niezwykle intrygujące – proponuje ciekawą ofertę na wszystkie pory roku.

Ważnym elementem pejzażu wiejskiego, związanego z pomorskimi dobrami szlacheckimi są XVII- i XIX-wieczne pałace z parkami. Jednym z atrakcyjniejszych jest pałac z XVI wieku w Warcinie, który był ulubioną leśną rezydencją kanclerza Prus Otto von Bismarcka. W odrestaurowanej wozowni funkcjonuje Centrum Edukacji Regionalnej. Miejscem niezwykłym w powiecie słupskim są również Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach prezentujące tradycje i kulturę Słowińców oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, położone na terenie Krainy w Kratę. Obecnie jest to najnowocześniejsza placówka tego typu w Polsce.

Niewątpliwie warto też zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków w Słupsku – budynek Starostwa Powiatowego w Słupsku. Obiekt wybudowany w 1903 roku na potrzeby ówczesnych władz powiatu usytuowano w pobliżu rzeki Słupi, w jednym z najbardziej uroczych miejsc miasta. Obecnie budynek odrestaurowano i można go podziwiać w całej okazałości, włącznie z wieżą zegarową.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Słupsku

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 6098347 wejść.