Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Wtorek 16 Stycznia 2018     Imieniny: Marcela, Włodzimierza, Waldemara

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2018

Multimedia

 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy
 • IX Ogólnopolski Zajzd Maskotek Rowy

Kalendarium

I01Nowy Rok
I06Święto Trzech Króli
I1426. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
I21Dzień Babci
I22Dzień Dziadka
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Powiat Słupski ponownie w ścisłej czołówce Rankingu Związku Powiatów Polskich!

Miło nam poinformować, że Powiat Słupski zajął II miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2017 rok w kategorii powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Zdaniem starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego tak dobry wynik to efekt pracy pracowników starostwa oraz naszych jednostek. Choć nie przywiązuje dużej wagi do rankingów to jednak ocena której się poddajemy daje pewien obraz pracy którą wykonujemy. Wystarczy wspomnieć, że oceniani jesteśmy według 84 kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych. Na tle innych powiatów wyróżniały nas m.in. skuteczność w pozyskiwaniu środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych i krajowych, współpraca z organizacjami pozarządowymi, informatyzacja urzędu, programy profilaktyczne z zakresu zdrowia skierowane do mieszkańców, wspieranie zdolnej i utalentowanej młodzieży, organizacja powiatowych konkursów adresowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także inicjatywy i imprezy pomagające zachować specyfikę naszego regionu.                                                                                                                                                                                                                                                       

Są również obszary, za które komisja nie przyznała nam wielu punktów. Choćby zwrócono uwagę, że powinniśmy zaktualizować i opracować tematyczne (sektorowe) strategie rozwoju – dodał starosta Kołodziejski.

 

Ranking Powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców

1

Powiat Jędrzejowski

58103

2

Powiat Słupski

53445

3

Powiat Tomaszowski (lubelskie)

52990

4

Powiat Piotrkowski

46010

5

Powiat Ostródzki

45590

6

Powiat Kwidzyński

44600

7

Powiat Toruński

44060

8

Powiat Kędzierzyńsko - Kozielski

43940

9

Powiat Malborski

43805

10

Powiat Lubartowski

43320

 

W ubiegłorocznym rankingu (za 2016 rok) Powiat Słupski zajął miejsce 3.

 

Również inne samorządy z naszego regionu znalazły się wysoko w swoich kategoriach. Słupsk zajął bowiem 9 miejsce wśród miast na prawach powiatu, a gmina Kobylnica miejsce 2 w kategorii gmin wiejskich.

Uroczyste z wręczanie dyplomów i nagród dla najlepszych samorządów odbędzie się na specjalnej konferencji zorganizowanej przez Związek Powiatów Polskich w terminie późniejszym.

 • autor: Tekst: Paweł Lisowski, data: 2018-01-16

Rekordowe granie WOŚP w Morskim Powiecie Słupskim

Już po raz 26. odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem celem akcji Jurka Owsiaka, której kulminacja przypadła na 14 stycznia br.,  było pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

Jak co roku w zbiórkę pieniędzy włączyły się gminy Morskiego Powiatu Słupskiego, bijąc swoje dotychczasowe rekordy. W gminie Słupsk zabrano – 41.246,92 zł, w gminie Potęgowo - 31.000,00, a w gminie Smołdzino 8.422,04 zł. Swój dotychczasowy rekord pobiła także Ustka, która przekazała na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 70.296,63 zł.  Orkiestra Jurka Owsiaka grała także na terenie innych gmin naszego powiatu. Obecnie czekamy na informacje o zebranych kwotach z pozostałych sztabów WOŚP.

Oprócz złotówek w puszkach wolontariuszy pojawiały się także datki w walucie obcej. Wszystkie pieniądze zostały przekazane do mBanku, który został nowym partnerem bankowym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy, a osobom i instytucjom zaangażowanym w zbiórkę gratulujemy.

 • autor: Tekst: CER, Fot. gmina Słupsk, gmina Potęgowo, gmina Smołdzino, data: 2018-01-16

Damnickie Betlejki 2018

Dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie

  SOSW im. Marynarza Polskiego w Damnicy

Serdecznie zapraszają 18 stycznia 2018r.

 na:

VI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD

WIDOWISK BOŻONARODZENIOWYCH

Damnickie Betlejki 2018

pod patronatem

Starosty Słupskiego – Zdzisława Kołodziejskiego

 

 

W programie:

 • Do godz. 9.30 – przyjazd zespołów
 • 9.45-10.00 – spotkanie opiekunów z koordynatorami
 • 10.00 -  Oficjalne rozpoczęcie Przeglądu
 • 10.30 -  Prezentacje artystyczne zespołów- cz. I
 • 12.30 – 14.00-  Obiad
 • 14.00 -  Prezentacje artystyczne zespołów -cz. II
 • 15.30 -  Podsumowanie i zakończenie Przeglądu
 • 16.00 -  Dyskoteka dla uczestników i kolacja
 • autor: SOSW Damnica, data: 2018-01-16

Niekontrolowany Obszar Wrażliwości

Do końca stycznia 2018 roku można zgłaszać chęć udziału w największym w naszym regionie konkursie dla plastyków-amatorów. W X edycji konkursu "Niekontrolowany Obszar Wrażliwości" przyznanych zostanie 10 nagród, ufundowanych przez władze samorządowe, stowarzyszenia twórcze, szkoły i darczyńców prywatnych; m.in. Prezydenta Miasta Słupska, Starostwo Powiatowe, Akademię Pomorską oraz Liceum Plastyczne. Wydarzenie swoim patronatem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Słupska - Robert Biedroń oraz Starosta Powiatu Słupskiego - Zdzisław Kołodziejski.

