Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Piątek 22 Listopada 2019     Imieniny: Cecylii, Marka, Stefana

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2016

Multimedia

 • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
 • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
 • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Więcej informacji znajdziecie Państwo w specjalnych serwisach internetowych:

www.DokumentyZastrzezone.pl oraz www.Zastrzegam.pl

 • autor: Związek Banków Polskich, data: 2016-12-28

Wigilia Domu Pomocy Społecznej w Machowinku

21 grudnia br. w Domu Pomocy Społecznej w Machowinku zostało zorganizowane spotkanie wigilijne, w którym uczestniczył Starosta Słupski- Zdzisław Kołodziejski.

 • autor: PJ, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-22

Apel o budowę nowej drogi ekspresowej S6

Słupskie starostwo powiatowe włączyło się do akcji zbierania podpisów pod apelem o budowę nowej drogi ekspresowej S6.

Każdy chętny może złożyć podpis w biurze obsługi interesanta starostwa. Swoje podpisy złożyli już przedstawiciele zarządu powiatu, starosta Zdzisław Kołodziejski, wicestarosta Rafał Konon i członek zarządu powiatu Paweł Lisowski.

Zdzisław Kołodziejski starosta słupski: Taka akcja jest potrzebna, ponieważ mieszkańcy powinni wysłać mocny sygnał do rządzących, że nie chcemy jakichkolwiek cięć i zmian terminów realizacji tej kluczowej dla rozwoju Słupska i powiatu inwestycji.

 • autor: PL, fot. A.K., data: 2016-12-22

Wigilia FSNT NOT w Słupsku

20 grudnia br. odbyło się spotkanie wigilijne w Radzie Regionalnej FSNT NOT w Słupsku, w którym wziął udział Starosta Słupski- Zdzisław Kołodziejski. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a zgromadzeni goście złożyli sobie świąteczne życzenia, łamiąc się opłatkiem. Uroczystość została wzbogacona występem uczestników Klubu Czarnego Krążka, który działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

 • autor: PJ, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-21

XXV Sesja Rady Powiatu Słupskiego

Dzisiaj o godzinie 13.00 w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się Sesja Rady Powiatu Słupskiego.

Podczas sesji radni uchwalili budżet powiatu na 2017 rok (19 radnych głosowało za, jeden radny wstrzymał się od głosu). Projekt budżetu zakłada dochody na poziomie 90 449 867 zł i wydatki w wysokości 91 678 983 zł. Budżet został przyjęty przez radnych stosunkiem głosów: 19 za przy 1 wstrzymującym.

Na planowane inwestycje zarezerwowano w budżecie ponad 13,5 mln. zł. Już jednak wiadomo, że po podpisaniu umów,  gdzie powiat, z różnych źródeł, pozyskał środki zewnętrzne, kwota na inwestycje wzrośnie do 17,5 mln zł.

Najważniejsze zadania realizowane w 2017 r. to:

- przebudowa drogi powiatowej od miejscowości Wysoka do granicy gminy Smołdzino. Przebudowa kosztować będzie ponad 4 mln zł z czego 2,6 mln zł pozyskano ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- 7 mln zł wyniesie inwestycja drogowa Dobieszewo-Gogolewko (dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej 3 mln zł.)

- za 2,4 mln zł. wykonana zostanie termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce oraz Powiatowego Urzędu Pracy i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku przy ul. Fabrycznej.

- ponad 800 tyś zł środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego powiat zainwestuje w doposażenie pracowni dydaktycznych oraz organizację kursów i szkoleń z zakresu kształcenia ustawicznego. Beneficjentem będzie Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

- 400 tyś zł na dostosowanie budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy do wymogów przeciwpożarowych.

 

 • autor: PL, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-20

Pokaz Ozdób Bożonarodzeniowych

Dziś w Starostwie Powiatowym odbył się pokaz i zarazem kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, których autorami byli mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z powiatu słupskiego.

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie!

 • autor: PJ, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-20

Świąteczne życzenia

  • data: 2016-12-20

II Powiatowy Kulig Drezynowy

II Powiatowy Kulig Drezynowy odbył się 17 grudnia br. na trasie z Bronowa do Gumieńca. W zabawie udział wzięło osiemdziesięcioro dzieci z powiatu słupskiego: Bronowa, Warcina, Biesowic, Kwakowa i Ustki.

Oprócz przejazdów, z których każdy trwał ok. dwudziestu minut, zorganizowano także ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz słodki poczęstunek w Świetlicy Wiejskiej w Bronowie. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami od św. Mikołaja.

Głównym organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku przy współpracy ze Świetlicą Wiejską w Bronowie i Słupską Powiatową Koleją Drezynową.

 

 • autor: CER, fot. J. Bilska, data: 2016-12-20

„IV Powiatowy Pokaz Stołu Bożonarodzeniowego”

Boże Narodzenie to szczególny czas, towarzyszy nam wtedy moc wzruszeń, nie brakuje ciepłej świątecznej atmosfery, bożonarodzeniowych potraw. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

W niedzielę 18 grudnia br. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbył się „IV Powiatowy  Pokaz Stołu  Bożonarodzeniowego” organizowany  przez: PODR, Dział Specjalistów Branżowych i Administracji w Słupsku.

Uroczystego otwarcia dokonał Starosta Powiatu Słupskiego – Zdzisław Kołodziejski.

Swoje propozycje kulinarne zaprezentowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich (z Bierkowa,  Barcina, Damnicy, Lubuczewa, Borzęcina oraz Łebienia). Oprócz tradycyjnych potraw  na stołach znalazło się wiele specjałów, które były autorskimi pomysłami gospodyń. W tym roku na stołach gościły m.in. pierniki, makowce, serniki, barszczyk z uszkami, ryby,  nadziewany pasztet,  galantyny, różne wędliny, chleb pieczony w domu, poncz i nalewki domowej roboty. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz świąteczny oraz prezentacje zespołów kolędniczych.

Żaden z uczestników tegorocznego Pokazu nie wyszedł z pustymi rękoma. Wszystkie Panie otrzymały dyplomy oraz  upominki ufundowane przez sponsorów. W tym roku nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Słupsku, Agencja Nieruchomości Rolnej w Gdańsku, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Podczas uroczystości goście mieli okazję podziwiać szopkę wykonaną przez mieszkańców Gminy Słupsk na warsztatach w Wiklinie, przy wsparciu finansowym Gminy Słupsk, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk w Głobinie oraz Agencji Promocji i Rozwoju w Warszawie.

Impreza miała na celu pokazanie tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych w naszym regionie- zarówno w dziedzinie kulinariów, jak świątecznych obrzędów i obyczajów.

Wszystkim uczestnikom, gościom oraz sponsorom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie. Życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

 • autor: A.Staciwa, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-20

V Powiatowy Przegląd Teatrzyków Wiejskich WIEJSZTUK 2016 rozstrzygnięty!

Prezentacja umiejętności teatralnych, szerzenie kultury żywego słowa, umożliwienie młodzieży konfrontacji dokonań artystycznych oraz rozbudzenie kreatywności wśród najmłodszych, to główne cele V Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk”, który odbył się 16 grudnia br. w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. W wydarzeniu uczestniczyło 9 grup teatralnych (112 aktorów) podzielonych na trzy kategorie wiekowe — szkoły podstawowe: klasy I-III i IV- VI oraz gimnazja.

W najmłodszej kategorii – szkoły podstawowe: klasy I-III zwyciężyła grupa „Siódemka” ze spektaklem pt. „Nie wypalajcie łąk” – opiekun Izabela Zielińska – ze Szkoły Podstawowej w Skórowie, w kategorii – szkoły podstawowe: klasy IV-VI triumfował Teatrzyk „Kurtynka” z „Baśnią o rycerzu bez konia” – opiekun Jolanta Majerowska — ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach, a wśród gimnazjów najlepszy okazał się Teatr Konfrontacji Bezpośredniej „Czerwona kurtyna” z widowiskiem „Kwiat paproci” opiekunowie: Marianna Teresińska i Krzysztof Surowiec— ze Świetlicy Wiejskiej w Objeździe. Natomiast za najlepszą kreację sceniczną uznano rolę Pauliny Rutkowskiej z Teatrzyku „Kurtynka”.

Ponadto w rywalizacji uczestniczyli reprezentanci: Szkoły Podstawowej we Wrześciu ze spektaklem pt. „Elfy” – opiekun Lucyna Staszak, Zespołu Szkół w Biesowicach z przedstawieniem pt. „Kopciuszek” – opiekun Katarzyna Krajewska, Zespołu Szkół w Kępicach (dwie grupy) ze spektaklami pt.: „Maniak komputerowy” i „Pułapki w internecie” – opiekunowie: Anna Jakubowska i Helena Wudarowicz, Szkoły Podstawowej w Głobinie z „Królewną Gburką” – opiekun Paulina Szajner, Świetlicy Wiejskiej w Zaleskich z przedstawieniem „W poszukiwaniu wartości” – opiekun Krzysztof Surowiec,

Występy oceniali jurorzy: Wiesław Dawidczyk, aktor, reżyser, instruktor, związany ze Słupskim Ośrodkiem Kultury i Teatrem „Rondo” w Słupsku oraz Grzegorz Gurłacz, aktor, muzyk, kompozytor, kabareciarz, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy. Wartość nagród wyniosła 1000 zł.

Całość otworzyli: Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski i Paweł Lisowski, członek Zarządu Powiatu Słupskiego, a poprowadzili: Zbigniew Babiarz-Zych, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku i Mariusz Smoliński, dyrektor Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Głównym organizatorem V Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk” jest Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku, przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

Grupa „Siódemka” to trzecioklasiści, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Izabeli Zielińskiej uczą się zawiłości języka polskiego poprzez dramę. Przygotowując spektakle, wzbogacają własne słownictwo, uczą się aktywnej twórczości, współpracy i odpowiedzialności, przełamują bariery i wyzbywają się kompleksów. A przede wszystkim uświetniają występami szkolne uroczystości. Podczas „Wiejsztuka” po raz pierwszy wzięli udział w konkursie teatralnym.

Teatrzyk "Kurtynka" działa przy Szkole Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach. Teatrzyk ma już ponad dwudziestoletnią historię i co roku rekrutuje nowych członków. W konkursie wystąpiło dziesięcioro uczniów z grupy starszej- są to uczniowie klas IV- VI- którzy zaprezentowali "Baśń o rycerzu bez konia”, opracowaną na podstawie utworu autorstwa Marty Guśniewskiej.

Teatr Konfrontacji Bezpośredniej „Czerwona Kurtyna” z Objazdy działa w świetlicy wiejskiej przy Centrum Kultury Gminy Ustka. Powstał w lipcu br. ze zwykłej potrzeby robienia rzeczy pięknych i twórczych. Debiut sceniczny grupa zaliczyła podczas dożynek gminnych w Machowinie 3 września br. Zaprezentowany podczas „Wiejsztuka” spektakl pt. „Kwiat Paproci” traktuje o żądzy pieniądza i poszukiwaniu szczęścia w świecie. To również tajemnicza historia z elementami z zaświatów. Zespół składa się z kilkunastu osób, które kochają teatr i taniec.

 

 • autor: CER, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-19

Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym

Dzisiaj, podczas konferencji prasowej, starosta słupski Zdzisław Kołodziejski wraz z najbliższymi współpracownikami- wicestarostą Rafałem Kononem, członkiem zarządu Pawłem Lisowskim oraz dyrektorami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszulą Dąbrowską i Powiatowego Urzędu Pracy Pawłem Kądzielą- przedstawili podsumowanie połowy kadencji samorządu powiatowego.

Wiele miejsca poświęcono  przedstawieniu inwestycji drogowych. W pierwszych dwóch latach kadencji (2015-2016) przeprowadzonych zostało 38 inwestycji drogowych. Ich wartość to 34 425 659,40 zł, z czego 22 518 152 zł to środki pozyskane spoza budżetu powiatu. Najważniejszym źródłem pozyskiwania środków zewnętrznych był ministerialny Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, dzięki któremu powiat wraz z samorządami gminnymi zrealizował lub jest w trakcie realizacji kilku ważnych inwestycji drogowych, takich jak: ul. Wczasowa w Ustce, drogi powiatowe Głobino- Dobieszewo, Potęgowo-Stowięcino czy otrzymane pod koniec roku środki na drogę powiatową Dobieszewo- Gogolewko (realizacja w 2017 r.). Również w 2017 r. powiat zrealizuje inwestycję drogową, na którą w tym roku otrzymał pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na terenie gminy Smołdzino; od granicy gminy przez miejscowości Wysoka, Czysta i Komnino).

- Skuteczne pozyskiwanie środków na inwestycje drogowe to z pewnością mocna strona pierwszych dwóch lat kadencji samorządu powiatu słupskiego – dodał starosta Kołodziejski. Jego zdaniem również działania z zakresu polityki społecznej oraz działania aktywizujące bezrobotnych przyniosły bardzo dobre rezultaty.

Polityka społeczna to ważna sfera działalności samorządu powiatowego. Powołano nową jednostkę - Centrum Administracyjne Domów dla Dzieci, rozwijano pieczę zastępczą, dzięki czemu powiat słupski otrzymał jako jeden z 13 powiatów w Polsce wyróżnienia za rozwój rodzinnej opieki zastępczej. Dużym wydarzeniem będzie rozpoczęcie jeszcze w tym roku funkcjonowania pierwszych w powiecie warsztatów terapii zajęciowej w Sycewicach (gmina Kobylnica). - W warsztacie będzie 25 miejsc dla osób niepełnosprawnych, które w orzecznictwie posiadają wskazanie do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej – uzupełniła Urszula Dąbrowska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Ponadto samorząd powiatowy prowadzi 4 domy pomocy społecznej, w których przeznacza łącznie 418 miejsc dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle psychicznie chorych. Ważnym działaniem jest również przekazywanie przez powiat środków PFRON w wysokości 1 mln zł na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych. Zakończony został remont obiektu w którym od początku 2017 roku zamieszkają młodzi ludzie opuszczający piecze zastępczą, tzw. mieszkania chronione. Do tej pory powiat takich mieszkań nie posiadał.

Podczas podsumowania dobrze oceniona została również działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który tylko w dwóch latach przeznaczył 43 mln zł na aktywne formy aktywizacji bezrobotnych i wsparcie dla przedsiębiorców. Przez ostatnie dwa lata liczba bezrobotnych zarejestrowanych PUP w Słupsku spadła o 40%, z 10 670 do 6245 osób. Stopa bezrobocia, która w grudniu 2014 r. w powiecie i mieście Słupsku odpowiednio wynosiła 19,6% i 11%, obecnie wynosi 12,4% i 6,1%. Paweł Kądziela, dyrektor PUP w Słupsku, przedstawił zmiany, które nastąpiły w strukturze urzędu. - Nie czekamy na zgłoszenia przedsiębiorców, ale sami do nich docieramy poprzez tzw. doradców instytucjonalnych, dopasowujemy się do zmian, które następują na rynku pracy- przekonywał dyrektor Paweł Kądziela.

 • autor: PL, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-15

Betlejemskie Światło Pokoju 2016 w Starostwie Powiatowym

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju pojawiło się także w Słupskim Starostwie, które na ręce Sekretarz Powiatu - Pani Marty Bursztynowicz - złożyli przedstawiciele Słupskiego ZHP.

 • autor: AK, fot. autor, data: 2016-12-15

Wernisaż wystawy poplenerowej „Pejzaże Pomorza – Smołdzino 2016”

Wernisaż wystawy obrazów powstałych podczas pleneru pn. „Pejzaże Pomorza – Smołdzino 2016” odbył się 13 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Ekspozycja to efekt dziewiętnastego już spotkania plastyków na ziemi słupskiej zorganizowanego przez Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej oraz Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego przy wsparciu m.in.: powiatu słupskiego i Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Pierwszy plener odbył się przed laty w Smołdzińskim Lesie, kolejne m.in.: w Rowach, Poddąbiu, Jasieniu, Ustce i Słupsku. We wrześniu bieżącego roku artyści powrócili do Smołdzina, gdzie podjął ich Gościniec Państwa Bernackich.

Obecnie w Starostwie Powiatowym w Słupsku prezentowane są prace: Ksawery Garbicz, Elżbiety Szalewskiej, Haliny Janiszewskiej, Ewy Grużewskiej, Renaty Sulik, Zenona Frąckiewicza, Henryka Marczaka, Elżbiety Karchut, Jolanty Nitkowskiej-Węglarz, Wirginii Buraczewskiej, Romany Małeckiej, Ireny Parniewskiej, Anny Krawczuk, Danuty Sokołanko, Bogumiły Skomoroko, Barbary Puzio, Grażyny Galant i Pawła Kędzierskiego.

W trakcie wernisażu: Rafał Konon, wicestarosta słupski i Marta Bursztynowicz, sekretarz powiatu słupskiego wręczyli uczestnikom pleneru okolicznościowe listy, wystosowane przez Zdzisława Kołodziejskiego, starostę słupskiego oraz kwiaty.

W pismach skierowanych do artystów Zdzisław Kołodziejski napisał m.in.: „Proszę przyjąć moje serdecznie podziękowanie za aktywny udział w 19. edycji Pleneru "Pejzaże Pomorza", zorganizowanego w Smołdzinie z udziałem dwudziestu trzech malarzy ze Słupska i powiatu słupskiego. Dzięki kolejnym, malarskim zapisom ziemia słupska promowana jest w najpiękniejszy z możliwych sposobów, wprost ukazujących unikatowe walory przyrodnicze i architektoniczne, zaczerpnięte z urokliwego, nadmorskiego krajobrazu. Namalowane obrazy charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym, a ich różnorodność z pewnością przypadnie do gustu szerokiej grupie odbiorców. Tegoroczny plener sprawił, że poszukiwania artystyczne zatoczyły symboliczne koło. Po wcześniejszych spotkaniach malarskich w Smołdzińskim Lesie, Rowach, Poddąbiu, Jasieniu, Ustce i Słupsku, wróciły do gminy Smołdzino. Dzięki temu możemy ponownie zorganizować wernisaż poplenerowy i cieszyć się nowymi obrazami, które będą mogli podziwiać również mieszkańcy powiatu słupskiego”.

Plenery „Pejzaże Pomorza” są formą aktywizowania mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego oraz próbą odpowiedzenia na zapotrzebowanie zgłaszane przez artystów profesjonalnych i amatorów, związanych z Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego. Pokłosiem tegorocznego pobytu dwudziestu trzech malarzy w Smołdzinie jest zapis plastyczny walorów przyrody i architektury niezwykle urokliwego miejsca. Powstałe prace tworzą wystawę malarską ukazującą piękno ziemi słupskiej. W przyszłym roku planowane jest zorganizowanie 20. jubileuszowego spotkania plenerowego z międzynarodową obsadą. Ma mu towarzyszyć seminarium naukowe.

 • autor: CER, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-14

Świąteczne spotkanie z emerytowanymi pracownikami urzędu

Dziś w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyło się świąteczne spotkanie Starosty Zdzisława Kołodziejskiego, Wicestarosty Rafała Konona oraz Sekretarz Powiatu Marty Bursztynowicz z emerytowanymi pracownikami urzędu. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Starosta Słupski złożył wszystkim obecnym życzenia bożonarodzeniowe. Spotkanie przebiegło w ciepłej i przyjaznej atmosferze, i było doskonałą okazją do wspólnego przeżywania nastroju nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 • autor: PJ, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-13

Szkolenie w Słowińskiej Grupie Rybackiej

 • autor: SGR, data: 2016-12-13

Promocja książki pt. "Połączyła ich Szkoła we Wrześciu 1945- 2015"

Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier oraz Zbigniew Kamiński i Andrzej Obecny (autorzy) zapraszają na promocję książki pt. "Połączyła ich Szkoła we Wrześciu 1945- 2015", która odbędzie się 19 grudnia br. o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu.

 

 • autor: SP Wrzeście, data: 2016-12-13

Pokaz Ozdób Bożonarodzeniowych

Serdecznie zapraszamy na Pokaz Ozdób Bożonarodzeniowych, który odbędzie się 20 grudnia br. w godz. 10.00- 15.00 w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Ozdoby świąteczne wykonane są przez mieszkańców domów pomocy społecznej oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

 • autor: CER Słupsk , data: 2016-12-13

Wyłoniono laureatów Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS i konkursu na film (spot) związany z profilaktyką HIV/AIDS!

9 grudnia br. w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku odbył się Finał Powiatowej Olimpiady Wiedzy na temat HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS – młodzi bez HIV”. Ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców.

Olimpiadę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Słupsku wspólnie z Zespołem Szkół Agrotechnicznych i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku. Adresatami byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu słupskiego. Celem było sprawdzenie wiedzy młodzieży na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS. Udział w olimpiadzie wzięło 24 uczestników wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Młodzież rozwiązywała test składający się z 35 pytań.

Największą wiedzą wśród uczniów szkół gimnazjalnych wykazała się Kinga Nowak z Zespołu Szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Barcinie. Drugie miejsce zajął Jakub Wygocki z Zespołu Szkół w Pobłociu, a trzecie Wiktoria Augustyn z Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Siemianicach. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych laureatkami zostały: Daria Kupisińska, Magdalena Kardaś – obie z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Trzecie miejsce zajęła Marcelina Stiewe, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

Olimpiadzie towarzyszył konkurs na film (spot) o zakażeniach HIV/AIDS. Zadaniem uczestników było wykonanie pięciominutowego filmu (spotu) zgodnego z treścią konkursu. Zgłoszono 8 prac, dwie nie spełniały warunków regulaminu. Nie przyznano pierwszych nagród. Wśród uczniów gimnazjów drugą nagrodę przyznano Darii Kędziorze i Wiktorii Augustyn z Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Siemianicach – za spot pt. „HIV? Nie odbieraj”, trzecią - Adamowi Lambarskiemu i Mikołajowi Gałązce z Gimnazjum im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce – za spot pt. „Życie albo HIV – wybór należy do Ciebie”. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznano tylko drugą nagrodę - Tomaszowi Jonatowskiemu i Marcinowi Januszko z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku – za spotu pt. „HIV i AIDS”.

 

Zaproszenie na XXV sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XXV sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą  zwołuję  zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 814 z późn. zm.) na dzień 20 grudnia 2016 roku, godz. 1300 (wtorek), w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, z następującym porządkiem obrad:

 

 1. Otwarcie sesji.

 2. Stwierdzenie kworum.

 3. Zmiany w porządku obrad.

 4. Przyjęcie protokołów XXIII i XXIV sesji.

 5. Interpelacje i zapytania radnych.

 6. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania
     uchwał Rady Powiatu Słupskiego.

 7. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w powiecie słupskim w roku szkolnym
     2015/2016.

 8. Podjęcie uchwał:

1) w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Powiatu Słupskiego na lata 2017-2020”, 

2) w sprawie określenia zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości    
    okresowych stypendiów sportowych,

 1. w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu słupskiegow 2017 roku,
 2. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji udzielonych dla szkół i placówek publicznych i niepublicznych, zakładanych oraz prowadzonych na terenie powiatu słupskiego przez podmioty inne niż ministrowie i jednostki samorządu terytorialnego,
 3. w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, które finansowane będą z zaliczki przekazanej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2017 roku,
 4. w sprawie określenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobytw mieszkaniu chronionym,
 5. zmieniająca uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Powiatu Słupskiego do wspólnej realizacji projektu partnerskiego pn. „Pomorskie trasy rowerowe na obszarze ziemi słupskiej i lęborskiej”w ramach Przedsięwzięcia Strategicznego Pomorskie Trasy Rowerowe R-10 współfinansowanego z RPO WP na lata 2014 – 2020,
 6. w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 7. w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Słupskiego na rok 2017,
 8. w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2017 rok,
 9. w sprawie planów pracy Komisji Rady Powiatu Słupskiego na 2017 rok,
 10. w sprawie planu pracy Rady Powiatu Słupskiego na 2017 rok.
 11. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Słupskiego.

9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10. Wnioski i oświadczenia radnych.

11. Zakończenie sesji.

                                                                                                                     

Przewodniczący Rady

Jan Olech

Wernisaż wystawy poplenerowej „Pejzaże Pomorza – Smołdzino 2016”

Wernisaż wystawy poplenerowej „Pejzaże Pomorza – Smołdzino 2016” odbędzie się 13 grudnia br. (wtorek) w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Początek o godz. 13:00.

Wystawa to efekt dziewiętnastego już spotkania plastyków na ziemi pomorskiej zorganizowane przez Słupski Ośrodek Kultury, Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego przy wsparciu Centrum Edukacji Regionalne w Słupsku. Pierwszy plener odbył się przed laty w Smołdzińskim Lesie, kolejne m.in.: w Rowach, Poddąbiu, Jasieniu, Ustce i Słupsku. W bieżącym roku artyści powrócili do Smołdzina, gdzie podjął ich Gościniec Państwa Bernackich. Wydarzenie zrealizowano w dniach od 12 do 19 września br.

Teraz w Starostwie Powiatowym zaprezentowane zostaną prace: Ksawery Garbicz, Elżbiety Szalewskiej, Haliny Janiszewskiej, Ewy Grużewskiej, Renaty Sulik, Zenona Frąckiewicza, Henryka Marczaka, Elżbiety Karchut, Jolanty Nitkowskiej-Węglarz, Wirginii Buraczewskiej, Romany Małeckiej, Ireny Parniewskiej, Anny Krawczuk i Danuty Sokołanko.

Plenery „Pejzaże Pomorza” są formą aktywizowania mieszkańców Słupska i okolic oraz próbą odpowiedzenia na zapotrzebowanie zgłaszanych przez artystów profesjonalnych i amatorów,  związanych z Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego. Pokłosiem tegorocznego pobytu dwudziestu trzech malarzy w Smołdzinie jest zapis plastyczny walorów przyrody i architektury niezwykle urokliwego miejsca. Powstałe prace tworzą wystawę malarską ukazującą piękno ziemi pomorskiej.

 • autor: CER Słupsk , data: 2016-12-12

Koncert Świąteczno- Noworoczny w Damnie

 

 

Gmina Damnica, Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy oraz Parafia Damno zapraszają na Koncert Świąteczno- Noworoczny, który odbędzie się 27 grudnia br. o godzinie 17.00 w Kościele w Damnie.

Wstęp wolny!

 • autor: Gmina Damnica, CEiK Damnica, Parafia Damno, data: 2016-12-12

V Powiatowy Przegląd Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk”

Prezentacja umiejętności teatralnych, szerzenie kultury żywego słowa, umożliwienie młodzieży konfrontacji dokonań artystycznych oraz rozbudzenie kreatywności wśród najmłodszych to główne cele V Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk”, który odbędzie się 16 grudnia br. w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

W wydarzeniu uczestniczyć będzie 9 grup teatralnych (112 osób) podzielonych na trzy kategorie wiekowe — szkoły podstawowe: klasy I-III i IV-VI oraz gimnazja.

Wystąpią reprezentanci: Szkoły Podstawowej we Wrześciu ze spektaklem pt. „Elfy” – opiekun Lucyna Staszak, Zespołu Szkół w Biesowicach z przedstawieniem pt. „Kopciuszek” – opiekun Katarzyna Krajewska, Zespołu Szkół w Kępicach (dwie grupy) ze spektaklami pt.: „Maniak komputerowy” i  „Pułapki w internecie” – opiekunowie: Anna Jakubowska i Helena Wudarowicz, Szkoły Podstawowej w Skórowie ze spektaklem pt. „Nie wypalajcie łąk” – opiekun Izabela Zielińska, Szkoły Podstawowej w Głobinie z „Królewną Gburką” – opiekun Paulina Szajner, Świetlicy Wiejskiej w Zaleskich z przedstawieniem „W poszukiwaniu wartości” – opiekun Krzysztof Surowiec, Świetlicy Wiejskiej w Objeździe z widowiskiem „Kwiat paproci” – opiekunowie: Marianna Teresińska i Krzysztof Surowiec, Szkoły Podstawowa w Słonowicach  z „Baśnią o rycerzu bez konia” – opiekun Jolanta Majerowska.

Pula na nagrody wynosi 1000 zł. Wybrane zostanie najlepsze przedstawienie w każdej grupie wiekowej i najlepsza kreacja sceniczna. Serdecznie zapraszamy! Początek o godz. 9:00.

Głównym organizatorem V Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk” jest Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

 • autor: CER Słupsk , data: 2016-12-09

Podsumowanie Konkursu Plastycznego pn. „Zabytki Powiatu Słupskiego”

8 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu Plastycznego pn. „Zabytki Powiatu Słupskiego”. Uroczystość połączono z wręczeniem: nagród, wyróżnień i podziękowań.

Konkurs, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe i Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku - skierowano do uczniów szkół podstawowych powiatu słupskiego i podzielono na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VI. Prace należało wykonać farbami na papierze o formacie nie większym niż A3.

W sumie napłynęło 66 obrazów. W konkursie wzięli udział uczniowie placówek oświatowych z: Wrześcia, Kończewa, Biesowic, Objazdy, Pobłocia, Smołdzina, Głobina, Słonowic, Domaradza, Charnowa, Sycewic i Dębnicy Kaszubskiej.

W kategorii klasy I-III pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Petryk z Zespołu Szkół Samorządowych w Objeździe – opiekun: Jolanta Rogaczewska, drugie miejsce Roksana Lubert z Zespołu Szkół Samorządowych w Objeździe – opiekun: Jolanta Rogaczewska, trzecie miejsce Patrycja Sadowska z Zespołu Szkół w Biesowicach – opiekun: Elżbieta Góźdź. . Przyznano również cztery wyróżnienia: Hannie Kołodziej z Zespołu Szkół w Biesowicach – opiekun Elżbieta Góźdź, Antoniemu Kuli ze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie – opiekun Grażyna Winnicka, Malwinie Zielińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie – opiekun Olga Fałaga, Antoniemu Smagoniowi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie – opiekun Grażyna Winnicka.

W kategorii klasy IV-VI pierwsze miejsce zajął Tomasz Skawiński ze Szkoły Podstawowej we Wrześciu – opiekun Iwona Rogozińska, drugie miejsce Katarzyna Wrześniak ze Szkoły Podstawowej w Kończewie – opiekun Anna Adamów, trzecie miejsce Aleksandra Wodnicka z Zespołu Szkół w Biesowicach – opiekun Elżbieta Góźdź.

Niestety część obrazów, ze względu na: rozmiar, technikę wykonania i przedstawione zabytki (spoza powiatu słupskiego), nie spełniła wymagań regulaminowych. Jednak cztery z takich prac wyróżniono poza konkursem. Wyróżnienia trafiły do: Krystiana Kitowskiego ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu – opiekun Teresa Wdowiak, Roksany Czerwonki ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu – opiekun Karolina Rek-Jóskowska, Gabrieli Sakowskiej ze Szkoły Podstawowej we Wrześciu – opiekun Iwona Rogozińska, Amelii Łosiak ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu – opiekun Karolina Rek-Jóskowska.

Nagrody, wyróżnienia i podziękowania wręczył Rafał Konon, wicestarosta słupski, a uroczystość poprowadził Zbigniew Babiarz-Zych, naczelni Wydziału Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

 • autor: CER, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-09

Konkurs "Stroik Bożonarodzeniowy" rozstrzygnięty!

W dniu wczorajszym, tj. 6 grudnia br., miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu "Stroik Bożonarodzeniowy", który został zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk w Głobinie. Prace konkursowe można było składać do 30 listopada br.

Przedmiotem konkursu było wykonanie, techniką dowolną, stroika świątecznego. Każdy uczestnik mógł złożyć jedną, samodzielnie wykonaną pracę. Przy ocenie pracy komisja brała pod uwagę wierność motywów regionalnych, estetykę wykonania, a także wkład twórczy.

Wyniki konkursu:

I miejsce- Świetlica wiejska w Jezierzycach;

II miejsce- Świetlica wiejska w Bruskowie Małym;

III miejsce- Michał Wróbel (Zajęcia Terapeutyczne w Głobinie);

Wyróżnienia:

- Świetlica wiejska w Kukowie;

- Krzysztof Rudziński (Zajęcia Terapeutyczne w Głobinie);

- Świetlica wiejska w Głobinie;

 

Celem konkursu było reaktywowanie tradycji tworzenia w okresie świąt Bożego Narodzenia, wyrobienie własnej inwencji twórczej w zdobnictwie ludowym, poszerzenie i popularyzowanie wiedzy wśród dzieci i młodzieży o tradycjach, zwyczajach i obrzędach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! :)

 

 • autor: PJ, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-12-07

Nowa książka Jolanty Nitkowskiej- Węglarz

6 grudnia br. o godzinie 17.00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbyła się promocja książki Jolanty Nitkowskiej- Węglarz "O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek".

