Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Wtorek 16 Stycznia 2018     Imieniny: Marcela, Włodzimierza, Waldemara

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Powiat SłupskiWspółpraca PartnerskaRejon Rożyszczeński

Multimedia

Kalendarium

I01Nowy Rok
I06Święto Trzech Króli
I1426. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
I21Dzień Babci
I22Dzień Dziadka
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Współpraca z Rejonem Rożyszczeńskim

Na przełomie lutego i marca 2016 roku Rada Powiatu Słupskiego oraz radni Rejonu Rożyszczeńskiego podjęli decyzję o podpisaniu umowy o partnerstwie pomiędzy Rejonem Rożyszczeńskim, w obwodzie wołyńskim na Ukrainie, a Powiatem Słupskim. Obydwie strony umowy zobowiązały się w niej do współpracy w zakresie wymiany doświadczeń w takich obszarach jak: współorganizacja, uczestnictwo w działaniach społecznych, edukacyjnych, sportowych  i  gospodarczych, a także ułatwianie spotkań i wymiany doświadczeń mieszkańców obydwu powiatów, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży, przedstawicieli różnych organizacji społecznych, grup zawodowych oraz przedsiębiorców.

W dniach 10-11 września 2016 roku w powiecie słupskim przebywała delegacja samorządowców z Ukrainy, na czele z przewodnicząca Rejonowej Rady Rożyszczeńskiej Inną Haivoronską oraz zastępcą przewodniczącego Ihor-em Shkilnyi. Wówczas został symbolicznie podpisany dokument o partnerstwie.

Ośmioosobowa delegacja z Ukrainy przyjechała na zaproszenie starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego, który zainicjował współpracę między powiatami.

Poznaj naszego partnera

Rejon rożyszczeński jest jednym z 16 rejonów w obwodzie wołyńskim na Ukrainie.  Leży w północno- zachodniej części  Ukrainy.  Został utworzony w 1940 roku. Na terenie rejonu znajduje się 1 miejska rada, 1 osiedlowa rada i 28 silskich rad, obejmujących w sumie 66 miejscowości. Siedzibą władz rejonowych jest Rożyszcze.

Miasto leży nad rzeką Styr, jednego z dopływów Dniepru. W II RP  było siedzibą wiejskiej gminy Rożyszcze. Ludność w większości stanowili Żydzi. Podczas okupacji niemieckiej dokonano eksterminacji ludności żydowskiej. W październiku 1941 roku policjanci z 320. batalionu policyjnego z Łucka rozstrzelali 603 ofiary. 22 sierpnia 1942 roku SD z Łucka przy udziale niemieckiej żandarmerii i ukraińskiej policji rozstrzelało około 3 tys. żydowskich mieszkańców miejscowego getta w pobliskiej kopalni piasku. Kilkuset Żydów zdołało zbiec wywołując pożar getta, a około 400 z nich ukraińscy policjanci wyłapali i rozstrzelali na cmentarzu.

Podczas rzezi wołyńskiej w 1943 roku w mieście istniała zakonspirowana polska samoobrona w liczbie 130 ludzi. Znajdował się tu także oddział policji złożony z Polaków. To, oraz stacjonowanie oddziałów niemieckich i węgierskich, odstraszało bojówki UPA, przez co do Rożyszcz ściągali polscy uchodźcy z okolicznych wsi.

Słynący łaskami obraz Chrystusa Miłosiernego, pochodzący z miejscowości Rożyszcze na Wołyniu, przywieziony został po II wojnie światowej, do wsi Zielonka Pasłęcka (województwo warmińsko-mazurskie).

W Rożyszczach urodził się 19 listopada 1919 Wacław Wójcik - polski kolarz szosowy, dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne (1948, 1952).

Od 1995  roku w kościele katolickim pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajduje się tablica pamiątkowa, ku czci polskich mieszkańców Wołynia, którzy zginęli w latach 1939-1945. Fundacja Niepodległości w 2014 roku prowadziła prace remontowe na cmentarzu rzymskokatolickim w Rożyszczach.

 

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 6217750 wejść.