 

„Niekontrolowany Obszar Wrażliwości” adresowany jest do artystów ze Słupska i całego województwa pomorskiego. Jego celem jest ukazanie niezwykłego potencjału oraz niespożytego talentu tkwiącego w twórcach z naszej ziemi. Dodatkowo wystawa pokonkursowa daje szanse na ocenę stanu, dorobku i tendencji w rozwoju amatorskiego ruchu plastycznego. Jury wybierze najlepsze prace spośród ponad setki dzieł rzeźbiarskich i malarskich, które rokrocznie nadsyłane są do Słupskiego Ośrodka Kultury; w latach 2015-2017 na konkurs napłynęło ponad 200 prac od przeszło stu artystów!

 

W konkursie mogą brać udział wyłącznie twórcy nieprofesjonalni, w tym młodzież od 16 roku życia. Warunkiem jest dostarczenie 1 - 2 prac w zakresie malarstwa lub rzeźby o dowolnej tematyce w terminie do końca stycznia 2018 roku na adres: Słupski Ośrodek Kultury, 76-200 Słupsk, ul. Braci Gierymskich 1.

  • autor: Słupski Ośrodek Kultury, data: 2018-01-12

Mobilny Punkt Informacyjny w Główczycach

 

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem Funduszy Europejskich do Mobilnego Punktu Informacyjnego (MPI). 

Bezpłatne konsultacje odbędą się:

 • 15 stycznia 2018 r. w Urzędzie Gminy Główczyce, ul. Kościuszki 15, 
  w godzinach 09:00-11:30.

Nie prowadzimy zgłoszeń. Czekamy na wszystkich zainteresowanych tematyką Funduszy Europejskich.

 

W ramach MPI pracownik LPI FE w Słupsku udzieli bezpłatnych konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. W trakcie dyżuru będzie można się dowiedzieć m.in.: czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia w ramach założeń Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, jakie są zasady ubiegania się o środki oraz gdzie należy szukać przydatnych informacji.

 

Szczegółowych informacji na temat MPI udziela:

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku

ul. Portowa 13 B; 76-200 Słupsk

tel. 59 714 18 44; 59 714 18 45

email: Slupsk.PIFE@pomorskie.eu

 

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.

  • autor: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku, data: 2018-01-11

WRĘCZONO NAGRODY LAUREATOM KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „DBAM O ZDROWIE - NIE PALĘ PAPIEROSÓW”

10 stycznia br. w siedzibie starostwa podsumowano szóstą edycję konkursu fotograficznego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z powiatu słupskiego pn. „Dbam o zdrowie - Nie palę papierosów”.

 

Konkurs organizuje co dwa lata Starostwo Powiatowe z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku. Wpłynęły łącznie 24 prace nadesłane przez 13 autorów. Jednej pracy komisja konkursowa nie zakwalifikowała do oceny, gdyż nie spełniła ona warunków regulaminowych konkursu. Pierwsze miejsce komisja przyznała Mateuszowi Giszce z kl. IIIa Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Jezierzycach za pracę pt. „Nie pal po to, aby umrzeć”, drugie - Nikoli Chudziak z kl. III Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Janiny i Cyryla Zalewskich w Biesowicach za pracę pt. „Wyjdź z popiołu i żyj zdrowo”, trzecie - Klaudii Kamińskiej z kl. IIa Gimnazjum im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie za pracę pt. „Nieodwracalne skutki”.

 

Dodatkowo komisja wyróżniła dwie prace: „Gra o życie” Marceliny Mól z kl. II Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy i „Szczęśliwa, bo wolna od nałogów” - Laury Sutowskiej z kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Pracę Laury Sutowskiej komisja zakwalifikowała też do druku kalendarza na 2018 rok.

 

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i karty podarunkowe o wartości od 100 do 400 zł w zależności od zajętego miejsca w konkursie. Wręczył je im starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, który zachęcał już do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez powiat słupski. Obecni na uroczystości otrzymali również wydrukowane przez starostwo kalendarze na 2018 rok ze zdjęciem Laury Sutowskiej z Ustki.

 

Nadesłane na konkurs prace oceniali m.in.: Jan Maziejuk – znany słupski fotoreporter i  Artur Wróblewski - grafik komputerowy pracujący w słupskim starostwie. Przy ich ocenie brano pod uwagę twórcze podejście do tematu, emocjonalne zaangażowanie autora, pomysłowość oraz oryginalność wykonanej fotografii.

 

 

 

 

 

 

 

 • autor: Tekst: D.R., fot. SAS, data: 2018-01-10

XIV Bal Charytatywny

 • autor: DPS Machowinko, data: 2018-01-08
 • Bal Charytatywny

XVIII Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

 • autor: Centrum Kultury Gmina Słupsk, data: 2018-01-02

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 6217801 wejść.