W Bibliotece gościły w tym czasie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 Królestwa Skrzatów, które przedstawiły wspaniały program artystyczny, wpisujący się w atmosferę promowanej książki.

Autorka opowiadała o tym, jak powstawało jej nowe dzieło, a w trakcie spotkania można było je kupić w promocyjnej cenie.

 • autor: PJ, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-12-07

SZKOLENIE ZE SPORZĄDZANIA WNIOSKÓW NA INFRASTRUKTURĘ SPOŁECZNĄ

 • autor: SGR, data: 2016-12-07

Odbył się VI Zimowy Rajd na Orientację!

Blisko 350 osób wzięło udział w  VI Zimowym Rajdzie na Orientację, który odbył się w minioną sobotę na terenie Doliny Charlotty. Uczestnicy – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy- rywalizowali na dwóch trasach: tzw. otwartej (łatwiejszej) dla wszystkich oraz trasie dla ambitnych. W przypadku tej drugiej uczestnicy musieli wykazać się, między innymi, umiejętnością obliczania azymutu.

W zawodach udział wzięli: uczniowie SP w Głobinie, ZS w Redzikowie, SP z Suchorza, SP2 z Ustki, Świetlica w  Jezierzycach, reprezentacja sołectwa Redzikowo, studenci z Akademii Pomorskiej, seniorzy – członkowie klubów seniora z terenu Gminy Słupsk , doświadczona w marszach na orientację silna  dziewięcioosobowa ekipa z Koszalina, a także uczestnicy indywidualni. Po pokonaniu kilkukilometrowej trasy oraz rozwiązaniu zadań wszyscy (nieco zmęczeni), lecz w dobrych humorach zameldowali się na mecie. Tam oczekiwały na nich ciepłe napoje , ognisko oraz grochówka przygotowana w kuchni polowej przez KGW z Redzikowa.

Po podliczeniu wyników klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

w kategorii "dla ambitnych" wśród dorosłych:

miejsce I zajęli Klaudia Tkacz, Tomasz Tkacz i Mariusz Murawiec z Koszalina,
miejsce II zajęli Daniel, Aga i najmłodsza uczestniczka Marszu, półtoraroczna Aga,  Leśniewscy wraz z psem Fuksem ze Słupska,
miejsce III przypadło studentom Akademii Pomorskiej- Patrykowi Myszkowskiemu i Monice Nita

w kategorii gimnazja:

miejsce I – drużyna w składzie: Jakub, Julian  i Karol
miejsce II – drużyna w składzie: Agnieszka i Radosław
miejsce III – drużyna w składzie: Gabriela i Michał

w kategorii Szkoły Podstawowe wszystkie trzy miejsca zajęli reprezentanci SP II w  Ustce:

miejsce I- Kacper Stenka i Dariusz Kulbicki
miejsce II- Konrad Bury i Dorjan Chwajoł
miejsce III– Michalina Trześniak, Julia Nowicka, Oliwia Szponar

Wśród drużyn na trasie otwartej zwyciężyła SP 2 Ustka przed sołectwem Redzikowo i SP Suchorze.

Na laureatów czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe, zaś na wszystkich startujących pamiątkowe dyplomy. Wśród wszystkich startujących rozlosowano dodatkowo nagrody pocieszenia.

Głównymi organizatorami imprezy byli:  Gmina Słupsk, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk wraz z Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych oddział Park Krajobrazowy Dolina Słupi. Współorganizatorami byli: Dolina Charlotty , która użyczyła teren oraz zadbała o zaplecze techniczne imprezy, Nadleśnictwo Ustka, dzięki któremu uczestnicy mogli się ogrzać przy ognisku, Pomorskie Zrzeszenie LZS.

Organizatorzy specjalne podziękowania kierują do: pani  Patrycji Klimek z Dolina Charlotty Resort & Spa za przychylność i pomoc organizacyjną, OSP z Włynkówka zabezpieczającej teren z komendantem Andrzejem Małyszką oraz panią Aldoną na czele, Koła Gospodyń z Redzikowa, które zadbało o ciepły posiłek, a także wszystkich tych, którzy pomogli przy organizacji rajdu.

 • autor: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, fot. Jan Maziejuk

Otwarcie VIII Wystawy "Twórcy Gminy Kępice"

1 grudnia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kępice odbyło się Otwarcie VIII Wystawy z cyklu: "Twórcy Gminy Kępice".

Wystawy są realizowane w cyklu dwuletnim od 2001 roku. Tegoroczna wystawa prezentuje prace 14 twórców z Gminy Kępice. Techniki, jakie można zobaczyć na wystawie to: rysunek, malarstwo, haft krzyżykowy, ozdobne kompozycje, anioły. Prace zgromadzone na ekspozycji charakteryzują się wysokimi walorami artystycznymi, a ich autorzy są laureatami wielu konkursów. Co ważne i warte podkreślenia, oprócz osób, które kolejny raz pokazują swoje prace, pojawiają się nowe twarze.

Wszystkim twórcom dziękujemy za udział w wystawie życząc wielu sukcesów, weny i satysfakcji z pracy twórczej.

Wystawę można oglądać od 1 grudnia br. do 5 stycznia 2017 roku w holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kępice.

Serdecznie zapraszamy!

 • autor: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-05

XXIV sesja Rady Powiatu Słupskiego

 • autor: fot. J. Maziejuk, data: 2016-11-30

„Środa z Funduszami dla osób planujących założenie działalności gospodarczej”

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza na spotkanie informacyjne „Środa z Funduszami dla osób planujących założenie działalności gospodarczej”, poświęcone zagadnieniom związanym z zakładaniem działalności gospodarczej przy wsparciu Funduszy Europejskich w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

W programie spotkania m.in.:

 • ​​​wprowadzenie do Funduszy Europejskich na lata 2014-2020,
 • ​​omówienie tematyki biznesplanu, 
 • ​rejestracja własnej firmy - krok po kroku,
 • możliwości uzyskania dofinansowania z Programów Operacyjnych na lata 2014-2020:

​         - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój,

         - Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego

         - Program Operacyjny Inteligentny Rozwój,

         - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

 • wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków Powiatowych Urzędów,
 • Inicjatywa JEREMIE jako alternatywa dla osób zamierzających założyć działalność gospodarczą,
 • źródła informacji o Funduszach Europejskich. 

Termin i miejsce spotkania:

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia (środa) w siedzibie Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Słupsku przy ul. Portowej 13 B (budynek Słupskiego Inkubatora Technologicznego, sala konferencyjna nr 3, piętro I) w godz. 10:00-13:00.

Zgłoszenia:

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie do dnia 5 grudnia 2016 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres mailowy slupsk.pife@pomorskie.eu lub zgłoszenie telefoniczne pod numerem 59 846 81 14 .

Więcej informacji:

http://pomorskiewunii.pl/-/spotkania-informacyjne-sroda-z-funduszami-dla-osob-planujacych-zalozenie-dzialalnosci-gospodarcze-1

Udział w spotkaniu informacyjnym jest bezpłatny.

„Środy z Funduszami" to cykl spotkań informacyjnych dla beneficjentów oraz potencjalnych beneficjentów organizowanych we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.​

 • autor: PIFE Słupsk, data: 2016-11-29

VII Pociąg Mikołajkowy z Barbórką

Zapraszamy wszystkich, małych i dużych, na rajd pieszy w dniu 4 grudnia br. (niedziela).

Zbiórka i start o godz. 10.30 na peronie przy dworcu PKP w Ustce. Meta na Bunkrach Bluchera, gdzie odbędzie się ognisko i pojawią mikołajkowe niespodzianki.

Prosimy pamiętać o mikołajkowych prezentach.

Zabieramy ze sobą dobre humory oraz świąteczne czapeczki i szaliki.

 • autor: KTRP "Bezkres", data: 2016-11-29

IV Powiatowy Pokaz Stołu Bożonarodzeniowego i kiermasz w Swołowie

Serdecznie zapraszamy na „IV Powiatowy Pokaz Stołu Bożonarodzeniowego” i Kiermasz Bożonarodzeniowy pod patronatem Starosty Słupskiego, który odbędzie się 18 grudnia br. o godzinie 12.00 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Celem pokazu jest:

 • ochrona dziedzictwa kulinarnego,
 • pobudzenie aktywności społeczeństwa wiejskiego w zakresie kultywowania tradycyjnej kuchni i obyczajów   związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
 • integracja społeczności wiejskiej i miejskiej,
 • wymiana doświadczeń.

Przedmiotem pokazu są: „potrawy i dekoracje  na stole bożonarodzeniowym”.

W godzinach od 13.00-14.00 odbędzie się prezentacja tradycyjnych potraw i ozdób bożonarodzeniowych przygotowanych przez uczestników, natomiast degustacja od godziny 15.00 – po części oficjalnej.

 

Wstęp 6zł.

 

Pokaz organizowany jest przez PODR Lubań Dział Specjalistów Branżowych i Administracji w Słupsku.

 • autor: PODR Słupsk, data: 2016-11-28

Charytatywny Turniej Bowlingowy Media vs Politycy i Samorządowcy

26 listopada br. Park Wodny Redzikowo obchodził jubileusz 7 lat funkcjonowania. W ramach urodzin rozegrano Charytatywny Turniej Bowlingowy Media vs Politycy i Samorządowcy.

Do rywalizacji zgłosiło się 14 drużyn. Miło nam poinformować, że drużyna Starostwa Powiatowego w Słupsku okazała się najlepsza.

Skład drużyny: Rafał Konon, Maciej Karaś, Marek Kołtun i Paweł Lisowski. Marek Kołtun, uzyskując najlepszy indywidualnie wynik, otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju. Nasi zwycięzcy przekażą nagrody, w postaci wejściówek na basen oraz kręgle,  na rzecz dzieci z Centrum Administracyjnego Domów Dla Dzieci.

 

Ostateczna klasyfikacja podium i najlepsi "strzelcy":

 

1. Starostwo Powiatowe 456 pkt

2. Urząd Gminy Dębnica Kaszubska 428 pkt

3. Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie 418 pkt

 

1. Najlepsza zawodniczka – Ania (Bank Spółdzielczy Ustka) 142 pkt

2. Najlepszy zawodnik – Marek Kołtun (Starostwo Powiatowe) 137 pkt

 


 

 

 • autor: PL, data: 2016-11-28

Przyjaciele zwierząt w starostwie

W dniu 25 listopada br. Wicestarosta  wraz z członkami Zarządu Powiatu Słupskiego wręczyli nagrody w konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa w Słupsku projektu pn. „Przyjaciele zwierząt”. Zadanie to, współfinansowane z budżetu powiatu słupskiego, realizowane było w przedszkolach i szkołach podstawowych powiatu słupskiego, a jego celem było propagowanie pozytywnych postaw wobec zwierząt.

Oto laureaci powiatowego etapu konkursu plastycznego:

 • w kategorii przedszkola:

I miejsce - Zuzanna ziemska  z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zaleskich,

II miejsce – Zuzanna Szcześniak z Przedszkola w Barcinie,

III miejsce – Hania Ramult  z Przedszkola w  Potęgowie,

Wyróżnienie - Maja Seńko z  Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zaleskich

 

 • w kategorii szkoły podstawowe :

I miejsce – Agata Nieuważna ze Szkoły Podstawowej w Motarzynie,

II miejsce -  Kacper Postraszyński ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach,

III miejsce – Miłosz Stępkowski ze Szkoły Podstawowej w Szczypkowicach,

Wyróżnienie -  Wiktoria Kozłowska i Martyna Słomińska ze Szkoły Podstawowej w Skórowie.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom !

 • autor: MW, data: 2016-11-28

Spotkanie ekoPRZYJACIÓŁ w Smołdzinie

VI HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ "MIKOŁAJKI- KOBYLNICA 2016 "

26 listopada br. UKS BYKI Słupsk, w partnerstwie z Powiatem Słupskim i Gminą Kobylnica, był po raz szósty organizatorem Halowego Turnieju Piłki Nożnej  "MIKOŁAJKI - Kobylnica 2016" im. Zbyszka Żynisa. Zbyszek Żynis był niestrudzonym społecznikiem, filantropem, pomysłodawcą i inicjatorem akcji statuetki Św. Mikołaja Biskupa. Był również propagatorem krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Celem  zorganizowanych zawodów była promocja Gminy Kobylnica i Powiatu Słupskiego,  mistrzostwa szkół z gminy Kobylnica o puchar wójta Gminy Kobylnica, współzawodnictwo w duchu Fair Play oraz  upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

W turnieju łącznie udział wzięło 10 drużyn, podzielonych na dwie grupy. W pierwszej grupie grały szkoły podstawowe z terenu Gminy Kobylnica, które reprezentowali zawodnicy z rocznika 2007 i młodsi (chłopcy i dziewczynki). Natomiast w drugiej grupie - drużyny z Powiatu Słupskiego i gościnnie zaproszona drużyna Hubertus Biały Bór. Rozgrywki toczyły się wg zasady "każdy z każdym". W polu grało 5 zawodników plus bramkarz, zmiany hokejowe. Czas trwania 1 meczu – 2x 7 minut.

GRUPA "A"– SZKOŁY MAŁE- MISTRZOSTWA SZKÓŁ GMINY KOBYLNICA O PUCHAR WÓJTA  KOBYLNICA:

SP Kobylnica I, SP Kobylnica II, SP Słonowice, SP Kończewo, SP Kwakowo.  

                                                                                                  punkty       bramki      miejsce

1.     SP Kobylnica I    X             1-0        4-0        0-4        0-6        6            5-10             III

2.     SP Kobylnica II  0-1            X          4-0        0-2        0-1        3             4-4              IV

3.     SP Słonowice    0-4           0-4         X           0-3       0-11       0            0-22             V

 4.     SP Kończewo   4-0           2-0        3-0         X           1-0       12          10-0               I

 5.     SP Kwakowo    6-0           1-0        11-0       0-1         X           9            8-1               II

 

KOLEJNOSĆ KOŃCOWA:

1.  SZKOŁA PODSTAWOWA W KOŃCZEWIE

2.  SZKOŁA PODSTAWOWA W KWAKOWIE

3.  SZKOŁA PODSTAWOWA W KOBYLNICY I

4.  SZKOŁA PODSTAWOWA W KOBYLNICY  II

5.  SZKOŁA PODSTAWOWA W SŁONOWICACH

 

GRUPA    "B" -  KLUBY:

KS Dębnickie Orły, Byki Słupsk, KS Damnica, KS Potęgowo, Hubertus Biały Bór        

                                                                                                                       punkty    bramki    miejsce

1.     KS Dębnickie Orły           X             0-1          1-0        0-1         2-0            6             3-2            III

2.     Byki Słupsk                     1-0           X             8-0        3-0         3-0           12           15-0            I

3.     KS Damnica                    0-1          0-8           X          0-1         1-0            3             1-10           IV

4.     KS Potęgowo                   1-0          0-3          1-0          X           4-0            9             6-3             II

5.     Hubertus Biały Bór         0-2          0-3          0-1        0-4           X             0             0-10            V

 

KOLEJNOSĆ KOŃCOWA:

1. BYKI SŁUPSK

2. KS POTĘGOWO

3. KS DĘBNICKIE ORŁY

4. KS DAMNICA

5. HUBERTUS BIAŁY BÓR

 

SKŁAD ZWYCIĘSKIEJ DRUŻYNY:

1.      GOEBEL HUBERT,

2.       ILSKI KAROL,

3.       JAŁECZKIO MATEUSZ

4.      JAROSZEWICZ DAMIAN,

5.      KOWALCZYK IGNACY,

6.      ŁUKASIEWICZ BORYS,

7.      MIZERKIEWICZ FABIAN,

8.      SERAFIN KACPER,

9.      WOJTAS  KUBA

 

Puchar Fair Play:

1. Wójta Gminy Kobylnica- SP KOBYLNICA

2. Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku- KS DAMNICA

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA INDYWIDUALNE:

1. Najmłodszy zawodnik  turnieju -MARCEL KOWALEWSKI - SP KOŃCZEWO

KLUBY:

1. Najlepszy strzelec- IGNACY KOWALCZYK- BYKI SŁUPSK- 4 BRAMKI

2. Najlepszy obrońca- MACIEJ LEŚNIEWSKI- KS POTĘGOWO

3. Najlepszy zawodnik- OLGIERD GAŃSKI- KS DAMNICA

4. Najlepszy bramkarz- FABIAN MIZERKIEWICZ- BYKI SŁUPSK

 

Najlepszy zawodnik swojej drużyny:

BYKI SŁUPSK- DAMIAN JAROSZEWICZ

KS POTĘGOWO- MACIEJ LEŚNIEWSKI

KS DĘBNICKIE ORŁY- KACPER GRZENKOWICZ

KS DAMNICA- FILIP ROMPSKI

HUBERTUS BIAŁY BÓR- PIOTR LANDOWSKI

 

SZKOŁY:

1. Najlepszy strzelec- OSKAR DĄBROWSKI-  SP KWAKOWO- 13 BRAMEK

2. Najlepszy obrońca- WIKTOR ŚWIDER- SP KOBYLNICA II

3. Najlepszy zawodnik- BARTŁOMIEJ BAJOR- SP KOŃCZEWO

4. Najlepszy bramkarz- MARCEL RUDZIŃSKI- SP KOBYLNICA I

 

Najlepszy zawodnik swojej drużyny:

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOŃCZEWIE- BARTŁOMIEJ BAJOR 

SZKOŁA PODSTAWOWA W KWAKOWIE- OSKAR DĄBROWSKI

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOBYLNICY I– NIKOLAS ANTONIUK

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOBYLNICY  II- ARSENIUSZ PIEPRZYK

SZKOŁA PODSTAWOWA W SŁONOWICACH- DAMIAN MAŁKOWSKI

 

Turniej odbył się w przyjacielskiej atmosferze. Wszystkie drużyny otrzymały piękne puchary i sprzęt sportowy w postaci piłek. Ponadto każdy zawodnik otrzymał medal,  brelok z logo Powiatu Słupskiego i Gminy Kobylnica oraz soki i słodkości. Wyróżnieni zawodnicy otrzymali okolicznościowe statuetki oraz  gadżety Powiatu Słupskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali smaczny obiad, słodkiego Mikołaja i napoje. Publikacjami Powiatu Słupskiego i kalendarzami Gminy Kobylnica wyróżniono również wszystkich trenerów drużyn.  Turniej  miał zabezpieczoną obsadę sędziowską i medyczną.

Uroczystej ceremonii zakończenia i zamknięcia turnieju dokonali  Pan Rafał Konon –wicestarosta słupski i Pan Marcin Świder- zastępca wójta gminy Kobylnica oraz Monika Żynis wraz z córką Magdą.

 

 • autor: JK, data: 2016-11-28

Poetycka rywalizacja w Kobylnicy

Bitwa na wiersze wygrana!

„W obronie motyla” to tytuł wiersza, który przyniósł jego autorce, Annie Krawczuk, pierwszą nagrodę (500 zł) w IV Turnieju Jednego Wiersza, jaki odbył się 24 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, podczas dorocznej Biesiady Poetyckiej „Czytajmy poezję”.


W turnieju uczestniczyło trzydziestu dziewięciu autorów. Ich wiersze oceniało jury w składzie: Marcin Greczuk, Mirosław Kościeński, Katarzyna Nazaruk i Bogumiła Skomoroko. Drugą nagrodę (300 zł) otrzymała Anna Boguszewska za wiersz pt. „Jak zamarznięty kruchy ptak”, a trzecią (200 zł) Teresa Ławecka, która zaprezentowała wiersz pt. „Papusza”. Jedyne wyróżnienie (100 zł) trafiło do Małgorzaty Wątor za wiersz pt. „Człowiek zrobiony z roweru”. Laury najlepszym poetom wręczyli: Kazimierz Kleina — senator RP, jeden ze sponsorów turnieju, oraz Leszek Kuliński — wójt gminy Kobylnica, gospodarz biesiady, który ufundował także swoją nagrodę. Trafiła ona do Jakuba Tutki za wiersz pt. „Randka z księżycem”.

Spotkanie w Kobylnicy stało się okazją do wspomnienia nieżyjących już poetów z naszego regionu i ich twórczości. Powrócono do wierszy: Stefana Milera, Jerzego Dąbrowy-Januszewskiego, Leszka Bakuły, Jana Wanago, Aldony Żak, Wandy Majewicz-Kulon, Andrzeja Żoka i Teresy Opackiej. Przypomniano także wydaną niedawno książkę pn. „Czas pogardy i nadziei” poświęconą pierwszym osadnikom gminy Kobylnica. Jedna z bohaterek tej książki, Genowefa Wróblewska, której marzeniem było nauczyć się gry na akordeonie, wystąpiła przed publicznością, grając właśnie na tym instrumencie. Pięknie wykonała dwa utwory, po czym okazało się, że jest także poetką, bo wyrecytowała z pamięci jeden ze swoich wierszy. Później wzięła jeszcze udział w turnieju jednego wiersza.

Biesiadę poprowadzili: Barbara Jęchorek — dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy i Zbigniew Babiarz-Zych — naczelnik Wydziału Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Słupsku, organizator działającej przy słupskim starostwie grupy poetyckiej „Wtorkowe Spotkania Literackie”. W przerwie, kiedy jurorzy poszli wyłaniać zwycięzców turnieju, z koncertem wystąpił Tadeusz Picz, skrzypek Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, pracujący od wielu lat z utalentowaną muzycznie i wokalnie młodzieżą. Do swojego występu zaprosił jedną z młodych wokalistek Katarzynę Dacków, która z dużą swobodą zaśpiewała m.in. utwór zmarłego niedawno kanadyjskiego poety, pisarza i piosenkarza — Leonarda Cohena.
Poetyckiemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa najnowszych obrazów Romany Małeckiej — lokalnej malarki i też poetki, mieszkanki Kwakowa. Artystka z zawodu jest weterynarzem, a poezja, malarstwo i rzeźba to jej hobby.
Według założeń organizatorów biesiady przeprowadzony Turniej Jednego Wiersza miał przede wszystkim zachęcić jak najszerszą grupę osób do pisania wierszy, a następnie publicznego przedstawiania swojej twórczości w ramach rywalizacji z innymi poetami, a dzięki temu przyczynić się do rozwijania umiejętności literackich i autoprezentacji, a także do czytania nie tylko swojej poezji, ale również dzieł innych poetów. W znacznej mierze wydarzenie spełniło swoje zadanie, bo wzięło w nim udział blisko 40 autorów! Żadnego wiersza nie odrzucono, nikogo nie odprawiono z kwitkiem, wszystkim chętnym umożliwiono prezentację zgłoszonego utworu. W turnieju mogły wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat, bez względu na to, czy zrzeszone, czy niezrzeszone w związkach literackich i gdzie zamieszkujące. Ważne było, by same wystąpiły w turnieju, a ich wiersz nie był wcześniej nigdzie opublikowany i nagrodzony.

Biesiada odbyła się pod patronatem: Kazimierza Kleiny — senatora RP, Zdzisława Kołodziejskiego — starosty słupskiego i Leszka Kulińskiego — wójta gminy Kobylnica. Pojedynek poetów wymyśliła cztery lata temu, a następnie zorganizowała jego dwie pierwsze edycje,  poetka Katarzyna Nazaruk ze Słupska. Natomiast od dwóch lat wydarzenie przygotowuje Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy we współpracy z Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku, Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy oraz Słupskim Starostwem.

 • autor: MS, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-11-25

Zaproszenie na XXIV sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XXIV sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuję zgodnie z art. 15 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 814 z późn. zm.) na dzień 29 listopada 2016 roku (wtorek) o godz. 13.00 w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14, z następującym porządkiem obrad:

 1. Otwarcie sesji.
 2. Stwierdzenie kworum.
 3. Zmiany w porządku obrad.
 4. Podjęcie uchwał:
 1. zmieniająca uchwałę Nr XIV/127/2015 Rady Powiatu Słupskiego  z dnia 29 grudnia 2015 roku w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji udzielonych dla szkół i placówek publicznych i niepublicznych, zakładanych oraz prowadzonych na terenie powiatu słupskiego przez podmioty inne niż ministrowie i jednostki samorządu terytorialnego,
 2.  w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej.
 3. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na  rok 2016.
 1. Zakończenie sesji.

 

Przewodniczący Rady

       Jan Olech

Dzień Pracownika Socjalnego 2016

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyło się uroczyste spotkanie Rafała Konona - wicestarosty słupskiego oraz Pawła Lisowskiego - członka Zarządu Powiatu Słupskiego z dyrektorami domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku, Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce oraz wyróżniającymi się w pracy socjalnej pracownikami tych jednostek. Wręczono nagrody i listy gratulacyjne.

Dzień Pracownika Socjalnego został ustanowiony w 1990 r. Nawiązuje do odbytego rok wcześniej, 21 listopada 1989 r., spotkania ówczesnego ministra pracy i polityki socjalnej Jacka Kuronia z około setką pracowników socjalnych w Domu Pomocy Społecznej „Na Skarpie” w miejscowości Charzykowy.

 

Lista nagrodzonych:

Dom Pomocy Społecznej w Przytocku:

- Jolanta Góralska-Wisłocka

- Rozalia Butkiewicz

- Marek Butkiewicz

 

Dom Pomocy Społecznej w Machowinie:

- Ewa Młynarczyk

- Grażyna Ostrowska

- Zofia Kuźniewicz

 

Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie:

- Monika Bill

- Marta Kosik

- Małgorzata Berdecka

 

Dom Pomocy Społecznej w Machowinku:

- Marek Król

- Iwona Zaręba

- Teresa Gontarz

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku:

- Urszula Dąbrowska

- Wioleta Młynarczyk

- Sylwia Chmielewska

 

Centrum Domów dla Dzieci:

- Aurelia Anioł

- Katarzyna Kunikowska

- Monika Zamojska

 

 • autor: TJ, PL, fot. J. Maziejuk, data: 2016-11-22

"Listopadowa Rewolucja" w Redzikowie

Ogólnopolskie Zawody w Breakingu/Breakdance pn.: „Listopadowa Rewolucja” odbyły się 19 listopada br. w sali sportowej Zespołu Szkół w Redzikowie.

W rywalizacji, podzielonej na trzy kategorie wiekowe, uczestniczyło ponad stu tancerzy z kraju i zagranicy.

Pierwsze miejsce w grupie do 11 lat wywalczyła ekipa „Bad Angels”, w kategorii 11-16 lat triumfowali, po bardzo zaciętej walce z „Top Toys”, tancerze z „Black Wolves”. Z kolei w najstarszej kategorii najlepsza okazała się ekipa z Gdańska — Stachu i Wachu. Zwycięzcy zachwycili tego dnia sędziów i publiczność wspaniałą postawą i doskonałym przygotowaniem. Walka finałowa dostarczyła ogromnych emocji i utwierdziła jej obserwatorów, w tym, kto jest aktualnie numerem jeden.

- Radością było obserwowanie BBoys z Pomorza, którzy czynnie biorą udział w wydarzeniach organizowanych w naszym województwie. Uważam, że Listopadowa Rewolucja była jedną z fajniejszych i ciekawszych edycji ze wszystkich dotychczasowych. Bez wątpienia będziemy się starać dalej rozwijać i usprawniać nasze poczynania na arenie zawodów breakowych w Polsce. Ogromne brawa należą się wszystkim zwycięzcom — ocenił Paweł Kamiński z Haribo Crew, główny organizator i spiker zawodów.

Wśród organizatorów „Listopadowej Rewolucji” znaleźli się m.in.: Gminny Ośrodek Kultury w Głobinie, Haribo Crew, Young Flava i Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

- Bardzo chciałbym podziękować każdej osobie, która, chociażby dobrym słowem, wsparła nasze wydarzenie w Redzikowie. Dziękuję sędziom, Djs za świetnie wykonana pracę. Dziękuję również obsłudze technicznej i wszystkim osobom, które pomogły szykować salę do zawodów oraz każdej osobie, która po przeprowadzonej rywalizacji pomogła posprzątać po turnieju.

Słowa wdzięczności kieruję także do moich uczniów i ich rodziców, dziękując za czynny i aktywny udział w wydarzeniach Haribo Crew.

Szczególne podziękowania składam również Zbigniewowi Podolakowi, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie, dzięki któremu impreza mogła się odbyć, który od lat wierzy i wspiera moje działania na Pomorzu na rzecz breakingu. Do zobaczenia na kolejnej edycji! — podsumował Paweł Kamiński.

 • autor: CER, fot. MS, data: 2016-11-22

Gospodarcze Inspiracje nr 3 Październik- Grudzień 2016

W związku ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości i Forum Gospodarczym w Słupsku,  Słupska Izba Przemysłowo- Handlowa Na Region Słupski przygotowała nowy numer czasopisma "Gospodarcze Inspiracje".

Zapraszamy do lektury!

 • autor: SIPH, data: 2016-11-22

III Powiatowy Przegląd Solistów - Instrumentalistów Potęgowo 2016 rozstrzygnięty!

Ponad trzydziestu instrumentalistów zaprezentowało swoje umiejętności podczas III Przeglądu Solistów-Instrumentalistów, który odbył się 18 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor placówki Joanna Basiak w towarzystwie Magdaleny Semak.

Uczestnicy konkursy występowali w sześciu kategoriach:

W grupie klas 0-III pierwsze miejsce zajęła Urszula Drzazgowska, drugie miejsce wywalczył Paweł Kąkol, a trzecie miejsce Seweryn Potrykus. W tej kategorii występowali także: Filip Kupski i Michalina Boniecka.

W kategorii klasy IV-VI pierwsze miejsce otrzymał Igor Ropela, drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie miejsce zajęła Julia Wałcerz, o nagrody w tej kategorii walczyła również Wiktoria Celban.

W kategorii gimnazjum wystąpili: Magdalena Wietrzyńska, Filip Kościelski, Hubert Józefiak, Kacper Stankiewicz, Justyna Dubacka i Roman Walczykowski. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Patrycja Groch, na drugim miejscu uplasował się Kacper Zieliński, a na trzecim Paweł Bałbatun, wyróżnienie otrzymała Olga Kopczewska.

W kategorii dorośli rywalizowało pięciu uczestników: pierwsze miejsce wywalczył Paweł Zieliński, drugie miejsce przypadło w udziale Weronice Leszczyńskej, a trzecie zajął Michał Poszke. W tej konkurencji występowali jeszcze: Julita Kuczborska i Stanisław Odija.

W kategorii duety klasy 0-III wyróżnienie otrzymały Martyna Słomińska i Wiktoria Kozłowska, natomiast w kategorii duety gimnazjum pierwsze miejsce zajęli Roman Walczykowski i Michał Poszke, którzy rywalizowali z Nikolą Kędra i Kingą Szczepańską. Grand Prix przeglądu — decyzją jury — otrzymała Zuzanna Fitowska.

Najlepszym instrumentalistom wręczono puchary i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Koło Łowieckie „Darzbór” w Słupsku, Senatora RP Kazimierza Kleinę, Dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnej w Pruszczu Gdańskim, Starostę Powiatu Słupskiego, Posła na Sejm RP Zbigniewa Konwińskiego, Wójta Gminy Potęgowo, Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie, Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy w poszczególnych kategoriach. Artystom towarzyszyli najbliżsi, instruktorzy oraz zaproszeni goście.

Na widowni zasiedli m.in.: senator RP Kazimierz Kleina, wójt gminy Potęgowo Dawid Litwin, dyrektor CER w Słupsku Mariusz Smoliński, dyrektor ZS w Potęgowie Leszek Domaszk, dyrektor GBP w Potęgowie Maria Ksel, dyrektor ANR w Pruszczu Gdańskim Adam Stasiuk, prezes GS „Samopomoc Chłopska” w Potęgowie Stanisław Zelik, radna Rady Gminy w Potęgowo Grażyna Pokuć.

