Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Piątek 19 Stycznia 2018     Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2017

Multimedia

 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
 • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica

Kalendarium

I01Nowy Rok
I06Święto Trzech Króli
I1426. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
I21Dzień Babci
I22Dzień Dziadka
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Powiatowe Święto Plonów 2017 zakończone!

W niedzielę, 10 września rolnicy z powiatu słupskiego świętowali z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Gościom zapewniono wiele atrakcji, przysmaków kuchni regionalnej oraz wyśmienitą zabawę do późnych godzin wieczornych. Ponadczasowe przeboje Andrzeja Cierniewskiego rozbawiły dożynkowych gości.

Powiatowe Święto Plonów, które jest piękną tradycją podziękowania Bogu za zebrane plony, odbyło się w tym roku w Damnicy. To również uhonorowanie rolniczego trudu związanego z ciężką pracą przy dostarczaniu nam codziennego chleba. Dożynki rozpoczęła msza święta polowa w intencji rolników odprawiona przez księdza proboszcza parafii w Zagórzycy Henryka Jereczka, oprawę muzyczną mszy przygotował chór „Pasjonata” pod kierownictwem Liliany Zdolińskiej.

Tegoroczni starostowie dożynek – państwo Janina i Jerzy Bubniakowie dożynkowy bochen chleba wręczyli staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Grzegorzowi Jaworskiemu, którzy obiecali dzielić go sprawiedliwie i częstowali nim wszystkich gości. W swoich wystąpieniach w sposób szczególny dziękowali rolnikom za ich codzienny trud, za ich pracę na roli, przy nie zawsze sprzyjającej w tym roku pogodzie. Swoje podziękowania i życzenia dla ludzi pracujących na roli przekazali w swoich wystąpieniach przybyli goście: posłanka RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk i poseł Zbigniew Konwiński, list od Premier RP odczytał Jerzy Barzowski Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. Życzenia dla rolników z powiatu słupskiego przesłał Prezydent RP Andrzej Duda, który objął dożynki Patronatem Narodowym oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. W uroczystościach dożynkowych udział wzięły delegacje z powiatów partnerskich kieleckiego, lubańskiego i bełchatowskiego.

Powiatowe Święto Plonów jest zawsze okazją do nagradzania wyróżniających się rolników i rodzin rolniczych. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” w tym roku otrzymali: Dariusz Kostrubiec i Grzegorz Andrzej Grabowski z gm. Damnica, Zdzisław Zbigniew Sylwestrzak z gm. Damnica, Witold Motowidło gm. Dębnica Kaszubska, Zenon Jędrzejczyk gm. Słupsk.

Starosta słupski tradycyjnie nagrodził wyróżniające się rodziny rolnicze z powiatu słupskiego statuetkami "Bursztynowego Kłosa 2017". W tym roku otrzymali je: Zenon Jędrzejczyk (gm. Słupsk), Mateusz Ćwikliński (gm. Ustka), Kamila i Mirosław Rosołek (gm. Kobylnica), Małgorzata i Ryszard Saliccy (gm. Potęgowo), Henryk Peta (gm. Główczyce), Maria Boryła (gm. Damnica), Mariusz Miśkiewicz (gm. Kępice), Motowidło (gm. Dębnica Kaszubska). Statuetki rolnikom wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski, Jan Olech przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego oraz Grzegorz Jaworski wójt Gminy Damnica.

Podczas Powiatowego Święta Plonów w Damnicy rozstrzygnięto tradycyjny konkurs na wieniec i chleb dożynkowy. W tegorocznym konkursie komisja wyłoniła następujących laureatów:

w kategorii Chleby z wypieku domowego:

I miejsce – sołectwo Żochowo, gmina Potęgowo – 300 zł,

II miejsce – Koło Gospodyń Miejskich „Kępiczanki” z Kępic – 250 zł,

III miejsce – sołectwo Gardna Mała (Wysoka), gmina Smołdzino – 150 zł,

wyróżnienie – sołectwo Karżniczka, gmina Damnica – 100 zł.

 

w kategorii wieńce niekonwencjonalne:

I miejsce –  sołectwo Redzikowo, gmina Słupsk – 1200 zł,

II miejsce – sołectwo Żochowo, gmina Potęgowo – 750 zł,

III miejsce – świetlica wiejska w Bukówce, gmina Słupsk – 500 zł,

wyróżnienie – Zespół Młodzieży Niepełnosprawnej w Głobinie, gmina Słupsk – 200 zł,

wyróżnienie – sołectwo Obłęże, gmina Kępice – 200 zł.

 

w kategorii wieńce tradycyjne:

I miejsce – sołectwo Barcino, gmina Kępice – 1200 zł,

II miejsce – sołectwo Strzyżyno, gmina Damnica – 750 zł,

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Stowięcino, gmina Główczyce – 500 zł,

wyróżnienie – sołectwo Włynkówko, gmina Słupsk – 200 zł,

wyróżnienie – sołectwo Widzino, gmina Kobylnica – 200 zł.

Konkursy zorganizowało Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

W czasie dożynek przeprowadzono wiele innych konkursów, a jednym z nich były wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2017. Do rywalizacji o te tytuły przystąpiły reprezentacje z 6 gmin powiatu, z gminy Damnicy, Smołdzino, Potęgowa, Słupsk, Kępice, Ustka. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością życia wiejskiego, oceniane były także: ogólna prezencja, wszelkie przymioty i umiejętności artystyczne, spryt i odwaga oraz wszystko inne, co pomogło zdobyć ten zaszczytny tytuł. Gospodynią Roku 2017 została Kamila Gamułka, a Gospodarzem Roku Tomasz Bielecki gm. Smołdzino. W tym dniu przeprowadzono także po raz pierwszy Konkurs na najlepsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich, w którym oceniane było wrażenie estetyczne stoiska, stroje pań, jak i potrawy (ich smak i różnorodność). Wszystkie uczestniczące w konkursie stoiska z Łebienia, Łosina, Damnicy, Głobina-Stanięcina i Smołdzina,  otrzymały bony upominkowe ufundowane przez Powiat Słupski w kwocie po 200 zł dla każdego KGW. Zwycięskie KGW z Łebienia otrzymało bon upominkowy w kwocie 400 zł i statuetkę LuskuSowy 2017. Nagrody dla uczestników konkursów wręczył starosta słupski Zdzisław Kołodziejski. W konkursie tym świetnie bawili się wszyscy uczestnicy i widzowie obserwujący zmagania reprezentacji gmin.

Dożynkowe świętowanie umilali soliści, zespoły taneczne i wokalne oraz gwiazda wieczoru – Andrzej Cierniewski. Na cenie wystąpili: grupa taneczna Pląs, Zespół Damniczanki, Kapela z gminy Damnica, Zespół Klęcinianki z gminy Główczyce, Zespół Kępiczanki z gminy Kępice, Wiśta-Wio z Potęgowa oraz Zespół działający przy Gminnym Centrum Promocji Sportu i Kultury w Kobylnicy.

W tym dniu przygotowano moc dodatkowych atrakcji, takich jak: kiermasze, stoiska promocyjne gmin, twórców ludowych, instytucji i sprzedawców, dmuchane zabawki dla dzieci.

Tegoroczne dożynki powiatowe zgromadziły wielu mieszkańców wsi, przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem oraz mieszańców ziemi słupskiej. Nie odstraszyła nawet deszczowa pogoda. Dopisywały humory nie tylko najmłodszym, starsi bawili się do późnych godzin nocnych.

 

 • autor: AK, fot. Jan Maziejuk, data: 2017-09-11

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 6228138 wejść.