Uczestników przeglądu oceniała komisja w składzie: Medea Berianidze – przewodnicząca komisji, pracownik akademicki, wszechstronnie wykształcony muzyk, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród; Zbigniew Pietkiewicz, muzyk, trębacz, członek orkiestry Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Reduta”, który ma na koncie wiele występów z orkiestrami cyrkowymi na całym świecie, a obecnie współpracuje jako instrumentalista z wieloma zespołami rozrywkowymi; Pan Andrzej Machutta — muzyk słupskich zespołów, instrumentalista, były pracownik Akademii Pomorskiej w Słupsku na Wydziale Muzyki, Prezes oddziału słupskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Na zakończenie Joanna Basiak, dyrektor GOK w Potęgowie złożyła wszystkim przybyłym serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie przeglądu. Do gratulacji i życzeń przyłączyli się także: Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo oraz przewodnicząca tegorocznego konkursu Medea Berianidze.

 • autor: GOK Potęgowo, data: 2016-11-22

SREBRNE NIEDŹWIEDZIE 2016 ROZDANE!

W miniony piątek, tj. 18 listopada br., w  słupskiej filharmonii odbyła się Gala Konkursu  „Lider Promocji Słupskiej Gospodarki – Srebrny Niedźwiedź 2016”,która  jest jedną z ważniejszych imprez, mających na celu promocję regionalnych przedsiębiorców.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu objęta została patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha,  cieszyła się dużym zainteresowaniem firm i zaskoczył komisję konkursową wysokim i bardzo wyrównanym poziomem nadesłanych zgłoszeń. Przedsiębiorcy rywalizowali w sześciu kategoriach, które zostały zmodyfikowane, tak aby dopasować je do oferowanych produktów i usług w naszym regionie, były to: mikro- i małe przedsiębiorstwa, średnie i duże przedsiębiorstwa, zakłady rzemieślnicze, gospodarstwa agroturystyczne, menedżer słupskiej gospodarki i gospodarczy debiut.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki, a nominowani plakiety Srebrnego Niedźwiedzia, które wręczali – starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, wiceprezydent Słupska Marek Biernacki, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej na Region Słupski Jan Czechowicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku Roman Hennig oraz prezes Rady Regionalnej FSN NOT w Słupsku Tadeusz Bruzda.

Oto lista zwycięzców i nagrodzonych w Konkursie w poszczególnych kategoriach:

 1. GOSPODARCZY DEBIUT
 • MP Technology Sp. z o.o., Słupsk (statuetka Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Eniga Cafe & Beauty, Słupsk (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Spółdzielnia Socjalna „RAZEM”, Kępice (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)

 

 1. GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE
 • Pokoje Gościnne Renata Knitter, Komnino, gm. Smołdzino (statuetka Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Puk, Puk Eko i Zdrowe Koła - Agnieszka Pajdo – Ruszczyńska, Gardna Wielka,gm. Smołdzino (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Gospodarstwo „U Sikorki” Iwona Sikora, Lubuczewo, gm. Słupsk (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)

 

 1. ZAKŁADY RZEMIEŚLNICZE
 • Piekarnia Wyrób i Sprzedaż Tadeusz Jakubowski, Sławno (statuetka Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Zakład Mechaniki Pojazdowej J i W Kucharscy, Kobylnica (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • ZPUH Amaretto Murawski Zbigniew, Sławno (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)

 

 1. MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWA
 • PPHU EKO-PLAST, Słupsk (statuetka Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Firma Kosmetyczna LOTON Spółdzielnia Pracy, Słupsk (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)

 

 1. ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWA
 • Markos Sp. z o.o., Głobino, gm.Słupsk (statuetka Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o.o., Słupsk (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Łosoś Sp. o.o., Włynkówko, gm. Słupsk(wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)

 

 1. MENAGER SŁUPSKIEJ GOSPODARKI
 • Mirosław Kamiński (PARR S.A., Słupsk) (statuetka Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Arkadiusz Śmigielski (Optinav Sp. z o.o., Słupsk (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)
 • Dominik Fryczyński (Worthington Industries, Słupsk) (wyróżnienie plakieta Srebrnego Niedźwiedzia 2016)

 

Galę wręczenia statuetek i wyróżnień uświetnił koncert Orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pt. „Legendy muzyki pop symfonicznie”. Ten niezwykle przebojowy program przeniósł obecnych na gali gości w świat muzyki lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. Orkiestra zaprezentowała najbardziej znane kompozycje z repertuaru m.in. Tiny Tuner, Madonny, zespołu The Beatles i wielu innych wykonawców w aranżacji dyrygenta i dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, Bohdana Jarmołowicza.  Wraz z Orkiestrą wystąpiły młode piosenkarki: Aleksandra Cybula, Katarzyna Dacków i Katarzyna Wołoszyn. Koncert poprowadziła  Beata Młyńczak.

XV edycję Konkursu zorganizowali Powiat Słupski, Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Miasto Słupsk. Partnerami wspierającymi organizację Konkursu były liczne instytucji, m.in. Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, Słupski Inkubator Technologiczny, PARR S.A., Rada Regionalna FSN-T NOT w Słupsku, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Słupsku, Gmina Słupsk, Gmina Kobylnica oraz Miasto Ustka.

 

 

 

 

 

 • autor: AK, fot. J. Maziejuk, data: 2016-11-21

Forum Gospodarcze w Słupsku

W ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości, w dniu 18 listopada br. w Słupsku, odbyło się Forum Gospodarcze, które zostało zorganizowane przez Powiat Słupski, Miasto Słupsk oraz Słupską Izbę Przemysłowo – Handlową na Region Słupski.

Organizację Forum Gospodarczego wspierały liczne instytucje z regionu słupskiego m. in. Słupski Inkubator Technologiczny, PARR S.A., Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, Rada Regionalna FSN-T NOT w Słupsku, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Słupsku, Gmina Słupsk, Gmina Kobylnica oraz Miasto Ustka.

W pierwszej części Forum odbyła się Konferencja pn. „Gospodarka komunalna- dziś i jutro”, która miała miejsce w Słupskim Inkubatorze Technologicznym, przy ul. Portowej 13B. Podczas ww. Konferencji zaprezentowały  się słupskie firmy komunalne, w tym: MZK Słupsk, PGK Słupsk, ENGIE EC Słupsk, Wodociągi Słupsk. Ponadto zostały także wręczone nagrody uczestnikom konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych z powiatu słupskiego pt. „Gospodarka komunalna dziś i jutro”.

W ostatniej części konferencji odbył się panel dyskusyjny na temat wyzwań współczesnej gospodarki komunalnej w regionie słupskim, w którym udział wzięli eksperci z tej dziedziny.

Ww. Forum było objęte patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha.

 • autor: fot. J. Maziejuk, data: 2016-11-21

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

  • data: 2016-11-21

Szkolenie w Słupsku

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza na szkolenie organizowane w dniu 24 listopada 2016 r. poświęcone zasadom ubiegania się o wsparcie z Funduszy Europejskich w perspektywie 2014-2020 dla osób chcących założyć działalność gospodarczą oraz zasadom tworzenia biznesplanu. Szkolenie skierowane jest do osób w każdej grupie wiekowej, zarówno przed jak i po 30 roku życia.    

W programie szkolenia m.in.:

 • ​​​źródła informacji o Funduszach Europejskich,
 • ​​wprowadzenie do Funduszy Europejskich i możliwości wsparcia na założenie działalności gospodarczej, 
 • ​test przedsiębiorczości,
 • jak skutecznie ubiegać się o dotację- wybór projektu, przystąpienie do projektu, wnioskowanie o wsparcie finansowe (w tym warsztaty), 
 • szczegółowe zasady tworzenia załączników - biznesplan. 

Termin i miejsce szkolenia:

Szkolenie odbędzie się w czwartek 24 listopada 2016 r. w siedzibie Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Słupsku, przy ul. Portowej 13 B (budynek Słupskiego Inkubatora Technologicznego, sala konferencyjna, piętro I) w godz. 12:30 -18:30.

Zgłoszenia:

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego 
na adres: slupsk.pife@pomorskie.eu lub zgłoszenie telefoniczne pod numerem: 59 84 68 115 
lub 59 84 68 114, do dnia 22 listopada 2016 r. do godziny 15:00.

Otrzymanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia jest równoznaczne z wpisaniem na listę uczestników szkolenia. Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji:

http://pomorskiewunii.pl/-/szkolenie-w-slupsku-jak-skutecznie-ubiegac-sie-o-wsparcie-z-funduszy-europejskich-warsztaty-tworzenia-biznesplanu-

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

 

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.​

 • autor: PIFE Słupsk, data: 2016-11-18

Agencja Pracy Twórczej zaprasza na warsztaty

Już 2 grudnia w Poznaniu i 8 grudnia w Warszawie odbędą się szkolenia "Jak pozyskać dotacje z programu ERASMUS +"- praktyczne warsztaty z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli.

Kolejne warsztaty, dotyczące tym razem grantów i dotacji ze źródeł krajowych, czyli "Jak zebrać pieniądze na remont klasy i inne bieżące potrzeby szkoły" odbędą się 30 listopada w Poznaniu, a 2 grudnia w Krakowie.

Więcej informacji w załącznikach. Zapraszamy do udziału!

 • autor: Agencja Pracy Twórczej, data: 2016-11-18
  • autor: Agencja Pracy Twórczej, data: 2016-11-18
  • autor: Agencja Pracy Twórczej, data: 2016-11-18

Pomorski Dzień Przedsiębiorczości

Dziś w Starostwie Powiatowym odbyły się warsztaty, prezentacje i konsultacje dla osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, a także dla tych, którzy prowadzą już własną firmę. Zaproponowane spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Szczegółowych informacji zainteresowanym udzielali m. in. specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku, Zakładu Usług Społecznych, Urzędu Skarbowego, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Słupsku, Państwowej Inspekcji Pracy,  Lokalnego Punktu Informacji Funduszy Europejskich, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, a także Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Porady i warsztaty dotyczyły kwestii takich jak: predyspozycje zawodowe, dotacje, fundusze europejskie czy formalne aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz źródeł jej finansowania.

 • autor: PL, fot. A. Kraska, data: 2016-11-17

VI Zimowy Rajd na Orientację

  • autor: GOK w Słupsku, data: 2016-11-16
  • autor: GOK w Słupsku, data: 2016-11-16
  • autor: GOK w Słupsku, data: 2016-11-16

Koncert Gabriela Fleszara w Damnicy

W sobotę, 3 grudnia, br., Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Damnicy organizuje koncert Gabriela Fleszara, pt. "WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM", który rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy.

Ponadto w programie:

* gala podsumowująca 20- lecie działań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Damnicy;

* program profilaktyczny dla młodzieży "wolności oddać nie umiem".

Wstęp wolny!

 • autor: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Damnicy, data: 2016-11-16

1,6 mln zł na szkolnictwo zawodowe w powiecie słupskim

Podczas odbywającego się 9 listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku V Forum Pomorskiej Edukacji, marszałek Mieczysław Struk podpisał dwie umowy ze starostami powiatu słupskiego na realizację dwóch projektów, dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego. Dzięki wsparciu unijnemu w powiecie słupskim na podniesienie jakości edukacji zawodowej w ramach projektu zintegrowanego przeznaczonych zostanie 1,6 mln zł.

Pierwszy projekt pn. „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego na terenie Powiatu Słupskiego na potrzeby rynku pracy” o wartości 686 tysięcy zł otrzyma dofinansowanie UE w wysokości 617 tys.zł. Udzielona dotacja wspierać będzie 25 nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także pozwoli 270 uczniom z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce skorzystać ze staży i praktyk u pracodawców. Kształcenie zawodowe w powiecie słupskim ukierunkowane będzie na turystykę, sport i rekreację, środowisko oraz chemię lekką.

Drugi projekt pn. „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu słupskiego poprzez utworzenie pracowni gastronomicznej, wyposażenie i doposażenie pracowni dydaktycznych oraz organizację kursów i szkoleń z zakresu kształcenia ustawicznego” o wartości 940 tys. zł otrzyma wsparcie unijne w wysokości 784 tysiące zł.

Projekt będzie realizowany od grudnia 2016 roku do czerwca 2018 roku. W ramach projektu przewidywane są prace związane z doposażeniem i utworzeniem pracowni dydaktycznych w dwóch szkołach zawodowych (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce i Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku) dla profilów należących do branż: turystyka, sport i rekreacja, środowisko oraz chemia lekka.

Potencjał objętej wsparciem infrastruktury w zakresie opieki nad dziećmi lub infrastruktury edukacyjnej – 180 (os.).

 • autor: RK, data: 2016-11-16

Warsztaty dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców

Już jutro, 17 listopada (czwartek), w sali 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku w godz. 10.00-13.00 odbędą się warsztaty, prezentacje i konsultacje dla osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej lub tych, którzy prowadzą już własną firmę.

Informacji udzielać będą specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku, Zakładu Usług Społecznych, Urzędu Skarbowego, Sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy czy Lokalnego Punktu Informacji Funduszy Europejskich.

Porady i warsztaty dotyczyły będą takich zagadnień jak: dotacje, fundusze europejskie czy formalne aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz źródeł jej finansowania.

 • data: 2016-11-16

„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ” w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkania:
 

OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

Po całorocznych spotkaniach pełnych opowieści o butach, kieckach, koszulach i innych elementach stroju ludowego nadszedł czas na dodatki, czyli opowieść na temat biżuterii ludowej w Polsce. Biżuteria od zarania dziejów była ozdobą, ale i oznaką zamożności człowieka. Była ważnym, pożądanym i wysoko cenionym uzupełnieniem stroju odświętnego wszystkich warstw społecznych Nie mogło jej zabraknąć także w świątecznym stroju mieszkańców wsi. Strój ten zdobiły najczęściej sznury korali, medaliony, ale także spinki, klamry, pasy, zapinki i ozdobne guziki. Szukając śladów tych dawnych tradycji zdobniczych nauczymy się, jak wykorzystać haft koralikowy do stworzenia własnej niepowtarzalnej broszki.

Zatem, 1
9 listopada (sobota) w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na warsztaty haftu koralikowego – warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Mała grupa warsztatowa i ciepła atmosfera sprzyjać będą nauce cierpliwości oraz techniki haftu koralikowego, którą to uczestniczki wykonają broszkę.

Prowadząca: Izabella Żurawska – pasjonatka rękodzieła, od sześciu lat tworzącą niepowtarzalną artystyczną biżuterię z koralików, kamieni i ozdobnych sznurków w różnych technikach – beading, sutasz, haft koralikowy.

Czas trwania warsztatów: 5 godzin.
 

Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczek.

Kontakt: Magdalena Lesiecka
697 176 674


 

 • autor: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie , data: 2016-11-15

Spotkanie informacyjne w Ustce: „Wsparcie przedsiębiorców w perspektywie finansowej 2014-2020”

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza na spotkanie informacyjne organizowane 23 listopada 2016 r., poświęcone możliwościom pozyskania przez przedsiębiorców wsparcia ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

W programie spotkania m.in.:

 • ​​​Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców w latach 2014-2020:
  • ​wsparcie UE na inwestycje przedsiębiorstw,
  • Inteligentne Specjalizacje,
  • zagadnienia pomocy publicznej w projektach przedsiębiorców,
  • formy wsparcia.
 • ​​Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 – wsparcie dla przedsiębiorców
 • ​wsparcie dla  przedsiębiorców w ramach krajowych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020,
 • inne możliwości wsparcia - Inicjatywa JEREMIE, Powiatowe Urzędy Pracy, Centra Integracji Społecznej, 
 • źródła informacji o Funduszach Europejskich. 

Termin i miejsce spotkania:

Spotkanie odbędzie się w środę 23 listopada 2016 r. w Usteckim Generatorze Przedsiębiorczości w siedzibie Centrum Integracji Społecznej w Ustce przy ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 5 w godz. 12:15 -14:30.

Zgłoszenia:

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego 
na adres: slupsk.pife@pomorskie.eu lub zgłoszenie telefoniczne pod numerem: 59 84 68 114 
lub 59 84 68 115, do dnia 22 listopada 2016 r.

Otrzymanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia jest równoznaczne z wpisaniem na listę uczestników spotkania.

Więcej informacji:

http://pomorskiewunii.pl/-/spotkanie-informacyjne-w-ustce-wsparcie-przedsiebiorcow-w-perspektywie-finansowej-2014-2020-

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.​ 

 

 • autor: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku, data: 2016-11-15

Wyróżnienie dla Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa w Warszawie przyznała wyróżnienie Zespołowi Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku w rankingu IT – Szkoła.

Popularny „Rolniczak” już od czterech lat uczestniczy w programie podwyższania kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych, realizując różne zadania programowe. M.in. uczniowie biorą udział w  konkursach ogólnopolskich o charakterze informacyjno-komunikacyjnym, w których osiągają sukcesy (w 2016 roku  zajęli pierwsze miejsce w konkursie graficznym pt. „Czym dla mnie jest Internet”). Ponadto, dzięki uczestnictwu w programie, otrzymują bezpłatny dostęp do Platformy DreamSpark.

 • autor: DS, data: 2016-11-15
 • autor: DS, data: 2016-11-15

Obchody 11 listopada

Gromadzący się tłumnie pod pomnikami, na rynkach i placach mieszkańcy Słupska i powiatu słupskiego uczcili 98. rocznicę odzyskania niepodległości.

Starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, wraz z przedstawicielami Rady Powiatu, Grzegorzem Grabowskim oraz Pawłem Lisowskim, wzięli udział w uroczystościach Święta Niepodległości w Słupsku, które tradycyjnie odbyły się przy Pomniku Żołnierza Polskiego na Placu Zwycięstwa, gdzie złożył również kwiaty.

Usteckie obchody listopadowej rocznicy rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w Kościele pw.  NMP Gwiazdy Morza, po której odbyły się oficjalne uroczystości pod  Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ulicy Armii Krajowej. W usteckich uroczystościach powiat słupski reprezentował wicestarosta słupski Rafał Konon oraz Przewodniczący Rady Powiatu Jan Olech.

Tego dnia odbył się także IV Słupski Bieg Niepodległości ulicami miasta, który po raz kolejny zgromadził wielu uczestników. W tej edycji było ich blisko 500.

Obchody 11 listopada

 • autor: PJ, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-11-15

I Festiwal Pieśni Patriotycznych i Wojskowych w Słupsku

Patriotycznie

 

Wspólne śpiewanie było głównym celem I Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Wojskowych, jaki odbył się 9 listopada br. przy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski.

Uroczystość zainaugurowało wspólne wykonanie pieśni legionów „My, Pierwsza Brygada”. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły i soliści: „WZW Wiarusy”, „Ze Starego Kufra”, „BELL CANTO”, Paulina Łaga, Eliza Prasowska, Lucyna Wodzyńska, Dagmara Żarna i Janusz Piotr Kowalkowski.

Teksty piosenek były wyświetlane na specjalnie przygotowanym ekranie i każdy chętny mógł się przyłączyć do śpiewania. Nie zbrakło gorącej herbaty i grochówki, które się cieszyły, w związku z panującymi tego dnia niskimi temperaturami, bardzo dużym powodzeniem zarówno wśród licznie przybyłej publiczności, jak i wykonawców. Całość nabrała charakteru rozśpiewanego, rodzinnego festynu, któremu przyświecała idea propagowania patriotyzmu, budowania tożsamości narodowej i więzi społecznych — poprzez wspólne, aktywne spędzenie wolnego czasu.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą imprezy był Ireneusz Borkowski, znany działacz społeczny ze Słupska, któremu wsparcia udzielili: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku, NSZZ Solidarność Region Słupski, Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku, oraz Związek Piłsudczyków RP Okręg Środkowopomorski w Koszalinie.

 • autor: MS, CER Słupsk, data: 2016-11-14

Pomorski Futbol Cup 2016

POMORSKI FUTBOL CUP 2016 – rocznik 2008 / 2009

II  Miejsce w Turnieju  

UKS „Gminna Akademia Piłkarska” w Bruskowie Wielkim 

 

W turnieju, który rozegrano 5 listopada 2016 roku w hali sportowej w Przodkowie udział wzięło 20 drużyn z rocznika 2008 / 2009.

Drużyna z bruskowa Wielkiego występowała w grupie C uzyskując następujące rezultaty : z AP St. Rąbała Jedynka Pelplin 1:0, z LIDER Dębogórze 1:1 , z KORONA Żelistrzewo 3:0 i KS Skorzewo 2:0. Tym samym rozgrywki grupowe zawodnicy z Bruskowa ukończyli na 1 miejscu w grupie.

Następnie w 1/8 finału z MZKS HEL padł remis 0:0, a w serii rzutów karnych okazaliśmy się lepsi i wygraliśmy 3:2.  Następnie w 1 / 4 finału młodzi adepci futbolu spotkali się z AP BANINO I i w regulaminowym czasie gry padł remis 0:0. W rzutach karnych ponownie okazaliśmy się lepsi i wygraliśmy 2:1. W półfinale czekał na nas zespół KORONA Żelistrzewo , wynik meczu 1:1 – rzuty karne 2:0 na korzyść naszej drużyny. W wielkim finale turnieju spotkaliśmy się z utytułowaną drużyną SPARTA Sycewice, która w rozgrywkach młodzieżowych w Polsce jest liczącą się ekipą. Po zaciętym i emocjonującym meczu drużyna UKS „Gminna Akademia Piłkarska” w Bruskowie Wielkim uległa 1:2. W meczu o trzecie miejsce w turnieju spotkały się zespoły POMEZANIA Malbork – KORONA Żelistrzewo, wynik meczu-  2 : 0.

W turnieju udział wzięły oprócz wyżej wymienionych drużyn , takie ekipy jak: JAGUAR Gdańsk, FREGATA Gdańsk, GKS Kowale, Dan-Car MYŚLIWIEC Tuchomie i GOSRiT Luzino.

Na zdjęciu:

STOJĄ od lewej: Sebastian Winsztal ( kierownik ), Andrzej Staszewski ( Prezes UKS ), Aleksy Winsztal, Mateusz Gałek, Hubert Wolak , Filip Koniewski, Kinga Adamska, Tomasz Rybak ( trener ).

W przysiadzie: Igor Studziński, Dacjan Staranowicz, Mateusz Woś, Igor Nowakowski, Natalia Owsiukiewicz, Gracjan Hermann.

 • autor: Andrzej Staszewski, data: 2016-11-10

Pomorski Dzień Przedsiębiorczości

  • autor: Marcin Horbowy, PUP Słupsk, data: 2016-11-09

Podsumowanie konkursu „Przyroda Powiatu w obiektywie- edycja 2016”

Laureaci powiatowego konkursu fotograficznego nagrodzeni

Starosta Słupski w dniu wczorajszym, tj. 8 listopada,  podsumował konkurs fotograficzny p.n. „Przyroda Powiatu w obiektywie- edycja 2016” oraz wręczył nagrody jego laureatom. Do szóstej edycji konkursu sowje prace zgłosiło 49 osób, z których Komisja wyłoniła 17 zgłoszeń, w niżej wymienionych kategoriach:

 1. I Kategoria- Krajobraz:
 • I miejsce: p. Witold Leśniewski  za zdjęcia pt. „Sztormowy poranek”, „Świtem na plaży” i „Zimowy Brzask”,
 • II miejsce: p. Sebastian Gostomczyk za zdjęcia pt. „Ryby”, „Nasz zachód” i „Tajemnica”,
 • III miejsce: p. Marek Laska za zdjęcie pt.  „Martwy Las w SPN”,

Wyróżnienie:

- p. Dorota Krawiecka za zdjęcia pt. „Łupawa” i „Łupawa 2”,

- p. Roman Waraksa za zdjęcie pt. „Zachód nad Gardnem”,

 1. II Kategoria-Flora i Fauna:
 • I miejsce: p. Kinga Walawicz za zdjęcia pt. „Niezwykła podróż” i „Deszcz”,
 • II miejsce: p. Paweł Kmieć za zdjęcia pt. „Drogowskaz”, „Gracja” i „Co ja tu widzę?”,
 • III miejsce: p. Szymon Waraksa za zdjęcie pt.  „Impresja w trawie”,
 1. III Kategoria - Przyroda oczami dzieci:
 • I miejsce: Zuzanna Zabieglik  za zdjęcie pn. „Metamorfoza”,
 • II miejsce: Maksymilian Trubacz za zdjęcia pt. „Obserwator”, „W poszukiwaniu jedzenia”, „Starość nie radość”,
 • III miejsce:  Magdalena Nieborek za zdjęcia pt. „Obcy” i „Okiem obiektywu”,

Wyróżnienie:

- Adam Brzozowski za zdjęcia pn. „Pszczeli posiłek”, „Pasikonik w ogrodzie”, „Wędrówka ślimaka do muchy”, „Bobrowe rozlewisko”,

 1. IV Kategoria - Przyroda oczami młodzieży:
 • I miejsce: Maciej Wołk  za zdjęcie pt. „Motyle barwy”,
 • II miejsce: Klaudia  Rozenbangier za zdjęcie pt. „W stronę słońca”,
 • III miejsce: Noemi Pałka za zdjęcie pt. „Głodne dzióbki”

Wyróżnienie:

- Klaudia  Rozenbangier za zdjęcie pt. „Letnia miłość”,

- Karolina Ludwichowska za zdjęcia pt. „Wszyscy jesteśmy do siebie podobni, ale nie identyczni” i  „Jowisz nad Malczkowem”,

- Klasa Martyna za zdjęcie pt. „Jaszczurza Miss”.

 

Laureatom  serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za udział  wszystkim uczestnikom, który wzięli udział w konkursie.

 • autor: MW, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-11-09

Regionalny System Ostrzegania

Szanowni Państwo

 

Z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji powstała aplikacja mobilna Regionalny System Ostrzegania (RSO). Jest to rozwiązanie mające na celu informowanie społeczeństwa     o zagrożeniach, a także pełniące funkcję edukacyjną poprzez poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

 

Starosta Słupski oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Obronności Powiatu Słupskiego      w ramach poprawy bezpieczeństwa wśród najmłodszych zachęca młodzież szkolną, rodziców, oraz opiekunów do zainstalowania w swoich telefonach komórkowych aplikacji – Regionalny System Ostrzegania (RSO). Szczególnie zachęcamy wychowawców klas do przekazywania i utrwalania wiedzy dotyczącej postępowania w sytuacjach niebezpiecznych. Takie informacje znajdują się w poradnikach dostępnych w aplikacji.

 

Dostęp do aplikacji RSO umożliwia korzystanie z treści poradników opisujących jak postępować w sytuacjach kryzysowych m.in. takich jak:

 • zatrucie czadem
 • zatrucie substancjami psychoaktywnymi
 • pierwsza pomoc
 • zima
 • upały
 • powódź
 • pożar
 • zagrożenie terrorystyczne
 • alarmowanie i ostrzeganie
 • burze i nawałnice
 • wichury
 • bezpieczny wypoczynek
 • bezpieczne fajerwerki

Aplikacja RSO umożliwia również:

 • Przegląd ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju w takich kategoriach jak:
 • informacje meteorologiczne
 • informacje hydrologiczne
 • informacje drogowe i ogólne
 • Przegląd informacji o stanach wód na rzekach Polski 

Informacje o  aplikacji:

Licencja:

 • Bezpłatne

Skąd pobrać

 • Aplikacja do ściągnięcia ze „Sklepu Play”

Nazwa aplikacji?

 • RSO

System?

 • Telefony komórkowe z systemem android 4.0 i nowsze

 

Pobranie aplikacji jest darmowe i  bardzo proste, zajmuje ok. 1 minuty. W razie problemów z pobraniem aplikacji udzielimy potrzebnych informacji pod nr telefonu 59 841 85 58

FORUM GOSPODARCZE W SŁUPSKU

W ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości, w dniu 18 listopada br. w Słupsku, odbędzie się Forum Gospodarcze, na które zapraszają organizatorzy, tj. Powiat Słupski, Miasto Słupsk oraz Słupska Izba Przemysłowo – Handlowa na Region Słupski.

Pierwsza część Forum to Konferencja pn. „Gospodarka komunalna- dziś i jutro” w Słupskim Inkubatorze Technologicznym, przy ul. Portowej 13B o godzinie 12.00. Podczas ww. Konferencji zaprezentują się słupskie firmy komunalne, w tym: MZK Słupsk, PGK Słupsk, ENGIE EC Słupsk, Wodociągi Słupsk, a uczestnikom konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych z powiatu słupskiego pt. „Gospodarka komunalna dziś i jutro” wręczone zostaną nagrody.

W ostatniej części konferencji odbędzie się panel dyskusyjny na temat wyzwań współczesnej gospodarki komunalnej w regionie słupskim, w którym udział wezmą eksperci z tej dziedziny.

Forum Gospodarcze zakończy się uroczystą Galą Laureatów i Wyróżnionych w Konkursie „Lider Promocji Słupskiej Gospodarki- Srebrny Niedźwiedź 2016” w Słupskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, przy ul. Jana Pawła II 3.

Statuetki Srebrnego Niedźwiedzia i wyróżnienia dla firm i menedżerów, działających na terenie Ziemi Słupskiej, zostaną wręczone w sześciu kategoriach: mikro- i małe przedsiębiorstwa, średnie i duże przedsiębiorstwa, zakłady rzemieślnicze, gospodarstwa agroturystyczne, menedżer słupskiej gospodarki i gospodarczy debiut.

Organizację Forum Gospodarczego wspierają liczne instytucje z regionu słupskiego, wśród nich są Słupski Inkubator Technologiczny, PARR S.A., Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, Rada Regionalna FSN-T NOT w Słupsku, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Słupsku,Gmina Słupsk, Gmina Kobylnica oraz Miasto Ustka.

Ww. Forum zostało objęte patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha.

 

Jesień z PARR S.A.

W związku z organizacją śniadania biznesowego w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, poniżej przekazujemy informacje na jego temat oraz innych wydarzeń organizowanych w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. 


http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/homepage-mainmenu/aktualnosci/1291-16-11-2016-sniadanie-biznesowe-w-sit

http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/homepage-mainmenu/aktualnosci/1288-jesien-z-parr-s-a-wciaz-trwa-kolejne-wydarzenia

 • autor: PARR S.A. Słupsk, data: 2016-11-07

Seminarium pn. "Nasze kulinarne dziedzictwo promocja produktów regionalnych"

Kolejne dofinansowanie na przebudowę drogi powiatowej

Dzisiaj na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku ukazała się lista rankingowa Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na 2017 rok tzw. schetynówki.

Wniosek dotyczący przebudowy drogi powiatowej Dobieszewo-Gogolewko na 25 wniosków zgłoszonych przez samorządy powiatowe z terenu woj. pomorskiego znalazł się na 2 miejscu na liście rankingowej! Dzięki wysokiej ocenie wniosku Powiat Słupski uzyskał maksymalne dofinansowanie 3mln zł i kolejne 12  km drogi powiatowej zostanie w 2017 r. przebudowane. Łączna wartość inwestycji planowana jest na 7 mln z czego  po    2 mln sfinansują Powiat i gm. Dębnica Kaszubska a 3 mln pochodziły będą z dofinansowania zewnętrznego.

To bardzo dobra informacja. W obecnej kadencji mamy 100% skuteczność pozyskiwania pieniędzy na inwestycje drogowe. W chwili obecnej wykonujemy 2 inwestycje, na które uzyskaliśmy dofinansowanie z Programu Rozwoju Infrastruktury Drogowej na 2016 rok tj. Głobino-Dobieszewo i Stowięcino-Potęgowo dodatkowo z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy środki na przebudowę drogi powiatowej na terenie Gminy Smołdzino.

Kolejne otrzymane dofinansowanie na przebudowę drogi powiatowej plasuje nas na 1 miejscu wśród wszystkich powiatów w woj. pomorskim jeżeli chodzi o pozyskane środki na infrastrukturę drogową na półmetku obecnej kadencji samorządu.

 • autor: PL, data: 2016-11-02

Zawody Breakdance w Redzikowie

Bitwa tancerzy

Ogólnopolskie zawody breakdance, pod hasłem „Listopadowa Rewolucja”, zorganizowane zostaną 19 listopada br. w Zespole Szkół Redzikowie. Areną zmagań tancerzy będzie tamtejsza sala sportowa.

Turniej zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: do 11 lat, od 11 do 16 lat i powyżej 16 lat. Dla najlepszych przewidziano: nagrody finansowe, puchary oraz dyplomy. O oprawę muzyczną zadba Dj Krystek, który zagra przede wszystkim utwory polskich twórców. Początek rywalizacji o godz. 14:00.

Współorganizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku. Serdecznie zapraszamy!

 • autor: CER Słupsk, data: 2016-11-02

„Środa z Funduszami dla instytucji ochrony zdrowia”

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza na spotkanie informacyjne: „Środa z Funduszami dla instytucji ochrony zdrowia”.

W programie spotkania m.in.:

 • wprowadzenie do Funduszy Europejskich na lata 2014-2020,
 • wsparcie instytucji ochrony zdrowia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - zakres przedmiotowy oraz kryteria wyboru projektów: Działania 5.4 Zdrowie na rynku pracy oraz Działanie 7.1 Zasoby ochrony zdrowia, 
 • wzmocnienie infrastruktury ochrony zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020,
 • wsparcie dla obszaru zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020,
 • możliwości uzyskania wsparcia w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej na lata 2014-2020,
 • źródła informacji o Funduszach Europejskich. 

Termin i miejsce spotkania:

Spotkanie odbędzie się 9 listopada (środa) w siedzibie Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Słupsku przy ul. Portowej 13 B (budynek Słupskiego Inkubatora Technologicznego, sala konferencyjna nr 3, piętro I) w godz. 10:00-13:00.

Zgłoszenia:

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie do dnia 7 listopada 2016 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres mailowy slupsk.pife@pomorskie.eu lub zgłoszenie telefoniczne pod numerem 59 846 81 14 .

Więcej informacji:

http://pomorskiewunii.pomorskie.eu/-/spotkania-informacyjne-sroda-z-funduszami-dla-instytucji-ochrony-zdrowi-1

Udział w spotkaniu informacyjnym jest bezpłatny.

„Środy z Funduszami" to cykl spotkań informacyjnych dla beneficjentów oraz potencjalnych beneficjentów organizowanych we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.

  • autor: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku, data: 2016-11-02

Projekt "Myśl globalnie" zakończony

      W dniach 15.10. do 22.10.2016 r. przebywała w Słupsku piętnastoosobowa grupa młodzieży niemieckiej (z dwoma opiekunami) z powiatu Herzogtum Lauenburg.  Wspólnie z dziesięcioma uczniami Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku brali oni udział w  wymianie polsko-niemieckiej, której głównym celem było realizowanie założeń programu  "Myśl globalnie- działaj, oszczędzaj i chroń lokalnie". Koncentrował się on na zagadnieniach związanych z  ochroną środowiska, energią odnawialną i jej źródłami w Polsce i Niemczech. Ww. program został  napisany przez nauczycielkę języka niemieckiego -  mgr Zenobię Dąbrowską,  w ramach Młodzieżowego Centrum Edukacji Ekologicznej przy ZSA  w Słupsku. Główną koordynatorką  realizacji całego projektu była dyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku – mgr inż. Iwona Wojtkiewicz.

     Tegoroczne spotkanie młodzieży jest kontynuacją trwającej już od ponad 15 lat współpracy Powiatu Słupskiego, Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz niemieckiego Powiatu Herzogtum Lauenburg.

     W ramach realizacji projektu młodzież polsko-niemiecka :

 • zwiedziła biogazownię „Nacław” w gminie Polanów,  elektrownie wodne w Gałęźni Małej i w Żydowie, bunkry Blṻhera w Ustce, pałac Technikum Leśnego w Warcinie, Centrum Edukacji Regionalnej ”Niezapominajka” oraz Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie,
 • uczestniczyła w spotkaniu ze Starostą Słupskim –Panem Zdzisławem Kołodziejskim oraz zwiedziła budynek Starostwa Powiatowego w Słupsku i znajdującą się w nim wystawę sztuki ludowej, 
 •  przygotowała  prezentacje multimedialne oraz plakaty dotyczące ochrony środowiska, energii odnawialnej i jej źródeł w Polsce i w Niemczech,
 • przygotowała i przeprowadziła pokaz mody ekologicznej,
 • zapoznała się z zabytkami i atrakcjami turystycznymi Gdańska, Gdyni, Ustki i Słupska

    oraz odwiedziła Centrum Nauki Experyment oraz Oceanarium w Gdyni.

Uczestnicy wymiany młodzieży i ich opiekunowie zorganizowali również wieczór polsko-niemiecki, podczas którego konsumowali typowe dania, charakterystyczne dla obu krajów, śpiewali piosenki niemieckie i polskie, bawili się w gry i zabawy, popularne w obu tych krajach, ćwiczyli swoje umiejętności komunikacyjne dzięki tzw. „łamańcom językowym”.

   Wymiana  młodzieży polsko-niemieckiej:

 • umożliwiła jej uczestnikom realizację założeń  programu "Myśl globalnie- działaj, oszczędzaj i chroń lokalnie",
 • poszerzyła ich wiedzę na temat energii odnawialnej i działań proekologicznych, prowadzonych w Polsce i w Niemczech,
 •  stworzyła im okazję do lepszego poznania kultur obu krajów oraz nawiązania nowych przyjaźni,
 •  przyczyniła się  do polepszenia ich  umiejętności komunikowania się w jęz. niemieckim, angielskim i polskim,
 • zniosła bariery między uczestnikami wymiany i pokazała, że młodzież z obu krajów potrafi ze sobą bardzo dobrze współpracować.
 • autor: Z.Dąbrowska, ZSA Słupsk, data: 2016-10-28

Turniej Jednego Wiersza „Czytajmy Poezję”

Zachęcamy do udziału w Biesiadzie Literackiej z Turniejem Jednego Wiersza „Czytajmy Poezję” Kobylnica 2016. Celem przedsięwzięcia, które odbędzie się 24 listopada br. w Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, jest propagowanie słowa pisanego, uwrażliwianie, delektowanie się poezją oraz stworzenie autorom możliwości do prezentacji własnej twórczości.

W biesiadzie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 13 lat, z całej Polski oraz zza granicy, zrzeszeni i niezrzeszeni w organizacjach i związkach twórczych, osoby towarzyszące oraz wszyscy zainteresowani. Warunkiem uczestnictwa w Turnieju Jednego Wiersza jest: przesłanie jednego, własnego wiersza, nigdzie dotąd niepublikowanego i nienarodzonego w innych konkursach z dołączoną notką biograficzną autora, adresem i numerem telefonu oraz osobiste zaprezentowanie nadesłanego utworu podczas turnieju (wiersz, o dowolnej tematyce i formie, nie powinien być zbyt długi).

Termin składania wierszy upływa 18 listopada br. Wiersze należy przesłać na adres e-mail: biblioteka@kobylnica.pl. W przypadku nadesłania dużej liczby wierszy zostaną one poddane wstępnej ocenie. Dla laureatów przewidziano nagrody o wartości: I miejsce – 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł i wyróżnienie – 100 zł.

Szczegółowych informacji udziela Barbara Jęchorek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy, tel. 59 8485946, 690963626.

Impreza odbędzie się pod patronatem: Kazimierza Kleiny – senatora RP, Zdzisława Kołodziejskiego — starosty słupskiego i Leszka Kulińskiego — wójta Gminy Kobylnica.

Pomysłodawczynią wydarzenia jest Katarzyna Nazaruk — poetka, nauczycielka i animatorka kultury, a organizatorami: Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

 • autor: CER Słupsk , data: 2016-10-28

III Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2016”

Na 4 listopada br. zaplanowano galę finałową III Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Marina 2016”. Celem imprezy jest  propagowanie tradycji morskiej w piosence i rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży.

Do etapu finałowego tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowało się dwudziestu pięciu wykonawców, którzy będą reprezentować m.in.: Szkołę Podstawową w Zaleskich, Szkołę Podstawową w Kobylnicy, Szkołę Podstawową w Wytownie, Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce, Szkołę Podstawową w Kwakowie, Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach, Gimnazjum w Kobylnicy i Gimnazjum w Ustce.

Gala finałowa rozpocznie się o godz. 13:00 w Sali Widowiskowej “Forum” Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Wśród organizatorów wydarzenia znaleźli się: Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Kobylnicy, Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku

 • autor: CER Słupsk , data: 2016-10-28

I Festiwal Pieśni Patriotycznych i Wojskowych

Zapraszamy na I Festiwal Pieśni Patriotycznych i Wojskowych, który odbędzie się 9 listopada br. przy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.  Początek o godz. 17:00.

Celem festiwalu, skierowanego przede wszystkim do rodzin, jest: propagowanie patriotyzmu, budowanie więzi społecznych, poprzez wspólne spędzenie czasu, oraz tożsamości narodowej.

Na scenie zaprezentują się wykonawcy ze Słupska, Koszalina i powiatu słupskiego, w tym zespoły i soliści: WZW „Wiarusy”, „Ze Starego Kufra”, „Ale Babki”, Paulina Łaga, Eliza Prasowska, Lucyna Wodzyńska, Dagmara Zarna, Grzegorz Chwieduk, Tadeusz Picz i Janusz Piotr Kowalewski.

Patronat nad festiwalem objęli: Minister Obrony Narodowej i Starosta Powiatu Słupskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Ireneusz Borkowski, a współorganizatorami: Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku, NSZZ „Solidarność” Region Słupski, Związek Piłsudczyków RP Okręg Środkowopomorski w Koszalinie.

 • autor: CER Słupsk, data: 2016-10-27

XXIII sesja Rady Powiatu Słupskiego

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Słupskiego radni przegłosowali kilka projektów uchwał:

Najwięcej dyskusji wywołał projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia w sprawie powiększenia Słowińskiego Rezerwatu Biosfery. Po dyskusji oraz argumentach dyrekcji parku, że rozszerzenie rezerwatu nie wiąże się z żadnymi nowymi formami ochrony przyrody, a głównym celem jest rozwój funkcji, które dotychczas były zaniedbane czyli funkcji rozwojowej i wspierania logistycznego, radni przegłosowali projekt uchwały.  Za było 10 radnych,  przeciw 3 i 7 wstrzymało się.

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad i przegłosowanie stanowiska dotyczącego poparcia budowy drogi ekspresowej S6. Rada poparła stanowisko 13 głosami za, nie było głosów przeciw i wstrzymujących się. Radni reprezentujący klub radnych Prawo i Sprawiedliwość nie wzięli udziału w głosowaniu. Wcześniej chcieli wykreślenia z projektu stanowiska akapitu dotyczącego wypowiedzi wiceministra Infrastruktury i Budownictwa - Jerzego Szmita. Stanowisko w załączniku.

Pozostałe projekty uchwał nie budziły wątpliwości i zostały przyjęte jednogłośnie:

 • W sprawie Programu Współpracy Powiatu z organizacjami pozarządowymi na 2017 r.
 • W sprawie powierzenia gminie Słupsk zadania powiatu z zakresu edukacji publicznej dotyczącego założenia i prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej,
 • W sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 • W sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Słupsk – wyjazd uczniów do USA        - 3 tys. zł
 • W sprawie diet radnych
 • W sprawie dokonania dokonania darowizny nieruchomości stanowiącej własności Powiatu Słupskiego na rzecz Gminy Słupsk.

 

 • autor: PL, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-10-26

Rowerem ze Szprychą po Gminie Kobylnica

 • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha", data: 2016-10-26

Zaproszenie na XXIII sesję Rady Powiatu Słupskiego

   Uprzejmie zapraszam na XXIII sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą  zwołuję  zgodnie  z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 814) na dzień 25 października 2016 roku, godz. 1300 (wtorek), w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, z następującym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie kworum.

3. Zmiany w porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołu XXII sesji.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego.

7. Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku o stanie środowiska w Powiecie Słupskim.

8. Podjęcie uchwał:

 1. w sprawie Programu współpracy Powiatu Słupskiego z organizacjami pozarządowymi na 2017 r.,
 2. w sprawie powierzenia Gminie Słupsk zadania powiatu z zakresu edukacji publicznej  dotyczącego założenia i prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej,
 3. zmieniająca uchwałę Nr XVII/151/2016 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 30 marca 2016  roku w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 4. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Słupsk w formie dotacji celowej,
 5. w sprawie zawarcia porozumienia w sprawie powiększenia Słowińskiego Rezerwatu Biosfery,
 6. w sprawie obowiązujących w 2017 r. wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu,
 7. w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Słupskiego na rzecz Gminy Słupsk,
 8. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2016 rok,
 9. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 10. zmieniająca uchwałę w sprawie wysokości diet radnych. 

  9. Informacja z analizy oświadczeń majątkowych za 2015 rok.

10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

11. Wnioski i oświadczenia radnych.

12. Zakończenie sesji.

                                                                                                  Przewodniczący Rady Jan Olech

Konkurs plastyczny "Zabytki powiatu słupskiego"

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym „Zabytki powiatu słupskiego”

Do udziału w konkursie przystąpić mogą wyłącznie uczniowie szkół podstawowych klas I-III oraz IV-VI  z terenu powiatu słupskiego. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV-VI. Prace konkursowe należy złożyć/dosłać (za pośrednictwem szkoły) na adres organizatora

Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku,

ul. Szarych Szeregów 14B,

76-200 Słupsk,

najpóźniej do dnia 15 listopada  2016 roku.

Prace przekazane na konkurs muszą być pracami własnymi, wykonanymi farbami na papierze. Rodzaj farb dowolny. Format prac nie może być większy niż A3.

Nagrody w konkursie będą mieć charakter rzeczowy i będą przyznawane za miejsca 1 – 3 w każdej kategorii wiekowej. Łączna wartość nagród to 1000 zł.

 • autor: CER Słupsk, data: 2016-10-21

V Powiatowy Przegląd Teatrzyków Wiejskich WIEJSZTUK 2016

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej, V już edycji Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich WIEJSZTUK 2016, który odbędzie się 16 grudnia br. w siedzibie Centrum w Słupsku.

Celem Przeglądu jest prezentacja umiejętności teatralnych uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, a także świetlic wiejskich z terenu powiatu słupskiego.

Do udziału zgłaszać się mogą grupy (maksymalnie) 15-osobowe.

Długość spektaklu nie może przekraczać 30 minut.

Karty zgłoszenia przyjmowane będą na adres Centrum do 30 listopada br.

 

Centrum Edukacji Regionalnej

ul. Szarych Szeregów 14B

76-200 Słupsk

Młodzież z powiatu Herzogtum Lauenburg w starostwie

W miniony poniedziałek, tj. 17 października br., Starostwo Powiatowe w Słupsku odwiedziła grupa polsko-niemieckiej młodzieży z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz z powiatu Herzogtum Lauenburg wraz z opiekunami.

Młodzież bierze udział w projekcie pod hasłem „Myśl globalnie – działaj, oszczędzaj i chroń lokalnie”. Tematem przewodnim tego polsko-niemieckiego spotkania młodzieży są odnawialne źródła energii. Uczestnicy wymiany zajmą się również tematyką związaną z działaniami proekologicznymi i prozdrowotnymi, będą badać brzeg Bałtyku, wezmą udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Ekologicznym „Zielony Punkt” w Słupsku oraz odwiedzą Szkołę Leśną w Warcinie i elektrownie wodne na terenie powiatu słupskiego.

W czasie wizyty w słupskim starostwie młodzież miała okazję spotkać się również ze starosta Zdzisławem Kołodziejskim oraz zwiedzić najciekawsze pomieszczenia zabytkowego ponad stuletniego budynku, w tym m.in. wieżę zegarową i Galerię Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

Projekt wymiany  potrwa do soboty, tj. 22 października, i jest przeprowadzany w ramach partnerskiej współpracy powiatu słupskiego z powiatem Herzogtum Lauenburg, która z sukcesem rozwija się od ponad piętnastu  lat.

 • autor: AK, fot. autor, data: 2016-10-17

Dzień Edukacji Narodowej

Życzenia i nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej 

Podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się wczoraj (18 bm.) w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, starosta słupski Zdzisław Kołodziejski uhonorował swoimi nagrodami wyróżniających się nauczycieli i pedagogów placówek oświatowych powiatu słupskiego.

Nagrody Starosty Słupskiego otrzymali: Dorota Nowak – nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel zajęć rewalidacyjnych i Dorota Kosucho – nauczyciel zajęć rewalidacyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy, Agnieszka Wojewoda-Łukowczyk – pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, Teresa Zarzycka – nauczyciel bibliotekarz i Iwona Wojtkiewicz - dyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. W. Reymonta w Słupsku, Andrzej Gałat – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Arkadiusz Kubiak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz Józef Masłowski – dyrektor – wszyscy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. A. Kubiak otrzymał także nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku. 

Podczas uroczystości starosta słupski Z. Kołodziejski złożył pracownikom oświaty życzenia i tradycyjnie symbolicznymi wiązankami kwiatów, wręczonymi przedstawicielom poszczególnych grup zawodowych, podziękował za dotychczasowe zaangażowanie na rzecz pracy powiatowych szkół. Młodzież z klas pierwszych ZSOiT uroczyście ślubowała, iż będzie strzec honoru ucznia, uczyć się pilnie i osiągać coraz lepsze wyniki, by nie zawieść pokładanego w niej zaufania.

Spotkanie z nauczycielami i pracownikami oświaty artystycznie ubarwiły występy - Marty Sikory – wielokrotnej uczestniczki ogólnopolskich konkursów muzycznych i piosenkarskich, dwukrotnej laureatki Nagrody Starosty Słupskiego w dziedzinie kultury i Eweliny Boguckiej z Ustki - uczestniczki najnowszej edycji The Voice of Poland.

 

 • autor: Z. Babiarz - Zych, fot. Mariusz Smoliński, data: 2016-10-19
  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku, data: 2016-10-19

Fundusze Europejskie dla osób planujących założenie działalności gospodarczej

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza na spotkanie informacyjne "Fundusze Europejskie dla osób planujących założenie działalności gospodarczej" organizowane w dniu 25 października 2016 r. poświęcone możliwościom pozyskania wsparcia na założenie działalności gospodarczej ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem 
osób po 30 roku życia. 

 

W programie spotkania m.in.:

 • ​​​​Wprowadzenie do Funduszy Europejskich na lata 2014-2020.
 • ​​​​Możliwości uzyskania wsparcia na założenie działalności gospodarczej w ramach Działania 5.7 Nowe mikroprzedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
 • ​​​​Pozostałe możliwości uzyskania wsparcia na założenie działalności gospodarczej z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.  
 • ​Inne możliwości uzyskania wsparcia na założenie działalności gospodarczej w ramach Programów Operacyjnych na lata 2014-2020:  
  - Program Operacyjny Inteligentny Rozwój,
  - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 • ​​​Instrumenty zwrotne jako alternatywa dla osób zamierzających założyć działalność gospodarczą – Inicjatywa JEREMIE.​
 • ​​​Źródła informacji o Funduszach Unii Europejskiej. 

Miejsce i termin spotkania:

Spotkanie odbędzie się we wtorek 25 października 2016 r. w siedzibie Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Słupsku przy ul. Portowej 13 B (budynek Słupskiego Inkubatora Technologicznego, sala konferencyjna nr 3), w godz. 10:00 – 13:00. 

Zgłoszenia: 
Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie do dnia 23 października wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: slupsk.pife@pomorskie.eu lub zgłoszenie telefoniczne pod numerem: 59 84 68 114 lub 59 84 68 115.

 

Więcej informacji: 

http://pomorskiewunii.pomorskie.eu/-/spotkanie-informacyjne-w-slupsku-fundusze-europejskie-dla-osob-planujacych-zalozenie-dzialalnosci-gospodarczej-​ 

 

Udział w spotkaniu informacyjnym jest bezpłatny.

 

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.​

  • autor: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku, data: 2016-10-18

"Śladami życia w SPN"

W ramach modułu Przygodowo przeprowadzimy grę terenową "Śladami życia w SPN". W grze weźmie udział 50 osób - uczestnicy wraz z członkami rodzin, mieszkańcy i turyści Gminy Smołdzino. Gra zorganizowana będzie na kształt "podchodów", gdzie kolejne kilkuosobowe grupy odwiedzać będą rozsiane w lesie stanowiska opatrzone zadaniami. Każdy odwiedzony punkt wskaże drogę do następnego. Po drodze rozwiązać trzeba zagadki oraz zgadywanki praktyczne dotyczące przyrody ożywionej SPN i działań przyjaznych naturze w życiu codziennym. Zwycięża drużyna z największą ilością punktów zdobytych w najkrótszym czasie. Zapewnimy uczestnikom udział z zabawie, ubezpieczenie, dyplomy, nagrody oraz  ognisko z poczęstunkiem.

Gra polegała na odnalezieniu ustalonej ilości ukrytych na szlakach Parku Narodowego specjalnych AGENTÓW , którzy w zamian za wykonanie zadania lub odgadnięcie hasła wydają karty gry. Uczestnicy ścigają się na ścieżkach konkurując o ilość zebranych kart i walcząc z czasem gdyż na odwiedzenie wszystkich punktów porozstawianych w promieniu 6 km jest tylko dwie godziny.

 

 

Wstępny regulamin :

„Tajemnice Słowińskiego Parku Narodowego”

1.    Warunkiem  uczestnictwa w grze jest pobranie w określonym czasie i miejscu niniejszej Karty Gry Terenowej oraz Karty Grupy, z zaznaczonym miejscem na wpisanie imienia i nazwiska Opiekuna grupy i nr grupy oraz numeru oznaczającego kolejność zdania Karty Grupy na mecie ( numer wpisuje organizator).
2.    Karty Gry Terenowej będą wydawane ……………….. roku o godzinie …………….., w kopertach, na parkingu Czołpino. Otwarcie kopert i start gry nastąpi o godz. ………………... Gra kończy się tego samego dnia o godz. ………………..

3.    W grze mogą brać udział osoby indywidualne w wieku od 15 lat ( za zgodą rodziców) oraz grupy z młodszymi uczestnikami pod warunkiem, że co najmniej jedna z osób w grupie jest pełnoletnim rodzicem lub opiekunem, uprawnionym do opieki nad grupą.

4.    Zadaniem uczestników gry jest zebranie kolekcji sześciu ponumerowanych kart, w jak najkrótszym czasie i jak najszybsze zameldowanie się z kompletem tych kart oraz wypełnioną Kartą Grupy na mecie, która znajduje się na parkingu w Czołpinie. Zebrane Karty pozostają własnością uczestników gry. Karta Grupy zdana zostaje na mecie, gdzie organizatorzy wpiszą numer oznaczający kolejność zdania karty.

5.    Aby zdobyć karty, należy prawidłowo zinterpretować wskazówki podane w wierszykach-zadaniach. Wskazówki mają umożliwić odnalezienie agentów, rozstawionych w terenie. Agent wydaje jedną kartę dla jednej grupy, po okazaniu przez uczestników Karty Gry Terenowej i wypowiedzeniu hasła, określonego w zadaniu lub wykonaniu zadania.

6.    O lokacie uczestnika w rankingu zdecyduje liczba zebranych przez nich numerowanych kart kolekcji, a w przypadku ich równej liczby dla wielu graczy kolejny numer oznaczający kolejność zgłoszenia się  Uczestników na mecie. W przypadku dostarczenia kompletu kart i karty fałszywej organizator odejmuje jeden pkt. Nagrodami w grze są zebrane karty kolekcji oraz nagrody dla pierwszych trzech grup które ukończą grę. Grupa która najliczniej weźmie udział w grze otrzyma nagrodę –wyróżnienie

  • data: 2016-10-17

Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej

W najbliższy wtorek, 18 października starosta słupski - Zdzisław Kołodziejski i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce – Józef Masłowski – zapraszają nauczycieli i pracowników oświaty do auli tamtejszego Zespołu Szkół, do wzięcia udziału w Powiatowych Obchodach Dnia Edukacji Narodowej.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.00 recitalem Marty Sikory – wielokrotnej uczestniczki ogólnopolskich konkursów muzycznych i piosenkarskich, m.in. Must Bt The Music i Mam Talent, laureatki w 2015 i 2016 roku Nagrody Starosty Słupskiego z szerzenie kultury muzycznej.

Starosta Z. Kołodziejski złoży nauczycielom i pracownikom oświaty życzenia, a wyróżniającym się nauczycielom i pedagogom wręczy swoje doroczne nagrody przyznane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Otrzyma je w tym roku ośmioro najbardziej wyróżniających się w pracy nauczycieli i pedagogów z placówek oświatowych powiatu.  Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce wręczy nauczycielom i pracownikom oświaty swoje nagrody. Odbędzie się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, na koniec zaśpiewa Ewelina Bogucka - uczestniczka najnowszej edycji The Voice of Poland.

Na uczestników uroczystości czekać będzie też małe co nieco, czyli... przygotowany poczęstunek.

 • autor: DS, data: 2016-10-14

Dzień Edukacji Narodowej

Rajd rowerowy "Szprycha szlakiem śledzia"

  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2016-10-11

XXII Mistrzostwa Europy w Wędkarstwie Muchowym

W dniach 3-10 października 2016 roku w powiecie słupskim odbyły się XXII Mistrzostwa Europy w Wędkarstwie Muchowym – Polska 2016. Arenami zawodów były: rzeka Łupawa i zbiornik wody stojącej "Stawek Łabędzi" w Słupsku.

W skład drużyny polskiej weszli: Armatys Piotr, Konieczny Piotr, Marchewka Piotr, Szlachetka Mariusz, Zieleniak Piotr, Walczyk Marek (kapitan).

Jak pokazuje klasyfikacja końcowa, Piotr Zieleniak został indywidualnym Mistrzem Europy 2016 r., a Piotr Armatys uzyskał brązowy medal! W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Polski, drugie zespół z Czech, natomiast trzecie miejsce zajęła reprezentacja z Hiszpanii.

 • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2016-10-10

Zaproszenie na rajd pieszy, rowerowy i spływ kajakowy

  • autor: Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe "USTKA", data: 2016-10-10

Projekt wymiany Centrum Psychiatrii SON

Wyjazdu integracyjnego pacjentów Centrum Psychiatrii SON oraz pacjentów niemieckich w Büchen w powiecie Herzogtum-Lauenburg

W dniach od 19 do 22 września 2016 roku grupa pacjentów Centrum Psychiatrii SON w Słupsku wzięła udział w integracyjnym spotkaniu w pięknej leśniczówce 'Haus Hannah' w miejscowości Büchen w Niemczech. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy powiatów słupskiego i Herzogtum-Lauenburg, która trwa juz z sukcesem od ponad 15 lat.

Program  spotkania podopieczni z zaprzyjaźnionych placówek obejmował: wspólne biesiadowanie i poznawania nowej kultury podczas wieczoru niemieckiego i polskiego połączonego z ogniskiem, zwiedzanie Luneburga, a także prezentację zdjęć z poprzednich projektów wymian.

Na pamiątkę spotkania grupa polska z centrum SON wręczyła swoim kolegom z Niemiec własnoręcznie zrobione i pomalowane anioły.

Jak stwierdzili sami uczestnicy, pobyt w powiecie Herzogtum Lauenburg dostarczył im dużo pozytywnych przeżyć i wrażeń, poprawił nastrój i humor i pozwolił przeżyć chwile, których nie zapomnimy wspólnych przygód do końca życia.

 

 • autor: Centrum Psychiatrii SON; fot. autor, data: 2016-10-10

Konkurs Kronikarz 70-lecia SITK RP

W dniu 30.09.2016 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Słupsku  z okazji jubileuszu 70-lecia działalności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, odbyły się  konkursy o miano Kronikarza roku  SITK RP  oraz Kronikarza 70-lecia SITK RP.  Oba konkursy zostały objęte patronatem starosty słupskiego, Zdzisława Kołodziejskiego.

 • autor: AK, fot. A i Ż. Bąkowscy, data: 2016-10-07

Informacja

Szanowni Państwo,

Informujmy, że interesanci Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Słupsku mogą od dzisiaj wnosić opłaty dotyczące rejestracji pojazdów bądź praw jazdy przez karty płatnicze.

Posługiwanie się kartami płatniczymi zamiast gotówką jest coraz powszechniejsze. Zdaniem starosty Zdzisława Kołodziejskiego również administracja publiczna powinna dostosowywać się do zmiany nawyków Polaków. Stąd wprowadzenie terminali płatniczych. Mieszkaniec sam podejmie decyzję czy chce płacić kartą czy gotówką w kasie starostwa.

 • autor: PL, data: 2016-10-06

Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego

W środę, 05 października w sali konferencyjnej Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy odbył się Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego.Spotkanie rozpoczął Zdzisław Kołodziejski, Starosta Słupski. – Witając wszystkich, pragnę na wstępie podziękować włodarzom Gminy Potęgowo i Damnica za organizację ostatnich, dużych imprez. Powiatowe Dożynki w Potęgowie oraz Powiatowe Święto Ziemniaka w Karzniczce były znakomicie zorganizowane, a frekwencja pokazała, że mieszkańcy doceniają te inicjatywy – mówił starosta. W dalszej kolejności Starosta Kołodziejski przedstawił samorządowcom aktualne sprawy związane z funkcjonowaniem lokalnej administracji.

Paweł Kądziela, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku zapoznał zebranych z aktywnymi formami wsparcia samorządów i mieszkańców w zakresie walki z bezrobociem. Omówione zostały aktualne statystyki związane z funkcjonowaniem urzędu pracy, programy wspierające zatrudnienie kierowane zarówno dla mieszkańców, jak również lokalnych firm. Dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Marek Sobocki przybliżył istotę utworzenia Słowińskiego Rezerwatu Biosfery, wskazując szanse rozwoju i promocji regionu. Z kolei Stanisław Malinowski z Polskiego Centrum Opieki zachęcał gminy do włączenia się w Samorządowy System Teleopieki.

Krzysztof Trawicki, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego mówił o współpracy samorządu wojewódzkiego z samorządami lokalnymi w zakresie edukacji, sportu, środowiska i rolnictwa.

 

 • autor: Gmina Damnica, CEiK Damnica, data: 2016-10-06

Zaproszenie do Akademii Przedsiębiorczości

ZAPROSZENIE

NA BEZPŁATNE WARSZTATY W RAMACH CYKLU "AKADEMIA PRZEDSIĘBIORCZOSCI"

Zaprasza Bank BANK ZACHODNI WBK i FUNDUSZ PORĘCZEŃ KREDYTOWYCH POLFUND

 

Temat konferencji

"NOWOCZESNE TECHNOLOGIE I NOWE RYNKI SZANSĄ NA ROZWÓJ TWOJEGO BIZNESU"

11 października br., godzina 09:30

Hotel Pod Kluką, ul. Kaszubska 22, Słupsk

 

Więcej informacji o ww.konferencji w załącznikach poniżej!

 • autor: Akademia Przedsiębiorcy, data: 2016-10-04

III Powiatowy Przegląd Solistów - Instrumentalistów

  • autor: GOK Potęgowo, data: 2016-10-04

Pomorskie Dni Energii

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego zaprasza 12.10.2016r. do Słupskiego Inkubatora Technologicznego na Konferencję „Doświadczenia, dobre praktyki i nowe technologie energetyczne” połączoną z Targami Technologii Energetycznych oraz specjalistycznymi warsztatami tematycznymi.

Wydarzenia są organizowane w ramach 6 edycji Pomorskich Dni Energii.

Program uwzględnia tematykę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie lokalnych systemów energetycznych oraz nowych technologii energetycznych. Nie zabraknie przedstawienia aktualnej sytuacji prawnej oraz źródeł finansowania inwestycji OZE.

Wydarzenie kierowane do przedsiębiorców i podmiotów działających w branży OZE i efektywności energetycznej, samorządów, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych oraz instytucji realizujących inwestycje z uwzględnieniem OZE.

Przedsiębiorcy oraz instytucje oferujące produkty, usługi w zakresie efektywności energetycznej zapraszamy do zaprezentowania swojej oferty na stosikach wystawienniczo-promocyjnych.

Specjalistyczne warsztaty tematyczne zaplanowane w Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii działającej w SIT kierujemy do planujących lub realizujących inwestycje i chcących skorzystać z doradztwa nt. doboru rozwiązań korzystnych technologicznie i finansowo.

Udział we wszystkich wydarzeniach wymaga rejestracji!!

 

REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ I WARSZTATY: http://pde2016.evenea.pl/

REJESTRACJA WYSTAWCÓW NA TARGI: http://pde2016-wystawcy.evenea.pl

 • autor: PARR S.A. Słupsk, data: 2016-10-04

XIII Słupskie Pokopki juz za nami

XIII Słupskie Pokopki zgromadziły tłumy odwiedzających

W niedzielę, 2 października br. w Karzniczce (gm. Damnica) odbyły się kolejne XIII Słupskie Pokopki, zwane także Powiatowym Świętem Ziemniaka, które są jedną z największych imprez odbywających się w okresie jesiennym w powiecie słupskim. Wydarzenie odbyło się jak co roku na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce i zostało objęta honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela.

Po powitaniu gości przez Starostę Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego, Wójta Gminy Damnica Grzegorza Jaworskiego oraz dyrektora  CEOBS SDOO w Karzniczce Jarosława Kapiszkę i wspólnym otwarciu symbolicznego „worka ziemniaków”, samorządowcy powiatu słupskiego wzięli udział w „Ziemniaczanym Pojedynku”. Uczestnicy ziemniaczanych zmagań musieli intuicyjnie włożyć do worka 1,5 kilograma.

Tradycją tego święta stało się uhonorowanie producentów ziemniaków. Starosta Słupski wręczył Słupskie Bursztynowe Bulwy 2016, które otrzymali w tym roku: Państwo Wioletta i Wiesław Kłak z Sierakowa (gm. Kobylnica), Krystyna Rapta z Przytocka (gm. Kępice) oraz Robert Piskuła ze Strzyżyna (gm. Damnica).

Gościem specjalnym tegorocznych Pokopek był Grzegorz Russak, wytrawny kucharz, gawędziarz, propagator kuchni myśliwskiej i staropolskiej, znany z kulinarnych programów telewizyjnych, który przyrządził jak na Pokopki przystało danie z wykorzystaniem ziemniaków. Była to kartoflanka na dziczyźnie z grzybami, którą zajadała się tłumnie obecna na imprezie publiczność.

Na odwiedzających czekały różne liczne atrakcje, w tym degustacje przeróżnych potraw z ziemniaków serwowane na stoiskach gastronomicznych kół gospodyń wiejskich z całego powiatu oraz konkurs kulinarny dla  mieszkańców powiatu, w którym potrawy ocenił Grzegorz Russak. Pierwszą nagrodę w konkursie na danie z ziemniaka otrzymało KGW z Damnicy, które przygotowało ziemniaczaną roladę ze szpinakiem.

XIII Powiatowe Święto Ziemniaka cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o popularności tego wydarzenia. Podczas imprezy można było zakupić ulubione odmiany ziemniaków, cebulę, jabłka po atrakcyjnych cenach. Zorganizowany został także specjalnie na Pokopki rajd rowerowy pn. „VI Rajd rowerowy – Słupskie Pokopki” przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha".

 • autor: AK, fot. Jan maziejuk, data: 2016-10-03

XIII Słupskie Pokopki 2016

 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki
 • XIII Słupskie Pokopki

Umowy na budowę i modernizację dróg lokalnych powiatu słupskiego podpisane

Dnia 28 września 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie operacji realizowanych ze środków  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach operacji „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”, poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialna i w oszczędzanie energii”. W podpisaniu umów udział wzięły władze Powiatu Słupskiego – starosta Zdzisław Kołodziejski oraz wicestarosta Rafał Konon.

Powiat Słupski otrzymał wsparcie na realizację zadania pn.  „Przebudowa drogi powiatowej nr 1120G na odcinku od granicy miejscowości Wysoka do granicy Gminy Smołdzino”. Przebudowie będzie podlegał odcinek drogi o długości 3,6 km.

Całkowita wartość projektu  wynosi  4 218 581,09 zł., w tym:

- dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - 2 680 465 zł.

- wkład własny powiatu w realizacji operacji - 1 538 116,09 zł.                 

Realizacja projektu przewidziana została na lata 2016 -2017.                          

Dofinansowanie na budowę i modernizację dróg lokalnych otrzymały również Gminy Damnica, Kępice, Główczyce, Kobylnica oraz Dębnica Kaszubska.

 

 • autor: EW, fot. www.pomorskie.eu, data: 2016-09-29
 • autor: fot. www.pomorskie.eu

VI rajd rowerowy POKOPKI SŁUPSKIE

  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku, data: 2016-09-28

XXII sesja Rady Powiatu Słupskiego

W dniu 27 września br. w słupskim starostwie odbyła się XXII sesja Rady Powiatu Słupskiego, podczas której radni wysłuchali sprawozdania Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji, z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego oraz informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Słupskiego za I półrocze 2016 roku, jak i o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

Podczas wtorkowej sesji radni głosowali również nad następującymi uchwałami:

 1. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Słupskiego w 2016 roku,
 2. zmieniająca uchwałę Nr XVII/168/2016 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie pozbawienia drogi przebiegającej przez teren Powiatu Słupskiego kategorii drogi powiatowej,
 3. w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Gminie Miasto Ustka na realizację zadania  pn. „Wykonanie dokumentacji aplikacyjnej przebudowy wejścia do Portu Ustka wraz z rozbudową awanportu”,
 4. w sprawie emisji obligacji oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu,
 5. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2016 rok.

 

 

 • autor: fot. Jan Maziejuk

Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych zakończony

W dniu 26 września 2016 r. w Sali Teatralnej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbył się IV Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad wydarzeniem objął Zdzisław Kołodziejski Starosta Słupski. Organizatorami było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych „RAZEM-WSZYSTKO” w Machowinie wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Do udziału w przeglądzie i zaprezentowania swoich talentów zaproszono środowiska osób niepełnosprawnych z powiatu słupskiego, miasta Słupska i powiatów partnerskich.

Do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku przybyło ok. 300 osób, w tym niepełnosprawni mieszkańcy powiatu, przedstawiciele instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.

Przegląd rozpoczął się przywitaniem gości przez dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku – Urszulę Dąbrowską i prezes Stowarzyszenia – Dorotę Lachowicz. Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski.

Przed rozpoczęciem części artystycznej przeglądu wyemitowany został film przedstawiający przebieg przygotowań uczestników przeglądu do występów artystycznych.

Po obejrzeniu filmu na dużej scenie teatralnej odbyły się występy artystyczne. Jako pierwsi wystąpili przedstawiciele powiatu partnerskiego – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie, którzy zaprezentowali utwory ludowe. Następnie Dariusz Słowiński z Domu Pomocy Społecznej w Machowinie wykonał utwory muzyczne „Smak i zapach pomarańczy”, „Deszczowa piosenka” oraz „Płomienie miłości”, a zespół teatralny „Kubuś” przedstawienie „Wojna o kota”. Natalia Koper ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy wykonała utwory „Jedyne co mam” i „Nie jesteś sama”, a zespół Promyczek” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinku „Każdą noc i każdego dnia” oraz „Na raz na dwa”. Kolejne grupy prezentowały bardzo odmienne tematycznie i z różnym przesłaniem przedstawienia teatralne – zespół „Płomyki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych
w Słupsku „O tym co jest najpiękniejsze na świecie”, zespół POKOLENIA.pl ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku „Baśniowy ambaras”, grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie sztukę „(S)Twórca”, „Słowińskie Chabry” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej „Legendę o Diabelskim Kamieniu”, zespół teatralny „Rozdarta Kurtyna” z Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Słupsku przedstawienie „Supernova”, a „Główczyckie Gwiazdy” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rumsku
zaprezentowały humorystyczną wersję „Teleexpressu”. Utwory muzyczne „Stumblin in”, „Simply the Best” oraz „El Conda Pasa” wykonali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie. Jako ostatni wystąpili pacjenci Zakładu Opiekuńczo Leczniczo- Psychiatrycznego w Kobylnicy. Zespół instrumentalny „Chłopaki swojaki” zaprezentował utwory muzyczne. „Batiary-kawaleriowie” oraz instrumentalną wiązankę utworów ludowych, a Łukasz Zieliński wykonał utwór „To ja D. J. Ł. S. Młody Wilk”.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac rękodzielniczych wykonanych przez osoby niepełnosprawne.

Celem organizowanego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych było włączenie osób z niepełnosprawnością we wszystkie przejawy życia społecznego, a także ich integracja ze środowiskiem lokalnym. Wydarzenie służyło promowaniu aktywności społecznej osób niepełnosprawnych oraz ich osiągnięć i potencjału artystycznego.

 

Wszystkim prezentującym się grupom gratulujemy wspaniałych występów artystycznych.

 

 • autor: Wioleta Młynarczyk, PCPR Słupsk, data: 2016-10-06

Festiwal Smaku i Rękodzieła "Zielone Jarmarki"

W dniach 30/09-02/10/2016r. w Słupsku odbędzie się

„ Festiwal Smaku i Rękodzieła – Zielone Jarmarki”.

Impreza organizowana jest na dużej otwartej przestrzeni w Parku Kultury i Wypoczynku.

Podczas trzech dni trwania festiwalu swoje produkty zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców z całego świata.

Prezentacji wystawców towarzyszyć będzie moc atrakcji, przejażdżki konne, spotkania ze stylistami, fryzjerami i wizażystami, pokaz psów i kotów a także pokazy tańca i spotkania z podróżnikami.

W niedzielę ze swoim Kulinarnym Show wystąpi Amin Fakhari. Gotowanie na żywo będzie również okazją do degustacji przygotowanych smakołyków oraz sprawdzenia jak smakuje Fejioada, czym urzeka Farona, a także jak przyrządzić Cosetelinha.

Dzieci będą mogły oddać się zabawie w specjalnej strefie, a wśród wielu codziennych atrakcji znajdą się dmuchance, malowanie buziek, skręcanie balonów, zabawy z mimem i wiele więcej. Każdego dnia na scenie głównej festiwalu odbywać się będą koncerty znanych gwiazd sceny muzycznej. Nie zabraknie rytmów polskich, włoskich czy też hiszpańskich. A całość zakończy zabawa z Dj Embi.

Festiwal Smaku i Rękodzieła składa się nie tylko z targów dobrego jedzenia i rękodzieła, na które zjedzie się kilkudziesięciu nietuzinkowych wystawców. Festiwal to również możliwość dobrej zabawy i ciekawego spędzania czasu dla całej rodziny. Mnóstwo  atrakcji, pokazów, warsztatów, koncertów i konkursów, w których można brać aktywny udział.

Nikt nie wyjdzie również z festiwalu z pustym żołądkiem. Suto zastawione stoły, pokazy kulinarne i regionalne przysmaki, zaspokoją nawet najbardziej wymagający żołądek i najbardziej wybredne gardło. O to ostatnie zadbają barmani i sommelierzy, którzy będą przygotowywać różnorodne drinki i orzeźwiające napitki.

Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału w tym wydarzeniu !

 • autor: "Zielone Jarmarki", data: 2016-09-22

VII rajd rowerowy "Rowerami Między Grzybami"

 • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2016-09-22

Koncert "PO DRUGIEJ STRONIE OKNA"

  • autor: CEIK Damnica, data: 2016-09-21

XIII Słupskie Pokopki

Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Wójt Gminy Damnica Grzegorz Jaworski oraz dyrektor  CEOBS SDO w Karzniczce Jarosław Kapiszka zapraszają serdecznie na tegoroczne  XIII Słupskie Pokopki, które nawiązują do jesiennej tradycji zakończenia wykopek ziemniaków i są jedną z największych imprez odbywających się w okresie jesiennym w  powiecie słupskim.

Impreza znana również pod nazwą Powiatowe Święto Ziemniaka, odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela w niedzielę, tj. 2 października br. i rozpocznie się o godzinie 11.00 na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce (gmina Damnica).

Tradycyjnie już  podczas imprezy gospodarze zmierzą się w ziemniaczanym pojedynku, a wyróżnionym producentom ziemniaków wręczone zostaną Słupskie Bursztynowe Bulwy 2016. Gościem specjalnym tegorocznych Pokopek będzie Grzegorz Russak, wytrawny kucharz, gawędziarz, propagator kuchni myśliwskiej i staropolskiej, znany z kulinarnych programów telewizyjnych, który przyrządzi jak na Pokopki przystało danie z wykorzystaniem ziemniaków.  

Na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, w tym degustacje  potraw z ziemniaków serwowane na stoiskach gastronomicznych kół gospodyń wiejskich z całego powiatu, stosika promocyjne, konkursy oraz ostatni  przed nadchodzącą zimą kiermasz wielu odmian ziemniaków, owoców, warzyw oraz innych atrakcyjnych produktów.

Słupskie Pokopki są doskonała okazją do rozrywki dla całych rodzin.

 • autor: AK, data: 2016-09-20

II Słupskie Spotkanie Doktorantów-Historyków

 • autor: M. Prusak

Zaproszenie na XXII sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XXII sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą  zwołuję  zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 814) na dzień 27 września 2016 roku, godz. 13:00 (wtorek), w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, 

z następującym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie kworum.

3. Zmiany w porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołów XX i XXI sesji.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego.

7. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Słupskiego za I półrocze 2016 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

8. Podjęcie uchwał:

 1. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Słupskiego w 2016 roku,
 2. zmieniająca uchwałę Nr XVII/168/2016 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie pozbawienia drogi przebiegającej przez teren Powiatu Słupskiego kategorii drogi powiatowej,
 3. w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Gminie Miasto Ustka na realizację zadania  pn. „Wykonanie dokumentacji aplikacyjnej przebudowy wejścia do Portu Ustka wraz z rozbudową awanportu”,
 4. w sprawie emisji obligacji oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu,
 5. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2016 rok,

 9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10. Wnioski i oświadczenia radnych.

11. Zakończenie sesji.

 

Wiceprzewodniczący Rady

Wojciech Krasucki

 

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2016/2017

X Otwarte Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów w Korzybiu

Grzybobranie czas zacząć !!

Pracownicy Nadleśnictwa Warcino serdecznie zapraszają wszystkich chcących aktywnie spędzić czas na łonie natury. Już 24 września br. Nadleśnictwo Warcino wraz z Gminą Kępice organizują po raz X Otwarte Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów. Spotykamy się na ścieżce edukacyjnej nad jeziorem w Korzybiu. Zapewniamy wiele atrakcji m.in. wybór króla grzybiarzy, wystawę grzybów jadalnych i trujących, stoisko Powiatowej stacji Sanitarno- epidemiologicznej w Słupsku, pokaz rzeźby w drewnie piłą motorową i wiele wiele innych. W ramach poczęstunku przewidzieliśmy degustację pieczonego dzika. Już dziś zapraszamy do Korzybia.

 • autor: Kamil Szydłowski, Nadleśnictwo Warcino, data: 2016-09-19
 • X Otwarte Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów w Korzybiu

Festyn rodzinno-historyczny w Redzikowie

  • autor: GOK Gm. Słupsk, data: 2016-09-16

„Audiobook na Krętej”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku realizuje w 2016 roku projekt pt. „Audiobook na Krętej” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury KULTURA DOSTĘPNA.

Pierwsza część zadania polegała na tworzeniu audiobooka – książki mówionej, której treścią jest słupska baśń Jolanty Nitkowskiej–Węglarz pt. „O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek”. Opowieść oparta jest na ciekawej historii zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Słupsku oraz historycznej ulicy Krętej biegnącej wzdłuż kościoła. Przez stulecia budynek spełniał wiele funkcji, od sakralnej po magazynową, by ostatecznie po wojnie stać się instytucją kulturalną - biblioteką publiczną.

Odbiorcami audiobooka są użytkownicy szkół i bibliotek ze Słupska i z powiatu słupskiego, w tym osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku. Innowacją na skalę regionu było podjęcie działań z zakresu rewitalizacji społecznej poprzez twórcze zaangażowanie grupy osadzonych przebywających w półotwartym areszcie. Ich zadaniem było wcielenie się w rolę lektorów audiobooka. Część nakładu trafi do placówek oświatowych w celu wykorzystania na lekcjach języka polskiego, regionalizmu, wiedzy o kulturze itp. Część audiobooków zostanie przekazanych do bibliotek na terenie Pomorza i do placówek penitencjarnych z przeznaczeniem do wykorzystania w procesie resocjalizacji.

Drugim modułem projektu była organizacja warsztatów z zakresu książki dotykowej dla dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu niskiego statusu materialnego. Książka dotykowa charakteryzuje się tym, że składa się z tekstu i trójwymiarowej ilustracji. Poprzez dotyk odbiorca poznaje kształty przedmiotów oraz fakturę materiałów.

Najbliższe tygodnie upłyną nam pod znakiem realizacji ostatniego etapu projektu „Audiobook na Krętej”.  W dziesięciu gminnych miejscowościach powiatu słupskiego odbędą się spotkania autorskie z twórcami i realizatorami projektu: m.in. z Jolantą Nitkowską – Węglarz, Martą Turkowską. Będzie można posłuchać fragmentu książki mówionej i obejrzeć dokument z przebiegu części warsztatowej.

Przygotowana też będzie wystawa książek dotykowych. .  Wśród osób które przybędą na spotkanie rozlosujemy 3 książki audiobooki.

Serdecznie zapraszamy na spotkania mieszkańców powiatu słupskiego.

 

Harmonogram spotkań:

15 września godz. 16.oo - Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy, ul. Wodna 20/4

19 września godz. 16.30 - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice, ul. M. Buczka 1

22 września godz. 17.oo- Gminna Biblioteka Publiczna w Damnicy, ul. Wincentego Witosa 13

23 września godz. 17.oo – Świetlica w Borzęcinie gm. Dębnica Kaszubska

28 września  godz.17.oo - Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, ul. Główna 12, Jezierzyce

29 września  godz. 17.oo - Biblioteka Publiczna Gminy Smołdzino, ul. Bohaterów               Warszawy 30

4 października godz.17.oo - Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach, ul. Kościuszki 15

12 października godz. 16.oo - Biblioteka  Miejska w Ustce, ul.  Kopernika 22

18 października godz. 17.oo -  Gminna Biblioteka Publiczna w Potęgowie, ul. Szkolna 2b

27 października godz. 17.oo – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, ul. Grodzka 3

28 października godz. 17.oo – Biblioteka Publiczna w Objeździe

 

Wstęp na spotkania wolny.

 

Więcej o projekcie znajduje się w linku

http://biblioteka.slupsk.pl/index.php/projekty/2016/126-audiobook-na-kretej

 • autor: Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, data: 2016-09-14

Jesień z PARR-em

Zapowiada się ciekawa jesień z PARR-em!

Coś dla małych i dużych... Kalendarz wydarzeń gospodarczych przygotowany przez PARR S.A. na najbliższe tygodnie dopasowany został do różnych grup docelowych. Jest w nim: program edukacyjny dla dzieci, konferencje, szkolenia, a także spotkania dla biznesmenów, inżynierów i księgowych.

http://parr.slupsk.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1083%3Ajesie-dla-maych-i-duych-z-parr-sa&catid=43%3Aaktualnoci&Itemid=29&lang=pl

Większość spotkań odbędzie się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

Od września rusza „Klub Młodego Odkrywcy”, do którego mogą przystąpić uczniowie klas podstawowych. Będą to tematyczne zajęcia edukacyjne poświęcone wybranym działom z zakresu  fizyki, chemii,  geografii i szeroko rozumianego poznawania świata. „Na zajęciach będziemy działać, budować, eksperymentować i dotykać. Zajęcia będą odbywać się w ostatni tydzień każdego miesiąca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym” – zapowiada Ewa Krzaczkowska Dyrektor SIT.

 

W dniu 27 września 2016r. odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu  „START-IT” - inicjatywy SIT,  w ramach której oswajamy narzędzia IT oraz poznajemy tajniki  marketingu internetowego i social mediów. Tym razem  - Webwriting, czyli jak pisać skuteczne teksty internetowe”.

 

Po przerwie wakacyjnej powracają także spotkania dla przedsiębiorców w ramach tzw. Księgowych Czwartków. Wrześniowe spotkanie odbędzie się w SIT w dniu 29 września 2016r. i dotyczyć będzie tematu transakcji transferowych.

Natomiast na dzień 4 października 2016r. zaplanowano seminarium dla inżynierów i pracowników firm w tematyce bezpieczeństwa i modernizacji maszyn przemysłowych pn. „Modernizacja maszyn a znak CE”.

„Pomorskie Dni Energii 2016” to kolejne istotne wydarzenie na terenie naszego województwa. Program uwzględnia tematykę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie lokalnych systemów energetycznych oraz nowych technologii energetycznych. Nie zabraknie przedstawienia aktualnej sytuacji prawnej oraz źródeł finansowania inwestycji OZE. Konferencji towarzyszyć będą targi technologii energetycznych oraz strefa energetycznych warsztatów i zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.

Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii w SIT zaprasza wszystkich zainteresowanych inwestycjami z zakresu efektywności energetycznej na konsultacje technologiczne. „W każdą środę nasz doradca pełni dyżur. Oprócz tego wykonujemy analizy efektywności planowanych inwestycji i inne opracowania tematyczne oraz szkolimy z zakresu projektowania i montowania instalacji fotowoltaicznych” – dodaje Ewa Krzaczkowska.

Dla osób chcących podnieść swoje umiejętności z zakresu obsługi komputerów organizowane są specjalistyczne szkolenia komputerowe. W stałej ofercie są kursy AutoCAD, CorelDRAW,  MS Excel - kurs podstawowy i średniozaawansowany.

Z kolei w dniach 27-28 września 2016r. dla przedsiębiorców organizowane są śniadania biznesowe w Karlinie i Tychowie w powiecie białogardzkim. Podczas spotkań omówione zostaną m.in. aktualne zmiany w prawie pracy i prawie podatkowym.

 

- „Mamy bogate doświadczenie w organizacji różnego rodzaju tematycznych spotkań dla wielu grup odbiorców: przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów czy instytucji otoczenia biznesu. Zorganizowaliśmy wiele konferencji, seminariów, szkoleń, nie tylko w regionie, ale także zagranicą w Skandynawii i Niemczech. Obecnie skupiamy się na organizacji śniadań biznesowych. W ciągu ostatnich dwóch lat nasze spotkania w tej w formie zyskały ogromną popularność na Pomorzu, dlatego tej jesieni kontynuujemy je również na terenie woj. zachodniopomorskiego” – podsumowuje Mirosław Kamiński, Prezes PARR S.A.

Bliższe informacje o w/w wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych www.parr.slupsk.pl , www.sse.slupsk.pl , www.sit.slupsk.pl 

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. od 1994r. inicjuje, promuje i wspiera działania służące szeroko pojętemu rozwojowi regionalnemu. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym.

 

12.09.2016r., Zespół ds. Promocji i Pozyskiwania Inwestorów

 

 • autor: PARR Słupsk, data: 2016-09-14

Konferencja prasowa

Trwa dobra passa samorządu powiatu słupskiego.

Kolejne dofinansowanie do dóg powiatowych zdobyło starostwo powiatowe w Słupsku. Po uzyskaniu dofinansowania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na dwie inwestycje drogowe tj. Głobino-Dobieszewo i Stowięcino-Potęgowo powiat pozyskał kolejne pieniądze na przebudowę dróg powiatowych.

Jak poinformował na konferencji prasowej starosta słupski Zdzisław Kołodziejski kolejne dofinansowanie uzyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na przebudowę drogi powiatowej przebiegającej przez trzy miejscowości leżące na terenie gminy Smołdzino tj. Wysoka, Czysta i Komnino. Całkowity koszt inwestycji to 4,2 mln zł, otrzymana dotacja to ponad 2,6 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana w 2017 r.

Starosta nie krył radości z faktu, że od początku kadencji w latach 2015-16 udało się zrealizować lub są w trakcie realizacji inwestycje drogowe na kwotę ponad 33 mln zł. Większość tej kwoty - ponad 22 mln zł to środki pozyskane przez Powiat z różnych źródeł zewnętrznych.

 

Na konferencji poinformowano rownież o trwającym przyjmowaniu zgłoszeń do Konkursu "Lider Promocji Słupskiej Gospodarki – Srebrny Niedźwiedź 2016”.

Zgłoszenia może dokonać sam uczestnik lub instytucja otoczenia biznesu za zgodą potencjalnego uczestnika, pocztą tradycyjną, kurierem, osobiście lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: promocja@powiat.slupsk.pl lub na adres: Starostwo Powiatowe w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, 76-200 Słupsk z dopiskiem na kopercie lub w tytule e-mail: „Srebrny Niedźwiedź 2016”.

Na zgłoszenia czekamy do dnia 30 września br.

Regulamin Konkursu wraz z  kartami zgłoszeniowymi znaleźć można na stronach internetowych organizatorów (www.powiat.slupsk.pl, www.siph.slupsk.pl, www.slupsk.pl) i instytucji wspierających Konkurs (www.parr.slupsk.pl, www.cech.slupsk.pl, www.not.slupsk.pl, www.podr.pl).

 • autor: PL, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-09-14
 • Konferencja prasowa
 • Konferencja prasowa
 • Konferencja prasowa

SPRZĄTANIE ŚWIATA

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016
16-18 WRZEŚNIA
DOŁĄCZ DO NAS!

 

23. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA PRZEBIEGA POD HASŁEM

„Podaj dalej... drugie życie odpadów"


Głównym przesłaniem akcji jest:

- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

 

Co roku w do akcji przyłącza się kilka milionów wolontariuszy - dołącz i Ty!

Do udziału w akcji "SPRZĄTANIE ŚWIATA" zachęcamy również wszystkich

mieszkańców regionu słupskiego.

 

 • autor: AK, data: 2016-09-14

Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

Program Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych


10.00 – rozpoczęcie, przywitanie gości
10.10 – prezentacja filmu z przygotowań do występów uczestników Przeglądu
10.20 – 14.00 Występy artystyczne osób niepełnosprawnych:

 

 • zespół muzyczny „Rach-Ciach” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drogomyślu z kompozycjami własnymi
 • uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie z utworami ludowymi
 • Dariusz Słowiński z Domu Pomocy Społecznej w Machowinie z utworami muzycznymi pt. „Smak i zapach pomarańczy”, „Deszczowa piosenka”, „Płomienie miłości” oraz zespół teatralny „Kubuś” z przedstawieniem pt. „Wojna o kota”
 • uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy z utworami muzycznymi pt. „Jedyne co mam” oraz „Nie jesteś sama”
 • zespół „Płomyki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku z występem pt. „O tym co jest najpiękniejsze na świecie”
 • zespół „Promyczek” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinku z utworami muzycznymi pt. „Każdą noc i każdego dnia” oraz „Na raz na dwa”
 • zespół POKOLENIA.pl ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku z przedstawieniem pt. „Baśniowy ambaras”
 • grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie ze sztuką pt. „(S)Twórca”
 • uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie z utworami muzycznymi pt. „Stumblin in”, „Simply the Best” oraz „El Conda Pasa”
 • grupa teatralna „Słowińskie Chabry” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej z przedstawieniem pt. „Legenda o Diabelskim Kamieniu”
 • zespół teatralny „Rozdarta Kurtyna” z Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Słupsku z występem pt. „Supernova”
 • zespół „Główczyckie Gwiazdy” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rumsku z przedstawieniem pt. „Teleexpress”
 • zespół instrumentalny „Chłopaki swojaki” z Zakładu Opiekuńczo Leczniczo- Psychiatrycznego w Kobylnicy z utworami muzycznymi pt. „Batiary-kawaleriowie”, „To ja D. J. Ł. S. Młody Wilk” oraz z instrumentalną wiązanką utworów ludowych
  Przegląd zakończy się poczęstunkiem ok. godz. 14.00
 • autor: Wioleta Młynarczyk, PCPR Słupsk, data: 2016-09-13

Konkurs fotograficzny "Przyroda Powiatu w Obiektywie" 2016

Zgłoś swoje zdjęcie do konkursu

Przypominamy, ze jeszcze do 30 września można zgłaszać zdjęcia do powiatowego konkursu fotograficznego „Przyroda powiatu w obiektywie”.Zdjęcia nadsyłać można w czterech niżejwymienionych kategoriach:

 • I - Krajobraz powiatu słupskiego,
 • II - Fauna i Flora powiatu słupskiego,
 • III - Przyroda oczami dzieci,
 • IV - Przyroda oczami młodzieży,

Swoje prace wraz z kartą zgłoszenia uczestnika oraz w przypadku dzieci i młodzieży z pisemną zgodą rodzica (opiekuna) należy składać w Starostwie Powiatowym w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14 wBiurze Obsługi Interesanta – pok. nr 1. Prosimy o załączenie wersji elektronicznej zdjęcia lub negatywu.

Regulamin konkursu, wzór karty zgłoszenia uczestnika oraz zgoda rodzica (opiekuna) na udział w konkursie, dostępne są w zakładce DLA MIESZAKAŃCÓW >ŚRODOWISKO, w Biurze Obsługi Interesanta- pok. nr 1 oraz w Wydziale Środowiska i Rolnictwa – pok. nr 316.

Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można pod nr tel. (59) 841 85 34.

Na laureatów czekają cenne nagrody!

 

 • autor: MW, data: 2016-09-13

Powiat słupski rozpoczął współpracę z Ukrainą

W miniony weekend, tj. 10-11.09. br., w powiecie słupskim przebywała delegacja samorządowców z Ukrainy, na czele z przewodnicząca Rejonowej Rady Rożyszczeńskiej Inną Haivoronską oraz zastępcą przewodniczącego Ihor-em Shkilnyi.

Ośmioosobowa delegacja z Ukrainy przyjechała na zaproszenie starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego, który zainicjował współpracę między powiatami.

Na przełomie lutego i marca br. Rada Powiatu Słupskiego oraz radni Rejonu Rożyszczeńskiego podjęli decyzję o podpisaniu umowy o partnerskiej pomiędzy Rejonem Rożyszczeńskim w obwodzie wołyńskim na Ukrainie a Powiatem Słupskim. Dokument ten został symbolicznie podpisany podczas wizyty w powiecie słupskim. Obydwie strony umowy zobowiązały się w niej do współpracy w zakresie wymiany doświadczeń w takich obszarach jak:

- współorganizacja, uczestnictwo w działaniach społecznych, edukacyjnych, sportowych  i  gospodarczych, a także

- ułatwianie spotkań i wymiany doświadczeń mieszkańców obydwu powiatów w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży, przedstawicieli różnych organizacji społecznych, grup zawodowych oraz przedsiębiorców.

Podczas pobytu w powiecie słupskim delegacja z Ukrainy miała również okazję zwiedzić Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie, a także wziąć udział w Powiatowym Święcie Plonów w Potęgowie.

 

 

 • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2016-09-13

Koncert Organowy w Główczycach

 • Konert Organowy

Rajdy rowerowe ze SZPRYCHĄ

 • Rajd rowerowy "Na Grzyby"
  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Szprycha w Słupsku , data: 2016-09-13
 • V Masa Krytyczna
  • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Szprycha w Słupsku , data: 2016-09-13

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW W POTEGOWIE ZAKOŃCZONE

W niedzielę, 11 września br. rolnicy z powiatu słupskiego świętowali z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Dopisała pogoda,  a gościom zapewniono liczne atrakcji oraz wyśmienitą zabawę do późnych godzin wieczornych. Publiczność na scenie rozbawił Kabaret Łowcy.B. To jednak nie wszystkie atrakcje, gdyż dla najbardziej wytrwałych Słupskie Bractwo Rycerskie im. Księcia Bogusława V ze Słupska przygotowało pokaz ogni.

Powiatowe Święto Plonów, które jest piękną tradycją podziękowania Bogu za zebrane plony, odbyło się w tym roku w gminie Potęgowo. To również uhonorowanie rolniczego trudu związanego z ciężką pracą przy dostarczaniu nam codziennego chleba. Dożynki rozpoczęła msza święta w intencji rolników odprawiona przez proboszcza parafii w Skórowie Waldemara Pieleckiego. Po mszy św. goście przeszli w uroczystym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie, gdzie odbywały się wszystkie uroczystości. Tegoroczni starostowie dożynek – Janina i Jerzy Boyków z Warcimina wręczyli dożynkowy bochen chleba staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Potęgowa Dawidowi Litwinowi, którzy obiecali dzielić go sprawiedliwie. Razem z włodarzami gmin powiatu słupskiego częstowali nim wszystkich gości. W swoich wystąpieniach w sposób szczególny dziękowali rolnikom za ich codzienny trud, za ich pracę na roli, przy nie zawsze sprzyjającej w tym roku pogodzie.

Życzenia dla rolników z powiatu słupskiego przesłał Prezydent RP, który objął Powiatowe Święto Plonów w Potęgowie Patronatem Narodowym, Premier RP Beata Szydło, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek.

W tegorocznych dożynkach licznie uczestniczyły delegacje z zaprzyjaźnionych powiatów partnerskich, m.in. starosta cieszyński Janusz Król, wicestarosta lubański Wojciech Zembik oraz grupa samorządowców z rejonu Rożyszczeńskiego w okręgu wołyńskim na Ukrainie.

Powiatowe Święto Plonów jest zawsze okazją do nagradzania wyróżniających się rolników. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” w tym roku otrzymali: Paweł Gonera - gm. Główczyce, Paweł Wekwert - gm. Potęgowo, Danuta Huras - gm. Potęgowo, Danuta Szumejda - gm. Słupsk, Ryszard Nowak - gm. Słupsk.

Starosta słupski tradycyjnie nagrodził wyróżniających się rolników z powiatu słupskiego statuetkami "Bursztynowego Kłosa 2016". W tym roku otrzymali je: Ryszard Jurcaba- gm. Słupsk, Tomasz Godzieba (spółka Agrodan) - gm. Ustka, Danuta i Roman Sech - gm. Kobylnica, Michał Mikołajczyk- gm. Potęgowo, Przemysław Olszewski- gm. Smołdzino, Tadeusz Szczepaniak   - gm. Główczyce, Teresa i Bogdan Praszczakowie   -gm.Damnica, Stanisław Śliwka - gm. Kępice oraz Eugeniusz Krycki - gm. Dębnica Kaszubska Statuetki rolnikom wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski i Jan Olech, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego.

Podczas Powiatowego Święta Plonów w Potęgowie rozstrzygnięto tradycyjny konkurs na wieniec i chleb dożynkowy. Do tegorocznego konkursu zgłoszono łącznie  22 chleby dożynkowe z wypieku domowego i 24 wieńce dożynkowe, w tym 14 wieńców tradycyjnych i 10 niekonwencjonalnych. Rywalizowały one o prestiż oraz o nagrody finansowe.

Przy ocenie chlebów komisja konkursowa, w skład której weszli: Gabryela Włodarska-Koszutowska z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Zenona Mazurczyk z Pomorskiej Izby Rolniczej w Słupsku, Dariusz Szyca z Szyca Company s.c. Piekarnia i wytwórnia chrupek oraz Zbigniew Babiarz-Zych ze Starostwa Powiatowego w Słupsku, oceniała przede wszystkim smak i sposób prezentacji wypieków. Zgłoszony do konkursu chleb musiał mieć kształt okrągły i być upieczony z mąki uzyskanej ze zbóż uprawianych w regionie pomorskim. Musiały także pozostawać w zgodzie z wielowiekową tradycją wypiekania chleba. Również do wykonania wieńców można było użyć jedynie zbóż, owoców, ziół i kwiatów pochodzących z naszego regionu. Ocenie podlegała forma plastyczna oraz ogólna prezentacja wieńca. W przypadku wieńców tradycyjnych miały one mieć formę korony zamkniętej o podstawie w kształcie koła i wysokości nieprzekraczającej 1,8 metra. Z kolei wieńce niekonwencjonalne mogły mieć dowolną formę i wymiary.

Ostatecznie I miejsce wśród chlebów (300 zł) zajęło sołectwo Łosino, na II miejscu (250 zł) uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Osiedle Jezierzyce, a na III miejscu (Koło Gospodyń Wiejskich Głobino-Stanięcino. Przyznano także dwa wyróżnienie po 100 zł, które trafiły do sołectwa Warcino i Koła Gospodyń Wiejskich Warblewo.

Natomiast w kategorii wieńców tradycyjnych I miejsce (1200 zł) wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich Żelkowo, II miejsce (750 zł) zajęło sołectwo Bronowo, a na III miejscu (500 zł) znalazło się sołectwo Widzino. Na wyróżnienie (250 zł) zasłużyło Koło Gospodyń Wiejskich Kukowo.

Wśród wieńców niekonwencjonalnych I miejsce (1200 zł) zajęło sołectwo Włynkówko, II miejsce (750 zł) wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich Jezierzyce, a III miejsce przypadło w udziale sołectwu Żochowo. W tej kategorii wyróżnienie (250 zł) trafiło do sołectwa Objazda.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Zdzisław Kołodziejskiego, starosty słupskiego oficjalne podziękowania i okolicznościowe dyplomy, a najlepsi wspomniane wyżej nagrody finansowe.

W czasie dożynek przeprowadzono również wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2016. Do rywalizacji o te tytuły przystąpiło czternastu kandydatów. Podczas trwania konkursu uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością życia wiejskiego, oceniane były także: kreatywna prezencja kandydatów i ich umiejętności artystyczne a w konkurencjach sportowych szybkość i precyzja. Gospodynią Roku 2016 została Zuzanna Malek, a Gospodarzem Roku Jarosław Malek, małżeństwo z gm. Potęgowo. Drugie miejsce w konkursie zajęła gmina Damnica, a trzecie gm. Smołdzino.

Na scenie wystąpili soliści, zespoły taneczne i wokalne oraz gwiazda wieczoru – Kabaret Łowcy.B. Publiczność mogła podziwiać i wysłuchać: Zespołu „Mleczaki”, „Wiśta Wio” i „Potęgowianki”, wszystkie z gm. Potęgowo, Zespołu „Ale Babki” z Kobylnicy, „Pietruchy” z Biesowic, solistów Daniela Dębickiego i Martę Sikorę z Kępic, Nikolę Kędrę, Piotra Fitowskiego, a także Kapelę z gminy Damnica. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W tym dniu przygotowano moc dodatkowych atrakcji, były to m.in.: kiermasze,  stoiska promocyjne gmin, twórców ludowych, instytucji i sprzedawców, kącik zabaw dla dzieci. Najmłodszych zabawiała powiatowa SOWA i Fundacja Indygo.

Słupskie Bractwo Rycerskie im. Księcia Bogusława V ze Słupska zaprosiło obecnych na dożynkach mieszkańców powiatu słupskiego do historycznego obozowiska z namiotami, w którym zaprezentowali  m.in. kuchnię średniowieczną od podstaw z wykorzystaniem sprzętu obozowego, przygotowali podpłomyki oraz degustację i pokazali broń czarnoprochową, walkę zbrojnych, zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych, a także łucznictwo. Na zakończenie, zaraz po występie kabaretu Bractwo zaprezentowało taniec ognia  w pokazie fireshow.

Wiele z gmin na stoisku promowało swój region, a na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z regionu nie można się było oprzeć pokusie skosztowania regionalnych przysmaków, takich jak: pierogi, przeróżne ciasta, czy chleb ze smalcem. Organizatorzy, Powiat Słupski i Gmina Potęgowo  zadbali również o poczęstunek dla wszystkich przybyłych zapraszając na darmową grochówkę

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów zgromadziło w Potęgowie wielu mieszkańców wsi, przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem oraz mieszańców Ziemi Słupskiej, a piękna słoneczna pogoda sprzyjała miłej zabawie i biesiadowaniu w plenerze.

Sponsorem głównym powiatowych dożynek był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., który w ramach swej działalności aktywnie angażuje się w dialog z otoczeniem oraz wspiera inicjatywy między innymi z kultury i sztuki. Prowadzone przez spółkę inwestycje w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, służące dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz bezpieczeństwu energetycznemu kraju, wzmacniają poczucie odpowiedzialności GAZ-SYSTEM S.A. za mieszkańców regionów oraz wykorzystywane zasoby naturalne. Spółka dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania były w pełni rozumiane i akceptowane, realizowane z poszanowaniem środowiska oraz stwarzały szansę na to, by dany region odnosił korzyści z wdrażanych projektów.

 

 • autor: AK/CER, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-09-12

Zaproszenie na XXI sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XXI sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuję zgodnie z art. 15 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 814) na dzień 13 września 2016 roku (wtorek) o godz. 14.00 w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14, z następującym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie kworum.

3. Zmiany w porządku obrad.

4. Podjęcie uchwał:

 1. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Słupsk oraz zawarcia umowy partnerskiej dotyczącej realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa drogi gminnej nr 119096G w miejscowości Głobino obręb Płaszewko”,
 2. zmieniająca uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminą Dębnica Kaszubska na realizację zadania w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

5. Zakończenie sesji.

 

 

                                                                                                          Przewodniczący Rady

                                                                                              Jan Olech 

IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów

IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Gryfa Słupskiego i Superjuniorów odbędzie się w dniach 9-10.09.2016 roku na obiektach stadionu 650 - lecia Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku, przy ul. Madalińskiego 1. wystąpią drużyny:

Polonia Grodno, Szachtiar Saligorsk z Białorusi, Oldboje Kaliningrad z Rosji. Ponadto w turnieju  wystąpią zespoły z drużyn lokalnych Team Adamski, Oldboys Ustka, Victoria Słupsk, Almir Słupsk i gospodarze FK Oldboje.

W grupie przedszkolaków wiek 5 - 6 Przedszkole Akademia Maluchów i Niezapominajka wraz z grupa chelederek.

Ponadto w kategorii starszych, Victoria, Słupsk, Byki Słupsk, Sparta Sycewice, Gryf Słupsk, Akademia Pomorska Ustka w sumie na dziś 10 zespołów. Każda drużyna liczy po 10 i więcej zawodników.

 

 • autor: Józef Konecki, FK Oldboje Słupsk, data: 2016-09-07
 • IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów

Dożynki Gminy Kępice

 • autor: fot. J. Maziejuk, data: 2016-09-06
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice
 • Dożynki Gminy Kępice

Podpisanie umowy z PFRON

Starosta słupski Zdzisław Kołodziejski oraz wicestarosta Rafał Konon podpisują właśnie (6.09.2016 r.) w Gdańsku umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację dwóch projektów służących niepełnosprawnym z powiatu słupskiego w ramach ogłoszonego przez PFRON „Programu Wyrównywania Różnic między regionami III”.

Pierwszy z projektów, którego projektodawcą jest Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej dotyczy utworzenia pierwszego w powiecie słupskim Warsztatu Terapii Zajęciowej. Na ten cel uzyskano środki w wysokości 222 283,98 zł. Warsztaty zostaną zlokalizowane w Sycewicach (gm. Kobylnica). Dzięki powstaniu nowych Warsztatów Terapii Zajęciowej osoby niepełnosprawne,  po ukończeniu szkoły specjalnej, będą miały zapewnioną rehabilitację społeczno-zawodową. Warsztaty  będą przeznaczone dla 25 uczestników. Warsztaty rozpoczną działalność do końca 2016 roku.

Drugi projekt, na który uzyskano 229 665, 36 zł dotyczy zakupu autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych na rzecz gminy Kępice. Projektodawcą jest Gmina Kępice. Dzięki zakupowi autobusu, zapewniony zostanie codzienny dowóz do Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Przytocku niepełnosprawnych z terenu całej gminy Kępice. Autobus, który na dzień dzisiejszy dowozi uczestników do ŚDS jest w bardzo złym stanie technicznym oraz posiada zbyt małą liczbę miejsc. W związku z tym zakupiony zostanie nowy autobus spełniający wszystkie wymagania potrzebne do przewozu osób niepełnosprawnych.

 • autor: PL

Powiat słupski włącza się akcję Narodowe Czytanie 2016

Powiat słupski włącza się akcję Narodowe Czytanie 2016

3 września br. (sobota) o godz. 10:00 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku rozpocznie się czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W wydarzeniu weźmie udział Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski oraz inni przedstawiciele władz samorządowych powiatu słupskiego.

Lektury wysłucha młodzież szkolna i nauczyciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, którzy aktywnie włączą się w czytanie. Przewidziano również  prezentację fragmentów adaptacji filmowej powieści polskiego noblisty. Czytanie powieści zakończy się o godz. 12:00. Tego dnia  uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku zapoznają się ze swoją biblioteką szkolną. Celem akcji jest: wspólne czytanie największych polskich dzieł literackich, popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży, wskazanie potrzeby dbałości o polszczyznę, niesienie radości z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Organizatorem sobotniego spotkania jest Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku i Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Henryka Sienkiewicza rywalizowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym bieżącego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania internetowego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta RP. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całym kraju czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 roku „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku główną bohaterką narodowego czytania była  „Lalka” Bolesława Prusa. W akcję włączyło się wtedy ponad 1600 miejscowości w kraju.

„Quo vadis”  to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która  została opublikowana, najpierw w odcinkach,  w latach 1895-1896,  w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces. Przetłumaczoną  ją na ponad pięćdziesiąt języków. Doczekała się również adaptacji filmowych.  Akcja powieści rozgrywa się głównie w Rzymie u schyłku panowania cesarza rzymskiego Nerona. Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. 

 

 • autor: CER, Słupsk , data: 2016-09-02

Rajd rowerowy pt. "Rowerami i jachtami"

 • data: 2016-08-31
 • autor: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku , data: 2016-08-31

Spotkanie z "Eko-Kuchnią"

  • autor: Stowarzyszenie Słowiniec , data: 2016-08-29

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

 • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2016-09-01

Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017

  • autor: D.S., data: 2016-09-01

XX sesja Rady Powiatu Słupskiego

W dniu 30 sierpnia br. w słupskim starostwie odbyła się XX sesja Rady Powiatu Słupskiego, podczas której radni wysłuchali sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności za okres od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego. Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski przedstawił również informacje o stanie przygotowań Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy do rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa uczniów oraz wychowanków internatu.

Podczas wtorkowej sesji radni głosowali również nad uchwałami:

 1. w sprawie pozbawienia części drogi przebiegającej przez teren Powiatu Słupskiego kategorii drogi powiatowej,
 2. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Słupskiego,
 3. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miasto Ustka oraz zawarcia umowy partnerskiej dotyczącej realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa obiektu mostowego nad linią   kolejową na drodze gminnej 100051G na działce nr 888 w ciągu ulicy Zubrzyckiego w Ustce”,
 4. w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminą Dębnica Kaszubska na realizację zadania
  w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”,
 5. zmieniająca uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminami Główczyce
  i Potęgowo na realizację zadania w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”,
 6. w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminami Główczyce i Potęgowo na realizację zadania  w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”,
 7. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2016 rok,
 8. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 9. w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej kontroli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy. 
 • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2016-08-30

Awanse dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów

30 sierpnia br. w Sali Czerwonej starostwa słupskiego, starosta słupski Zdzisław Kołodziejski i wicestarosta Rafał Konon wręczyli akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego pięciu nauczycielom zatrudnionym w jednostkach oświatowych prowadzonych przez powiat słupski. Wręczyli też stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce oraz za bardzo dobry wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych mieszkańcom powiatu słupskiego.

W uroczystości wzięli również udział dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz rodzice uczniów. W obecności zgromadzonych ślubowanie złożyli i odebrali akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego: Joanna Huras – nauczyciel biologii i ochrony środowiska w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku, Bożena Kowalko – nauczyciel zajęć opiekuńczo-wychowawczych i wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy, Marta Mossakowska – nauczyciel – psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, Wojciech Majchrowski – nauczyciel matematyki i informatyki  oraz Dominik Zaleski – nauczyciel przedmiotów zawodowych - geodezyjnych – w Zespole Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku.

O stypendia Starosty Słupskiego za wyniki i osiągnięcia w nauce oraz za bardzo dobry wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie ubiegało się 23 uczniów. Ci, którzy je otrzymali mogą pochwalić się średnią ocen w roku szkolnym 2015/2016 od 5,00 do 5,54, osiągnięciami w olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych oraz prawie stu procentowym wynikiem na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie.

Tegorocznymi stypendystami Starosty Słupskiego w kategorii za wyniki w nauce (Omnibus) zostali: Krzysztof Sulewski - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, Sary Rycyk - absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, Patryk Cisek - uczeń klasy drugiej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Kamila Bartoszko - uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Oliwia Ćwik - uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w  Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Paulina Dąbrowska - uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Magdalena Skawińska - uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Justyna Krajnyk – uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Joanna Cywińska – uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Dominika Zalewska – uczennica klasy czwartej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, Wiktoria Januszkiewicz – uczennica klasy trzeciej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz Szymon Cybulski – uczeń klasy trzeciej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

Stypendystami w kategorii za osiągnięcia w nauce (Czempion) zostali: Sary Rycyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce (m.in. laureatka etapu centralnego III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym,I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie i III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP) oraz Oliwia Ćwik z Technikum nr 6 wZespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku (finalistka etapu okręgowego XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej oraz laureatka XIX edycji Konkursu „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca”).

Stypendystami w kategorii za bardzo dobry wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie (Adept) zostali: Ewelina Olszewska - absolwentka Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, Karola Szmajda  - uczeń klasy czwartej Technikum nr 6 w  Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku – finalista Międzywojewódzkiego Konkursu Informatycznego InfoSłupia, Oliwia Ćwik, Dominika Zalewska, Magdalena Skawińska, Paulina Dąbrowska oraz Kamila Bartoszko.

Starosta słupski gratulując stypendystom i wyróżnionym uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom powiedział m.in.: - Mam świadomość, jak wiele wysiłku, wyrzeczeń i poświecenia wymaga nauka oraz przygotowanie się do konkursów, które są sprawdzianem wiedzy i umiejętności znacznie wykraczających poza program nauczania. Dlatego najlepszym uczniom należy się za ten wysiłek specjalna premia w postaci stypendium starosty i uznanie.

W imieniu stypendystów głos zabrał Patryk Cisek, który podziękował za docenienie wysiłku uczniów i zapewnił, że przyznane stypendia zostaną wykorzystane na dalszy rozwój zainteresowań i zdobywanie wiedzy.

 • autor: D.S., fot. Jan Maziejuk, data: 2016-08-30

I Spartakiada Osób Niepełnosprawnych zakończona sukcesem

W dniu 25 sierpnia 2016 r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce przy ul. Grunwaldzkiej 35, prezentacją wszystkich drużyn, o godzinie 10.00 rozpoczęła się „I Spartakiada Osób Niepełnosprawnych” pod patronatem Starosty Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego.

Do udziału w Spartakiadzie zgłosiło się 8 sześcioosobowych drużyn z różnych jednostek działających na rzecz osób niepełnosprawnych, były to m.in.: SOSW z Lubania, WTZ z Bełchatowa – uczestnicy z powiatów partnerskich Powiatu Słupskiego, WTZ Polskiego Związku Osób Niewidomych w Słupsku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rumsku oraz Domy Pomocy Społecznej z Machowina, Machowinka, Przytocka oraz Lubuczewa.

Przeprowadzono 6 konkurencji, w których zawodnicy wykazali się niesamowitą pogodą ducha oraz wolą walki. Konkurencjom towarzyszyła doskonała atmosfera oraz wiele sportowych emocji, a przede wszystkim wspaniała słoneczna pogoda.

Program zawodów obejmował zarówno konkurencje lekkoatletyczne, jak również rekreacyjne, między innymi: bieg na 60 m, sztafeta 4x60 m, wyścigi rzędów, rzut piłką lekarską oraz rzut do celu i strzał na bramkę. W przerwach między sportowymi zmaganiami dla uczestników zawodów, kibiców i wszystkich gości czekał wyśmienity poczęstunek.

Na koniec zmagań, w czasie obrad sędziów, rozegrano pomiędzy uczestnikami mecz towarzyski popularnego zbijaka.

Spartakiadę zakończono ogłoszeniem wyników i uroczystą dekoracją zwycięzców poszczególnych konkurencji, zarówno indywidualnych, jak również zespołowo. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, znaczek– button oraz zestaw drobnego sprzętu sportowego oraz akcesoriów sportowych.  Za konkurencje zespołowe drużyny otrzymały statuetki, a w klasyfikacji końcowej każda z drużyn otrzymała również puchar.

Tak wspaniała impreza odbyła się dzięki organizatorom: Stowarzyszeniu „Zacisze”, działającym przy Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie oraz współorganizatorom: Domom Pomocy Społecznej w Machowinie i Machowinku i Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Ustce.

 • autor: DPS Lubuczewo, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-08-29

Środki ze Słowińskiej Grupie Rybackiej dla przedsiębiorców

Słowińska Grupa Rybacka pod koniec bieżącego roku planuje ogłosić konkurs na wnioski o dofinansowanie dla przedsiębiorców chcących rozwinąć swoją działalność. Pula środków wyniesie 2 500 000 zł.

Na jakie pomysły będzie można otrzymać dofinansowanie?

Nie ma tym względzie wielu ograniczeń – dotacje można otrzymać na wszelkie usługi dla miejscowej ludności i turystów. Z dofinansowania wyłączone są jedynie działalności typowo rolnicze, rybackie, związane z wydobyciem surowców mineralnych i produkcją niebezpiecznych substancji.

Należy pamiętać, że rozwój działalności nie oznacza podniesienia standardów w prowadzonej firmie, ale wiąże się z wdrożeniem nowych usług lub zdobyciem nowych klientów, dlatego wspierani będą przedsiębiorcy, którzy albo rozpoczną zupełnie inną niż prowadzona dotychczas działalność, albo znacząco rozwiną dotychczasową ofertę.

Do kogo skierowany będzie konkurs?

W konkursie na dotacje udział będą mogły wziąć osoby i organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki handlowe.

Warunkiem koniecznym dla osób indywidualnych jest posiadanie miejsca zamieszkania na terenie jednej z gmin: Miasto Ustka, Ustka, Smołdzino, Słupsk, Kobylnica lub Kępice. Osoby prawne muszą natomiast posiadać siedzibę lub oddział na opisanym obszarze.

O jakie kwoty będą mogli starać się wnioskodawcy?

Jeden wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymać do 300 000 zł, a dotacja ta nie będzie mogła przekroczyć 70% kosztów netto przedsięwzięcia. Do części wkładu własnego w ramach pozostałych 30% można zaliczyć wartość działki.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację?

Obszar, na którym zrealizowany zostanie projekt, musi znajdować się na terenie wymienionych wyżej gmin. Ponadto konieczne będzie stworzenie co najmniej jednego stanowiska pracy. Należy też uzyskać min. 40% punktów za spełnienie określonych kryteriów. Wśród nich znajdują się m.in. tworzenie kolejnych miejsc pracy dla osób defaworyzowanych na rynku pracy, wykorzystanie zasobów lokalnych, czy działania przyjazne środowisku. Spełnienie jak największej liczby kryteriów zwiększa szansę na otrzymanie dotacji.

Słowińska Grupa Rybacka jest organizacją, której głównym zadaniem jest dystrybucja środków unijnych między mieszkańców obszaru, na którym prowadzi swoją działalność. Obecnie trwają prace nad tworzeniem lub zmianami w dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia konkursów, dlatego zasady oraz terminy naborów wniosków mogą ulec zmianie. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w biurze SGR: ul. Ustecka 8, Przewłoka, tel.: 516 559 181, www.sgr.org.pl, e-mail: e.laskowska@sgr.org.pl

 

 • Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków...
  Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

I Festiwal „Kolorowe Anioły” zakończony sukcesem

Wielki sukces pierwszej edycji Letniego Festiwalu Prezentacji Scenicznych Osób Niepełnosprawnych "Kolorowe Anioły" Rowy 2016!

Świetna atmosfera święta sztuki i twórczości scenicznej - 10 znakomitych prezentacji: wokalnych, teatralnych, tanecznych. Animacje dla dzieci i występy młodych gwiazd CKGU - Roksany Białek, Asi Płatwy i zespołu "Luzik". A w finale gwiazda wieczoru zespół One Moment!

Grand Prix Festiwalu ufundowane przez sponsora firmę Żywiec Zdrój S. A. powędrowało do Dariusza Słowińskiego z Machowina, nagrodę Wójta Gminy Ustka otrzymała grupa teatralna "Epitetem po Metaforze" z Lubuczewa, nagrodę Radnej Sołectwa Rowy i Dębina grupa teatralna ZOLP z Kobylnicy, nagrodę Dyrektora CKGU grupa teatralna "Rozdarta kurtyna" ze Słupska, nagrodę Dyrektora DPS Lubuczewo "Panie na planie" z Czarnego, nagrodę Sołtysa wsi Rowy otrzymali Małgorzata Wróbel i Jarosław Dukszta z Czarnego.

"Kolorowe Anioły" to wspólne przedsięwzięcie Centrum Kultury Gminy Ustka i Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, na które już teraz zapraszamy za rok.

 

 • autor: DPS Lubuczewo, data: 2016-08-24

Zaproszenie na XX sesję Rady Powiatu Słupskiego

Uprzejmie zapraszam na XX sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą  zwołuję  zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 814) na dzień 30 sierpnia 2016 roku, godz. 13.00 (wtorek), w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, 

z następującym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie kworum.

3. Zmiany w porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołu XIX sesji.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności w okresie od poprzedniej sesji oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu Słupskiego.

7. Przedstawienie przez Starostę Słupskiego informacji o stanie przygotowań Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy do rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa uczniów oraz wychowanków internatu.

8. Podjęcie uchwał:

 1. w sprawie pozbawienia części drogi przebiegającej przez teren Powiatu Słupskiego kategorii drogi powiatowej,
 2. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Słupskiego,
 3. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miasto Ustka oraz zawarcia umowy partnerskiej dotyczącej realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa obiektu mostowego nad linią   kolejową na drodze gminnej 100051G na działce nr 888 w ciągu ulicy Zubrzyckiego w Ustce”,
 4. w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminą Dębnica Kaszubska na realizację zadania
  w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”,
 5. zmieniająca uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminami Główczyce
  i Potęgowo na realizację zadania w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”,
 6. w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z Gminami Główczyce i Potęgowo na realizację zadania  w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”,
 7. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2016 rok,
 8. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Słupskiego,
 9. w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej kontroli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy.

 

9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10. Wnioski i oświadczenia radnych.

11. Zakończenie sesji.

Przewodniczący Rady

                                                                                                                      Jan Olech

Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej

Obrazy autorstwa Ewy Grużewskiej oglądać można od piątku, 12 sierpnia br., na pierwszym piętrze Starostwa Powiatowego w Słupsku. Na wystawę składają się prace, które przedstawiają przede wszystkim wyimaginowane postaci, głównie kobiety, często w bajkowym, nierealnym anturażu...

Ewa Grużewska mieszka w bardzo romantycznym miejscu, bo w starym młynie. Z tego szczególnego otoczenia czerpie siłę i inspiracje twórcze. Po maturze rozpoczęła pracę zawodową w księgowości, potem była kierowniczką sklepu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Przez kolejne pięć lat prowadziła własny sklep spożywczy. Od 10 lat jest rolnikiem i dodatkowo dla własnej przyjemności zajmuje się malarstwem."

 • autor: CER, fot. J. Maziejuk, data: 2016-08-18
 • Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej
 • Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej
 • Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej
 • Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej
 • Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej
 • Wystawa obrazów Ewy Grużewskiej

Powiatowe Święto Plonów 2016

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów odbędzie  się 11 września br. w Potęgowie w powiecie słupskim na placu przy Gminnym Centrum Kultury.

Ceremonię rozpocznie uroczysta Msza Święta o godzinie 11:00 w intencji rolników w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Potęgowie, po której uroczysty Korowód Dożynkowy z udziałem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska przejdzie na plac przy GCK.

Program imprezy:

 • Uroczyste wręczenie chleba dożynkowego Staroście Słupskiemu, Wójtowi Gminy Potęgowo oraz pozostałym wójtom powiatu słupskiego,
 • Uhonorowanie rolników i producentów zbóż statuetkami Bursztynowego Kłosa,
 • Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu na Chleb i Wieniec Dożynkowy,
 • Wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2016,
 • Występy lokalnych artystów,
 • Pokaz historyczny przygotowany przez Bractwo Rycerskie księcia Bogusława V ze Słupska (m.in.: obozowisko historyczne z namiotami, zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych, nauka tańca średniowiecznego, prezentacja kuchni średniowiecznej od podstaw z wykorzystaniem sprzętu obozowego, taniec ognia - pokaz fireshow, lepienie z gliny metodą wałeczkową),
 • Animacje dla dzieci przygotowane przez Fundacje Indygo  (m.in. pokaz chodzenia na szczudłach, z elementami żonglerki, pokaz mega baniek mydlanych oraz tworzenia różnych form artystycznych z balonów, malowanie twarzy dla dzieci, gry: Mega Jenga oraz Mega Twister),
 • Stoiska gastronomiczne i kół gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego,
 • Stoiska promocyjne firm/instytucji z powiatu i wiele innych atrakcji.

 

Informujemy, iż Sponsorem „Powiatowego Święta Plonów” organizowanego przez Powiat Słupski jest  Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

W ramach swej działalności GAZ-SYSTEM S.A. aktywnie angażuje się w dialog z otoczeniem oraz wspiera inicjatywy między innymi z kultury i sztuki.

Prowadzone przez spółkę inwestycje w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, służące dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz bezpieczeństwu energetycznemu kraju, wzmacniają poczucie odpowiedzialności GAZ-SYSTEM S.A. za mieszkańców regionów oraz wykorzystywane zasoby naturalne. Spółka dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania były w pełni rozumiane i akceptowane, realizowane z poszanowaniem środowiska oraz stwarzały szansę na to, by dany region odnosił korzyści z wdrażanych projektów.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dotychczas zrealizowane inwestycje oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.

 

"Kolorowe Anioły"

Festiwal Prezentacji Scenicznych Osób Niepełnosprawnych „Kolorowe Anioły”

Rowy, 19 sierpnia 2016 roku, godz. 15.00

Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Centrum Kultury Gminy Ustka serdecznie zapraszają na pierwszą edycję Letniego Festiwalu Prezentacji Scenicznych Osób Niepełnosprawnych „Kolorowe Anioły”, który odbędzie się 19 sierpnia br. od godz. 15.00 w Rowach. W ramach konkursu odbędą się prezentacje sceniczne w trzech kategoriach: „Anioły wokalne” – przegląd piosenki, „Anioły taneczne” – przegląd tańca i „Anioły teatralne” – przegląd teatralny. Zaprezentują się podopieczni następujących placówek:

 • Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w Czarnem,
 • Środowiskowego Domu Samopomocy w Rumsku,
 • Warsztatów Terapii Zajęciowej Przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Słupsku,
 • Domu Pomocy Społecznej w Czarnem,
 • Domu Pomocy Społecznej w Machowinie,
 • Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego Psychiatrycznego w Kobylnicy,
 • Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie.

Ponadto w ramach akcji „Park Kolorowych Aniołów” dla dzieci przygotowano animacje: rysowanie kredą po chodniku, twistowanie balonów oraz zabawy ruchowo-taneczne i plastyczne, które rozpoczną się już od godziny 13.00. Gwiazdą wieczoru będzie zespół One Moment. Na scenie w muszli koncertowej w Parku Kultury wystąpi również młodzież z Rowów i Objazdy. Jury powołane przez Organizatorów wyłoni laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyzna nagrody główne, w tym Grand Prix „Kolorowych Aniołów”
w wysokości 500zł.   

Partnerami Festiwalu „Kolorowe Anioły” są: sponsor Grand Prix firma Żywiec Zdrój S.A., Polskie Radio Koszalin, Radio Fama Słupsk, egminy.eu Bardzo Prywatny Portal Ludzi Ciekawych, „Nasza Gmina Nasze Życie”, kwartalnik „Integracja”, portal niepełnosprawni.pl, „Little Star” – Magazyn Młodych Talentów, Moja Bancarella – polonijny portal internetowy w Italii, Pyja Video.

Kolejność prezentacji scenicznych:

godz. 15.30 „Główczyckie gwiazdy” – ŚDS Rumsko – przegląd piosenki

godz. 15.45 Grupa teatralna ZOLP Kobylnica – przegląd teatralny

godz. 16.05 Małgorzata Leśko – DPS Lubuczewo – przegląd tańca

godz. 16.10 „Panie na planie” – DPS Czarne – przegląd piosenki

godz. 16.25 „Chłopaki swojaki” – ZOLP Kobylnica – przegląd piosenki

godz. 16.40 „Rozdarta kurtyna” – WTZ Słupsk – przegląd teatralny

godz. 17.05 Małgorzata Jakubaszek – DPS Lubuczewo – przegląd tańca

godz. 17.10 Dariusz Słowiński – DPS Machowino – przegląd piosenki

godz. 17.30 Joanna Żak i Łukasz Zieliński – ZOLP Kobylnica – przegląd tańca

godz. 17.45 „Epitetem po Metaforze” – DPS Lubuczewo – przegląd teatralny

godz. 18.10 Małgorzata Wróbel i Jarosław Dukszta – WTZ „Promyk” Czarne – przegląd piosenki

 • autor: DPS Lubuczewo, CK Gminy Ustka, data: 2016-08-17

Długi weekend w powiecie słupskim

 • autor: fot. Jan Maziejuk
 • XVI Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu
 • XVI Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu
 • XVI Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu
 • XVI Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu
 • XVI Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu
 • XVI Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Dożynki Rybne w Ustce
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Pomorskie Święto Ziół w Swołowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie
 • Piknik Drezynowy w Bronowie

Pokaz Zenona Frąckiewicza

14 sierpnia br. miała miejsce siódma już odsłona tegorocznego Jarmarku Gryfitów. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Muzyczny Jarmark z Muzeum i Stowarzyszeniami".

Wśród współorganizatorów  znalazło się m.in. Centrum Edukacji Regionalnej, które przygotowało pokaz rzeźbiarstwa w wykonaniu Mistrza Rzeźby - Zenona Frąckiewicza.

 • autor: CER, fot. CER, data: 2016-08-16

Mobilny Punkt Urzędu Pracy

W dniach 17 i 23 sierpnia w godzinach od 10.00 do 14.00 przy ul. Wojska Polskiego/róg ul. Starzyńskiego Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku uruchomi Mobilny Punkt Urzędu Pracy.

W Mobilnym Punkcie mieszkańcy Słupska i Powiatu Słupskiego będą mogli znaleźć ofertę zatrudnienia spośród 800 dostępnych ofert na obszarze działania PUP w Słupsku oraz oferty pracy za granicą, zapoznać się z ofertą pomocy oferowaną przez urząd dla osób bezrobotnych: szkoleniami zawodowymi, dotacjami na uruchomienie własnej działalności, bonami szkoleniowymi, stażowymi, bonami na zatrudnienie i zasiedlenie.

Pracodawcy działający na terenie Miasta i Powiatu będą mogli uzyskać informacje na temat pomocy kierowanej do firm: doposażeniem stanowisk pracy, stażami, pracami interwencyjnymi oraz wspieranym zatrudnieniem osób do 30 roku życia.

Na miejscu dostępne będą do pobrania wnioski na wyżej wymienione formy pomocy oraz informacja jak  prawidłowo je wypełnić.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 • autor: Marcin Horbowy, PUP Słupsk, data: 2016-08-12

Wieś powiatu slupskiego zaprasza!

Jeśli zamierzacie Państwo spędzić swój letni lub jesienny urlop z dala od zgiełku i pośpiechu dnia codziennego, zachęcamy do zapoznania się z ofertą gospodarstw agroturystycznych powiatu słupskiego.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie o każdej porze roku. Poczynając od różnorodnych atrakcji oferowanych gościom w gospodarstwach oraz w najbliższej okolicy, po zróżnicowane ceny „na każdą kieszeń”.

Zajrzyjcie Państwo do poniższych folderów promujących agroturystykę naszego regionu.

Serdecznie zapraszamy!

 

 • autor: (AK, fot. Jan Maziejuk), data: 2016-08-12

Finał festiwalu

Organista Gordon D. Mansell z Kanady i Żeński Zespół Wokalny Art Vocal Ensamble z Armenii wystąpili na zakończenie XXXIV Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Słupsku. Koncert finałowy odbył się w miniony czwartek, tj. 11 sierpnia br. w kościele pw. św. Jacka.

Na program wydarzenia złożyły się utwory: D. Zipoliego, G. Frescobaldiego, J.G. Walthera, J.S. Bacha, M. Chorenaci, N. Łambronaci. Całość poprowadził Andrzej Zborowski.

Gordon D. Mansell jest dyrektorem muzycznym i tytularnym oraz organistą w kościele Matki Bożej Bolesnej w Toronto w Kanadzie. Jako organista i założyciel chóru MOSAIC Canadian Vocal Ensemble, prowadził zespół na koncertach we Włoszech, w tym dwukrotnie w Bazylice Świętego Piotra. Gordon D. Mansell jest producentem wykonawczym
i dyrektorem artystycznym festiwalu Organix Concerts i na tym uznanym, międzynarodowym wydarzeniu organowym gościł jednych z najlepszych na świecie wykonawców z: Kanady, Polski, Włoch, Francji, USA i Wielkiej Brytanii. Gordon D. Mansell uczęszczał
do Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Toronto i St. Michael’s Choir School. Naukę gry na organach rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Kształcił się u Petera Daly, a kiedy skończył dwanaście lat, został organistą w kościele. Gry na organach uczył się także u Williama Wrighta i Johna Tuttle. Gordon D. Mansell posiada tytuł inżyniera (1979) z Rochester Institute of Technology w Rochester w stanie Nowy Jork (USA). Posiada również tytuł licencjata (2006) i magistra (2008) z muzyki na kierunku gry organowej, które zdobył na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Toronto. Prowadzi szeroką działalność społeczną, włączając się w liczne wydarzenia kulturalne, które promują muzykę organową.
 

Natomiast chór Art Ensemble Vocal z Armenii został powołany do życia 2010 roku przez dyrygenta Arno Barkhudaryana. Składa się z dwunastu znakomicie wykształconych, zawodowych śpiewaczek, z których każda może śpiewać partie solowe. Repertuar chóru obejmuje: folklor ormiański i muzykę sakralną, kompozycje europejskie, zarówno klasyczne, jak i współczesne, a także rosyjskie pieśni ludowe. Występ w Słupsku był pierwszym w naszym kraju. Wcześniej chór koncertował w: Armenii, Górskim Karabachu, Gruzji
i Federacji Rosyjskiej. Głównym celem chóru jest przybliżenie ormiańskiej, narodowej sztuki wokalnej, zarówno Ormianom, jak i odbiorcom z innych krajów.

W ramach XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku odbyło się sześć koncertów, które w każdy czwartek, od 7 lipca do 11 sierpnia br., wypełniały publicznością po brzegi kościół pw. św. Jacka w Słupsku. W tym czasie zaprezentowali się organiści: Bodan Narloch (Polska), Urszula Graham (Szwecja), Anres Eidsten Dahl (Niemcy), Daniel Tarrabia (Włochy), Piotr Grajter (Polska) oraz Gordon D. Mansell (Kanada), a także zespoły wokalne: Chór Chłopięcy Clifton School Choir (RPA), Il Basso, grupa złożona ze śpiewaków z Deutsche Oper w Berlnie (Polska, Dania), Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” (Polska), Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Kalophonia (Ukraina), Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego (Polska) i Żeński Zespół Wokalny Art Vocal Ensamble (Armenia).
Głównym instrumentem festiwalu są od lat bogato zdobione, barokowe organy, wykonane
w 1657 roku na polecenie księcia Ernest Bogusława de Croy. Na przestrzeni wieków organy przechodziły wiele remontów i rekonstrukcji. W 2002 roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia Rekonstrukcji Organów Kościoła Zamkowego w Słupsku, przywrócono instrumentowi jego unikalny wygląd i niepowtarzalne, pierwotne brzmienie. Przez wzgląd na unikatowość organów w skali europejskiej od 1983 roku wykorzystywane są podczas kolejnych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. Organizatorem wydarzenia jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współudziale parafii pw. św. Jacka w Słupsku i wsparciu powiatu słupskiego.

 

 • autor: CER Słupsk (MS, JB), fot. CER , data: 2016-08-12

Mobilne Punkty Informacyjne

Szanowni Państwo,

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem Funduszy Europejskich do Mobilnych Punktów Informacyjnych (MPI).  

Bezpłatne konsultacje odbędą się:

19 sierpnia 2016 roku (piątek), w godzinach 08:30 – 11:30 w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk, Głobino 47.​​

23 sierpnia 2016 roku (wtorek), w godzinach 10:00 – 13:00 w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Smołdzinie, ul. Bohaterów Warszawy 30, 76-214 Smołdzino.​

25 sierpnia 2016 roku (czwartek), w godzinach 10:00 – 13:00 w Świetlicy Wiejskiej w Objeździe, Objazda 77.​

Nie prowadzimy zgłoszeń. Czekamy na wszystkich zainteresowanych tematyką Funduszy Europejskich.

W ramach MPI pracownicy LPI FE w Słupsku udzielą bezpłatnych konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. 
W trakcie dyżuru będzie można się dowiedzieć m.in.: czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia w ramach założeń Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, jakie są zasady ubiegania się o środki oraz gdzie należy szukać przydatnych informacji.

 

Szczegółowych informacji na temat MPI udziela:

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku

ul. Portowa 13 B; 76-200 Słupsk

tel. 59 846 81 14; 59 846 81 15

email: Slupsk.PIFE@pomorskie.eu

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

VII Jarmark Gryfitów 2016

W najbliższą niedzielę, tj. 14 sierpnia br. będzie miała miejsce siódma już odsłona tegorocznego Jarmarku Gryfitów. Tym razem wydarzenie, które ma być niezwykle radosne i różnorodne,  przebiegać będzie pod hasłem: „Muzyczny Jarmark z Muzeum i Stowarzyszeniami”. Początek o godz. 11:00 na Runku Rybackim przy Spichlerzu Richtera w Słupsku.

Wśród współorganizatorów imprezy znalazło się Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku, które przygotowuje pokaz rzeźbiarstwa w wykonaniu Zenona Frąckiewicza, instruktora z Pracowni Rzeźbiarskiej Powiatu Słupskiego, która działa przy Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

Zenon Frąckiewicz urodził się w 1952 roku w Słupsku. Od wielu lat mieszka w małej wsi Łupiny. Choć ukończył technikum rolnicze, stale podnosi i nabywa nowe umiejętności.  Uzyskał między innymi: tytuł mistrza rzeźbiarstwa, mistrza w zawodzie malarza, technika plastyka o specjalności reklamowej, dekoratora wnętrz, dyplom czeladnika szyldziarza, czeladnika stolarstwa, przewodnika turystycznego, technika prawa i administracji o specjalności – prawo samorządowe, ukończył też kurs pedagogiczny. Od 1969 roku uczestniczy w pracach Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego w Słupsku. Od 1972 roku bierze czynny udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, plenerach, konkursach malarskich i rzeźbiarskich, zdobywa nagrody i wyróżniania.  W 1996 roku otrzymał w Niemczech nagrodę za rzeźbę w konkursie na szopkę bożonarodzeniowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, muzeach etnograficznych w Radomiu, Toruniu, Poznaniu i Krakowie, w kościołach: w Dębnicy Kaszubskiej, Tuchomiu, Starym Krakowie, Rawie Mazowieckiej, Reglowie, Turku, Kamieniu Pomorskim, Przysuchej, Woli Sekowej, Rowach, Smołdzinie oraz w kościele pw. św. Jana Kantego w Słupsku. Od 2010 roku prowadzi zajęcia warsztatowe w zakresie rzeźby w drewnie, społecznie opiekuje się Galerią Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego, w ramach wolontariatu prowadzi też zajęcia w Pracowni Rzeźbiarskiej Powiatu Słupskiego, zorganizowanej w Słupsku, w której uczy przyszłych adeptów rzeźbiarstwa. W ubiegłym roku obchodził 45-lecia pracy twórczej. Warto podpatrzeć mistrza podczas pracy i spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie.

Inne atrakcje niedzielnego spotkania związane będą m.in. ze zbliżającym się 50. Festiwalem Pianistyki Polskiej w Słupsku. Uczestnicy jarmarku  przeniesieni zostaną do świata muzyki, muzycznych wspomnień i tańca. Na gości czekać będą liczne konkursy i zabawy. Przedstawiciele słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego pokażą muzyczne „perełki” ze swoich kolekcji i pomogą każdemu, kto chciałby zbierać numizmaty, wyceniając przyniesione monety, banknoty oraz medale. Natomiast Teresa Przeradzka – słynna „Zielona Nutka” - poprowadzi muzyczne zabawy i zagadki dla najmłodszych. Ponadto będzie można spróbować niełatwej sztuki kaligrafii oraz tworzenia kwiatów z papieru podczas warsztatów przygotowanych przez pracowników Działu Edukacji i Promocji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Całość potrwa do godz. 15:00.

Na VII Jarmark Gryfitów 2016 zapraszają: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Stowarzyszenie Przyjaciół MPŚ, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Słupsk, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

 • autor: MS,CER,MPŚ, data: 2016-08-12

Dożynki Województwa Pomorskiego

Tegoroczne Dożynki Województwa Pomorskiego odbędą się 11 września 2016 r.Brusach przy współorganizacji Samorządu Województwa Pomorskiego z Powiatem Chojnickim i Gminą Brusy.  Ceremonię rozpocznie Dziękczynna Msza Święta o godzinie 11:00Kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach. Następnie korowodem dożynkowym uczestnicy Święta Plonów przejdą na teren Stadionu Miejskiego, gdzie odbędą się dalsze uroczystości dożynkowe. W programie m.in.: występy artystyczne, lokali wystawcy i rękodzielnicy, stoisko historyczne, stoiska z żywnością lokalną i tradycyjną. W programie obchodów dożynkowych zaplanowano również m.in. Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy. O godzinie 21:00 koncert zespołu disco polo „BAYER FULL”.

Wszelkie pytania organizacyjne prosimy kierować do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: Magda Witta (58) 32 68 635 lub Małgorzata Polak (58) 32 68 324.

 

 

 • autor: Magda Witta UM Gdańsk, data: 2016-08-11

III Pomorski Piknik Drezynowy

Serdecznie Zapraszamy na III Pomorski Piknik Drezynowy  13 i 14 sierpnia br., który odbędzie się w Bronowie (gmina Kępice). Początek o godz. 15:00.

W programie: prezentacja drezyn z różnych części kraju, przejażdżki drezynami,pamiątki kolejowe, konkursy, zabawa taneczna, przejażdżka drezyną gastronomiczną (nowość) oraz wiele innych atrakcji.

 

  • autor: Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa, data: 2016-08-11

Konkurs pn. "Zaskocz nas...na ludowo"

Centrum Kultury Gminy Ustka zaprasza do prezentacji w konkursie solistów, zespoły,kabarety z terenów wiejskich pn. „Zaskocz nas … ludowo” w dniu 13 sierpnia 2016 r. do Muszli Koncertowej w Parku Kultury i Wypoczynku w Rowach, gm. Ustka.

Do wygrania GRAND PRIX w wysokości 1000 złotych!!!!


Jeszcze dziś, 11.08.2016 r. (termin przedłużony) można dostarczać swoje zgłoszenia!!!

Sportowy sukces mieszkanki powiatu

W dniach 4 – 6 sierpnia br. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyły się zmagania najlepszych lekkoatletów w Polsce w wieku do siedemnastu lat. Wszystko w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Wśród zwycięzców znalazła się również stypendystka starosty słupskiego Agnieszka Kula z Klubu Jantar Ustka, która zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem (43.08, trener Henryk Michalski).

Serdecznie gratulujemy i zyczymy kolejnych sukcesów!

 • autor: AK, fot. H.Michalski , data: 2016-08-10

Dożynki Gminy Damnica

  • autor: Gmina Damnica, data: 2016-08-10

I Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

  • autor: DPS Lubuczewo, data: 2016-08-09

Młodzież z gminy Petrovo w starostwie

9 sierpnia br. Starostwo Powiatowe w Słupsku odwiedziła ponad trzydziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży z Bośni i Hercegowiny oraz przedstawicieli władz lokalnych serbskiej gminy Petrovo, która współpracuje z gminą Potęgowo.

W czasie wizyty w starostwie młodzież miała okazję spotkać się ze starostą słupskim Zdzisławem Kołodziejskim, obejrzeć najciekawsze pomieszczenia zabytkowego ponad stuletniego budynku, zwiedzić wieżę zegarową i Galerię Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego.

Celem pobytu grupy w powiecie słupskim (w dniach 3-10.08. br.) jest zaprezentowanie mieszkańcom gminy Potęgowo dorobku artystycznego zespołu folklorystycznego „Ozren”, a tym samym przybliżenie kultury, zwyczajów i doświadczeń odległego zakątka, położonego na Półwyspie Bałkańskim. Jednocześnie grupa z gminy Petrovo miała okazję poznać piękno Ziemi Słupskiej, polską gościnność i twórczość kulturalną naszego regionu.

 

 • autor: AK, fot. autor, data: 2016-08-09

Mammobus w Słupsku

Mammobus w Twojej miejscowości. Zbadaj się!

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

LUX MED Diagnostyka zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie, które odbędą się:

 •   Słupsk – 26 sierpnia na Placu Zwycięstwa w ramach obchodów 25-lecia działalności Słupskiego Stowarzyszenia „Amazonka”

 

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50 – 69 lat:

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

 

Badania dla pań w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat:

Badania wykonywane są w ramach Projektu  „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.  Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej Informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl

 

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2 444 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

 • autor: Agata Jabłonowska, LUX MED Diagnostyka, data: 2016-08-09

Turniej brydżowy

Na kolejnym turnieju spotkali się 8 sierpnia br. brydżyści i brydżystki ze Słupska i powiatu słupskiego. Areną zmagań ponownie stało się Starostwo Powiatowe w Słupsku (budynek „B”). Frekwencja dopisała. W rywalizacji uczestniczyło 16 par. Zawody były tym ciekawsze, że rozgrywano je na przygotowanych centralnie rozdaniach i po turnieju, można było na stronie Polskiego Związku Brydża Sportowego porównać swoje osiągnięcia z wynikami uzyskiwanymi przez innych graczy w Polsce.


Pierwsza trójka klasyfikacji w Słupsku:

1. Marek Banasiński – Marek Pietrzak (Wimpel Gdańsk III liga) 60,3%,
2. Krzysztof Mielnik (SDK Tczew II liga) – Ryszard Konopka (STB Słupsk I liga) 59.7%,
3. Kazimierz Zelga (STB indywidualnie) – Grzegorz Gan (STB Słupsk indywidualnie) 56.1%.

Dalsze miejsca zajęli:

4/5 R. Leśniewski – W. Mączkowski 55.4 %,
  M. Tomczewska – S. Pawlęty 55,4 %,
6 K. Drobiniak – M. Całka 54.6 %,
7 B. Dyk – M. Kopowski 50.9 %,
8 M. Pankiewicz – A. Jasiński 50.4 %,
9 M. Pawelec – A. Pawelec 50.0 %,
10 A. Adamiec – P. Araszkiewicz 48.1%,
11 L. Gackowski – S. Lipiński 47.8 %,
12 L. Koszutowska – J. Uraz 45.7 %,
13 R. Jaruga – W. Kuligowski 44.6 %,
14 W. Lewandowski – J. Lange 44.4 %,
15 B. Falkowska – S. Bubka 39.8 %,
16 A. Koszutowski – A. Król 36.80 %.

W klasyfikacji ogólnopolskiej najlepiej z wypadła para K. Mielnik – R.  Konopka.


Bieżące zmagania najlepszych brydżystów i brydżystek ze Słupska i powiatu słupskiego została zainaugurowana w kwietniu i potrwa do września. Zawodnicy rywalizują o Puchar Starosty Słupskiego. Opiekę nad rozgrywkami sprawuje Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.
 

 • autor: Maria Tomczewska - Słupskie Towarzystwo Brydżowe, fot. MS, data: 2016-08-09

Zdjęcia Witolda Leśniewskiego

Witold Leśniewski impresjonistycznie

Od lat fotografia przyrodnicza i krajobrazowa jest jego pasją. Za pomocą zdjęć stara się ukazywać piękno naszego regionu. W 2011 roku wygrał konkurs fotograficzny KRAJOBRAZ POMORZA, zorganizowany przez Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Partnerstwa Dorzecze Słupi. W 2012 roku zdobył II miejsce w Konkursie Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz uzyskał dodatkowo nagrodę specjalną za prezentację trzech panoram krajobrazowych. Jego fotografie w tym wspomniane panoramy znalazły się w aktualnym wydaniu materiałów promocyjnych Starostwa Powiatowego w Słupsku. W 2013 roku zdobył dwa wyróżnienia w konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz II miejsce w konkursie fotograficznym na fotografie jeziora Pomorskiego Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Również w 2013 roku wygrał konkurs Pomorskiej Fundacji Pamięci Gryfitów – Poznajemy Zapomniane Zabytki Pomorza.

W 2014 roku miała miejsce pierwsza wystaw indywidualna fotografii autorstwa Witolda Leśniewskiego, a jej tematem były krajobrazy gminy Dębnica Kaszubska. Ten temat fotografik ma zamiar zebrać w większą pracę pod tytułem Moja Mała Ojczyzna – cykl będzie się składać z pierwszej części poświęconej krajobrazom, drugiej ciekawym zabytkom i budowlom gminy Dębnica Kaszubska, a trzecia będzie poświęcona ciekawym ludziom – mieszkańcom tejże gminy. Również w 2014 roku podczas konkursu fotograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z okazji 90-lecia muzeum otrzymał wyróżnienie i nagrodę publiczności. W tym samym roku uzyskał stypendium artystyczne Starosty Słupskiego. Stypendium pozwoliło mu na zebranie materiałów i zorganizowanie wystawy fotografii. Jej tematem była zima, jej uroki i magia obrazów pokazujących różnorodne struktury powstające w lodzie zamarzniętych jezior przepływowych: Głębokie, Kondradowo, Krzynia utworzonych na rzece Słupi. Wystawę tę prezentował ośmiokrotnie w ośrodkach kultury na terenie powiatu słupskiego.

W 2015 roku przystąpił do realizacji interesującego projektu pod tytułem „PGR XX lat po”. Zawiera on zbiór fotografii dokumentujących popadające w ruinę budowle dawnych PGR. Zarówno dwory ziemiańskie, jak i budynki gospodarcze, spichlerze, gorzelnie, obory, magazyny, chlewnie oraz postaci ludzi, dawnych pracowników PGR, ich sytuację w czasie obecnym i ich opowieści o pracy w dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. W porozumieniu i współpracy z kierownikiem Muzeum Pomorza Lodowego w Swołowie, spośród 300 fotografii, którymi udokumentował ten temat, wybrano najlepsze i z nich utworzono wystawę, którą dzisiaj możemy oglądać. Przy współpracy z filmowcem został nakręcony film, zwierający wywiady z pracownikami PGR, zarówno z szeregowymi robotnikami, jak i kadrą kierowniczą tych zakładów. Obecnie część wystawy oglądać można w Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

W 2015 roku wraz z Waldemarem Michorzewskim, Leśniewski utworzył grupę nieformalną biorącą udział w 18. Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, zajmując czwarte miejsce za prezentację Mobilnego Studia Portretu Wielokrotnego. Również w ubiegłym roku zdobył nagrodę główną w konkursie fotograficznym Starosty Słupskiego na fotografię „Krajobraz Pomorza”. W grudniu 2015 roku zdobył wyróżnienie w kategorii Multimedia za prezentację Diaporamy na Szóstym Słupskim Przeglądzie Fotografii. Na tym samym przeglądzie zdobył Grand Prix oraz Tytuł Laureata VI Słupskiego Przeglądu Fotografii za prace pt. PGR 20 lat po. Otrzymał także dyplom za wysoki poziom artystyczny pracy zatytułowanej PGR 20 lat po od Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Gdański.

W lipcu br. Waldemar Leśniewski uhonorowany został statuetką Białego Bociana 2016 - doroczną nagrodą starosty słupskiego, przyznawaną w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Aktualnie Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku przygotowuje kolejną wystawę Witolda Leśniewskiego. Tym razem zdjęć impresjonistycznych poświęconych tematyce morskiej.

 • autor: MS,CER, data: 2016-08-09

V Plener Kowalski w Swołowie

 • autor: fot. Jan Maziejuk, data: 2016-08-08
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie
 • V Plener Kowalski w Swołowie

Pomorskie Święto Ziół

Po raz kolejny Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Pomorskie Święto Ziół – imprezę folklorystyczną z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

W piątek, 15 sierpnia 2016 r., obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. To najstarsze święto maryjne sięga korzeniami V wieku. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i zboża. Z tej okazji w malowniczej wsi Swołowo odbędzie się Pomorskie Święto Ziół.
Centralnym punktem imprezy będzie uroczysta Msza święta w swołowskim kościółku, podczas której zostaną poświęcone przyniesione bukiety i wianki. W ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta odbędzie się jarmark ziół, warzyw i owoców; na miejscu będzie można skosztować także potraw na bazie ziół przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Część artystyczną wypełnią: występy zespołów muzycznych oraz pokazy dawnych tańców przygotowane przez mieszkanki "wioski ziół i kwiatów - Mikorowo".

Zapraszamy!

 • autor: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, data: 2016-08-08

50. Festiwal Pianistyki Polskiej

50. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku odbędzie się w dniach 10 – 16 września 2016 r. Organizatorem wydarzenia jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przy wsparciu powiatu słupskiego.

Festiwal jest imprezą ogólnopolską organizowaną od 1967 roku pod honorowym patronatem Ministra Kultury. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym FPP był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 roku. Natomiast od 2000 roku dyrektorem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej jest Jan Popis.

FPP jest miejscem prezentacji kunsztu wykonawczego najwybitniejszych polskich pianistów, wirtuozów fortepianu. Na estradzie festiwalowej występowały również znakomite duety fortepianowe oraz najlepsze zespoły kameralne i orkiestry filharmoniczne. Z imprezą związane były konkursy kompozytorskie na muzykę fortepianową. Nagrodzone utwory były wykonywane podczas festiwali, wzbogacając je muzycznie. Nie brakowało prawykonań koncertów na fortepian i orkiestrę.

Od 1974 roku ważnym elementem każdego festiwalu jest „Estrada Młodych”, która wyłania laureatów, a następnie promuje szczególnie utalentowanych młodych pianistów. Z kolei od 1975 roku przed publicznością prezentują się uczestnicy narodowej ekipy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Z Festiwalem Pianistyki Polskiej związane są różne inicjatywy społeczne, a wśród nich ufundowanie w 1972 pomnika Karola Szymanowskiego, a w 1976 roku pomnika Fryderyka Chopina. Natomiast w 2006 roku z okazji 40. FPP odsłonięto „Klawiaturę Gwiazd”, upamiętniająca nazwiska siedmiu wybitnych, nieżyjących już, pianistów, którzy występowali na słupskiej estradzie festiwalowej.

Program: 50. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku:

10 IX – sobota

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

INAUGURACJA FESTIWALU – JUBILEUSZOWY KONCERT SYMFONICZNY

PROF. ANDRZEJ JASIŃSKI – fortepian

KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – fortepian

Johann Sebastian Bach: Koncert c-moll, BWV 1062 na 2 fortepiany i orkiestrę

 

KRZYSZTOF KSIĄŻEK – fortepian

Fryderyk Chopin: II Koncert fortepianowy e-moll op. 21                                       

*     *     *

KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – fortepian

Piotra Czajkowski: I Koncert fortepianowy b-moll op. 23

BOHDAN JARMOŁOWICZ – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku

11 IX – niedziela

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

JUBILEUSZOWY KONCERT KAMERALNY

Pamięci Barbary Zielińskiej

 

ŁUKASZ JANKOWSKI, MARCIN MROZEK GLISZCZYŃSKI – duet fortepianowy

Johannes Brahms: Tańce węgierskie nr 1, 2, 3

 

NATALIA ZALESKA, PATRYK MATUSIAK – duet fortepianowy

Franz Schubert: Fantazja f-moll na cztery ręce, D 940

 

ADAM PIÓRKOWSKI, MIKOŁAJ SIKAŁA – duet fortepianowy (laureaci Estrady Młodych)

Igor Strawiński: Święto wiosny, cz. I Adoracja Ziemi

George Gershwin / Percy Grainger: Fantazja na temat z opery  „Porgy and Bess”

 

MIKOŁAJ SIKAŁA – fortepian i MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela

Francis Poulenc: Sonata na wiolonczelę i fortepian

Alberto Ginastera: Pampeana nr 2

 

LESZEK KUŁAKOWSKI – fortepian, PIOTR KUŁAKOWSKI – kontrabas

Leszek Kułakowski: Impresje jazzowe

12 IX – poniedziałek

 

SALA RYCERSKA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH godz. 16:00

ESTRADA MŁODYCH

MARTYNA KUŁAKOWSKA

Dmitrij Szostakowicz: II Sonata fortepianowa h-moll op. 61

Paweł Mykietyn: Preludium nr 3

*     *     *

DANIEL ZIOMKO

Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin (Nagrobek Couperina) 

Ferenc Liszt: Après d’une lecture du Dante. Fantasia quasi sonata (Po lekturze Dantego)
 

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

RECITAL FORTEPIANOWY

 

SZYMON NEHRING

Fryderyk Chopin: 4 Mazurki op. 33, Fantazja f-moll op. 49

Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3

 *     *     *

Fryderyk Chopin: 5 Etiud z op. 25 nr 1, 4, 7, 8, 12

Sergiej Rachmaninow: 5 Etiud z op. 39 nr 3, 5, 7, 8, 9

 

13 IX – wtorek

SALA RYCERSKA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH godz. 16:00 

 

ESTRADA MŁODYCH

 

ZOFIA DYNAK

Johann Sebastian Bach: V Suita francuska G-dur, BWV 816

Robert Schumann: Etiudy symfoniczne op. 13

*     *     *

ROZALIA KIERC

Arno Babadżanian: Poem

Claude Debussy: Suita bergamasque

Grażyna Bacewicz: II Sonata fortepianowa

 

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

WIECZÓR Z KLAWESYNEM ELŻBIETY STEFAŃSKIEJ

 

ELŻBIETA STEFAŃSKA – klawesyn

MARIKO KATO – klawesyn

 

ROMANA ANGEL i DARIUSZ BROJEK

Balet Dworski „Cracovia Danza”

 

MAŁGORZATA MATUSZEWSKA – taniec flamenco

Polonezy, menuety i walce Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej i Fryderyka Chopina oraz tańce hiszpańskie Jean Henri d’Angleberta, Carla Philippa Emanuela Bacha, Georga Friedricha Haendla, Domenica Scarlattiego, Antonia Solera

 

14 IX – środa

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH godz. 16:00

ESTRADA MŁODYCH

ALEKSANDRA BOBROWSKA

Fryderyk Chopin: 3 Walce: Es-dur op. 18, Des-dur olp. 64 nr 1, cis-moll op. 64 nr 2

Ludwig van Beethoven: Sonata f-moll op. 57 "Appassionata"

*     *     *

WOJCIECH SZYMCZEWSKI/BARTOSZ KOŁACZKOWSKI - duet fortepianowy

Franz Schubert: Fantazja f-moll, D 940

Maurice Ravel: Rapsodia hiszpańska

 

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

KONCERT JUBILEUSZOWY BOHDANA JARMOŁOWICZA

 

PRZEMYSŁAW WITEK – fortepian 

Mikołaj Hertel: Concerto polacco na fortepian i orkiestrę (prawykonanie utworu zamówionego przez FPP)

 

FILIP WOJCIECHOWSKI – fortepian  

HENRYK MIŚKIEWICZ – saksofon  

PAWEŁ PAŃTA – kontrabas  

CEZARY KONRAD – perkusja

Bohdan Jarmołowicz: Impresje jazzowe na tematy Chopina, Wieniawskiego

i Komedy na kwartet i orkiestrę symfoniczną

 

Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku

BOHDAN JARMOŁOWICZ - dyrygent

 

15 IX – czwartek

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

RECITAL FORTEPIANOWY

MATEUSZ BOROWIAK

Fryderyk Chopin: 12 Etiud wybranych z op. 10 i 25

Johannes Brahms: 3 Intermezzi op. 117

*     *     *

Béla Bartók: Sonata fortepianowa Sz. 80

Grażyna Bacewicz: II Sonata fortepianowa

 

16 IX – piątek

SALA FILHARMONII i TEATRU godz. 19:00

 

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU

 

LAUREACI ESTRADY MŁODYCH’2016 

Wręczenie dyplomów i nagród. Występy solowe laureatów

*     *     *

FINAŁOWY KONCERT SYMFONICZNY

 

JOANNA ŁAWRYNOWICZ – fortepian

Raoul Koczalski: I Koncert fortepianowy h-moll op. 79 (pierwsze wykonanie w Polsce)

 

JOANNA MARCINKOWSKA – fortepian

Ignacy Jan Paderewski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej

MASSIMILLIANO CALDI – dyrygent

 

 • autor: STSK, CER, MS, data: 2016-08-08

"Złoto Bałtyku - Ustka 2016"

 • autor: Ośrodek Sportu i Rekreacji Ustka, data: 2016-08-08

IV Rodzinny Piknik Ekologiczny w Słowińskim Parku Narodowym

  • autor: SPN, data: 2016-08-05

Koncert organowy w wykonaniu Zbigniewa Gacha

  • autor: AK, data: 2016-08-05
 • data: 2016-08-05

XXII Rajd rowerowy "Szlakiem zwiniętych torów"

 • autor: Stowarzyszenie Turystyczno - Sportowe "Ustka", data: 2016-08-04
 • Rajd rowerowy

Konkurs fotograficzny "PRZYRODA POWIATU W OBIEKTYWIE"

KOLEJNA EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „PRZYRODA POWIATU W OBIEKTYWIE”

Starosta Słupski informuje, że przystępuje do organizacji kolejnej edycji konkursu fotograficznego pod hasłem „Przyroda powiatu w obiektywie”.Zdjęcia nadsyłać można w czterech niżejwymienionych kategoriach:

 • I - Krajobraz powiatu słupskiego,
 • II - Fauna i Flora powiatu słupskiego,
 • III - Przyroda oczami dzieci,
 • IV - Przyroda oczami młodzieży,

Swoje prace wraz z kartą zgłoszenia uczestnika oraz w przypadku dzieci i młodzieży z pisemną zgodą rodzica (opiekuna) należy składać w Starostwie Powiatowym w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14 wBiurze Obsługi Interesanta – pok. nr 1 w terminie do dnia 30 września 2016r. Prosimy o załączenie wersji elektronicznej zdjęcia lub negatywu.

Regulamin konkursu, wzór karty zgłoszenia uczestnika oraz zgoda rodzica (opiekuna) na udział w konkursie, dostępne są w zakładce DLA MIESZAKAŃCÓW >ŚRODOWISKO, w Biurze Obsługi Interesanta- pok. nr 1 oraz w Wydziale Środowiska i Rolnictwa – pok. nr 316.

Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można pod nr tel. (59) 841 85 34.

Na laureatów czekają cenne nagrody!

 

 

 • autor: MW, data: 2016-08-04
 • "PRZYRODA POWIATU W OBIEKTYWIE"

Muzyka organowa i kameralna

Chór i organy

Już 4 sierpnia br. w kościele pw. św. Jacka w Słupsku ponownie zabrzmi muzyka organowa i kameralna. Tym razem wystąpią: Piotr Grajter (organy) oraz Chór „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego. W programie kolejnego koncertu w ramach XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej znajdą się utwory: J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdiego, G. Lvovskiy’ego, P. Gonczarowa, N. Kedrova i P. Czesnokowa.

Całość poprowadzi Andrzej Zborowski. Wstęp wolny. Początek o godz. 19:00.

Chór „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego działa od  2007 roku. Jest chórem męskim, zespołem, w którym śpiewają przede wszystkim byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki". W swoim repertuarze posiada m.in.: pieśni kościelne, utwory patriotyczne, kolędy.

Organizatorem  XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współudziale parafii pw. św. Jacka w Słupsku i wsparciu powiatu słupskiego.

 • autor: MS, CER, data: 2016-08-04

VIII Ogólnopolski Przegląd Paradnych Orkiestr Dętych

 • autor: Centrum Kultury Gminy Ustka, data: 2016-08-02

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 • autor: fot. Jan Maziejuk
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

XIV Rajd Rowerowy im. Stanisława Kądzieli

 • autor: fot. Jan Maziejuk, data: 2016-08-01
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli
 • XIV Rajd Rowerowy im. S. Kądzieli

Gala Białego Bociana 2016

„Białe Bociany 2016” rozdane w Kobylnicy  

Po raz czternasty wręczono „Białe Bociany”, nagrody starosty słupskiego, przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Uroczysta gala odbyła się wczoraj (28 lipca) w Sali Teatralnej Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

            Gospodarzami spotkania byli: Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski i Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. „Białe Bociany 2016” - wykonane przez mistrza rzeźbiarstwa Zenona Frąckiewicza, nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali: Magdalena Lesiecka - etnolog Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Oddziału Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie za kreatywną edukację kulturową i popularyzację kultury tradycyjnej wsi Pomorza; Witold Leśniewski z Dębnicy Kaszubskiej - pasjonat fotografii przyrodniczej i panoramicznej – za wyjątkową wystawę fotografii „PGR – 20  LAT PO”, dokumentującą budowle dawnych PGR-ów i obecne losy ich pracowników; Elżbieta i Jan Nagórni z Ustki za nawiązanie w 2015 roku współpracy z Paryskim Stowarzyszeniem Artystów zrzeszających plastyków wszystkich narodowości, organizowanie cyklicznych spotkań i wernisaży zagranicznych twórców w prowadzonej w Ustce Galerii - Winiarni - Herbaciarni oraz za promocję artystów usteckich we Francji.

            Wręczono też nagrody pieniężne i dyplomy, którymi w tym roku uhonorowano: Joannę Sobolewską – portrecistkę ze Świtał w gminie Damnica, Włodzimierza Lipczyńskiego – pasjonata dziennikarstwa ze Słupska, pisującego o ludziach kultury i ważnych wydarzeniach kulturalnych w regionie i kraju, Zenona Frąckiewicza - mistrza rzeźbiarstwa z Łupin (gm. Słupsk ), zespół wokalny „Wiśta-Wio” z Potęgowa, Ewę Grużewską – malarkę ze Starkowa (gm. Ustka), Krzysztofa Surowca - instruktora kulturalno-oświatowego w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Martę Sikorę - wokalistkę, autorkę tekstów, muzyki i animatorkę kultury z Kępic.

            Nagrody wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski i przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego - Jan Olech. Swoją nagrodę wręczył także Leszek Kuliński - wójt gminy Kobylnica, a otrzymała ją Bożena Łazarczyk - nauczycielka, poetka i pasjonatka fotografii ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Z kolei organizatorzy, animatorzy i twórcy kultury z powiatu symbolicznie podziękowali staroście Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Leszkowi Kulińskiemu, wręczając im Powiatowe Sowy, symbolizujące mądrość w działaniu i podejmowaniu decyzji. Otrzymali je za skuteczne wspieranie kultury i twórców. Autorem tych rzeźb jest również mistrz rzeźbiarstwa - Zenon Frąckiewicz z Łupin.  

            Wśród przybyłych na galę gości znaleźli się m.in.: Kazimierz Kleina - senator RP, Czesław Elzanowski, b. członek zarządu województwa pomorskiego, Barbara Dykier - wójt gminy Słupsk i Grzegorz Jaworski - wójt gminy Damnica. Zbigniew Konwiński, poseł na Sejm w liście skierowanym do uczestników gali napisał m.in.: „W tym roku po raz czternasty statuetką „Białego Bociana”, starosta słupski wyróżni kolejnych twórców i animatorów kultury powiatu słupskiego. To wyraz uznania i docenienia ludzi, którzy pasją i społecznym zaangażowaniem pracują na rzecz środowiska wiejskiego, przypominając o dawnych zwyczajach, tradycjach, wzbogacając kulturowo lokalne środowisko w powiecie” (…).

            Parlamentarzysta życzył nagrodzonym nieustającej wiary i pasji działania dla dobra powiatu oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

            Galę poprowadzili: Zbigniew Babiarz-Zych i Mariusz Smoliński. Uroczystość uświetniły występy: zespołu „Ale Babki” z Kobylnicy, zespołu „Wiśta-Wio” z Potęgowa, Marty Sikory z gminy Kępice oraz „Kapeli z Gminy Damnica”, która promowała swoją najnowszą płytę pt. „Po drugiej stronie okna”. Można było obejrzeć wystawę fotogramów nagrodzonego Witolda Leśniewskiego. Spotkanie zakończył symboliczny toast wzniesiony szampanem przez starostę, za pomyślność powiatowej kultury, jej twórców i animatorów.

 • autor: MS, CER fot. Jan Maziejuk, data: 2016-07-29
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016
 • Gala Białego Bociana 2016

Mobilny Punkt Informacyjny

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem Funduszy Europejskich do Mobilnego Punktu Informacyjnego (MPI).  Bezpłatne konsultacje odbędą się 4 sierpnia (czwartek), w godzinach 10:00 – 13:00 w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, ul. Wodna 20/4.

Nie prowadzimy zgłoszeń. Czekamy na wszystkich zainteresowanych tematyką Funduszy Europejskich.

W ramach MPI pracownik LPI FE w Słupsku udzieli bezpłatnych konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. 
W trakcie dyżuru będzie można się dowiedzieć m.in.: czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia w ramach założeń Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, jakie są zasady ubiegania się o środki oraz gdzie należy szukać przydatnych informacji.

 

Szczegółowych informacji na temat MPI udziela:

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku

ul. Portowa 13 B; 76-200 Słupsk

tel. 59 846 81 14; 59 846 81 15

email: Slupsk.PIFE@pomorskie.eu

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

  • autor: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku, data: 2016-07-28

Inscenizacja Wybuchu Powstania Warszawskiego

  • autor: Fundacja Indygo, data: 2016-07-28

Muzyka organowa i kameralna

Już jutro 28 lipca br. w kościele pw. św. Jacka w Słupsku odbędzie się kolejny koncert w ramach XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Wystąpią: Daniel Tarrabia (Włochy) – organy oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Kalophonia ze Lwowa (Ukraina). Na koncert złożą się utwory:

H. Scheidemanna, D. Buxtehudego, D. Bortnianskiego i A. Wedela. Początek o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Organizatorem XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współudziale parafii pw. św. Jacka w Słupsku przy wsparciu powiatu słupskiego.

 

 • autor: MS, CER, data: 2016-07-27

Zawodniczki Jantar Ustka z wizytą w Starostwie

Dzisiaj (27 bm.) Zdzisław Kołodziejski - Starosta Słupski oraz Jan Olech – Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego gościli w Starostwie Powiatowym w Słupsku zawodniczki Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Jantar Ustka: Klaudię Maruszewską i Agnieszkę Kulak, i ich trenera Henryka Michalskiego. Klaudia zdobyła złoty medal w rzucie oszczepem na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbyły się niedawno w Bydgoszczy. Agnieszka zajęła piąte miejsce w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Tbilisi

Klaudia, pomimo tego, ze nie była uważana za faworytkę, zajęła pierwsze miejsce dzięki rzutowi na odległość 57,59 m. Ten wspaniały rzut jest też jej nowym rekordem życiowym.

Agnieszka zajęła piąte miejsce rzucając dyskiem na odległość 46,09 m. – Był to bardzo dobry jej start - ocenia trener – Henryk Michalski. - Agnieszka w finale była waleczna i skuteczna . Osiągnęła najlepszy wynik w historii lekkoatletycznej Ustki w Mistrzostwach Europy.

Klaudia i Agnieszka są uczennicami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ustce, a także stypendystkami sportowymi starosty słupskiego.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • autor: TJ, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-07-27

Dziecięca Zagroda w Swołowie "Korale, Krajki, Wstążki"

Dziecięca Zagroda „OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
31 lipca – „KORALE, KRAJKI, WSTĄŻKI”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich najmłodszych miłośników historii kultury na ostatnie tegoroczne spotkanie pod nazwą „Dziecięca Zagroda”. Tym razem czeka nas opowieść o koralach, wstążkach, krajkach i wszelkich ozdobach stroju dawnych mieszkańców wsi. Abyśmy wszyscy pięknie wyglądali w ten szczególny wakacyjny czas – przez cały dzień tworzyć będziemy korale na różne sposoby - według dawnej i według współczesnej mody.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” –  tym razem w naszej skrzyni wiannej odnajdziemy korale, tasiemki, wstążeczki i sznur niezwykłych opowieści o dawnych i nie tak zapomnianych przedmiotach. Dowiemy się, której gospodyni należy się sznur korali, czy bursztynów i w jakim kolorze… Oczywiście w poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł oraz tradycyjne i współczesne zabawy.

13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach rękodzielniczych tworzyć będziemy ozdobne medaliki oraz korale – ze szklanych paciorków, z plastycznej masy i z jarzębiny.

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy współczesne sposoby na wykonanie ozdób do naszego stroju. Nauczymy się, jak stworzyć oryginalne korale z filcu.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy barwną zabawkę na podobieństwo tych, jakimi niegdyś bawiły się dzieci.

Zapraszamy!

www.muzeum.swolowo.pl

 • autor: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, data: 2016-07-27

Letni Festiwal Prezentacji Scenicznych Osób Niepełnosprawnych "Kolorowe Anioły"

Centrum Kultury Gminy Ustka i Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie  zaproszają do udziału w pierwszej edycji Letniego Festiwalu Prezentacji Scenicznych Osób Niepełnosprawnych "Kolorowe Anioły", który odbędzie się 19 sierpnia 2016 roku od godz. 15.00 w Rowach. Jest to zaproszenie do udziału w konkursie prezentacji wokalnych, tanecznych i teatralnych.

Więcej informacji w załącznikach.

 

 • autor: DPS Lubuczewo, CK Gminy Ustka, data: 2016-07-26

Pierwsze nabory wniosków w Słowińskiej Grupie Rybackiej

Słowińska Grupa Rybacka jeszcze w tym roku planuje przeprowadzić konkurs na projekty dofinansowane ze środków unijnych. Pula przeznaczona na pierwsze nabory wynosi 2 400 000 zł.

Jakie projekty mają szansę na dofinansowanie?

Konkurs na dotacje dotyczyć będzie ogólnodostępnej infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej, a więc świetlic, placów, parków, obiektów rekreacyjno-sportowych, itp. Dzięki dofinansowaniu możliwe staną się ich budowa, przebudowa i wyposażenie.

Najwyżej ocenione zostaną projekty opracowane na podstawie konsultacji z mieszkańcami, uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych i seniorów, a także gwarantujące organizację imprez i wydarzeń  w powstałych lub odnowionych obiektach.

Kto będzie mógł starać się o dotacje?

Konkurs przeznaczony będzie dla podmiotów publicznych, tj.: powiatu, gmin, sołectw, domów kultury, bibliotek oraz innych jednostek, które korzystają ze środków budżetu państwa.

Działalność prowadzona w dofinansowanych obiektach nie może przynosić żadnego zysku i musi mieć charakter ogólnodostępny.

O jakie kwoty będą mogli starać się wnioskodawcy?

Wnioskodawcy będą mogli otrzymać maksymalnie 254 520 zł na jeden projekt. Poziom wsparcia  wyniesie natomiast 63,63%. Liczbę dofinansowanych projektów realizowanych przez jednego wnioskodawcę ogranicza jedynie pula środków.

W maju Słowińska Grupa Rybacka podpisała umowę na realizację swojej Strategii, w tym na prowadzenie naborów wniosków o dofinansowanie dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i podmiotów publicznych. SGR wciąż czeka na komplet dokumentów potrzebnych do ogłoszenia konkursów, dlatego ich planowane terminy mogą ulec zmianie.

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w biurze SGR: ul. Ustecka 8, Przewłoka, tel.: 516 559 181, www.sgr.org.pl, e-mail: e.laskowska@sgr.org.pl.

Warto  wiedzieć, że …..

 • Słowińska Grupa Rybacka przed każdym naborem wniosków przeprowadza cykl bezpłatnych szkoleń i konsultacji dla beneficjentów;
 • Pozyskanie środków finansowych w ramach dostępnych funduszy daje szansę na realizację własnych pomysłów, stwarza możliwości dodatkowego zarobkowania przyczyniając się jednocześnie do rozwoju regionu.

Więcej informacji udzieli: Ewelina Laskowska, Doradca ds. projektów, tel. 516 559 181, e-mail: e.laskowska@sgr.org.pl

 • autor: SGR, data: 2016-07-26

Kolejny koncertowy czwartek za nami

Festiwal na półmetku

Organista Andres Eidsten Dahl (Norwegia) oraz Zespół Muzyki Dawnej Jerycho wypełnili program kolejnego czwartkowego (21.07.2016 r.) koncertu w ramach XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. Tym razem w kościele pw. św. Jacka, który publiczność ponownie wypełniła po brzegi, zabrzmiała muzyka: J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdiego oraz kompozytorów anonimowych. Koncert poprowadził Andrzej Zborowski.

- Nasz festiwal ma charakter międzynarodowy. W jego tegorocznej edycji wystąpili już artyści z Republiki Południowej Afryki, Szwecji, Niemiec i Norwegii, a podczas kolejnych koncertów zaprezentują się jeszcze wykonawcy z Włoch, Ukrainy, Kanady i Armenii.
To, że mogą Państwo korzystać z tych koncertów i to na takim wysokim poziomie z udziałem artystów wybitnych, w tym z różnych krajów, zawdzięczamy w dużej mierze sponsorom, którymi są: miasto Słupsk, województwo pomorskie, powiat słupski i gmina Słupsk oraz wszystkim tym, którzy nie zapominają o skarbonce na datki, ustawionej w kościele. Zbierane są do niej pieniądze na utrzymanie w dobrym stanie tutejszego instrumentu, tj. barokowych, zabytkowych organów, wykorzystywanych podczas koncertów festiwalowych
– mówił Andrzej Zborowski.


Najpierw wystąpił Andres Eidsten Dahl, wybitny organista norweski, wykształcony w Norweskiej Akademii Muzycznej, który ukończył podyplomowo także Królewską Akademię w Danii, gdzie miał swój debiut. Zapewnił mu on od razu start do kariery międzynarodowej. Andres Eidsten Dahl jest również świetnym klawesynistą i kameralistą. Ma już na swoim koncie artystycznym wiele międzynarodowych sukcesów. Do Słupska zawitał po raz pierwszy. Koncert rozpoczął przepiękną muzyką barokową Jana Sebastiana Bacha. Zagrał między innymi preludium i fugę c-dur.
Z kolei Zespół Muzyki Dawnej Jerycho zaprezentował śpiew liturgiczny. Grupa wykonuje na co dzień historyczne pieśni polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię, zaadaptowaną przez lidera Bartosza Izbickiego. Słupskiej publiczności zespół zaprezentował między innymi średniowieczną Bogurodzicę, najstarszą, utrwaloną, polską pieśń religijną z najstarszym, zachowanym, polskim tekstem na podstawie Chorału Gregoriańskiego.

Zespół Jerycho zadebiutował w 2014 roku na festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie. Grupę tworzą: Rafał Grozdew, Paweł Szczyciński, Maciej Królikowski, Wawrzyniec Dąbrowski, Leszek Kubiak, Stanisław Szczyciński, Rafał Kanowski, Bartosz Izbicki (dyrektor), który na co dzień sam gra na organach kościelnych.

W przyszły czwartek (28 lipca br.)  wystąpią: Daniel Tarrabia (Włochy) – organy oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Kalophonia ze Lwowa (Ukraina). Na koncert złożą się utwory: H. Scheidemanna, D. Buxtehudego, D. Bortnianskiego i A. Wedela. Początek o godz. 19:00. Wstęp wolny.
Organizatorem XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współudziale parafii pw. św. Jacka w Słupsku przy wsparciu powiatu słupskiego.
 

 • autor: MS, CER, data: 2016-07-22
 • XXXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku
 • XXXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku
 • XXXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku
 • XXXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku
 • XXXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku

Gala Białego Bociana 2016

Gala Białego Bociana 2016

Starosta Słupski i Wójt Gminy Kobylnica mają zaszczyt zaprosić na Galę Białego Bociana 2016, która odbędzie się 28 lipca br. w Sali Teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy przy ulicy Wodnej 20/4.

Początek o godz. 17:00.

W programie:

Wręczenie Białych Bocianów 2016

- dorocznych Nagród Starosty Słupskiego, przyznawanych w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Wystawa fotografii Witolda Leśniewskiego pt. 20 lat po… PGR-y w powiecie słupskim.

Występy: Zespołu Ale Babki, Kapeli z Gminy Damnica.

 • Gala Białego Bociana 2016

Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika

Morza i oceany

Kolejną wystawę obrazów o tematyce marynistycznej oglądać można od 21 lipca br. na pierwszym piętrze Starostwa Powiatowego w Słupsku. Autorem prac Jest Mirosław „Miro” Łukasik, były marynarz i rybak, który zapamiętane, podczas wieloletniej pracy zawodowej, widoki mórz i oceanów przenosi teraz, za pomocą farb olejnych, na płótna obrazów.

Artysta amator od trzynastu lat jest mieszkańcem Starej Dąbrowy w powiecie słupskim. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w młodzieńczych latach. Na początku wykonywał szkice i rysunki kredkami oraz ołówkami.  Pierwsze obrazy olejne malował pod okiem przyjaciela Sylwestra Frasia, malarza abstrakcjonisty. Był członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Słupsku. Dzieła Mirosława Łukasika to głównie obrazy o tematyce morskiej, zainspirowane licznymi rejsami, często w trakcie sztormowej pogody,  sięgającymi od przylądka Horn  po Nową Fundlandię i Labrador. Ukazują m.in.: żaglowce na niespokojnym, budzącym lęk  morzu, burzowe niebo rozdzierane piorunami, fale uderzające  skaliste wyspy oraz samotne latarnie morskie.

Mirosław Łukasik tworzy również, utrzymane w morskim klimacie, prace rękodzielnicze: rafandynki (modele żaglowców w butelkach), a także figurki wykonane ze sznurka z agawy, które przedstawiają postaci: wikingów, piratów, rybaków itp.

Organizatorem wystawy jest Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

 • autor: MS, CER, data: 2016-07-22
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika
 • Wystawa prac Mirosława „Miro” Łukasika

Mieszkanka Ustki mistrzynią świata juniorów w rzucie oszczepem

Z odbywających się właśnie w Bydgoszczy Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Juniorów dotarła do nas wspaniała wiadomość.

Stypendystka starosty słupskiego Klaudia Maruszewska została mistrzynią świata juniorów w rzucie oszczepem!

Klaudia Jest stypendystką starosty słupskiego otrzymała również nagrodę starosty za wyniki sportowe osiągnięte w 2015 roku. Reprezentuje Lekkoatletyczny Klub Sportowy Jantar Ustka.

Podczas mistrzostw nie uznawano jej za faworytkę. Mimo to Klaudia już w pierwszej serii rzuciła oszczepem 57,59 m. Ten wspaniały rzut, który jest jej  nowym rekordem życiowym okazał się nie do pobicia dla pozostałych zawodniczek.

Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów.

 

 • Klaudia Maruszewska
  • autor: PL, fot. sport.tvp.pl, data: 2016-07-21

Wystawa rzeźb Kazimierza Kostki

Rzeźby Kazimierza Kostki

Centreum Edukacji Regionalnej przygotowało kolejną wystawę w Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego, która mieści się w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Tym razem prezentowane są rzeźby autorstwa Kazimierza Kostki. Przeważa tematyka sakralna.

Kazimierz Kostka urodził się w 1945 r. w Wejherowie.  Jego pasją życiową jest rzeźbiarstwo. Najchętniej tworzy w drewnie, kamieniu, rogu i bursztynie. Od 1984 r. jest mieszkańcem Wodnicy koło Ustki.

W 1999 r. jego „Kapela kaszubska” złożona z szesnastu rzeźb znalazła się na ołtarzu w Sopocie podczas wizyty papieża Jana Pawła II. Obecnie prezentowana jest na terenie Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie.

Ważne miejsce w twórczości artysty zajmuje tematyka religijna. Systematycznie bierze udział w przeglądach sztuki ludowej organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Swoje prace prezentuje w konkursach i na wystawach w kraju i za granicą. W 2001 r. brał udział w festiwalu folklorystycznym w Portugalii,  prezentując swoje prace. Tworzył także m.in. w 2006 r. w Belgii i w 2007 r. na Sycylii w miejscowości Vita. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Informacje o jego pracy artystycznej ukazują się w prasie i telewizji. Nakręcono dwa filmy z jego udziałem: pt. „Kazimierza Kostki rozmowy z diabłem„ i „ Dwa ołtarze i dwie pielgrzymki”.  Napisano także dwie prace magisterskie na temat jego twórczości. Rzeźby Kazimierza Kostki znajdują się głównie w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w zbiorach muzeów w Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy oraz w licznych kościołach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jego prace oglądać można także w galerii stałej przy Świetlicy Wiejskiej w Wodnicy.

Niebawem nastąpi oficjalne otwarcie wystawy. Obecnie autor przebywa za granicą.

 • autor: MS, CER, data: 2016-07-21
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki
 • Wystawa Kazimierza Kostki

XXXIV Festiwal Muzyki Organowej

Festiwalowe czwartki

14 lipca br. w kościele pw. św. Jacka w Słupsku odbył się drugi, czwartkowy koncert w ramach XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej. Najpierw zaprezentowała się organistka Urszula Graham (Szwecja), a następnie, w drugiej części koncertu, wystąpili, obdarzeni niskimi, basowymi głosami, wokaliści Deutsche Oper w Berlinie, tworzący zespół Il Basso: Tadeusz Milewski, Marek Picz i Peter Hjuler (Dania).

W programie wieczoru znalazły się utwory: J. Pachelbela, J.S. Bacha, G.F. Haendla, W.A. Mozarta, F. Schuberta i C. Franka. Koncert poprowadził Andrzej Zborowski.


Podczas kolejnych odsłon festiwalu, w następne czwartki, aż do 11 sierpnia br. zaprezentują się jeszcze: Adres Eidsten Dahl (Norwegia) – organy, Zespół Muzyki Dawnej Jerycho, Daniel Tarrabia (Włochy) – organy, Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Kalophonia ze Lwowa (Litwa), Piotr Grajter – organy, Chór Męski Słowiki 60 im Jana Szyrockiego, Gordon D. Mansell (Kanada) – organy, Żeński Zespół Wokalny Art Vocal Ensamble (Armenia).

 

Kolejny koncert w ramach XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się już 21 lipca br. (czwartek) w kościele pw. św. Jacka w Słupsku. Tym razem na organach zagra Andres Eidsten Dahl (Norwegia), a po nim wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Jerycho pod kierownictwem Bartosza Izbickiego. W programie koncertu znajdą się utwory: J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdiego oraz kompozytorów anonimowych. Całość poprowadzi Andrzej Zborowski. Początek o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Jerycho to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu liturgicznego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię, zaadaptowaną przez lidera Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną, wokół tropów i sekwencji, Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji owocnie praktykowanej do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku na festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie. Grupę tworzą: Rafał Grozdew, Paweł Szczyciński, Maciej Królikowski, Wawrzyniec Dąbrowski, Leszek Kubiak, Stanisław Szczyciński, Rafał Kanowski, Bartosz Izbicki (dyrektor).

 

Organizatorem festiwalu jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współudziale parafii pw. św. Jacka w Słupsku i wsparciu powiatu słupskiego. Wstęp na koncerty jest wolny. Każdorazowo rozpoczynają się one o godz. 19:00.

 

 • autor: MS, CER, data: 2016-07-20
 • XXXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
 • XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
 • XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
 • XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
 • XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
 • XXXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Lider Promocji Słupskiej Gospodarki "Srebrny Niedźwiedź 2016"

Lider Promocji Słupskiej Gospodarki „Srebrny Niedźwiedź 2016”

Konkurs „Lider Promocji Słupskiej Gospodarki – Srebrny Niedźwiedź 2016” organizowany od roku 1998 jest jedną z ważniejszych imprez, która ma na celu promocję regionalnych przedsiębiorców. Początkowo Srebrne Niedźwiedzie wręczano w ośmiu kategoriach: menedżer, firmy średnie, mikro, małe, media, instytucje okołobiznesowe, gospodarstwo rolne i  turystyka wiejska.

W 2009 roku podjęto decyzję o organizowaniu konkursu co dwa lata i w tegorocznej jubileuszowej piętnastej edycji konkursu przedsiębiorcy będą rywalizować w sześciu kategoriach, które zostały zmodyfikowane, tak aby dopasować je do oferowanych produktów i usług w naszym regionie, są to: mikro- i małe przedsiębiorstwa, średnie i duże przedsiębiorstwa, zakłady rzemieślnicze, gospodarstwa agroturystyczne, menedżer słupskiej gospodarki i gospodarczy debiut.

Organizatorem Konkursu jest Powiat Słupski, Słupska Izba Przemysłowo – Handlowa na Region Słupski i Miasto Słupsk, natomiast organizację Konkurs wspierają liczne instytucje z regionu słupskiego, wśród nich są Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, Rada Regionalna FSN-T NOT w Słupsku, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Słupsku, Słupski Inkubator Technologiczny, Gmina Słupsk oraz Gmina Kobylnica.

W Kapitule Konkursu, która wybierze zwycięzców zasiądą Starosta Słupski, Prezes Słupskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku, Prezydent Miasta Słupska, Dyrektor Słupskiego Inkubatora Technologicznego, Wiceprezes NOT, oraz Dyrektor ODR Słupsk. Statuetki i wyróżnienia „Srebrnego Niedźwiedzia 2016” w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 18 listopada 2016 r. w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.

Warunkiem udziału w Konkursie jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej wraz z wymaganymi załącznikami, stosownie do kategorii w terminie do dnia 5 października 2016  roku do siedziby organizatora Konkursu: pocztą tradycyjną, kurierem, osobiście lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: promocja@powiat.slupsk.pl. Regulamin Konkursu wraz z  kartami znaleźć można na stronach internetowych organizatorów (www.powiat.slupsk.pl, www.siph.slupsk.pl, www.slupsk.pl) i instytucji wspierających Konkurs (www.parr.slupsk.pl, www.cech.slupsk.pl, www.not.slupsk.pl, www.podr.pl).

Zgłoszenia może dokonać sam uczestnik lub instytucja otoczenia biznesu za zgodą potencjalnego uczestnika, pocztą tradycyjną, kurierem, osobiście lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: promocja@powiat.slupsk.pl lub na adres: Starostwo Powiatowe w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14, 76-200 Słupsk z dopiskiem na kopercie lub w tytule e-mail: „Srebrny Niedźwiedź 2016”.

We wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu „Srebrny Niedźwiedź” wyróżnionych zostało ponad 200 firm oraz wręczono ponad 80 statuetek.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!

Dziecięca Zagroda „OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

Dziecięca Zagroda
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
24 lipca – „W CHUŚCIE, CZY W CZEPCU?”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich najmłodszych miłośników historii kultury na kolejne, czwarte już spotkanie pod nazwą „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczne muzealne wakacje w Swołowie to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przed nami opowieść o nakryciach głów – o chustach, czepcach, wiankach oraz filcowych i słomianych kapeluszach. Kto mógł biegać z rozwianymi włosami, a kto bez nakrycia głowy nie mógł wyjść z domu oraz o tym, czym dawniej głowy nakrywano i co trzeba zrobić, żeby takie nakrycie sobie sprawić… By zgłębić te wszystkie sekrety pomogą nam, jak w każdą niedzielę, liczne pokazy, warsztaty i cuda wianki.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o wszelkich tradycyjnych nakryciach głów gospodyń i gospodarzy wiejskich oraz ich dzieci. Jak w każdą niedzielę w poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności drukowania tkanin, wyplatania dziecięcych czapek z sitowia i inne.
Ludowe pieśni oczepinowe ukażą nam dawne obrzędy pożegnania się z dziewczęcym warkoczem i wkroczenia w świat kobiecych chust i czepców.

13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach rękodzielniczych poznamy niemal zapomnianą już technikę zdobienia tkanin za pomocą drewnianych stempli do drukowania –z użyciem specjalnych pieczątek i barwnych farb utworzymy niezwykłe chusty na głowy na wzór tych, które nosiły nasze prababki.

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę współczesnej kreatorki mody. Czerpiąc inspirację z dawnych wzorów chust zaprojektujemy własne, zupełnie nowe z użyciem wszelkich artystycznych współczesnych rozwiązań.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy barwny komiks wprowadzający nas w świat dawnej mody wiejskiej. Zajrzymy do jednej z gospód, gdzie właśnie trwa potańcówka, gdzie furkoczą halki i spódnice, powiewają wstążki wplecione w warkocze i zabawa w pięknych strojach trwa….

STROJNY SAD – jak każdego ro